آزادسازی قیمت خودرو منتفی شد؟

سبقت آزاد۱۴۰۰/۰۸/۱۱ ۲۱:۴۸:۳۰ 0

دستور دولت برای تغییر قیمت‌گذاری دستوری

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد، انتظار می‌رفت با اوج‌گیری مشکلات نقدینگی و زیان تولید در خودروسازی، آزادسازی قیمت در دستور کار قرار گیرد؛ اما حالا وزیر امور اقتصادی و دارایی از نظام جدید قیمت‌گذاری دستوری از سوی دولت خبر می‌دهد. هدف از حذف احتمالی شورای رقابت، کاهش زیان تولید خودروساز است؛ حال آنکه در نظام جدید قیمت‌گذاری حذف سوداگری در بازار مغفول مانده است.
آزادسازی خودرو منتفی شد؟
با اعلام وزیر امور اقتصادی و دارایی، نظام قیمت‌گذاری خودرو تغییر کرده و جزئیات آن به زودی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام خواهد شد. به دنبال این خبر، یک منبع آگاه نیز در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» فاش کرد که بناست قیمت خودرو تا حدی که خودروسازان از زیان تولید خارج شوند، افزایش یابد و مسوولیت قیمت‌گذاری (با حذف شورای رقابت) بر عهده یک نهاد دولتی –سازمان حسابرسی یا سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان- قرار بگیرد.
پیش‌تر در همین صفحه به موضوع تغییر شیوه قیمت‌گذاری خودروهای داخلی اشاره و تاکید شد که با توجه به اوضاع نامساعد نقدینگی خودروسازان، بناست طرح جدیدی برای تعیین قیمت در نظر گرفته شود. حالا شواهد و قرائن نشان می‌دهد پیش‌بینی «دنیای اقتصاد» مبنی بر جزئیات تغییر شیوه قیمت‌گذاری خودرو درست از آب درآمده و بناست شورای رقابت از این پروسه کنار گذاشته شود. شورای رقابت از حدود ۹ سال پیش به عنوان مرجع قیمت‌گذاری خودرو انتخاب شده و منهای یک دوره ۱۹ ماهه، اختیار تعیین قیمت خودروها دست این شورا بوده است. آخرین باری که شورای رقابت اقدام به تعیین قیمت خودروهای داخلی کرد، اردیبهشت امسال بود و طبق زمان‌بندی شش ماهه، شورا باید اواخر مهر یا اوایل آبان، قیمت خودروها برای نیمه دوم سال را نیز اعلام می‌کرد. این در حالی است که دوره شورای رقابت به سر آمد و اعضای شورا قانونا نمی‌توانستند نسبت به تعیین قیمت خودروهای داخلی اقدام کنند. حالا نیز شواهد و قرائن نشان می‌دهد شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته شده و دیگر اختیار و مسوولیتی در این حوزه ندارد.
هرچند وزیر امور اقتصادی و دارایی مستقیما به حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو اشاره نکرده، با این حال با توجه به اظهارات وی مبنی بر تغییر نظام تعیین قیمت خودرو و همچنین صحبت‌های رئیس سازمان بورس در این مورد، به نظر می‌رسد سلب مسوولیت خودرویی از این شورا قطعی است.آن طور که احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا‌و‌سیما عنوان کرده، برنامه این وزارتخانه، پیش‌بینی‌ پذیر کردن اقتصاد و حذف قیمت‌گذاری‌های مضر برای بازار در صنایع بورسی است. وی تاکید کرده که در این راستا به زودی خبر تغییر نظام قیمت‌گذاری خودرو توسط وزارت صمت منتشر خواهد شد.
همزمان با اظهارات وزیر اقتصاد، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با اعلام اینکه مقابله با قیمت‌گذاری دستوری و ایجاد رانت، در دستور کار قرار گرفته، به خبرگزاری صداوسیما گفت: در بخشی از صنایع از جمله خودرو ابهاماتی {درباره قیمت‌گذاری و ایجاد رانت} وجود دارد که دولت قول داده در اسرع وقت به حل این مساله کمک کند. مجید عشقی افزود: روش فعلی فروش و قیمت‌گذاری خودرو مورد قبول هیچ کس نیست و از این شیوه نه تنها خودروساز، مصرف‌کننده و دولت، منفعت نمی‌برند، بلکه سهامداران هم ناراضی بوده و ضرر می‌کنند.
وی از اصل تصمیم اتخاذ شده برای قیمت‌گذاری خودرو صحبتی به میان نیاورده، با این حال تاکید کرده که با تصمیم جدید، قیمت فروش کارخانه‌ای خودرو رشدی منطقی خواهد داشت و خودروسازان نیز زیان نمی‌کنند. عشقی ابراز امیدواری کرده که با تغییر فرمول قیمت‌گذاری خودرو، میزان تولید خودروسازان وابسته به دولت افزایش یابد.
با توجه به اظهارات وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس و همچنین منابع آگاه، به نظر می‌رسد قرار است نظام قیمت‌گذاری به نفع خودروسازان (نه بازار و مصرف‌کنندگان) تغییر کند. بر این اساس، گویا طبق فرمول جدید بناست قیمت خودروهای داخلی در حدی که خودروسازان دیگر مانند دوره شورای رقابت ضرر نکنند، بالا برود. هرچند هنوز سازوکار این فرمول مشخص نیست، اما کارشناسان معتقدند می‌توان به دو شیوه قیمت‌گذاری خودرو را به شکلی که تولیدکننده ضرر نکند، تغییر داد.
یک روش می‌تواند این باشد که قیمت تمام خودروها از زیان خارج شود. در این روش، یک فرمول واحد برای تعیین قیمت خودروها لحاظ می‌شود و قیمت همه محصولات به شکلی تعیین می‌شود که خودروسازان از محل فروش هیچ کدام ضرر نکند.
روش دیگر نیز اما این است که خودروسازان در مجموع زیان نبینند. در این روش، برخی خودروها ضمن آنکه کاملا از زیان خارج می‌شوند، سود مناسبی نیز از ناحیه قیمت‌گذاری نصیب تولیدکننده خواهند کرد و برخی دیگر یا زیان‌ده باقی می‌مانند یا در عین حال که فروش‌شان ضرر نمی‌دهد، سودی هم عاید خودروساز نخواهند کرد. طبق این فرمول، زیان یا عدم سوددهی برخی خودروها به واسطه سود دیگر محصولات جبران و تولیدکننده در مجموع از عرصه ضرردهی تولید و فروش خارج خواهد شد.
در مجموع اتفاقی که قرار است بیفتد، تعیین قیمت خودروها کمتر از حاشیه بازار و بیشتر از قیمت‌های شورای رقابت است. خودروسازان همواره در این سال‌ها عنوان می‌کردند که شورای رقابت قیمت‌های ناعادلانه‌‌ای را برای محصولات تولیدی آنها لحاظ می‌کند. به گفته خودروسازان، قیمت‌های اعلامی از سوی شورای رقابت کفاف هزینه‌های تولید را نداده و سبب زیان هنگفت آنها شده است. حالا بناست با مرجعی جدید و فرمولی نو، قیمت خودروهای داخلی به شکلی تعیین شود که خودروسازان دیگر از ناحیه فروش زیان نکنند و قیمت‌های اعلامی، کل هزینه‌های تولید را پوشش دهد. با این روش طبعا قیمت کارخانه‌ای خودروها رشد قابل توجهی خواهد کرد و هرچند تولیدکننده شامل خودروسازان و قطعه‌سازان از زیان‌دهی خارجی می‌شوند، اما مصرف‌کنندگان واقعی برای خرید خودروی موردنظر خود مجبور به صرف هزینه بیشتری خواهند بود.
 قیمت‌گذار جدید خودرو
با حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو، حالا این پرسش مطرح می‌شود که کدام نهاد قرار است اختیار قیمت را به دست بگیرد؟ از آنجاکه که قرار نیست قیمت خودرو آزاد یا در حاشیه بازار تعیین شود، بنابراین نهادی دولتی مسوولیت قیمت‌گذاری خودرو را بر عهده خواهد گرفت. در این مورد دو گزینه مطرح است؛ یکی سازمان حسابرسی و دیگری سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان. به گفته منابع آگاه، گویا نظر دولت روی سازمان حسابرسی است و احتمال دارد وظیفه تعیین قیمت خودرو به این نهاد سپرده شود. سازمان حسابرسی نهادی است زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی که در اساس‌نامه آن وظایف مختلفی در نظر گرفته شده است. طبق اساس‌نامه، حسابرسی و بازرسی شرکت‌هایی که تمام یا بیش از نصف سرمایه آنها متعلق به دولت، وزارتخانه‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی است می‌تواند تحت نظر این سازمان باشد. همچنین حسابرسی عملیاتی آن دسته از شرکت‌ها و طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تحت رسیدگی سازمان که دارای اهمیت، حساسیت یا حجم بالای عملیات هستند نیز برحسب ارجاع وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌تواند در دامنه اختیارات این سازمان قرار گیرد. البته به گفته برخی کارشناسان، سازمان حسابرسی به نوعی وظیفه تدوین گزارش حسابرسی را بر عهده دارد و قیمت‌گذاری نمی‌کند، مگر اینکه این وظیفه برای آن در نظر گرفته شود. اگر فرض را بر این بگیریم که سازمان حسابرسی به عنوان مرجع تعیین قیمت خودرو انتخاب شود، این سازمان در هر صورت قیمت‌ها را طوری تعیین خواهد کرد که خودروسازان دیگر از ناحیه فروش محصولات‌شان زیان نبینند.
اتفاقا برخی فعالان صنعت خودرو نیز در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» عنوان کردند اگر سازمان حسابرسی به عنوان مسوول قیمت‌گذاری خودرو انتخاب شود، قطعا قیمت‌های منطقی‌تری را اعمال خواهد کرد. به گفته آنها، قیمت‌های سازمان حسابرسی بدون شک بالاتر از قیمت‌هایی است که شورای رقابت تعیین می‌کرد و به همین دلیل خودروسازان می‌توانند به خروج از زیان امیدوار باشند. آنها اما معتقدند قرار گرفتن سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در راس قیمت‌گذاری خودرو نیز می‌تواند منجر به تعیین قیمت‌های منطقی‌تری در مقایسه با شورای رقابت شود. اما آیا این سازمان که به نظر می‌رسد در مقایسه با شورای رقابت رابطه بهتری با خودروسازان دارد، بار دیگر به عنوان مرجع تعیین قیمت خودروهای داخلی انتخاب خواهد شد؟ برای پاسخ به این پرسش فعلا باید کمی صبر کرد، هرچند با توجه به اینکه سازمان حمایت پیش‌تر نیز چنین مسوولیتی داشته، تکرار آن دور از انتظار نیست. سازمان حمایت زیرمجموعه وزارت صمت به شمار می‌رود و ازآنجاکه خودروسازان بزرگ کشور نیز تحت نفوذ دولت هستند، قطعا تعامل بیشتری بر سر مساله قیمت میان آنها ایجاد خواهد شد و این موضوع سبب می‌شود در مقایسه با دوران شورای رقابت، قیمت‌هایی منطقی‌تر‌(از نظر خودروسازان) لحاظ و غول‌های جاده مخصوص از زیان خارج شوند.
 ‌تداوم رانت بازار خودرو
هرچند با توجه به فرمول جدید قیمت‌گذاری، خودروسازان از زیان‌دهی خارج خواهند شد، با این حال مساله بازار و رانت هنگفت همچنان باقی خواهد ماند. بازار خودرو مدت‌هاست به واسطه قیمت‌گذاری دستوری میزبان دلالان و سوداگران شده و با وجود توصیه کارشناسان مبنی بر کنار گذاشتن این سیاست، دولت همچنان بر آن اصرار دارد. حتی حالا که شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته شده و بناست خودروسازان از زیان‌دهی خارج شوند، باز هم سیاست قیمت‌گذاری دستوری اجرا خواهد شد. به عبارت بهتر، هرچند دولت قصد اصلاح قیمت خودرو را دارد، با این حال این اصلاحیه به نوعی ناقص است و تنها خودروسازان را از ورطه زیان‌دهی نجات می‌دهد، اما بازار و مصرف‌کنندگان واقعی همچنان با تبعات قیمت‌گذاری دستوری دست به گریبان خواهند بود.
با افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها (تا حدی که خودروسازان دیگر زیان نبینند)، منحنی قیمت در بازار نیز تحریک می‌شود، بنابراین اختلاف قیمت کارخانه و بازار کماکان تداوم خواهد داشت. این یعنی رانت بازار خودرو تمام نخواهد شد و بستر دلالی و سوداگری کماکان فراخ است. اینکه تولیدکننده از زیان خارج می‌شود، خود تبعات مثبتی به دنبال خواهد داشت. وقتی خودروساز از ناحیه قیمت فروش زیان نبیند و نقدینگی بیشتری در اختیار داشته باشد، توان تامین قطعات افزایش خواهد یافت و به تبع آن تولید بالا می‌رود. افزایش تولید به بهبود عرضه می‌انجامد و طبعا در کنترل قیمت هم خیلی بی‌تاثیر نیست، با این حال بازار خودرو تحت تاثیر انتظارات تورمی و قیمت ارز همواره امکان جهش قیمت را خواهد داشت. این جهش با توجه به اینکه دولت همچنان فاصله قیمت کارخانه با بازار را حفظ خواهد کرد، به تداوم رانت در بازار خودرو منجر خواهد شد. قطعا سیاست‌گذار نیز به این مساله واقف است، اما به نظر می‌رسد سیاست‌های دولت سیزدهم اجازه حذف قیمت‌گذاری دستوری را نمی‌دهد.

 favorite_border 0
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade فیلم تست و بررسی فیدلیتی بهمن خودرو
grade فیلم بررسی تیگو 8 پرو مدیران خودرو
grade رنو مگان ای ویژن، چشم اندازی از محصولات برقی آینده رنو
grade Road Zipper، ماشین انتقال موانع بتونی در مسیرها
grade سه چرخه برقی Iris eTrike
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری XSE هیبریدی 2021
grade با کاربردی‌ترین گجت هوشمند خودرو آشنا شوید
grade ارزان‌تر از پراید؛ پیشنهاد توسعۀ یک الگوی مفهومی به خودروسازان داخلی
grade ساخت باتری خودروی برقی که ده دقیقه‌ای شارژ می‌شود
grade تجربه رانندگی با هیوندای سوناتا 2018
grade منصوری همیشه آماده رونمایی از قدرتمندترین‌ها است
grade جنسیس GV60 هاچبک لوکس به سبک هیوندای
grade مقایسه انواع مدل‌های پژو پارس
grade مشهورترین رانندگان فرمول یک جهان
grade تست رانندگی بی ام و M340i مدل 2020
grade S-A1 تاکسی هوایی هیوندای اوبر
grade راهنمای اجاره خودرو در تهران
grade بی ام و M5 CS مدل 2022
grade خبری از مک لارن برقی در آینده نزدیک نخواهد بود
grade پژو 206: مشخصات فنی، ایمنی و تاریخچه 206
grade تست درایو لاماری ایما در پیست آزادی
grade بهترین زمان سفر به دبی
grade مهلت ثبت‌نام پیش‌فروش ایران‌خودرو تمدید شد
grade رونمایی از اولین محصول لاماری در ایران - ایما در راه بازار
grade لامبورگینی و شیائومی خودروی کارتینگ الکتریکی می‌سازند
grade معرفی باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade تدوین دستورالعمل ممنوعیت کامل تردد توسط پلیس
grade تعویق زمان فروش خودرو فیدلیتی بهمن موتور
grade تعطیلات تابستانی خودروسازان آغاز شد
grade سرمایه گذاری عربستان در پاگانی ایتالیا
grade ترافیک محصولات جدید در جاده مخصوص
grade 140 هزار خودرو انبار شده است
grade ماجرای بیمه‌نامه‌هایی که پس از تحویل خودرو صادر می‌شود!
grade نبض واقعی تولید خودرو کند شد
grade طرح جدید پیش فروش محصولات زامیاد بدون محدودیت
grade شروط وزیر پیشنهادی صمت برای واردات خودرو
grade نمایش گربه های چینی در آلمان/ "اورا" در اندیشه حضور در بازارهای اروپایی
grade هدف‌گذاری در 3 شاخص کیفیت‌، فروش و خدمات پس از فروش
grade سفری خاطره‌انگیز به کیش با اجاره خودرو
grade قیمت خودرو قرنطینه را شکست
grade 10 خودروی برقی با بیشترین پیمایش
grade بهترین لوازم جانبی خودرو در سال 2021
grade مرسدس بنز تمام برقی می شود!
grade بهترین پمپهای باد پایی مخصوص خودرو در سال 2021
grade مخدوش کردن پلاک خودرو جرم است و زندان دارد
grade وعده عرضه خودروهای جدید از سوی دو خودروساز بزرگ
grade تجربه رانندگی ام وی ام X55 پرو در پیست آزادی
grade محصول جدید چانگان به دنبال کسب جایگاه تسلا
grade ثبت معامله خودرو در دفاتر اسناد رسمی الزامی نیست
grade طرح واردات خودرو سه شنبه نهایی خواهد شد
grade تحول در شیوه نام‌گذاری خودرو
grade پرفروش ترین خودروها در ایران و دنیا کدامند
grade بهترین نرم افزارهای بازی رانندگی خودرو برای تلفن همراه
grade مرحله جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 1400
grade استارت حذف قرعه‌کشی
grade ایران خودرو فروش اقساطی ندارد
grade اطلاعیه ناجا در خصوص خرید و فروش وکالتنامه ای خودرو
grade فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی احتمالا هفته آینده برگزار می شود
grade بازگشت لامبورگینی کانتاچ بعد از 30 سال!
grade طرح ساماندهی واردات خودرو در مجلس تصویب شد
grade چگونگی ارزش‌گذاری خودروهای لوکس برای اخذ مالیات
grade عرضه 4 محصول جدید از سوی بهمن موتور
grade صف عجیب و غریب لندکروز!
grade لوسید ایر دوربرد ترین خودرو برقی جهان و رقیب تسلا
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade مکانی مخفی برای بوگاتی شیرون
grade آغاز طرح جدید برخورد با سرعت غیر مجاز در تهران؛ رانندگان متخلف چگونه شناسایی شده و چه سرنوشتی در انتظارشان است/ کدام خودروها در چه اتوبان هایی بیشترین تخلف را مرتکب می شوند؟
grade ثبت نام خودرو فیدلیتی
grade ایرادات مجلس به برنامه‌های خودرویی وزیر پیشنهادی صمت
grade فروش قطعات استوک ممنوع است
grade رشد 9.5 درصدی تولید خودرو در بهار 1400
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات سایپا - مهر 1400
grade قیمت جدید خودرو جک S3 اعلام شد - آبان 1400
grade ممنوعیت تردد تا پنجم شهریور ماه ادامه دارد
grade قیمت قطعی دو خودرو BYD تانگ و F3 در ایران مشخص شد
grade اعلام شرایط فروش وانت کارا و کاپرا 2 + قیمت
grade تفاوت جریمه اعلامی با میزان درج شده در پیامک!
grade آزادسازی قیمت خودرو منتفی شد؟
grade اطلاعیه پلیس درباره جریمه 1 میلیون تومانی خودروهای غیربومی
grade حمایت مجلس از لغو قیمت گذاری دستوری خودرو
grade هشدار در مورد فروش دعوتنامه‌های جعلی خودرو
grade نامه رئیس سازمان بورس احتمال بورسی شدن خودرو را بیشتر کرد
grade لغو طرح ترافیک و تعطیلی مراکز معاینه فنی تا 30 مرداد
grade فروختن لندکروز 2022 ممنوع شد!
grade آنچه که باید در خصوص خودروهای گذر موقت باید بدانیم
grade اصیل ژاپنی؛ افتخار کمپانی نیسان و یک تریم اختصاصی محدود به 100 دستگاه
grade احتمال کاهش 50 تا 80 درصدی قیمت خودروهای وارداتی
grade وزارت صمت اهداف کیفی صنعت خودرو را ابلاغ کرد
grade خودروی موفق آمریکایی و حضور یک مدل جدید در بازار جهانی/ فیستا 2022 با تغییرات جدید و پیشرانه کوچک!
grade ایران‌خودرو برای نوسازی تاکسی‌ها اعلام آمادگی کرد
grade مرسدس بنز S680 گارد مدل 2022؛ فرمول لوکس و فناناپذیر آلمانی برای مشتریان خاص
grade ب‌ ام‌ و "آی ویژن سرکیولار"؛ خودرویی که 100 درصد قابل بازیافت است!
grade ابتکار جدید ایرانخودرو برای افزایش قیمت خودروها
grade طرح جدید پیش فروش سایپا بدون محدودیت و قرعه کشی
grade طرح جدید فروش فیدلیتی با قیمت جدید
grade سدان و ون جدید بهمن موتور بزودی معرفی خواهند شد
grade مرسدس بنز c کلاس 2022 در نمایشگاه مونیخ؛ خودرویی با قابلیت آفرود در ابعاد جمع و جور!
grade نامه نگاری بورس با شورای رقابت برای معرفی قیمت گذاران خودرو
grade مالیات جدید خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟
grade فروش مرحله دوم فیدلیتی بهمن موتور در دوازدهم مرداد ماه
grade مرسدس بنز جدید ضدگلوله، مقاوم در برابر نارنجک و مسلسل
grade ایران خودرو و سایپا فعلا مجوز اجرای فروش فوری را ندارند
grade زیاد روشن بودن خودرو در حال خلاص به موتور لطمه میزند؟
grade طرح فروش هایما S7 بدون قرعه کشی
grade زمان قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو مرحله هجدهم
grade با کارینزو، حال ماشینتو خوب کن!
grade واردات خودرو انحصاری خواهد شد؟
grade فروش فوق‌العاده سه محصول ایران خودرو از 21 شهریورماه/ پخش زنده قرعه‌کشی روز چهارشنبه
grade لغو مجوز تردد خودروهای شخصی در تعطیلات پیش رو/جریمه ها دو برابر می شوند
grade با پلتفرم جدید MEB-Small فولکس واگن آشنا شوید
grade مرز بین رویا و واقعیت در تولید خودروی ارزان
grade ادارات تهران و البرز از فردا تا یکشنبه هفته‌آینده تعطیل شد
grade شاخص «معاینه فنی» برای سن فرسودگی قابل اطمینان نیست
grade فک رهن شدن خودروهای شرکت سایپا فراهم شد
grade لیست جدید باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade احتمال افزایش 15 درصدی قیمت لاستیک
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade شایعه‌سازی علیه برگ سبز خودرو!
grade تولید اولین بی ‌ام ‌و هیدروژنی
grade بوگاتی چهل دستگاه مدل بولید تولید خواهد کرد
grade چری رسما از تصاویر آریزو 8 رونمایی کرد
grade بلاتکلیفی بازار خودرو در روزهای پایانی دولت!
grade معرفی بدفروش ترین خودروهای بازار ایران
grade مصوبه آزادسازی واردات خودرو اصلاح شد
grade بهانه جدید تولیدکنندگان برای دپوی خودرو جور شد
grade دنده عقب خودروسازان در جاده عرضه
grade سازمان بورس خواستار خروج خودرو از قیمت‌گذاری دستوری شد
grade فیلم معرفی و مشخصات دیگنیتی پرستیژ
grade امسال خبری از واردات خودرو نیست
grade محصول جدید کرمان موتور KMC K7 در یک نگاه
grade رشد تورم فصلی و سالانه خودرو
grade شورای رقابت : خودروسازان مجاز به افزایش قیمت نیستند
grade هایما 7X مینی ون جدید ایران خودرو
grade برترین خودروهای 2021
grade انتقاد قطعه سازان از بلاتکلیفی اصلاح قیمت خودرو
grade طرح جدید فروش اقساطی جک اس 3 آبان 1400
grade فیدلیتی و دیگنیتی دوشنبه هفدهم آبان به فروش می رسند
grade خودروسازان به مدت 4 روز تعطیل شدند
grade اولین تجربه رانندگی با لینکلن نویگیتور 2022: باور کن نگاه ما به جاده است!
grade رشد تولید بهاری خودروسازان خصوصی
grade چند نرخی بودن لاستیک‌ خودرو در بازار
grade توقف فروش فوق العاده خودروسازان
grade هیچ شبه ای در مورد سند خودرو وجود ندارد
grade امكان فك رهن محصولات ايران خودرو زودتر از موعد محیا شد
grade شاسی بلند جدید رنو رونمایی شد
grade آغاز طرح فروش فوری محصولات ایران خودرو - تیر 1400
grade پیگیری سازمان ‌بازرسی از خودروسازان برای تحویل خودروهای کف کارخانه
grade سایپا آریا و سایپا اطلس تا پایان سال به بازار می‌ آیند
grade فروش خودروسازها اوج گرفت
grade لوازم یدکی پراید
grade افزایش تولید خودرو؛ وعده جدید وزیر صمت
grade وجود 70 هزار خودرو ناقص در ایران خودرو
grade دلایل کم شدن آب رادیاتور
grade شرایط جدید فروش محصولات کرمان موتور اعلام شد
grade تاثیر رنگ بر فروش خودروهای دست‌دوم
grade تولید بالغ بر 9000 خودرو ناقص در بهار امسال
grade معرفی مینی ون فردا فورتینگ M4
grade مراکز تعویض پلاک دوشنبه و سه‌شنبه باز است
grade اولین رویارویی با مزدا 3 توربو 2022: پله پله تا ملاقات تجمل!
grade محصولات ایرانخودرو بروز رسانی می‌ شوند
grade لوسید ایر مدل گراند تورینگ پرفورمنس 2022 در نگاه اول
grade طرح جدید فروش فوری و پیش فروش خودرو کوییک R - تیر 1400
grade رونمایی از تیگارد x35
grade هیوندای آیونیک 5 روبوتاکسی به زودی عرضه می شود
grade رخ نمایی مرسدس بنز EQE در نمایشگاه مونیخ/سدانی شیک با 288 اسب بخار قدرت
grade راهنمای خرید خودرو کارکرده
grade پازل حذف قرعه‌ کشی خودرو
grade افت دنباله‌دار قیمت‌ها در بازار خودرو
grade قطعات یدکی محصولات کرمان موتور را اینترنتی بخرید
grade فروش مرحله دوم فیدلیتی در پنجم مرداد ماه
grade رئیس شورای رقابت: قیمت خودرو منصفانه است!
grade رفع ابهامات طرح واردات خودرو
grade همکاری رنو و جیلی
grade فروش فوق العاده خودروسازان متوقف شده است
grade خودروهای کرمان موتور در خط رنگ تمام اتوماتیک
grade آماری که بیمه شخص ثالث موتور را در پاییز 1400 اجباری کرد
grade مراسم رونمایی از کامیونت فورس محصول بهمن دیزل + قیمت و زمان عرضه
grade اعلام طرح جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو - تیر 1400 (مرحله دوم)
grade ورژن جدید قیمت دستوری خودرو
grade بلاتکلیفی 2249 خودرو در گمرک
grade قیمت خودرو آزاد نخواهد شد
grade رونمایی شگفت انگیز فردا فورتینگ ام4 FM4
grade تیگوان 2022؛ یکی از پرفروش ترین خودروهای فولکس واگن با تریم پرچمدار 38 هزار دلاری
grade نخستین آزمایش لاستیک بدون هوای ضد پنچری در دنیای واقعی
grade فروش نقدی هایما S7 پلاس با دو ابهام!
grade رسوب 150 هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان
grade قیمت لاماری ایما رسما اعلام شد: 989 میلیون تومان
grade واردات به سبک ایران خودرو آزاد شد
grade تولید ١.٦ میلیون دستگاه خودرو در 1401 شدنی است؟
grade صادر شدن برگ سبزهای جدید خودرو با یک عنوان جدید
grade طرح جدید فروش KMC T8 ویژه آبان 1400 اعلام شد
grade افزایش اقبال 31 درصدی رنگ مشکی میکا کرمان موتور
grade جزییات ممنوعیت هوشمند سفر از اول آذر ماه
grade بنتلی بنتایگا و بنتلی بنتایگا اسپید 2021
grade ورود به شهرهای نارنجی مشمول جریمه 1 میلیون تومانی شد
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade فک رهن اسناد محصولات ایران خودرو ادامه دارد
grade اطلس، جایگزین ساینا و تیبا خواهد شد
grade اینفینیتی QX60؛ معیاری برای کیفیت در کلاس شاسی بلند
grade مشخصات و بررسی هایما 8S در شهر آفتاب
grade اولین رانندگی مزدا CX-50 مدل 2023 یک شاسی بلند فوق اسپرت
grade افزایش قیمت خودرو از آذر ماه اعمال می‌شود
grade جدیدترین شرایط واردات خودرو اعلام شد
grade تصویر اولیه مرسدس بنز کلاس تی جدید
grade واکنش شورای نگهبان به مصوبه واردات خودرو
grade دریافت پلاک تاریخی برای خودروهای بالای 30 سال
grade ریسپکت تنها سدان جدیدنمایشگاه شهر آفتاب
grade معرفی هوندا HR-V مدل 2023 پیش از رونمایی
grade قیمت گذاری خودرو به ستاد تنظیم بازار محول شد
grade تحقق داخلی سازی قطعات های تک صنعت خودرو توسط کروز
grade تخلف و دلالی در خودروهای گذر موقت
grade قیمت جدید خودروها این هفته اعلام نخواهد شد
grade افزایش عرضه خودروهای داخلی به بازار از هفته آینده
grade خودروسازان به وعده کاهش دپو خودرو عمل نکردند
grade واریز سهمیه جبرانی به کارت‌های سوخت تا پایان ماه
grade طرح جدید فروش هایما اس 7 بدون قرعه کشی
grade موافقت مجلس با واردات خودرو
grade سدان پرچمدار الکتریکی مرسدس AMG EQS مدل 2022
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade ستاد تنظیم بازار تصمیمی در مورد خودرو نگرفته است
grade شاسی بلند هیوندای پالسید 2023 چهره جدید خود را به رخ کشید
grade 6 شرط ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده گمرک
grade آیا ایران خودرو قصد مونتاژ مرسدس بنز E200 را دارد؟
grade مرسدس بنز از طرح اولیه کارآمدترین خودرویش رونمایی می کند
grade کیا تلوراید جدید بزودی معرفی می‌شود
grade پرونده قیمت خودرو روز چهارشنبه نهایی می‌شود
grade شرکت شیائومی، خودرو تولید می‌کند
grade شهرداری تهران: ساعات ورود به محدوده طرح ترافیک تغییر نمی‌ کند
grade سوییچ اولین خودروهای جک اس5 توربو GDI به مشتریان تحویل شد
grade قیمت فونیکس تیگو 8 پرو گران‌ترین چینی بازار اعلام شد!
grade چطور معاینه فنی برتر بگیرم؟
grade طرح تبدیل پارس معمولی به پارس سفارشی
grade نمایشگاه خودروی پکن در تهران افتتاح شد
grade اجرای آزمایشی اختصاص سهمیه بنزین به افراد
grade بهترین برندهای لوازم یدکی بنز و بی ام و
grade طرح جدید فروش فوری ایران خودرو - 30 آذر 1400
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade قیمت فروش نقدی دو خودرو دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade طرح جدید فروش فوری هایما S5 و S7 - آذر 1400
grade نحوه پرداخت مالیات خودروها اعلام شد
grade زمستانی سبز با خدمات هیوندای
grade حضور پر قدرت کرمان موتور در نمایشگاه خودرو کرمان
grade شرایط جدید فروش سه محصول کرمان موتور اعلام شد
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه فروردین 1401
grade ارتقا سطح کیفی جک S5 TGDI
grade رای بدون مصوبه به واردات خودرو
grade خداحافظی باشکوه بنتلی با موتور بنزینی
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو با قیمت جدید - آذر 1400
grade جزئیات مالیات بر خودروهای لوکس در سال 1401
grade اجاره خودرو و نکات مهمی که باید بدانید | آیا همه موسسات رنت اتومبیل قابل اطمینان هستند؟
grade طرح جدید پیش فروش خودرو تارا اتوماتیک - بهمن 1400
grade اندازه خودرو در ایمنی آن نقش دارد؟
grade پای مدیران ایران خودرو و سایپا سازمان بازرسی باز شد
grade نام جدیدی برای شرکت دایملر
grade پیش فروش 130هزار خودرو برای سال آینده / امیدواریم بازار خودرو متعادل شود
grade خودروی برقی کرمان موتور خرداد 1401 می آید
grade در حاشیه چهارمین نمایشگاه خودرو؛ گروه بهمن چهار محصول جدید خود را معرفی کرد
grade آغاز فروش زمستانه محصولات هایما/ دی ماه (قرعه کشی)
grade طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا (ویژه دهه فجر)
grade خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه جک اس 5 از کارگزاری معتبر بیمه دات کام
grade شروط واردات خودرو در 1401
grade چرا طرح واردات خودرو دوباره به مجلس برگشت؟
grade تاریخ جدید طرح فروش خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - دی 1400
grade طرح جدید فروش فوری وانت کارا تک کابین و دوکابین
grade اولین فروش زمستانه خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - دهه فجر 1400
grade رونمایی محصول جدید بهمن موتور؛
grade پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به دو شیوه ممکن شد
grade تغییر روند قیمتی بازار خودرو
grade طرح تبدیل حواله های ایران خودرو به سایر محصولات
grade شرایط جدید فروش فوری محصولات سایپا - دی 1400
grade سایپا شاهین وارد بورس شد
grade طرح جدید فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی با قیمت جدید
grade جزئیات جدید از طرح اختصاص بنزین به هر فرد
grade نرخ جرائم رانندگی در سال 1401، 5 درصد گران می‌شود
grade ناامیدی واردکنندگان خودرو از طرح مجلس
grade آیا امکان برگرداندن اکانت اینستاگرام وجود دارد ؟
grade طرح جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا - دی 1400
grade ثبت نام شاهین سایپا بدون قرعه کشی
grade ایران‌خودرو می‌تواند به قول خود وفا کند؟
grade افزایش ساعت کار شماره گذاری و مراکز تعویض پلاک خودرو در اسفند 1400
grade حذف رسمی شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو
grade بالنو، خودرو اقتصادی سوزوکی برای بازار هند
grade طرح ارائه خدمات پس از فروش کرمان موتور در نوروز 1401
grade رشد تولید خودروهای تجاری در پاییز
grade واردات محدود خودرو بدون انتقال ارز
grade مردودی 33‌ درصد از خودروهای داخلی در آزمون آلایندگی
grade وضعیت طرح ترافیک در سال 1401
grade تعطیلی 8 کارخانه فورد به دلیل کمبود تراشه
grade اصرار شورای رقابت بر قیمت‌گذاری خودرو
grade طرح فروش فوری 6 محصول شرکت سایپا - بهمن 1400
grade طرح جدید فروش فوری 3 محصول ایران خودرو - بهمن 1400
grade نیروی انتظامی مرجع صدور سند شد
grade طرح جدید پیش فروش 8 محصول ایران خودرو - اسفند 1400
grade طرح جدید فروش محصولات سایپا ویژه بهمن 1400
grade وضع قوانین به نفع دلالان
grade فروش نقدی محصولات ایران خودرو - ویژه دهه فجر 1400
grade لیست جدید باکیفیت و بی کفیت ترین خودروهای داخلی
grade واکنش پلیس راهور به اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو
grade 8 دستور رییس جمهور برای صنعت خودرو ابلاغ شد
grade آغاز پیش فروش لاماری ایما
grade اثر 8 دستور رییس جمهور بر خودروسازی کشور
grade طرح فروش فوری محصولات زامیاد
grade نرخ‌های جدید طرح ترافیک اعلام شد
grade شرایط فروش دیگنیتی ‌پرایم و فیدلیتی پرایم
grade شرایط جدید کرونایی برای سفر های جاده ای اعلام شد
grade آمار ناامیدکننده خودروسازان
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - اسفند 1400
grade متمایز بودن در عرضه محصولات ویژگی منحصر گروه بهمن
grade پاسخ محیط زیست به پلیس راهور درباره کیفیت خودروها
grade دولت باید از صنعت خودرو کنار بکشد
grade بخشنامه جدید فروش فوری ایران خودرو ; اسفند 1400
grade دلایل ناتوانی خودروسازان برای عرضه محصولات جدید
grade تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت آنلاین می‌شود
grade افزایش کرایه‌های مترو، اتوبوس و تاکسی
grade واکنش خودروسازی جهان به جنگ اوکراین
grade آمادگی مراکز معاینه فنی برای مراجعه شهروندان
grade بازی خودروسازان با قیمت در سایه فقدان کیفیت/ «چوب حراج» ایران خودرو و سایپا به اعتماد افکارعمومی
grade نرخ بیمه نامه شخص ثالث خودروها در سال 1401
grade اعلام جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه‌ای
grade خودروهای کنترل از راه دور و فناوری نسل پنج
grade کمیسیون تلفیق مجلس واردات خودرو را تصویب کرد
grade رانت‌های هنگفتی که دلالان خودرو به جیب می‌زنند/ 175 هزار میلیارد ناقابل در جیب سوداگران
grade خودروهای لوکس تا پایان سال 1400 امحاء می‌شوند
grade افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی خودرو تا ساعت 18
grade سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو راه اندازی شد
grade اعلام اولین طرح فروش فوری سایپا در سال 1401
grade رای مثبت مجلس به واردات 70‌هزار دستگاهی خودرو
grade خروج و تردد خودرو بدون پلاک از کارخانه ممنوع است
grade نارضایتی مردم موجب بازدید آیت‌الله رئیسی از ایران‌خودرو شد/تاکید رئیس جمهور بر رفع انحصار خودرو
grade مخالفان واردات خودرو چه می‌گویند؟
grade بحران تردد 8 میلیون دستگاه خودروی فرسوده
grade دوگانه سوزها در خط پایان تولید
grade توضیح پلیس درباره شماره‌گذاری خودرو در درب منزل
grade جریمه خودرو‌هایی که پشت آمبولانس‌ها حرکت می‌کنند
grade لیست قیمت جدید کارخانه ای محصولات ایران خودرو
grade نشست خبری گروه بهمن در نمایشگاه خودرو
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه عید سعید فطر
grade ایران؛ تنها کشور جهان که واردات خودرو در آن ممنوع است!
grade تردد دودزاها بدون محدودیت
grade خودروسازان ملی جان مردم را شوخی گرفتند
grade مدیر عامل اسنا به نامه اخیر شهرداری تهران واکنش نشان داد
grade فیدلیتی و دیگنیتی قرعه کشی خواهند شد؟!
grade فروش خودروسازان تا اطلاع ثانوی متوقف شد
grade پیش فروش عادی فیدلیتی پرایم شنبه هفدهم اردیبهشت
grade بهانه‌های خودروسازان در توجیه ایمنی پایین خودرو‌ها مردم را بیشتر عصبانی می‌کند
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade فروش اقساطی پیکاپ KMC T8 خرداد 1401
grade اتمام حجت سطوح عالی کشور با خودروسازان
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade نماینده مجلس: قرار است ارز گوشی آیفون به واردات خودرو اختصاص یابد
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade بهبود کیفی خودرو با شعاردرمانی؟
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای