ایران خودرو و سایپا فعلا فروش فوری نخواهند داشت

سبقت آزاد۱۴۰۰/۰۲/۲۹ ۱۳:۵۶:۲۳ 0

با گذشت دو هفته از اعمال افزایش ۹ درصدی قیمت خودرو، دو شرکت بزرگ خودروساز کشور با انتقاد از نحوه قیمت‌گذاری بهاره، فروش فوق‌العاده خود را متوقف کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد به نقل از ایران جیب، هر چند پیش‌فروش‌ها در راستای تامین نقدینگی در این شرکت‌ها، همچنان در جریان است اما عرضه کوتاه‌مدت در قالب فروش فوق‌العاده فعلا متوقف مانده که یکی از عمده دلایل آن می‌تواند انتقاد تولید‌کنندگان نسبت به نحوه قیمت‌گذاری خودرو از سوی شورای رقابت باشد. این شورا دو هفته پیش اعلام کرد که با توجه به تورم فصل زمستان سال گذشته،  شرکت ایران‌خودرو مجاز به افزایش قیمت 8.2 درصدی محصولات خود و شرکت سایپا نیز مجاز به افزایش 8.9 درصدی خواهد بود.
میزان درصد افزایش قیمت خودرو به مذاق خودروسازان خوش نیامد چراکه آنها تاکید داشتند اعمال این  میزان افزایش قیمت به معنای تداوم زیان‌دهی در تولید شرکت‌های تولید‌کننده است.
بررسی آخرین مجوز افزایش قیمت که در آبان‌ماه سال گذشته از سوی شورای رقابت برای دو خودروساز بزرگ کشور صادر شد حکایت از رشد 25 درصدی قیمت‌ها داشت. حال افزایش 9 درصدی قیمت خودرو در شرایطی از سوی شورای رقابت به خودروسازان دیکته شده که به نسبت آخرین افزایش قیمت افت 16 درصدی را نشان می‌دهد. با توجه به دامنه اعتراضات به مصوبه شورای رقابت حالا این سوال مطرح می‌شود که  شورای رقابت در اردیبهشت‌ماه به جای مجوز 9 درصدی  چه رقمی را باید در نظر می‌گرفت تا از ضرر و زیان خودروسازان جلوگیری و روال تولید نیز ادامه پیدا می‌کرد؟
بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد از آنجا که قیمت‌گذاری فصلی بر اساس تورم‌بخشی فصل قبل اعلام می‌شد، بنابراین خودروسازان مجبور بودند براساس تورم سه ماه پیش محصولات خود را تولید و عرضه کنند.آخرین مجوز افزایش قیمت در آبان‌ماه 99 بر اساس تورم تابستان صادر شد. با توجه به ممنوعیت افزایش قیمت در زمستان به نظر می‌رسد خودروسازان تورم‌ بخشی دو فصل پاییز و زمستان را از شورای رقابت طلبکار باشند.اما تورم بخشی خودرو در دو فصل یاد شده چه میزان بوده است؟
بررسی آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار در ارتباط با تورم تولید‌کننده، نشان می‌دهد تورم فصل پاییز 12 درصد و تورم فصل زمستان حول و حوش 15 درصد بوده است.بنابراین درصد افزایش قیمتی  که خودروسازان را به نوعی راضی نگه می‌داشت  با در نظر گرفتن بهره‌وری و کیفیت باید حول و حوش همان 25درصد در نظر گرفته می‌شد. مقایسه این درصد با درصد اعلام شده شورای رقابت یک فاصله 16 درصدی را نشان می‌دهد. بنابراین به نظر می‌رسد که انتقاد خودروسازان مبنی‌بر تداوم زیان‌دهی و کاهش تولید با اعمال مجوز 9 درصدی به حق باشد و در صورت نادیده گرفتن این انتقادات از سوی شورای رقابت به طور حتم روزگار ناخوشی برای خودروسازی کشور رقم خواهد خورد. از سوی دیگر با توجه به کاهش انتظارات تورمی و رام شدن سرمایه‌های سرگردان به نظر می‌رسد که تقاضا به قصد سرمایه‌گذاری این روزها از بازار خودرو در حال خارج شدن است. 
این مساله را در افزایش 9 درصدی قیمت خودرو شاهد بودیم. در شرایطی که سال گذشته هر افزایش قیمتی منجر به رشد قیمت‌ها در بازار می‌شد این بار رشد 9 درصدی محصولات تولیدی در مبدأ نه تنها نمودار قیمتی  خودروها را در بازار افزایش نداد که شاهد کاهش قیمتی برخی از محصولات در بازار خودرو نیز بودیم. خروج تدریجی سرمایه‌گذاران از بازار خودرو باعث می‌شود تا تنها مصرف‌کننده واقعی در بازار بماند. مصرف‌کننده واقعی نیز به دلیل آسیبی که از نوسانات اقتصادی طی سه سال گذشته خورده این امکان را ندارد تا هم‌پای افزایش قیمت کارخانه خودرو سطح مالی خود را افزایش دهد بنابراین به ناچار مجبور است از خیر داشتن خودرو بگذرد.
بی‌شک در این شرایط که تقاضا به قصد سرمایه‌گذاری از بازار خارج شده و مصرف‌کننده واقعی نیز توان پرداخت قیمت کارخانه‌ای خودرو را ندارد دست خودروسازان برای فروش محصولات‌شان در حنا می‌ماند و نمی‌توانند خودروهای تولیدی خود را به فروش برسانند.   کارشناسان معتقدند در حال حاضر که خودروسازان با چالش‌های گوناگون روبه‌رو هستند و از طرف دیگر نیز بازار آرام شده این شرایط بهترین فرصت است تا یک‌بار برای همیشه قیمت خودرو از بند سیاست قیمت‌گذاری دستوری آزاد شود. چنانچه این اتفاق بیفتد خودروسازان می‌توانند با نقدینگی که از مسیر آزادسازی قیمت خودرو جذب می‌کنند علاوه‌بر اینکه سر و سامانی به وضعیت تولید خود می‌دهند با اجرای طرح‌هایی مانند فروش اقساطی به کمک مصرف‌کنندگان واقعی خودرو بیایند تا آنها نیز از قافله دارندگان خودرو جا نماندند. 
 روند رشد قیمت کارخانه‌ای خودرو
اما طی سه سالی که از خروج ایالات‌متحده آمریکا از برجام و اعلام بازگشت تحریم‌های صنعت خودرو می‌گذرد قیمت‌های کارخانه‌ای خودرو فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده است. خودروسازان همواره از قیمت‌گذاری دستوری گله‌مند بوده و این گله‌مندی از زمانی که شورای رقابت عنان قیمت‌گذاری را در دست گرفت و آنها مجبور شدند تا ساز قیمت محصولات تولیدی خود را با قیمت‌های اعلامی این شورا کوک کنند، بیتشر نیز شده است.اما بازگشت تحریم‌های صنعت خودرو و به‌دنبال آن خروج شرکای بین‌المللی و همچنین افزایش هزینه‌های تولید خودروسازان سبب شد تا خودروسازان با صدای بلندتری نسبت به قیمت‌گذاری دستوری اعتراض کنند.این اعتراض‌ها به نوعی نتیجه داد و در دوره وزارت محمد شریعتمداری، سیاست‌گذار خودرویی توانست تا مرجع تعیین قیمت‌گذار خودرو را تغییر دهد. در آن مقطع با فرمان شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار جایگزین شورای رقابت شد این در شرایطی است که  به فاصله اندکی شریعتمداری جای خود را به رضا رحمانی داد. سکاندار جدید وزارت صمت در آن مقطع از فرمول جدید قیمتی براساس 5درصد زیر حاشیه بازار رونمایی کرد. این اتفاق سبب شد تا سرانجام قیمت‌های جدید خودرو توسط ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت در بهمن 97 اعلام شود.
در آن زمان به نسبت قیمت‌هایی که شورای رقابت در خرداد 97 به خودروسازان دیکته کرده بود شاهد افزایش سرسام‌آور قیمت‌های کارخانه‌ای بودیم؛ به‌طوری‌که ایران‌خودرو قیمت محصولات خود را 84‌درصد افزایش داد و سایپا نیز رشد قیمت قابل توجهی یعنی حول و حوش 71 درصد  را در محصولات تولیدی خود اعمال کردند.اما بعد از این افزایش قیمت، نه تنها فرمول 5 درصد زیر قیمت‌های حاشیه بازار متوقف شد ، بلکه خودروسازان از بهمن 97 تا اردیبهشت 99 نتوانستند قیمت محصولات خود را افزایش دهند. 
در این بازه زمانی 15 ماهه شرکت‌های خودروساز همراه با زیان به تولید خودرو ادامه دادند. به‌طوری‌که زیان انباشته دو خودروساز بزرگ کشور در سال گذشته به رقم 50 هزار میلیارد تومان هم رسید. به این ترتیب وضعیتی که خودروسازان در سال 98 با آن روبه‌رو بودند سبب شد سیاست‌گذار خودرویی در ماه‌های ابتدایی سال‌ گذشته تلاش کند تا تغییری در وضعیت مالی دو خودروساز بزرگ کشور ایجاد کند.بازگشت شورای رقابت به پروسه قیمت‌گذاری و تغییر زمانی تعیین قیمت از سوی این شورا از سالانه به فصلی را می‌توان به‌عنوان جدی‌ترین تغییرات قیمت‌گذاری خودرو در دور جدید مورد توجه قرار داد.شورای رقابت در فاز اول افزایش قیمت به ایران‌خودرو اجازه افزایش قیمت 10 درصدی و به خودروسازی سایپا اجازه افزایش قیمت 23درصدی داد.
دومین مجوز افزایش قیمت برای ایران‌خودرو به طور متوسط 28 درصد و برای دیگر خودروساز کشور یعنی سایپا به طور متوسط 22 درصد صادر شد.به فاصله اندکی از اعلام بانک مرکزی درارتباط با تورم بخشی 25 درصدی خودرو شورای رقابت سومین مجوز افزایش قیمت را براساس درصد اعلامی بانک مرکزی برای دو خودروساز صادر کرد. بنابراین در فاصله زمانی رفت و برگشت شورای رقابت از خرداد 97 که آخرین قیمت‌گذاری از سوی این شورا پیش از حذف از پروسه قیمت‌گذاری انجام شد تا آبان ماه سال‌گذشته که مجوز سومین و آخرین افزایش قیمت فصلی از سوی این شورا در سال گذشته صادر شد، قیمت محصولات تولیدی دو خودروساز بزرگ کشور به‌طور میانگین حدود 150 درصد افزایش یافته است. 
بدعهدی شورای رقابت
همان‌طور که عنوان شد افزایش 9 درصدی قیمت محصولات شرکت‌های خودروساز با انتقاد خودروسازان و همچنین برخی مدیران ارشد صنعتی روبه‌رو شد.با توجه به این حواشی و همچنین اصرار اعضای شورای رقابت به نحوه قیمت‌گذاری محصولات خودرویی حالا این سوال مطرح است که چه میزان افزایش قیمت می‌توانست نظر مدیران خودروساز را جلب کند سوالی که در ابتدای گزارش نیز به آن پرداختیم.در این ارتباط سعید مدنی، مدیرعامل پیشین خودروسازی سایپا به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید رضایت مدیران خودروسازان در شرایطی تامین خواهد شد که آنها علاوه‌بر اینکه دیگر تولید همراه با ضرر نکنند، بتوانند درصدی سود نیز بابت فروش محصولات تولیدی به حساب خود واریز کنند. این کارشناس خودرو ادامه می‌دهد البته این مساله تنها باعث خواهد شد که خودروسازان از زمان به‌کار‌گیری این فرمول دیگر ضرر نکنند، ولی همچنان زیان انباشته آنها به قوت خود باقی است.
به نظر مدنی سیاستگذار کلان باید در کنار جلوگیری از زیان تولید خودروسازان از حالا به بعد فکری نیز برای زیان انباشته آنها کند.مدیرعامل پیشین سایپا معتقد است این سیاست که قیمت خودرو در کارخانه را فریز کنند و هر چند وقت یکبار به ناگاه اجازه افزایش قیمت دهند، نمی‌تواند باعث نجات خودروسازی کشور شود.این کارشناس خودرو با اشاره به اینکه  افزایش قیمت خودرو به این سبک و سیاق نمی‌تواند زیان خودروسازان را که در دوران فریز قیمت ایجاد شده جبران کند، ادامه می‌دهد؛ زیرا خودروسازان در آن زمان به سمت تسهیلات‌گیری حرکت می‌کنند و همین مساله منجر به تعمیق چاه زیان انباشته خودروسازان می‌شود.آن‌طور که مدیرعامل پیشین خودروسازی سایپا می‌گوید در حال حاضر 20 درصد قیمت تمام شده هر دستگاه خودرو بابت پرداخت هزینه‌های مالی خودروسازان که از مسیر تسهیلات‌گیری به آنها تحمیل شده، شامل می‌شود این در حالی است که استاندارد این هزینه در دنیا حول و حوش نیم در صد تا یک درصد است.
مدنی پیشنهاد می‌دهد در گام اول باید سیاست قیمت‌گذاری دستوری حذف شود و در گام بعدی نیز یک تنفس چند ساله بابت پرداخت تسهیلات بانکی به خودروسازان داده شود.این کارشناس خودرو ادامه می‌دهد بعد از اتمام فرصت تنفس اگر سود و اصل بدهی خودروسازان را به سیستم بانکی نمی‌بخشند حداقل شرایط تقسیط بدهی آنها را فراهم کنند.احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان نیز به خبرنگار ما می‌گوید حجم زیان انباشته خودروسازان به 50 هزار میلیارد تومان رسیده است و بی‌تردید با وضعیت کنونی قیمت‌گذاری، زیان‌دهی این صنعت در سال‌جاری نیز ادامه خواهد داشت.دبیر انجمن خودروسازان ادامه می‌دهد مشخص نیست در شرایطی که بانک مرکزی تورم بخشی خودرو را در زمستان سال گذشته 14درصد اعلام کرد شورای رقابت با چه استدلالی نه تنها اجازه اعمال این تورم را به خودروسازان نداد که در اردیبهشت تنها مجوز‌ افزایش 9 درصدی را تا پایان شهریور سال‌جاری برای آنها صادر کرد.
نعمت‌بخش هشدار داد ادامه این روند می‎تواند زمینه را برای ورشکستگی دومین صنعت کشور مهیا کند.به اعتقاد این مسوول صنعتی در شرایطی که قیمت نهاده‌های تولید روند صعودی دارد شورای رقابت با چه منطقی جلوی افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو را سد می‌کند و در مجوزهایی که صادر می‌کند اجازه افزایش قطره چکانی قیمت را می‌دهد. دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به تجربه دهه 70 می‌گوید اجازه بدهند خودروساز به قیمت حاشیه بازار نسبت به فروش محصولات خود اقدام کند، این مساله سبب می‌شود تا تقاضای کاذب از بازار خارج شود. نعمت‌بخش ادامه می‌دهد به تدریج‌ با از میان رفتن فاصله قیمت در بازار و کارخانه شاهد تک نرخی شدن قیمت خودرو خواهیم بود. دبیر انجمن خودروسازان تاکید می‌کند بنابراین تنها راه برون‌رفت خودروسازی از شرایط فعلی را آزادسازی قیمت‌ها و بستن پرونده قیمت‌گذاری دستوری است.

 favorite_border 0
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade فیلم بررسی تیگو 8 پرو مدیران خودرو
grade رنو مگان ای ویژن، چشم اندازی از محصولات برقی آینده رنو
grade Road Zipper، ماشین انتقال موانع بتونی در مسیرها
grade سه چرخه برقی Iris eTrike
grade تجربه رانندگی با هیوندای سوناتا 2018
grade ارزان‌تر از پراید؛ پیشنهاد توسعۀ یک الگوی مفهومی به خودروسازان داخلی
grade ساخت باتری خودروی برقی که ده دقیقه‌ای شارژ می‌شود
grade منصوری همیشه آماده رونمایی از قدرتمندترین‌ها است
grade جنسیس GV60 هاچبک لوکس به سبک هیوندای
grade مقایسه انواع مدل‌های پژو پارس
grade مشهورترین رانندگان فرمول یک جهان
grade راهنمای اجاره خودرو در تهران
grade S-A1 تاکسی هوایی هیوندای اوبر
grade خبری از مک لارن برقی در آینده نزدیک نخواهد بود
grade تست درایو لاماری ایما در پیست آزادی
grade پژو 206: مشخصات فنی، ایمنی و تاریخچه 206
grade تجربه رانندگی ام وی ام X55 پرو در پیست آزادی
grade بهترین پمپهای باد پایی مخصوص خودرو در سال 2021
grade بهترین لوازم جانبی خودرو در سال 2021
grade بهترین زمان سفر به دبی
grade مهلت ثبت‌نام پیش‌فروش ایران‌خودرو تمدید شد
grade رونمایی از اولین محصول لاماری در ایران - ایما در راه بازار
grade بهترین نرم افزارهای بازی رانندگی خودرو برای تلفن همراه
grade لامبورگینی و شیائومی خودروی کارتینگ الکتریکی می‌سازند
grade معرفی باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade آنچه که باید در خصوص خودروهای گذر موقت باید بدانیم
grade تدوین دستورالعمل ممنوعیت کامل تردد توسط پلیس
grade ترافیک محصولات جدید در جاده مخصوص
grade سرمایه گذاری عربستان در پاگانی ایتالیا
grade هایما 7X مینی ون جدید ایران خودرو
grade ماجرای بیمه‌نامه‌هایی که پس از تحویل خودرو صادر می‌شود!
grade طرح جدید پیش فروش محصولات زامیاد بدون محدودیت
grade شروط وزیر پیشنهادی صمت برای واردات خودرو
grade هدف‌گذاری در 3 شاخص کیفیت‌، فروش و خدمات پس از فروش
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade سفری خاطره‌انگیز به کیش با اجاره خودرو
grade نمایش گربه های چینی در آلمان/ "اورا" در اندیشه حضور در بازارهای اروپایی
grade قیمت خودرو قرنطینه را شکست
grade محصول جدید چانگان به دنبال کسب جایگاه تسلا
grade طرح واردات خودرو سه شنبه نهایی خواهد شد
grade پرفروش ترین خودروها در ایران و دنیا کدامند
grade مرحله جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 1400
grade استارت حذف قرعه‌کشی
grade بازگشت لامبورگینی کانتاچ بعد از 30 سال!
grade ایران خودرو فروش اقساطی ندارد
grade فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی احتمالا هفته آینده برگزار می شود
grade طرح ساماندهی واردات خودرو در مجلس تصویب شد
grade خودروهای کرمان موتور در خط رنگ تمام اتوماتیک
grade چگونگی ارزش‌گذاری خودروهای لوکس برای اخذ مالیات
grade صف عجیب و غریب لندکروز!
grade عرضه 4 محصول جدید از سوی بهمن موتور
grade لوسید ایر دوربرد ترین خودرو برقی جهان و رقیب تسلا
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade مکانی مخفی برای بوگاتی شیرون
grade معرفی مینی ون فردا فورتینگ M4
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade آغاز طرح جدید برخورد با سرعت غیر مجاز در تهران؛ رانندگان متخلف چگونه شناسایی شده و چه سرنوشتی در انتظارشان است/ کدام خودروها در چه اتوبان هایی بیشترین تخلف را مرتکب می شوند؟
grade ثبت نام خودرو فیدلیتی
grade ایرادات مجلس به برنامه‌های خودرویی وزیر پیشنهادی صمت
grade افزایش اقبال 31 درصدی رنگ مشکی میکا کرمان موتور
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات سایپا - مهر 1400
grade قیمت جدید خودرو جک S3 اعلام شد - آبان 1400
grade اعلام شرایط فروش وانت کارا و کاپرا 2 + قیمت
grade ممنوعیت تردد تا پنجم شهریور ماه ادامه دارد
grade قیمت قطعی دو خودرو BYD تانگ و F3 در ایران مشخص شد
grade تفاوت جریمه اعلامی با میزان درج شده در پیامک!
grade آزادسازی قیمت خودرو منتفی شد؟
grade حمایت مجلس از لغو قیمت گذاری دستوری خودرو
grade فیلم معرفی و مشخصات دیگنیتی پرستیژ
grade لغو طرح ترافیک و تعطیلی مراکز معاینه فنی تا 30 مرداد
grade اصیل ژاپنی؛ افتخار کمپانی نیسان و یک تریم اختصاصی محدود به 100 دستگاه
grade احتمال کاهش 50 تا 80 درصدی قیمت خودروهای وارداتی
grade وزارت صمت اهداف کیفی صنعت خودرو را ابلاغ کرد
grade خودروی موفق آمریکایی و حضور یک مدل جدید در بازار جهانی/ فیستا 2022 با تغییرات جدید و پیشرانه کوچک!
grade ابتکار جدید ایرانخودرو برای افزایش قیمت خودروها
grade مرسدس بنز S680 گارد مدل 2022؛ فرمول لوکس و فناناپذیر آلمانی برای مشتریان خاص
grade طرح جدید فروش فیدلیتی با قیمت جدید
grade ب‌ ام‌ و "آی ویژن سرکیولار"؛ خودرویی که 100 درصد قابل بازیافت است!
grade مرسدس بنز c کلاس 2022 در نمایشگاه مونیخ؛ خودرویی با قابلیت آفرود در ابعاد جمع و جور!
grade سدان و ون جدید بهمن موتور بزودی معرفی خواهند شد
grade با کارینزو، حال ماشینتو خوب کن!
grade مرسدس بنز جدید ضدگلوله، مقاوم در برابر نارنجک و مسلسل
grade طرح فروش هایما S7 بدون قرعه کشی
grade واردات خودرو انحصاری خواهد شد؟
grade با پلتفرم جدید MEB-Small فولکس واگن آشنا شوید
grade فروش فوق‌العاده سه محصول ایران خودرو از 21 شهریورماه/ پخش زنده قرعه‌کشی روز چهارشنبه
grade چری رسما از تصاویر آریزو 8 رونمایی کرد
grade لغو مجوز تردد خودروهای شخصی در تعطیلات پیش رو/جریمه ها دو برابر می شوند
grade فک رهن شدن خودروهای شرکت سایپا فراهم شد
grade لیست جدید باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade احتمال افزایش 15 درصدی قیمت لاستیک
grade شایعه‌سازی علیه برگ سبز خودرو!
grade تولید اولین بی ‌ام ‌و هیدروژنی
grade بوگاتی چهل دستگاه مدل بولید تولید خواهد کرد
grade معرفی بدفروش ترین خودروهای بازار ایران
grade بهانه جدید تولیدکنندگان برای دپوی خودرو جور شد
grade مصوبه آزادسازی واردات خودرو اصلاح شد
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade محصول جدید کرمان موتور KMC K7 در یک نگاه
grade سازمان بورس خواستار خروج خودرو از قیمت‌گذاری دستوری شد
grade امسال خبری از واردات خودرو نیست
grade اولین تجربه رانندگی با لینکلن نویگیتور 2022: باور کن نگاه ما به جاده است!
grade رشد تورم فصلی و سالانه خودرو
grade انتقاد قطعه سازان از بلاتکلیفی اصلاح قیمت خودرو
grade شورای رقابت : خودروسازان مجاز به افزایش قیمت نیستند
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade طرح جدید فروش اقساطی جک اس 3 آبان 1400
grade فیدلیتی و دیگنیتی دوشنبه هفدهم آبان به فروش می رسند
grade امكان فك رهن محصولات ايران خودرو زودتر از موعد محیا شد
grade هیچ شبه ای در مورد سند خودرو وجود ندارد
grade رونمایی شگفت انگیز فردا فورتینگ ام4 FM4
grade خودروسازان به مدت 4 روز تعطیل شدند
grade شاسی بلند جدید رنو رونمایی شد
grade توقف فروش فوق العاده خودروسازان
grade اولین رویارویی با مزدا 3 توربو 2022: پله پله تا ملاقات تجمل!
grade پیگیری سازمان ‌بازرسی از خودروسازان برای تحویل خودروهای کف کارخانه
grade لوازم یدکی پراید
grade سایپا آریا و سایپا اطلس تا پایان سال به بازار می‌ آیند
grade افزایش تولید خودرو؛ وعده جدید وزیر صمت
grade فروش خودروسازها اوج گرفت
grade تاثیر رنگ بر فروش خودروهای دست‌دوم
grade وجود 70 هزار خودرو ناقص در ایران خودرو
grade دلایل کم شدن آب رادیاتور
grade لوسید ایر مدل گراند تورینگ پرفورمنس 2022 در نگاه اول
grade مراکز تعویض پلاک دوشنبه و سه‌شنبه باز است
grade محصولات ایرانخودرو بروز رسانی می‌ شوند
grade رونمایی از تیگارد x35
grade هیوندای آیونیک 5 روبوتاکسی به زودی عرضه می شود
grade رخ نمایی مرسدس بنز EQE در نمایشگاه مونیخ/سدانی شیک با 288 اسب بخار قدرت
grade پازل حذف قرعه‌ کشی خودرو
grade افت دنباله‌دار قیمت‌ها در بازار خودرو
grade رئیس شورای رقابت: قیمت خودرو منصفانه است!
grade قطعات یدکی محصولات کرمان موتور را اینترنتی بخرید
grade رفع ابهامات طرح واردات خودرو
grade همکاری رنو و جیلی
grade آماری که بیمه شخص ثالث موتور را در پاییز 1400 اجباری کرد
grade مراسم رونمایی از کامیونت فورس محصول بهمن دیزل + قیمت و زمان عرضه
grade ورژن جدید قیمت دستوری خودرو
grade سانتافه ایرانی، 600 میلیون تومان! خودروی ریرا چه مشخصاتی دارد؟
grade قیمت خودرو آزاد نخواهد شد
grade تیگوان 2022؛ یکی از پرفروش ترین خودروهای فولکس واگن با تریم پرچمدار 38 هزار دلاری
grade واردات به سبک ایران خودرو آزاد شد
grade قیمت لاماری ایما رسما اعلام شد: 989 میلیون تومان
grade فروش نقدی هایما S7 پلاس با دو ابهام!
grade نخستین آزمایش لاستیک بدون هوای ضد پنچری در دنیای واقعی
grade تولید ١.٦ میلیون دستگاه خودرو در 1401 شدنی است؟
grade رسوب 150 هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان
grade طرح جدید فروش KMC T8 ویژه آبان 1400 اعلام شد
grade صادر شدن برگ سبزهای جدید خودرو با یک عنوان جدید
grade مشخصات و بررسی هایما 8S در شهر آفتاب
grade جک J7 محصول جدید کرمان موتور با لوگوی جدید رونمایی شد + قیمت
grade بنتلی بنتایگا و بنتلی بنتایگا اسپید 2021
grade جزییات ممنوعیت هوشمند سفر از اول آذر ماه
grade ورود به شهرهای نارنجی مشمول جریمه 1 میلیون تومانی شد
grade اولین رانندگی مزدا CX-50 مدل 2023 یک شاسی بلند فوق اسپرت
grade اطلس، جایگزین ساینا و تیبا خواهد شد
grade ریسپکت تنها سدان جدیدنمایشگاه شهر آفتاب
grade اینفینیتی QX60؛ معیاری برای کیفیت در کلاس شاسی بلند
grade فک رهن اسناد محصولات ایران خودرو ادامه دارد
grade افزایش قیمت خودرو از آذر ماه اعمال می‌شود
grade جدیدترین شرایط واردات خودرو اعلام شد
grade دریافت پلاک تاریخی برای خودروهای بالای 30 سال
grade تصویر اولیه مرسدس بنز کلاس تی جدید
grade واکنش شورای نگهبان به مصوبه واردات خودرو
grade معرفی هوندا HR-V مدل 2023 پیش از رونمایی
grade قیمت گذاری خودرو به ستاد تنظیم بازار محول شد
grade تحقق داخلی سازی قطعات های تک صنعت خودرو توسط کروز
grade افزایش عرضه خودروهای داخلی به بازار از هفته آینده
grade تخلف و دلالی در خودروهای گذر موقت
grade قیمت جدید خودروها این هفته اعلام نخواهد شد
grade لیموزین الکتریکی چینی
grade خودروسازان به وعده کاهش دپو خودرو عمل نکردند
grade طرح جدید فروش هایما اس 7 بدون قرعه کشی
grade واریز سهمیه جبرانی به کارت‌های سوخت تا پایان ماه
grade سدان پرچمدار الکتریکی مرسدس AMG EQS مدل 2022
grade موافقت مجلس با واردات خودرو
grade شاسی بلند هیوندای پالسید 2023 چهره جدید خود را به رخ کشید
grade ستاد تنظیم بازار تصمیمی در مورد خودرو نگرفته است
grade آیا ایران خودرو قصد مونتاژ مرسدس بنز E200 را دارد؟
grade 6 شرط ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده گمرک
grade نسخه ارتقاء یافته خودروی جی 4 با امکانات بیشتر روانه بازار می شود
grade کیا تلوراید جدید بزودی معرفی می‌شود
grade پرونده قیمت خودرو روز چهارشنبه نهایی می‌شود
grade مرسدس بنز از طرح اولیه کارآمدترین خودرویش رونمایی می کند
grade شرکت شیائومی، خودرو تولید می‌کند
grade قیمت فونیکس تیگو 8 پرو گران‌ترین چینی بازار اعلام شد!
grade سوییچ اولین خودروهای جک اس5 توربو GDI به مشتریان تحویل شد
grade چطور معاینه فنی برتر بگیرم؟
grade شهرداری تهران: ساعات ورود به محدوده طرح ترافیک تغییر نمی‌ کند
grade طرح تبدیل پارس معمولی به پارس سفارشی
grade بهترین برندهای لوازم یدکی بنز و بی ام و
grade نمایشگاه خودروی پکن در تهران افتتاح شد
grade اجرای آزمایشی اختصاص سهمیه بنزین به افراد
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه فروردین 1401
grade طرح جدید فروش فوری ایران خودرو - 30 آذر 1400
grade نحوه پرداخت مالیات خودروها اعلام شد
grade قیمت فروش نقدی دو خودرو دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری هایما S5 و S7 - آذر 1400
grade زمستانی سبز با خدمات هیوندای
grade جزئیات مالیات بر خودروهای لوکس در سال 1401
grade حضور پر قدرت کرمان موتور در نمایشگاه خودرو کرمان
grade شرایط جدید فروش سه محصول کرمان موتور اعلام شد
grade رای بدون مصوبه به واردات خودرو
grade خداحافظی باشکوه بنتلی با موتور بنزینی
grade ارتقا سطح کیفی جک S5 TGDI
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو با قیمت جدید - آذر 1400
grade اجاره خودرو و نکات مهمی که باید بدانید | آیا همه موسسات رنت اتومبیل قابل اطمینان هستند؟
grade پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به دو شیوه ممکن شد
grade اندازه خودرو در ایمنی آن نقش دارد؟
grade پای مدیران ایران خودرو و سایپا سازمان بازرسی باز شد
grade آغاز فروش زمستانه محصولات هایما/ دی ماه (قرعه کشی)
grade در حاشیه چهارمین نمایشگاه خودرو؛ گروه بهمن چهار محصول جدید خود را معرفی کرد
grade شروط واردات خودرو در 1401
grade طرح جدید پیش فروش خودرو تارا اتوماتیک - بهمن 1400
grade طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا (ویژه دهه فجر)
grade خودروی برقی کرمان موتور خرداد 1401 می آید
grade نام جدیدی برای شرکت دایملر
grade رونمایی محصول جدید بهمن موتور؛
grade تاریخ جدید طرح فروش خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه جک اس 5 از کارگزاری معتبر بیمه دات کام
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - دی 1400
grade پیش فروش 130هزار خودرو برای سال آینده / امیدواریم بازار خودرو متعادل شود
grade طرح جدید فروش فوری وانت کارا تک کابین و دوکابین
grade اولین فروش زمستانه خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی
grade طرح تبدیل حواله های ایران خودرو به سایر محصولات
grade سایپا شاهین وارد بورس شد
grade چرا طرح واردات خودرو دوباره به مجلس برگشت؟
grade تغییر روند قیمتی بازار خودرو
grade شرایط جدید فروش فوری محصولات سایپا - دی 1400
grade ثبت نام شاهین سایپا بدون قرعه کشی
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - دهه فجر 1400
grade بالنو، خودرو اقتصادی سوزوکی برای بازار هند
grade جزئیات جدید از طرح اختصاص بنزین به هر فرد
grade افزایش ساعت کار شماره گذاری و مراکز تعویض پلاک خودرو در اسفند 1400
grade ناامیدی واردکنندگان خودرو از طرح مجلس
grade آیا امکان برگرداندن اکانت اینستاگرام وجود دارد ؟
grade طرح جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا - دی 1400
grade طرح جدید فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی با قیمت جدید
grade طرح ارائه خدمات پس از فروش کرمان موتور در نوروز 1401
grade اولین تجربه رانندگی با جنسیس G90 مدل 2023
grade حذف رسمی شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو
grade ایران‌خودرو می‌تواند به قول خود وفا کند؟
grade نرخ جرائم رانندگی در سال 1401، 5 درصد گران می‌شود
grade مردودی 33‌ درصد از خودروهای داخلی در آزمون آلایندگی
grade اصرار شورای رقابت بر قیمت‌گذاری خودرو
grade رشد تولید خودروهای تجاری در پاییز
grade واردات محدود خودرو بدون انتقال ارز
grade وضعیت طرح ترافیک در سال 1401
grade طرح فروش فوری 6 محصول شرکت سایپا - بهمن 1400
grade آغاز پیش فروش لاماری ایما
grade تعطیلی 8 کارخانه فورد به دلیل کمبود تراشه
grade طرح جدید فروش فوری 3 محصول ایران خودرو - بهمن 1400
grade شرایط فروش دیگنیتی ‌پرایم و فیدلیتی پرایم
grade طرح جدید پیش فروش 8 محصول ایران خودرو - اسفند 1400
grade طرح جدید فروش محصولات سایپا ویژه بهمن 1400
grade نیروی انتظامی مرجع صدور سند شد
grade اثر 8 دستور رییس جمهور بر خودروسازی کشور
grade وضع قوانین به نفع دلالان
grade واکنش پلیس راهور به اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو
grade لیست جدید باکیفیت و بی کفیت ترین خودروهای داخلی
grade فروش نقدی محصولات ایران خودرو - ویژه دهه فجر 1400
grade 8 دستور رییس جمهور برای صنعت خودرو ابلاغ شد
grade آمار ناامیدکننده خودروسازان
grade شرایط جدید کرونایی برای سفر های جاده ای اعلام شد
grade نرخ‌های جدید طرح ترافیک اعلام شد
grade طرح فروش فوری محصولات زامیاد
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade متمایز بودن در عرضه محصولات ویژگی منحصر گروه بهمن
grade افزایش کرایه‌های مترو، اتوبوس و تاکسی
grade دولت باید از صنعت خودرو کنار بکشد
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - اسفند 1400
grade تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت آنلاین می‌شود
grade دلایل ناتوانی خودروسازان برای عرضه محصولات جدید
grade خودروهای کنترل از راه دور و فناوری نسل پنج
grade افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی خودرو تا ساعت 18
grade آغاز دومین مرحله ثبت نام لاماری ایما از شنبه
grade پاسخ محیط زیست به پلیس راهور درباره کیفیت خودروها
grade بخشنامه جدید فروش فوری ایران خودرو ; اسفند 1400
grade سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو راه اندازی شد
grade نرخ بیمه نامه شخص ثالث خودروها در سال 1401
grade اعلام اولین طرح فروش فوری سایپا در سال 1401
grade اعلام جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه‌ای
grade بازی خودروسازان با قیمت در سایه فقدان کیفیت/ «چوب حراج» ایران خودرو و سایپا به اعتماد افکارعمومی
grade واکنش خودروسازی جهان به جنگ اوکراین
grade دوگانه سوزها در خط پایان تولید
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade آمادگی مراکز معاینه فنی برای مراجعه شهروندان
grade لیست قیمت جدید کارخانه ای محصولات ایران خودرو
grade جریمه خودرو‌هایی که پشت آمبولانس‌ها حرکت می‌کنند
grade توضیح پلیس درباره شماره‌گذاری خودرو در درب منزل
grade نارضایتی مردم موجب بازدید آیت‌الله رئیسی از ایران‌خودرو شد/تاکید رئیس جمهور بر رفع انحصار خودرو
grade خودروهای لوکس تا پایان سال 1400 امحاء می‌شوند
grade نشست خبری گروه بهمن در نمایشگاه خودرو
grade کمیسیون تلفیق مجلس واردات خودرو را تصویب کرد
grade مخالفان واردات خودرو چه می‌گویند؟
grade رای مثبت مجلس به واردات 70‌هزار دستگاهی خودرو
grade رانت‌های هنگفتی که دلالان خودرو به جیب می‌زنند/ 175 هزار میلیارد ناقابل در جیب سوداگران
grade بحران تردد 8 میلیون دستگاه خودروی فرسوده
grade خروج و تردد خودرو بدون پلاک از کارخانه ممنوع است
grade خودروسازان ملی جان مردم را شوخی گرفتند
grade تردد دودزاها بدون محدودیت
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه عید سعید فطر
grade مدیر عامل اسنا به نامه اخیر شهرداری تهران واکنش نشان داد
grade فروش خودروسازان تا اطلاع ثانوی متوقف شد
grade ایران؛ تنها کشور جهان که واردات خودرو در آن ممنوع است!
grade پیش فروش عادی فیدلیتی پرایم شنبه هفدهم اردیبهشت
grade فیدلیتی و دیگنیتی قرعه کشی خواهند شد؟!
grade فروش اقساطی پیکاپ KMC T8 خرداد 1401
grade بهانه‌های خودروسازان در توجیه ایمنی پایین خودرو‌ها مردم را بیشتر عصبانی می‌کند
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade اتمام حجت سطوح عالی کشور با خودروسازان
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade نماینده مجلس: قرار است ارز گوشی آیفون به واردات خودرو اختصاص یابد
grade جک j4 اولین محصول بومی تمام برقی کرمان موتور به بازار می آید
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade بهبود کیفی خودرو با شعاردرمانی؟
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade تسلا دیگر پرفروش‌ترین خودروساز الکتریکی جهان نیست
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade پذیره‌نویسی اوراق مرابحه «کرمان» در همان روز اول به پایان رسید
grade بازدید استاندار کرمان از کارخانه کرمان موتور
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade باشگاه مشتریان کرمان موتور پنج ساله شد
grade همکاری باشگاه مشتریان کرمان موتور و بیمه سامان برای صدور بیمه پیمایشی
grade افزایش بی‌سابقه نرخ عوارض آزاد راه‌ها تا 101 درصد+ جدول