همه نام‌های پارسی در نمایشگاه خودرو ژنو 2019

عقیل مصطفایی۱۳۹۸/۰۱/۰۵ ۰۳:۵۱:۴۹ 1

هرساله در ماه مارس و در هفته‌ها و روزهای  پایانی اسفند ماه و درست مصادف با شلوغی‌ و گرفتاری‌های پایان سال شمسی، در قلب سرزمین سرسبزاروپا و در شهر ژنو کشور آرام سوئیس، سر و صدا و غوغایی به نام نمایشگاه خودروی ژنو به پا است. در سال 2019 مهمانان ویژه‌ای در ژنو حضور داشتند که به جرات می‌توان گفت تا حدودی ما را از این دلمردگی صنعت خودرو رها کردند، شش مهمان در ژنو به ترتیب و براساس قدرت برند و محبوبیت را برای شما معرفی می‌کنم...

امسال علیرغم مشکلات زیادی که در دو سال اخیر برای صنعت خودروی ایران رخ داده بود و همچنین فشارهای اقتصادی ناشی از تغییرات نرخ ارز شاید هیجان زیادی برای دیدار از این رخداد مهم برای اهالی خودرو وجود نداشت، اما برآن شدم تا بازدید از هشتاد و هشتمین دوره از نمایشگاه بین المللی خودروی ژنو را از دست ندهم. هر چند کشور سوئیس صنعت خودرو ندارد ولی نمایشگاه خودروی ژنو یکی از خواستگاه‌های مهم رویدادهای خودرویی دنیا در کنار دیترویت، فرانکفورت، پاریس و شانگهای  است و به دلیل اینکه مهم ترین رویداد خودرویی در اوایل هر سال میلادی از 1905 تاکنون است، برای بسیاری از غولهای خودروسازی، تامین کنندگان قطعه، خدمات وابسته به خودرو و حتی  تازه‌کارهای خلاق مهم است که در این رویداد مهم خودرویی مبادرت به رونمایی و معرفی محصولات خود کنند و از طرفی محلی برای انعقاد قراردادهای خودرویی و ایجاد روابط سیاسی و اجتماعی کشورها است.
در این بخش شاید نتوان بدلیل حجم بالای تصاویر و اطلاعات شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه مطالب بیشتر منتشر نمود ولی بخش ویژه‌ای را برای اولین بار برای شما گزارش می‌کنم.

پارسیان در نمایشگاه خودرو ژنو 2019

همانطور که می دانید صنعت خودروی ایران شاید همواره جزو 20 صنعت خودروی جهان و فقط از لحاظ کمی و میزان تیراژ تولید خودرو به یمن تولید پیکان، پراید و پژو ( تریپل‌پی) است. ولی از لحاظ کیفی جایگاه ویژه‌ای ندارد، کما اینکه تاکنون نه موفق به تولید ناب شده‌ایم و نه صنعت خودرسازی ما به جایگاهی رسیده که بتواند شریک تولیدی و سایت تولید صادراتی خارج از خانه خودروسازان مطرح جهان باشد.
بگذریم...
در سال 2019 مهمانان ویژه‌ای در ژنو حضور داشتند که به جرات می‌توان گفت تا حدودی ما را از این دلمردگی صنعت خودرو رها کردند، شش مهمان در ژنو به ترتیب و براساس قدرت برند و محبوبیت را برای شما معرفی می‌کنم:
1- منصوری
کمتر کسی هست که درگیر صنعت خودرو باشد و نام یکی از بزرگترین تیونیگ کننده های خودرو و خلاق ترین آنها که بزرگ ترین و مشهور ترین ثروتمندان دنیا مشتری خودروهای او هستند این جنتلمن صنعت خودروی جهان یعنی " کورش منصوری" عزیز را نشاسد، وقتی در سالن به غرفه‌های دیگر می گفتم که ایرانی هستم و هموطن منصوری با احترام از او یاد می‌کردند و می‌گفتند بسیار خاص هست و شاید ما هم با این اعتبار، غرور ویژه‌ای می‌گرفتیم.
تیونینگ مدل‌های مختلف بوگاتی از جمله بوگاتی شیرون، بنتلی، لامبورگینی، فراری، مرسدس بنز و بسیاری از خودروهای سوپر کار و سگمنت لاکچری دیگر از هنرنمایی‌های این هنرمند خلاق است که  تصاویر خودروهای او را می‌بینید.

پارسیان در نمایشگاه خودرو ژنو 2019
پارسیان در نمایشگاه خودرو ژنو 2019
پارسیان در نمایشگاه خودرو ژنو 2019

2- " شاه پارس" یا شیادی پرسی
همانطور که می دانید محمدرضا پهلوی پادشاهی علاقه مند به خودرو بوده است. بنظرم بهتره بگوئیم “شاه ماشین باز”؛ شاه مخلوع ایران در اواخر دهد ۵۰ میلادی (۱۹۵۸) از شرکت مازراتی خواست تا با همکاری شرکت ایتالیایی تورینگ سوپرلگرا سفارش طراحی و تولید بدنه  خودرویی کوپه و خاص بر روی پلتفرم سری ۳۵۰۰ و بهره گیری از قوی ترین موتور مازراتی که یک نمونه ۸ سیلندر ۴۵۰ اسب بخاری بود را، در دستور کار خود قرار دهند. در نهایت این همکاری منتج به تولید "شیادی پرشیا" می شود که در حقیقت یک خودروی لوکس با روح مازراتی است. از خوردوی مورد ذکر تنها سه دستگاه ساخته شد که قیمت های زیادی نیز دارند.

پارسیان در نمایشگاه خودرو ژنو 2019

اما اینبار شرکت سوپرلگرا پس از حدود 60 سال نسل جدید این خودرو را بر روی پلتفرم مازراتی گرن توریسمو با یک موتور 8 سیلندر 400 اسب بخاری با حداکثر سرعت 301 کیلومتر بر ساعت و شتاب صفر تا صد 4.6 ثانیه‌ای رونمایی کرد که توسط " لوئی دی فابری بکرز" بلژیکی طراحی شده است. قیمت پایه  ۱۴۰.۰۰۰ یورویی برای این خودرو پیش بینی شده است. به گفته شرکت سازنده، این خودرو بصورت دست ساز ساخته می شود و ساخت هر دستگاه از آن 6 ماه به طول می انجامد. این شرکت قرار است تنها 10 دستگاه را به تولید برساند که اولین دستگاه از آن نیز توسط یک ایرانی مقیم اروپا که نامش تاکنون فاش نشده، سفارش داده است.

پارسیان در نمایشگاه خودرو ژنو 2019

3- مرسدس بنز جی کلاس یا گلند واگن G-Class (Gelandewagen)
در سال 1979 محمدرضا پهلوی که بخشی از سهام مرسدس بنز را در اختیار داشت برای نیروهای نظامی خود خودرویی شاسی‌بلند را سفارش داد که بتواند در عملیات‌های نظامی مورد استفاده قرار بگیرد، تا آن زمان بنز که خودروی شاسی بلند تولید نکرده بود اقدام به تولید و طراحی بنز کلاس جی کرد.
با مخلوع شدن شاه ایران کسی دیگر مشتری این خودرو نشد و روی دست بنز ماند، تا اینکه در سال 1981 ارتش آرژانتین مشتری جدید آن شد و با مقبولیتی که پیدا می‌کند کم کم سر از ارتش انگلستان و آلمان در می‌آورد و در نهایت اینکه تبدیل به یک شاسی بلند قدرتمند و لوکس محبوب می‌‌شود تا جاییکه امروز گران‌ترن شاسی بلند و خودرو مرسدس بنزاست و رکورد فروش را هم جابجا کرده و جالب اینجاست که نمونه هایی کابریوله از این خودرو نیز ساخته شده است.

پارسیان در نمایشگاه خودرو ژنو 2019

4- نیسان قشقایی
در سال 2006 نیسان اعلام نمود یک خودروی کراس اوور جدیدی با نام " قشقایی" ساخته است که بر گرفته از نام یکی از اقوام کوچ نشین ایرانی است. دلیل این انتخاب سخت کوشی این قوم ایرانی است که در کنار چند قوم دیگر تا به امروز کوچ‌نشینی می‌کنند. البته برخلاف سخت کوشی قشقایی‌های عزیز، شاسی بلند شهری  قشقایی چندان هم قابلیت آفرود ندارد اما با نامی ایرانی مزین شده است. نیسان در نمایشگاه خودروی ژنو نسل جدید آن که از سال 2013 دستخوش تغییرات شده است را نمایش داد. که این خودرو در روسیه، انگلستان، چین و ژاپن نیز تولید می شود.در نمایشگاه دیترویت ۲۰۱۷ نیسان اعلام نمود مصمم هست تا این خودرو را در بازار آمریکا با نام نیسان Rogue Sport  به معنی سرکش عرضه کند. البته آمریکایی‌ها خیلی هم دلشان بخواهد از خودرویی با نام ایرانی استفاده کنند. گفتنی است مدل معرفی شده در سال 2019 از یک موتور 2 لیتری 141 اسب بخاری نیز بهره می‌برد.

پارسیان در نمایشگاه خودرو ژنو 2019

5- رنو قاجار
می گویند زمانیکه در سال 1900 مظفرالدین شاه قاجار به  سفر فرنگ و به کشور بلژیک رفته بود، در مسیر برگشت برای اولین بار خودرو را وارد ایران کرد. دو دستگاه رنو خریداری کرده و نام خود را در تاریخ صنعت خودروی ایران ثبت می‌کند.
برای اولین بار در نمایشگاه ژنو 2015 رنویی‌ها خودرویی با نام کاجار یا قاجار رونمایی نمودند، یک کراس اوور شهری که در سایتهای فرانسه، اسپانیا و چین ساخته می‌شود، نکته ی جالب برادر خواندگی این خودرو با نیسان قشقایی است چون روی پلتفرم نیسان قشقایی ساخته شده است.
از آنجایی که همانند مفاخر ما که در کشورهای مختلف هستند و دچار سرقت هنری، تاریخی شده‌ایم برای نام رنو قاجارهم وجه تسمیه ساختند که به نام نباشد کاد ( Qad  یا Kad ) مبین همان چهارچرخ بودن هست و جار (Jar ) به معنی چالاک هست در صورتی که این خودرو هیچ خصلت خوبی در چالاکی و آفرود ندارد، ولی دلایل ما بر این ادعا، این روایت است که شاه قاجار در ولایت فرنگ نام خود را به لاتین Kadjar  نوشته بود و این روایتی کاملا تائید شده است.

پارسیان در نمایشگاه خودرو ژنو 2019

6- تاتا موتورز

خانواده ناجیان صنعت خودروی هند، تاتا موتورز در سال ۱۹۴۵ توسط جهانگیر راتانجی دادابهوی تاتا که از ایرانیان و پارسیان مقیم هندوستان بودند و پیرو به دین زرتشت هستند بنیان گذاری شده است.
این شرکت در سال ۲۰۰۸ گروه جگوار- لندرور را از شرکت فورد خریداری کرد. این شرکت همچنین از مشتریان خرید هامر بود که بخت با آنان یار نبود. با این حال نمی‌توان گفت که خودروهای جگوار- لندرور ایرانی هستند، هر چند مالکین آن نسبی ایرانی دارند. اما بطور مستقیم مانند با 5 مورد بالاتر با نام‌های ایران و ایرانی اجین نشده‌اند.
اما تاتاموتورز، خودرسازی که به پاس جمشید جی تاتا بنیانگذارخود، "پدر صنعت نوین هند" نام گرفته است، یکی از زیر مجموعه‌های بزرگترین گروه اقتصادی هندوستان است که از سال ۱۸۶۸ تاکنون در بمبئی فعالیت دارند.

پارسیان در نمایشگاه خودرو ژنو 2019
پارسیان در نمایشگاه خودرو ژنو 2019
پارسیان در نمایشگاه خودرو ژنو 2019

 favorite_border 5
loyalty 

غیر از این که تمام نقد و بررسی های شما رو میبینم این مطلب واقعا عالی بود و تشکر میکنم ازتون ...و امیدوارم اولا صنعت خودروی ما هم خصوصی سازی بشه دوما از ما که 30 سال داریم داره میگذره ولی نسل بعد بهترین ماشین های روز دنیا رو سوار بشن


لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade انواع لامپ در چراغ خودرو و نحوه تعویض آنها
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade بی ام و X3 مدل 2018
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو
grade تفاوت موتورهای بنزینی و دیزلی + فیلم
grade علائم هشدار جهت تعویض لاستیک‌های خودرو
grade عمر مفید خودرو در ایران و سایر کشورهای جهان
grade مقایسه فورد ماستنگ شلبی GT500 مدل 2020 و دوج چلنجر SRT Redeye مدل 2019
grade بوگاتی چنتودیچی هیولای جدید بوگاتی معرفی شد
grade شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی محصولات جک
grade فیلم بررسی ولکس C30 - سی 30
grade داستان تیکه انداختن انگلیسی‌ها به پژو و ایران خودرو چه بود؟
grade آسیب‌پذیری شدید خودروهای دارای کیلس استارتر
grade شرایط جدید فروش فوری ایران خودرو ویژه شهریور 98
grade جک سدان جدید خود را به زودی معرفی خواهد کرد
grade طرح جدید تبدیل محصولات ایران خودرو شهریور 98
grade بهترین زمان برای خرید خودرو چه زمانی است؟
grade مقایسه قیمت خودروهای داخلی با قیمت دو هفته پیش
grade قیمت انواع خودروهای وارداتی
grade فروش اقساطی دنا پلاس و پژو پارس توسط ایران خودرو در چهارشنبه 6 شهریور
grade شاسی بلندهای پرفروش در بازار چین
grade فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو
grade دلایل برکناری و بازداشت مدیرعامل ایران خودرو
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade فیلم تست و بررسی دنا پلاس