پاک کردن صورت مسئله از رو دیوار! حمله به سایتهای آگهی فروش خودرو

پدرام جعفرزاده۱۳۹۸/۰۲/۱۲ ۱۲:۴۳:۱۷ 1

اگر سایت‌های آگهی فروش خودرو ۲۰‌ روز تعطیل شوند بازار خودرو آرام‌ می‌شود. وقتی مسئولین هیچ نظارتی بر وبسایت‌های آگهی فروش خودرو با درآمدی نجومی ندارند، دلال ها هر روز با آگهی‌‌های تقلبی و فیک روزانه قیمت خودروها را تا ۲۰ میلیون تومان بالا می‌برند.

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد، درست است که در شرایط فعلی این روزها تورم و گرانی گریبان همه چیز را گرفته است، اما به نظر می‌رسد فعلا این دیو ترسناک، در برنامه‌های آتی‌ خود  قصد حضور تا دندان مسلح در ملک، مسکن، مواد غذایی و سایر ملزومات اولیه زندگی مردم را قرار نداده است و تا اطلاع ثانوی تصمیم دارد در بازار خودرو حضوری کمرشکن و کشنده داشته باشد.
در این بین نظر یک کارشناس با سابقه خودرو قابل تامل است: "اگر سایت‌های آگهی فروش خودرو ۲۰‌ روز تعطیل شوند بازار خودرو آرام‌ می‌شود. وقتی مسئولین هیچ نظارتی بر وبسایت‌های آگهی فروش خودرو با درآمدی نجومی ندارند، دلال ها هر روز با آگهی‌‌های تقلبی و فیک روزانه قیمت خودروها را تا ۲۰ میلیون تومان بالا می‌برند."
صرف نظر از اینکه افزایش قیمتها، شاخص‌ها و دلایل مختلفی داشته و بررسی آن در این مقال نمی‌گنجد، به نظر می‌رسد یک طرفه تاختن به وبسایت‌های آگهی فروش خودرو و مقصر دانستن مطلق آنها به عنوان عامل اصلی این  فاجعه آنچنان منصفانه نخواهد بود. اینگونه اظهار نظرها ما را به یاد جمشید بسم الله هایی می‌اندازد که همین چند سال پیش به عنوان بازیگر اصلی گرانی ارز معرفی می‌شدند‌. هرچند این روزها جمشیدها با القابی چون سلطان کاغذ، سلطان پوشک، سلطان آرد و نخودچی و... معرفی می‌شوند. اما در نگاه اول به نظر می‌رسد نظر این کارشناس خودرو پر بیراه نباشد. شواهد و قرائن نشان می‌دهد سوای برخی مسئولین ذی‌ربط که نظارت درست و درمانی بر این آشفته بازار ندارند، دو قشر دیگر جامعه نیز در این افزایش قیمت خودرو دخیل هستند.

پاک کردن صورت مسئله از رو دیوار! حمله به سایتهای آگهی فروش خودرو

مردم و دلال‌ها
نقدینگی در دستان مردم توسط طرح‌های اقتصادی غیرکارشناسی و ناکارآمد تا به امروز مهار نشدنی بوده و کم ارزش شدن ریال نسبت به ارز‌های محبوب بازار باعث شد تا بسیاری سرمایه‌گذاران اقدام به خروج سرمایه خود از بانکها و پروژه‌های اقتصادی معمول خود کرده و آن را به سمت خرید ارز، طلا و کالاهایی کم ریسک‌تر روانه کنند. بدون شک یکی از محبوب‌ترین این کالاها خودرو است. عرضه کم و بعضا احتکار خودرو و افزایش تقاضای خرید یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو بود. در این بین دلالان برای حفظ سرمایه و البته رسیدن به سودی هر چه بیشتر و مردم عادی صرفا برای حفظ سرمایه خود و یا تبدیل به احسنت آن،  هجوم بی سابقه‌ای به سمت خودرو بردند. به عنوان مثال پراید ۱۱۱ در حالیکه قیمت باور نکردنی  ۲۲ میلیون تومانی کارخانه را بر پیشانی خود می‌دید به ناگاه در بازار ۳۴ تا ۳۸ میلیون خرید فروش می‌شد و پژو 206  تیپ 2 با قیمت 36 میلیون و پژو 206 تیپ 5 که برچسب قیمتی 41 میلیون کارخانه را یدک می‌کشیدند، در چشم برهم زدنی به ترتیب در بازار با قیمت‌های 60 و 70  میلیون تومان معامله می‌شدند.

پاک کردن صورت مسئله از رو دیوار! حمله به سایتهای آگهی فروش خودرو

حتی با طرح بحث برانگیز و زیر سوال، فروش فوری تنظیم بازار محصولات دو خودروساز بزرگ کشور، با حاشیه زیر 5 درصد قیمت بازار نیز، اوضاع نه تنها بهتر نشد بلکه قیمت پراید به 50 میلیون تومان و محصولات زیر ۵۰ میلیون تومان ایرانخودرو، به باشگاه خودروهای بالای 100میلیون تومان پیوستند.
اینکه آیا در این طرح‌های پیش خرید خودرو، مصرف کننده واقعی موفق به ثبت نام شده است یا دلالان و رانت خواران، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اما آنچه مشخص است گرانی افسار گسیخته خودروهای داخلی و وارداتی است. تا آنجاکه به نظر می‌رسد هیوندای سانتافه به زودی مرز یک میلیارد تومان را رد کند.
در این سه روز اخیر گزارش‌هایی مبنی بر مقصر بودن وب سایت‌های آگهی خودرو مانند باما، شیپور، و دیوار در این گرانی‌ها منتشر شده و سعی شده تمامی کاسه و کوزه‌های عوامل مخرب ناشی از بی‌کفایتی برخی مسئولین ذیربط در اداره این بازار و نظارت بر سلامت معاملات خودرویی، بر سر این وبسایت‌ها شکسته شود. گزارش تحلیلی مبسوطی در سایت دیجیاتو منتشر شد مبنی بر سوء استفاده گروه دلالان از شیپور و دیوار برای افزایش قیمت خودروها، با این شیوه که چندین گروه تلگرامی مختلف برای هماهنگی جهت دست‌کاری قیمت خودرو وجود دارد. معمولا هر کدام از این گروه‌ها به شکل متمرکز روی یک خودروی نسبتا کم‌یاب و یا محصولات یک گروه خودروسازی غیر ایرانی فعالیت می‌کنند.
اما همانطور که می‌دانید از سالیان قبل پایگاه خبری سبقت آزاد به عنوان یک پیشرو در راه اندازی گروه‌های خودرویی در شبکه‌های اجتماعی تجربه فراوانی از نحوه رفتار کاربران این گروه‌ها دارد. مدیران این گروه همیشه با بحث مطرح شدن قیمت و سواستفاده‌های اینچنینی مبارزه کرده‌اند و جز لاینفک قوانین حضور در این گروه‌ها، عدم مطرح شدن موارد خرید و فروش خودرو و آپشن‌های آن است. گفتنی است تا به امروز یکی از اصلی‌ترین چالش‌های مدیران این گروه‌ها تقابل با آپشن‌فروشها و سواستفاده گران است. تا آنجاکه در این گروه‌ها کاربران با آرامش خاطر صرفا به مطرح کردن مباحث فنی حول و حوش خودرو خود می‌پردازند. مدیران این گروهها از اعضای همین گروه‌ها انتخاب شده و از علاقه‌مندان به خودرو هستند. گفتنی است پس از مدتی دلالان رانده شده به این نتیجه رسیدند که گروه‌هایی را ایجاد کنند و اهداف خود را پیش بگیرند. 

پاک کردن صورت مسئله از رو دیوار! حمله به سایتهای آگهی فروش خودرو

حال این سوال به وجود می‌آید که با مطرح شدن شائبه گرانی خودرو به وسیله کاربران دلال مسلک چند وب‌سایت آگهی خودرو، آیا مبارزه با این افراد برای مراجع ذ‌یربط و یا دست یاری دراز کردن به دامان پلیس فتایی که حواسش به همه جا هست، اینقدر مشکل است؟! پلیسی که بارها و بارها توانایی‌های خود را برای مبارزه با مفاسد این‌چنینی در فضای مجازی نشان داده و نمره قبولی نیز گرفته است.
آیا وقتش نرسیده است که مشکلات مدیریتی و عملکردی خود را به گردن این و آن نینداخته و دیگران را مقصر نپنداریم؟
سبقت آزاد وجود چنین کاربرانی سواستفاده‌‌گری را در فضای مجازی تایید می‌کند. اما در این بین فراموش نکنیم زمانیکه عده‌ای از مصرف کنندگان واقعی نیز، به مقایسه قیمت خودروی با کیفیت‌تر خود نسبت به برخی محصولات از رده خارج و بی‌کیفیت‌ برخی از شرکتهای خودروساز می‌پردازند و افزایش قیمت باورنکردنی آنها را مشاهده می‌کنند، شاکی شده و دست به این‌چنین اقدامات ناشیانه‌ای می‌زنند.

پاک کردن صورت مسئله از رو دیوار! حمله به سایتهای آگهی فروش خودرو

ولی آیا اگر قرار بود قیمت کالایی با درج آگاهی‌های تقلبی در جراید کاغذی و یارانه‌ای اینچنین بی‌محابا افزایش یابد، دیگر سنگ روی سنگ بند می‌شد! 
به هر حال پس از همه این اتفاقات شب گذشته وب سایت دیوار اقدام به حذف آگهی‌های دارای قیمت خودرو کرده است و تنها به آگهی های توافقی امکان نمایش می‌دهد.
به نظر می رسد این اقدام در واکنش به انتقادات روز افزون از قیمت‌های غیر واقعی آگهی‌ها بوده باشد. چراکه درج قیمت‌های عجیب توسط کاربران در برخی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های نیازمندی‌ها و تاثیر اقدامات سودجویانه دلالان در ایجاد التهاب در قیمت‌ها، انتقادهای زیادی به دنبال داشته است.

 favorite_border 8
loyalty 

چاره ی کار اجازه ی واردات خودرو به داخل کشور میباشد که رقابت ایجاد شده هم به بهبود کیفیت ماشین های بی کیفیت داخل کمک میکند هم به خواباندن عطش بازار و پایین آمدن قیمت خودرو نمیدانم چه معنی دارد که یک ملت را مجبور به استفاده از ماشین های تولید داخل بکنند و به مردم تحمیل شود که یا باید خودروهای بی کیفیت داخل را به هر قیمت گزافی که کارخانه تعیین میکند استفاده کنند و یا هیچ ، این اجبار گویای خیلی حقایق است ، توان و قدرت مافیای تولید خودروهای داخلی در ممنوع کردن واردات خودرو مشخصا معلوم میکند کارخانجات تولید خودروی داخلی در اصل متعلق به چه کسانی است و سودش به جیب چه کسانی میرود


لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade جک اس 3 مدل 2019، تحولی در زبان طراحی جک
grade سوپراسپرت الكتريكی Miss R تایوانی یقه تسلا را گرفت
grade بررسی ساینا SE فول آپشن سایپا
grade طرح تبدیل برای مشتریان برلیانس هم صادر شد/ زنگ خطر برای تعطیلی پارس خودرو
grade افزودن امکانات جدید بر روی دستگاه‌های خودپرداز بانک پاسارگاد
grade کسانی که با قیمت‌های بالا خودرو خریده‌اند منتظر زیان باشند
grade کاهش قیمت محصولات داخلی با واردات خودروی دست دوم
grade خودروی دنا پلاس از این پس بدون سانروف و رینگ آلومینیومی
grade عدم تحمیل هزینه رمز یکبار مصرف به مشتریان
grade 9 شاسی بلند لوکس و ایمن 2019
grade سوزوکی ویتارا توربو 2018
grade ورود قوه قضاییه به ساماندهی بازار خودرو
grade رنج روور مخصوص فضانوردان ساخته شد
grade خودروی برقی جک در برزیل
grade قیمت خودرو و مسکن به سایت ها بازگشت
grade وعده وزیر صنعت برای کنترل قیمت خودرو
grade حضور تسلا در میان خودروهای ترخیص شده‌‌ی گمرک
grade خودروساز گران‌فروشی می‌کند؛ سازمان حمایت هم پاسخگو نیست
grade افزایش روند ترخیص خودروها از گمرک / آزادسازی تمام برندها تا 2 ماه آینده
grade چرا آمار فروش فوری خودروسازان اعلام نمی‌شود؟
grade پاک کردن صورت مسئله از رو دیوار! حمله به سایتهای آگهی فروش خودرو
grade برترین خودروهای الکتریکی نمایشگاه خودروی شانگهای 2019 - قسمت دوم
grade رونالدو مالک گران ترین خودرو تاریخ، بوگاتی La Voiture Noire نه و نیم میلیون پوندی!
grade آیا لادا از حضور در ایران پا پس کشیده است؟
grade بهترین خودروهایی که ارزان‌ تر از 30.000 دلار هستند
grade نقد و بررسی نسل جدید مزدا 3
grade تسلا مدل اس هم مانند پژو 405 خود به خود در آتش می‌سوزد
grade کادیلاک CT5 مدل 2020، سدان جدید کادیلاک معرفی شد
grade درخشش byd با رونمایی از 23 خودرو در نمایشگاه خودرو شانگهای
grade دلایل روشن نشدن خودرو و بد استارت خوردن
grade جک اس 3 مدل 2019، تحولی در زبان طراحی جک
grade سبقت آزاد قیمت کارخانه از بازار به سبک مدیران خودرو
grade دورهمی عضلانی کلاسیک آمریکایی در تهران
grade تست رانندگی میتسوبیشی اوتلندر 2016
grade همه چیز درباره رمز یکبار مصرف
grade سوپراسپرت الكتريكی Miss R تایوانی یقه تسلا را گرفت
grade نیم قرن با گودزیلا، نیسان جی‌ تی‌ آر 50 ساله شد
grade طرح فروش فوری تنظیم بازار شرکت ایران خودرو ویژه اردیبهشت 98
grade لیست قیمت‌های جدید حاشیه بازار محصولات ایران خودرو
grade خبر خوش، بازگشت عادل فردوسی پور با برنامه نود
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade همتا؛ طرح خوب رجیستری، اجرای افتضاح
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade معرفی و مشخصات فنی ساینا برقی
grade بهترین جلوپنجره‌های صنعت خودرو
grade فورد موستانگ شلبی GT500 2020، جدیدترین نسل محبوب‌ترین عضلانی تاریخ
grade اولین خودروی هنتنگ X7 روی خط مونتاژ رفت
grade کانسپت لکسوس LC کانورتیبل 2019، کانسپتی معمولی و ساده
grade مرسدس بنز CLA 2020، اسپرت جذاب اشتوتگارتی
grade مشتریان معترض بی وای دی اس 7 در نمایشگاه خودرو تهران در غیاب کارمانیا
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو