لامبورگینی اوروس، دیووانه‌ای برای دیووانه‌ها

محمد مهدی قهرمانی۱۳۹۷/۱۲/۲۳ ۰۹:۳۸:۵۶ 0

خبرنگار پایگاه خبری سبقت آزاد از یک شو روم لامبورگینی در کشور ژاپن بازدیدی داشته و تصاویر اختصاصی خود را شاسی بلند لامبورگینی اوروس، ضمن گزارشی برای ما ارسال کرده است. تقاضای بازار جهانی خودرو در سال‌های اخیر به گونه‌ای بوده است که خودروسازان سرتاسر جهان را به ساخت خودروهای کراس اوور و اس یو وی ترغیب کرده است. 

خبرنگار پایگاه خبری سبقت آزاد از یک شو روم لامبورگینی در کشور ژاپن بازدیدی داشته و تصاویر اختصاصی خود را شاسی بلند لامبورگینی اوروس، ضمن گزارشی برای ما ارسال کرده است. یکی از مهم‌ترین اتفاقات سالهای اخیر صنعت خودروسازی دنیا، تلاش کمپانی‌های مختلف برای افزودن خودروهای اس یو وی به سبد محصولاتشان بوده است. ساخت اس یو وی برای برخی کمپانی‌ها چالش جدی‌ نبوده و حتی تازگی هم ندارد. در این میان کمپانی‌هایی هستند ساخت اس یو وی به هیچ وجه در اصول کاریشان نمی‌گنجیده است، اما با این حال با زیرپا گذاشتن خط قرمزهای خود اس یو وی که نه، شاهکارهای هنری تولید کردند.

لامبورگینی اوروس 

در چند سال اخیر شاهد تولید اس یو وی های لوکسی مانند رولزرویس کولینان و یا بنتلی بنتایگا بوده‌ایم. بنتایگا در زمان خود به عنوان سریع‌ترین شاسی بلند دنیا معرفی شد. درست در همان حوالی رقیب قدر و شایسته‌ای، به بازار معرفی شد که نظرخیلی از علاقه مندان و منتقدان شاسی بلندهای لوکس را به خود جلب کرد.

لامبورگینی اوروس

لامبورگینی اوروس همان رقیبی است که نظر خیلی‌ها را به دو دلیل عمده جلب کرده است. اول اینکه لامبورگینی با ساخت اوروس یک امر غیر ممکن یعنی ساخت اس یو وی به تمام معنا اسپرت را ممکن کرد و دلیل دوم این بود که اوروس در آن زمان، لقب و جایگاه بنتایگا، یعنی سریع‌ترین اس یو وی جهان را از آن خود کرد. گرچه بنتلی دوباره این افتخار بنتایگا را با نسخه‌ای که در نمایشگاه ژنو 2019 معرفی کرد پس گرفت، اما به قول گزارش‌گرهای ورزشی چیزی از ارزشهای اوروس کم نشد. 

لامبورگینی اوروس

این خودرو از پلت فرم مشترک با آئودی Q8 که اس یو وی جدید آئودی است بهره می‌برد. در واقع رد پاهای گروه فولکس و علی الخصوص آئودی به خوبی در این خودرو قابل مشاهده است.  
اولین نشانه‌ای که از آئودی در این خودرو دیده می‌شود، دریچه‌های ورودی هوای تزئینی و تو پر هستند، درست همان چیزی که در خودرو‌های چینی به وفور پیدا می‌شود. این دریچه‌های تو پر، در آئودی‌ها نیزعمل نکوهیده‌ای است و حسابی جای بحث و نق زدن دارد و زمانیکه در یک سوپر اسپرت مانند اوروس استفاده شود، ده برابر جای نقد دارد و اصلا قابل درک نیست.  

لامبورگینی اوروس

نشانه‌ی بعدی خطوط شکسته و در همی است که بر روی گلگیرهای عقب اوروس وجود دارد که تداعی کننده آئودی Q2 و Q8 هستند.

لامبورگینی اوروس 

با ورود به کابین، متوجه این نکته می‌شویم که پشت آمپر ونشانگرهای دمای موتور و سوخت، مستقیما از آئودی A8 به داخل اوروس منتقل شده‌اند. نمایشگر خودرو در کنسول میانی، طرحی بسیار شبیه به صفحه نمایش‌های جدید آئودی دارد و با تجسس بیشتر متوجه رد پاهای بیشتر از گروه فولکس و به ویژه آئودی می‌شویم که برخی از آنها خوشایند و برخی تو ذوق می‌زنند. 

لامبورگینی اوروس

در بخش طراحی ظاهری خودرو گرچه امری سلیقه‌ای است، می‌توان گفت که نسبتا در همه چیز سنجیده و حساب شده عمل کرده‌اند و تقریبا جایی برای گلایه نگذاشته‌اند. خطوط تیز و شکسته که روی بدنه‌ی اوروس دیده می‌شوند، به خوبی با ذات نا آرام خودرو هماهنگ است. چراغ‌های جلو به خوبی با دریچه‌های پایینی ورود هوا هماهنگ شده و در کنار در موتوری کشیده و زیبا، جلوه‌ای زیبا به قسمت جلویی اوروس بخشیده‌اند. دریچه‌های ورودی هوا بسیار جذاب و خاص طراحی شده و هوا را به منظور خنک کردن چرخ‌ها و ترمزها و جریان بهتر هوا، درون خود می‌کشند. 

لامبورگینی اوروس

در نمای جانبی رینگ‌های بزرگ و زیبای اوروس که دیسک و کالیپرهای بزرگی درون خود جای داده‌اند، مجال توجه به باقی قسمت‌های نمای جانبی را نمی‌دهند. نوار طوسی رنگی که در قسمت پائینی درها قرار دارند تضاد جالبی در نمای جانبی اوروس به وجود آورده‌اند. خطوط خشن تیز و شکسته‌ در نمای جانبی، بیانگر ذات وحشی و رام نشدنی اوروس‌اند.  

لامبورگینی اوروس

بر روی گلگیرها فلاپهای پلاستیک‌ها مشکی زیبایی وجود دارند که تنها برای اعلام حضور اوروس به عنوان یک اس یو وی بر روی آن نصب شده‌اند. شیب سقف و انحنای ستون C و شیشه‌ی عقب، به آیرودینامیک اوروس کمک شایان می‌کنند و اسپویلر بالای شیشه‌ی عقب و باله‌ی کوچک روی درب صندوق، مقادیر بسیار زیادی نیروی رو به پایین یا همان داون فورس ایجاد می‌کنند که با توجه به کاربری اوروس و جثه‌ی بزرگ آن ضروری است. 

لامبورگینی اوروس

در نمای عقب دو چراغ نئونی کشیده‌ی افقی وجود دارند و در زیر آن‌ها هم دریچه‌های پلاستیکی تو پر به چشم می‌خورد. در فاصله‌ی میان دو چراغ، رنگ مشکی براق و بر روی آن نشان و لوگوی لامبورگینی وجود دارد. بر روی در صندوق هم چند خط شکسته وجود دارد. سپر عقب اما شلوغ‌ترین جای اوروس است. دفیوزر همرنگ با نوارهای طوسی بر روی درها، نوارهای شبرنگ، اگزوزهای طوسی رنگ و دریچه‌های تو پر این سپر را شلوغ اما زیبا کرده‌اند.

لامبورگینی اوروس

در نمای داخلی، داشبورد به دوخت همرنگ بدنه مزین شده است و بعید نظر می‌رسد که کسی از آن را نپسندد. دوخت زرد رنگ بر روی فرمان کوچک و خوش دست که لوگوی لامبورگینی در وسط آن قرار دارد نیز دیده می‌شود‌. داشبورد اوروس بسیار شیک و فضایی است و کاملا از زبان طراحی لامبورگینی پیروی می‌کند. 

لامبورگینی اوروس

از ظاهر خشن و پویای اوروس که بگذریم به قلب تپنده‌ی نچندان بزرگش می‌رسیم. قلبی که به تنها نمی‌تواند از پس کار بر بیاید و این توربو است که به کمک آن رسیده است. این گاو وحشی از یک پیشرانه چهار لیتری هشت سیلندر خورجینی بهره می‌برد که در نگاه اول و با توجه به وزن 2.2 تنی اوروس، به نظر نمی‌رسد برای یک سوپر اسپرت کافی باشد. البته زمانیکه به مشخصات فنی لامبورگینی اوروس سیستم توربو شارژر اضافه می‌شود، شتاب صفر تا صد 3.6 ثانیه‌ای را برای اوروس رقم می‌زند.  

لامبورگینی اوروس

صحبت از اعداد و ارقام در این خودرو زمانی جذاب‌تر می‌شود که متوجه می‌شوید پیشرانه چهارهزار سی سی V8 آن، 650 اسب بخار و ۸۵۰ نیوتون متر گشتاور را بر سر چرخ‌ها سرازیر می‌کند.
اوروس مجهز به سیستم انتقال قدرت چهار چرخ شده است. سیستمی که در سرعت‌های پائین چرخ‌های عقب را خلاف زاوایه جهت چرخ های جلو به منظور مانورپذیری بهتر و در سرعت‌های بالا آن‌ها را موافق زاویه چرخ‌های جلو به منظور پایداری بهتر می‌چرخاند. البته لازم به ذکر است که این سیستم تنها مثبت و منفی سه درجه زاویه چرخ‌ها را تغییر می‌دهد. تغییری که شاید ضرورتش چندان حس نشود اما بسیار حیاتی است. البته فرمان تیز این خودرو آنچنان گوش به فرمان نیست و بازخوردهای مفیدی از جاده در اختیار راننده قرار نمی‌دهد.

لامبورگینی اوروس

ترمزهای غول آسای سرامیکی اوروس قدرت ترمزگیری خوبی دارند و برای یک خودرو سوپر اسپرت آن هم با این وزن معقول به نظر می‌رسند. گیربکس اوروس درهنگام معکوس دهی تنبل و هنگام تعویض دهنده متوالی گشتاور زیاد و بیهوده‌ای تولید می‌کند.

لامبورگینی اوروس

از برچسب قیمت اسم و رسم برند لامبورگینی که بگذریم، این سوال مطرح می‌شود که آیا واقعا ارزش این را دارد با وجود گزینه‌ معقول‌تر و منطقی‌تری چون آئودی Q8 که از همین پلت فرم استفاده می‌کند، به سراغ اوروس برویم؟ آن هم برای خودرویی که ظاهرا  گیربکس آنچنان باهوشی ندارد؟!

لامبورگینی اوروس

اگر شما مالک اوروس باشید با آن به آفرود خواهید رفت؟! چرا باید از سیستم دو دیفرانسیل معروف و محبوب کوواترو آئودی Q8 به سادگی گذر کرد و اوروس را ترجیح داد؟ چرا باید دویست هزار دلار ناقابل را پای اوروس ریخت، در حالیکه آئودی با قیمتی معادل شصت و هفت هزار دلار، همزاد اوروس را که بسیار قابل اعتمادتر، معقول تر، ارزان تر، و "آلمانی تر" است را در اختیارتان قرار می‌دهد؟! 
پاسخ همه این سوال‌ها دیوانگی است. اوروس دیوانه کننده نیست، بلکه خود دیوانگی محض است. ساده بگویم، همین دیوانگی و فریبنده بودنش دل‌ها را ربوده است. خودرویی دیووانه برای صاحبانی دیووانه. این تنها دلیلی است که اوروس ها به فروش می‌رسند.


لامبورگینی اوروس
لامبورگینی اوروس
لامبورگینی اوروس

لامبورگینی اوروس

 

 favorite_border 7
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade فیلم بررسی پژو 207 اتوماتیک ایران‌خودرو
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade انواع لامپ در چراغ خودرو و نحوه تعویض آنها
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade بی ام و X3 مدل 2018
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade حضور ایران خودرو با پژو 301 در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید
grade رهام و ساینا EV در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید
grade با 3 میلیون تومان محصولات جک را اقساطی و بدون بهره بخرید
grade پیکاپ تایگر با ریگان خودرو در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید حضور یافت
grade آئودی Q3 اسپرت بک 2020 کوپه جذاب آلمانی معرفی شد
grade 17 حقیقت در مورد شورولت کامارو که هر علاقه‌مندی باید بداند
grade بررسی شلبی کبرا دیتونا کوپه مدل 1960
grade فیلم بررسی بسترن B30
grade شرایط فروش جک اس 5، اس 3 و جی 4 کرمان موتور با 3 میلیون تومان
grade پیکاپ جک T8 رقیب قدر آسنا در راه بازار ایران
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade جک S4 به کرمان موتور رسید
grade شرایط فروش جدید سایپا با تحویل فوری پراید 111 اعلام شد
grade پژو 207 اتوماتیک بخریم یا رنو ساندرو؟
grade شرایط جدید فروش فوری ایران خودرو اعلام شد
grade شرایط جدید فروش اعتباری ایران خودرو ویژه مرداد 98
grade قیمت جدید پژو 207 دنده ای ویژه مرداد ماه 98
grade لیست قیمت جدید لاستیک‌های شرکت بارز اعلام گردید
grade شرایط جدید فروش اعتباری سه محصول ایران خودرو
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade معرفی و مشخصات فنی ساینا برقی
grade همتا؛ طرح خوب رجیستری، اجرای افتضاح
grade فورد موستانگ شلبی GT500 2020، جدیدترین نسل محبوب‌ترین عضلانی تاریخ