جشن 50 سالگی پنج نسل سری XJ جگوار

مهندس اشکان معصومی۱۳۹۹/۰۷/۰۹ ۲۲:۴۴:۵۷ 0

کمپانی جگوار انگستان قبل از ارائه مدل‌های XE، XF و مدل تمام الکتریکی I-Pace یک خودروساز محافظه کار محسوب می‌گردید. مدلهای این شرکت در آن زمان معمولا در کلاس باشگاه اشراف زاده‌ها و مدیران ارشد تولید می‌گردید. پنجاهمین سالگرد تولید سری XJ این شرکت به افتخار ارائه پنجمین نسل از این سری، برگزار گردید. در این مطلب به معرفی پنج نسل سری XJ پرداخته‌ایم.

مقدمه:
به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد، کمپانی جگوار انگستان قبل از ارائه مدل‌های XE، XF و مدل تمام الکتریکی I-Pace یک خودروساز محافظه کار محسوب می‌گردید. مدلهای این شرکت در آن زمان معمولا در کلاس باشگاه اشراف زاده‌ها و مدیران ارشد تولید می‌گردید، ولی امروزه شاهد تولید مدل‌هایی پرحرارت، مدرن و اسپرت از این خودروساز هستیم. البته کمپانی جگوار هنوز به سنت‌های خود پایبند است و تولد مدل‌های بزرگ و معروف خود را از یاد نبرده است. پنجاهمین سالگرد تولید سری XJ این شرکت به افتخار ارائه پنجمین نسل از این سری، برگزار گردید. در پنجاه سال اخیر، پنج نسل از جگوار سری XJ به بازار عرضه شده است، از نسل اول Series1 تا آخرین نسل XJR همگی حرفی برای گفتن دارند. در این مطلب به معرفی پنج نسل سری XJ پرداخته‌ایم.

#مطلب مرتبط - جگوار اف تایپ مدل 2021

جگوار XJ6 Series1 مدل 1968 با پیشرانه 4.2 لیتری:
ما از معرفی XJ سری 1 شروع کرده‌ایم که متعلق به سر ویلیام لاینز مؤسس فقید شرکت جگوار بوده است. زمانی که سوار بر این ماشین شدم، بوی چوب، چرم و چسب به مشامم رسید. محل نشیمن صندلی ثابت راننده راست و عمود، بلند و مرتفع است و علیرغم عدم انعطاف پذیری و قابل تنظیم نبودن، راحت است و دید خوبی را برای راننده فراهم می‌کند. با در دست گرفتن غربیلک فرمان این خودرو که از جنس باکلیت ساخته شده، متوجه شدم که فرمان بسیار باریک و نازک است و چسبندگی مناسبی با کف دست راننده ایجاد نمی‌کند، ولی عملکرد فرمان، نرم وسبک بوده و در سر پیچ‌ها عملکرد خوب و دقیقی داشت. ساختار هیدرولیکی فرمان، باعث شده تا راننده از طریق غربیلک فرمان ارتباط مستقیم با جاده برقرار کند و بعد از کمی‌رانندگی به دقت و نرمی ‌فرمان اعتماد کردم. گیربکس اتوماتیک سه سرعته Borg Warner این خودرو در زمان خود انتخاب خوبی بوده است و به خوبی با پیشرانه شش سیلندر 4.2 لیتری آن هماهنگ شده است. امتیاز پیشرانه XJ6 این است که در دور موتورهای پایین هم گشتاور مناسبی ایجاد می‌کند و حداکثر قدرت خطی را نیز در دورهای پایین ارائه می‌نماید. عملکرد ترمزها نیز مناسب است و سیستم کمکی Servomotor آن در مقایسه با سیستم‌های استاندارد امروزی، سبک بوده و بنابراین نسبت به ترمزهای مدرن باید ملاحظه و دقت بیشتری به آن داشت. وجود دیسک ترمز در هر چهار چرخ خودرو باعث شده تا سیستم ترمز، عملکرد ماهرانه‌ای داشته باشد و این خودروی سنگین را به خوبی متوقف نماید. جایی که سری 1 در آن موفق است، سواری نرم و هندلینگ مناسب است که در خودروهای آن زمان وجود نداشت. پیچ‌ها و مسیرهای منحنی در جاده تکان‌ها و انحرافات قابل قبول بدنه خودرو را باعث می‌شوند، ولی آرامی ‌و تعادل خودرو در حد معقولی حفظ می‌شود. این خودرو به طرز شگفت آوری راحت و نرم است.

جشن 50 سالگی پنج نسل سری XJ جگوار

جگوار XJ12 S1 Vanden Plas مدل 1973:
از سال 1972 به بعد خودروهای XJ سری 1 جگوار به موتور 12 سیلندر به جای 6 سیلندر مجهز شدند که پیشرانه 5.3 لیتری V12 آن نیز سوخت رسانی را به جای انژکتور توسط کاربراتور انجام می‌داد. به دلیل کاربراتوری بودن پیشرانه، آنقدر که از حجم موتور یا تعداد سیلندر آن توقع می‌رفت، سریع و پرشتاب نبود، ولی در عوض در دور موتورهای بالا قدرت قابل ملاحظه‌ای داشت. خودروی XJ12  در آن زمان تنها خودروی 12 سیلندر سدان محسوب می‌شد و یک دستگاه از آن در مالکیت مادر ملکه انگستان بود. وزن سنگین‌تر این خودرو نسبت به نسخه‌های V6 به این معنی بود که سواری مدل XJ12 به نرمی‌ سواری مدل XJ6 نبود و به دلیل اینکه اختلاف راحتی این دو مدل، باعث ناراحتی مادر ملکه نگردد، تریم Vanden Plas با روکش چرم مرغوب و مخمل مجلل با پرزهای بلند و موکت‌هایی از پشم بره همراه با قطعات چوبی در کابین این خودرو تعبیه گردید و فاصله بین محورهای جلو و عقب خودرو و فضای پای عقب در کابین افزایش یافت.
دو حلقه چرمی‌ بر روی در موتور در محلی که پرنده نماد شگون و خوش شانسی اسب مسابقه‌ای ملکه انگلستان می‌نشست، تعبیه شده و بدنه این مدل به صورت خاص و منحصر به فرد به رنگ قرمز سلطنتی رنگ آمیزی گردیده است و همچنین قطعات نوارهای باریک طلایی برای تزئین بدنه استفاده شده بود. استفاده از این خودرو در مراسم مرگ مادر ملکه الیزابت باعث شد تا حس خوب مردم نسبت به این خودرو بیشتر شود.

جشن 50 سالگی پنج نسل سری XJ جگوار

جگوار XJ12 Series2 کوپه مدل 1978:
نوبت به نسخه XJC بدون ستون رسید که در آن زمان یک نوآوری بزرگ برای ارائه یک مدل جدید محسوب می‌شد. سقف تاشوی این خودرو از جنس وینیل تعبیه شده بود تا به جهت عدم وجود ستون وسط در هنگام جمع شدن سقف، به رنگ خودرو آسیب نزند. هر چند که رنگ خودروهای جدید در مقابل چنین سقفی مقاومت خوبی دارند و اکثر دارندگان جگوار XJ کوپه سقف وینیلی را باز می‌کنند، ولی بدنه دو رنگ خودرو و دو در بودن آن باعث شده تا ظاهر آن زیباتر از مدل‌های دیگر شود. در داخل کابین نیز، تودوزی مخمل آبی رنگ به لوکس بودن خودرو افزوده است و وجود اهرم انتخاب برای استفاده از دو باک مجزای 45 لیتری نشان از آن دارد که این خودرو به نحوی طراحی شده تا قابلیت طی کردن مسافت‌های طولانی را داشته باشد. همچنین طراحی این خودرو به نوعی انجام گرفته که XJC یک خودروی سریع باشد. برخلاف خودروی مادر ملکه، پیشرانه 5.3 لیتری V12 آن به سیستم تزریق انژکتوری سوخت مجهز شده است، به همین جهت کشش بسیار خوبی داشته و تا حد مناسبی نرم و راحت است. عملکرد گیربکس سه سرعته اتوماتیک آن به نحوی است که در دنده 2 در هنگامی‌که خودرو با شتاب زیادی سرعت می‌گیرد، صدای پیچیده موتور و اگزوز همانند صدای ارگ کلیسا است. خودرویی که 40 سال قبل حداکثر سرعتی معادل 225 کیلومتر در ساعت داشته است، امروزه هنوز سریع به نظر می‌رسد. همانند مدل‌های دیگر XJ سواری و هندلینگ خودرو برگ برنده آن است و انحراف و تکان‌های بدنه به چپ و راست در روی دست‌اندازها و در سر پیچ‌ها همانند سر خوردن یک قایق شناور بر روی آب است. حتی زمانی که با این خودرو با سرعت مجاز بر روی جاده‌های خاکی رانندگی می‌کنیم، به نظر می‌رسد که سیستم تعلیق XJ12C سفت شده و به تکان‌های کابین خودرو یکنواختی قابل اعتمادی می‌دهد که به هیچ وجه آزاردهنده نیست. این به آن معناست که XJ کوپه یک گرند تورر واقعی است.

جشن 50 سالگی پنج نسل سری XJ جگوار

جگوار XJ40 XJ6 Sovereign مدل 1994:
این خودرو در حقیقت آخرین نسخه از نسل سنتی خانواده گربه بزرگ جگوار XJ است که MK4 XJ یا XJ40 نام دارد. چراغ‌های مستطیل شکل آن در فلسفه طراحی کمپانی جگوار ادامه پیدا نکرد، ولی به هر حال در هر جا مشخص می‌شود که یک XJ اصیل است. پیشرانه شش سیلندر خطی آن با حجم 4.0 لیتر عملکردی شبیه به پیشرانه شش سیلندر سری 1 دارد، به عنوان مثال چندان سریع نیست و شتاب زیادی ایجاد نمی‌کند، ولی در هر دور موتوری، شتابی سازگار با قدرت موتور و مناسب شرایط رانندگی ایجاد می‌نماید. همچنین این خودرو همانند XJ سری 1 سواری آرام و مطمئنی را فراهم می‌نماید. هر چند که در پیچ‌ها عملکرد نرم‌تر و آرام‌تری نسبت به سری 1 دارد. عملکرد فرمان نسبت به نسل‌های قبلی، سنگین‌تر است ولی به دلیل ضخامت زیاد حلقه غربیلک فرمان، چسبندگی مناسبی برای دست راننده ایجاد می‌کند. نقطه ضعف این خودرو در فضای کابین است، چرا که فضای زانودر ردیف عقب کمتر از نسلهای پیشین بوده و مجموعاً فضای کابین به طرز باورنکردنی تنگ و محدود است، به نحوی که یک فرد با قدی بلندتر از 180 سانتی‌متر برای نشستن در صندلی راننده با کمی‌ مشکل مواجه خواهد شد و زانوهای او با زیر غربیلک فرمان برخورد دارند.

جشن 50 سالگی پنج نسل سری XJ جگوار

جگوار XJR 575 مدل 2018:
این خودرو در حقیقت ورود یک خودروی لوکس کلاسیک به دنیای مدرن خودرو محسوب می‌شود و می‌توان از طراحی بدنه جدید آن به انحراف از اصل و دودمان یاد کرد. در داخل کابین هم داستان مشابهی وجود دارد و به جای چوب و باکلیت و اهرم سنتی تعویض دنده، ما با صفحات دیجیتال و تریم پلاستیکی با رنگ مشکی براق و سیستم تعویض دنده با کلید چرخشی مواجه هستیم. از آنجا که این خودرو یک مدل اسپرت قدرتمند است، توسط یک پیشرانه 5.0 لیتری V8 مجهز به سوپرشارژر با قدرت 567 اسب بخار تقویت شده است و عملکرد اسپرت آن از کلاس اشرافی و نجیب زادگان فاصله زیادی دارد و در حقیقت یک گربه بزرگ وحشی به تمام معنا است. زمانی که پدال گاز را فشار می‌دهیم، سوپرشارژر آن همانند یک پشه مکانیکی شروع به وزوز می‌کند و مجبوریم برای کنترل آن به گونه‌ای عمل کنیم که از محدوده سرعت قانونی تجاوز نکنیم.

جشن 50 سالگی پنج نسل سری XJ جگوار

سیستم ترمز عملکردی خشن و تند دارد و به تنظیم و تغییر جدی نیاز دارد. سواری به هیچ وجه همانند نسل‌های قبلی، نرم و شناور نیست و گیربکس هشت سرعته اتوماتیک ZF آن، دنده‌ها را با صدایی همانند زدن یک کلید تعویض می‌نماید. البته سیستم فرمان آن از کلیه نسل‌های XJ بهتر و نرمتر عمل می‌کند، ولی سیستم کمکی برقی فرمان، حس رانندگی اصیل را از خودرو گرفته است. زمانی که گیربکس را از حالت رانندگی Sport و سیستم انتقال قدرت را از حالت Dynamic خارج کردیم، همه چیز آرام شد و آن پلنگ خشمگین به یک گربه اهلی  تبدیل گردید. کیفیت سواری خودرو نرم شد و حساسیت گیربکس و پدال گاز کمتر شد و صدای غرش اگزوز آرام شد. مجموعا در این حالت، به یک XJ اصیل و سنتی تبدیل شد. از آنجا که مدل XJR به دهمین سال تولید خود نزدیک می‌شود، باید دید که کمپانی جگوار به کجا می‌خواهد برود و چه مسیری را در پیش دارد. مدل تمام الکتریکی I-Pace به ما یک سرنخ می‌دهد که یک بدنه سدان می‌تواند بر روی ساختار یک اسکیت بورد شاسی بلند نصب شود و عملکرد موتور الکتریکی آن همانند موتورهای 6 سیلندر و 12 سیلندر که امروز تست کردیم، باشد و قدرتی مشابه موتور V8 مدل XJR تولید نماید. هر پیشرانه‌ای که برای نسل بعدی XJ استفاده شود، مطمئنا ماهیتی شبیه به نسل‌های قبلی XJ دارد و عملکرد آن طی سال‌های سال یکسان باقی می‌ماند. به همین جهت، برای دیدن آینده، کمپانی جگوار باید گذشته خود را مورد بررسی قرار دهد.

جشن 50 سالگی پنج نسل سری XJ جگوار

 favorite_border 3
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade فیلم بررسی تیگو 8 پرو مدیران خودرو
grade رنو مگان ای ویژن، چشم اندازی از محصولات برقی آینده رنو
grade Road Zipper، ماشین انتقال موانع بتونی در مسیرها
grade سه چرخه برقی Iris eTrike
grade تجربه رانندگی با هیوندای سوناتا 2018
grade راهنمای اجاره خودرو در تهران
grade مقایسه انواع مدل‌های پژو پارس
grade مشهورترین رانندگان فرمول یک جهان
grade خبری از مک لارن برقی در آینده نزدیک نخواهد بود
grade تست درایو لاماری ایما در پیست آزادی
grade پژو 206: مشخصات فنی، ایمنی و تاریخچه 206
grade تجربه رانندگی ام وی ام X55 پرو در پیست آزادی
grade بهترین پمپهای باد پایی مخصوص خودرو در سال 2021
grade بهترین لوازم جانبی خودرو در سال 2021
grade بهترین نرم افزارهای بازی رانندگی خودرو برای تلفن همراه
grade آنچه که باید در خصوص خودروهای گذر موقت باید بدانیم
grade افزایش اقبال 31 درصدی رنگ مشکی میکا کرمان موتور
grade بهترین زمان سفر به دبی
grade رونمایی از اولین محصول لاماری در ایران - ایما در راه بازار
grade خودروهای کرمان موتور در خط رنگ تمام اتوماتیک
grade معرفی باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade هایما 7X مینی ون جدید ایران خودرو
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade طرح واردات خودرو سه شنبه نهایی خواهد شد
grade فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی احتمالا هفته آینده برگزار می شود
grade جک J7 محصول جدید کرمان موتور با لوگوی جدید رونمایی شد + قیمت
grade معرفی مینی ون فردا فورتینگ M4
grade عرضه 4 محصول جدید از سوی بهمن موتور
grade فیلم معرفی و مشخصات دیگنیتی پرستیژ
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade قیمت جدید خودرو جک S3 اعلام شد - آبان 1400
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات سایپا - مهر 1400
grade آزادسازی قیمت خودرو منتفی شد؟
grade حمایت مجلس از لغو قیمت گذاری دستوری خودرو
grade ابتکار جدید ایرانخودرو برای افزایش قیمت خودروها
grade چری رسما از تصاویر آریزو 8 رونمایی کرد
grade سدان و ون جدید بهمن موتور بزودی معرفی خواهند شد
grade با کارینزو، حال ماشینتو خوب کن!
grade نیم نگاه به جک J7 کرمان موتور + فیلم
grade فک رهن شدن خودروهای شرکت سایپا فراهم شد
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade لیست جدید باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade شایعه‌سازی علیه برگ سبز خودرو!
grade محصول جدید کرمان موتور KMC K7 در یک نگاه
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade مصوبه آزادسازی واردات خودرو اصلاح شد
grade بهانه جدید تولیدکنندگان برای دپوی خودرو جور شد
grade اولین تجربه رانندگی با جنسیس G90 مدل 2023
grade اولین رویارویی با مزدا 3 توربو 2022: پله پله تا ملاقات تجمل!
grade اولین تجربه رانندگی با لینکلن نویگیتور 2022: باور کن نگاه ما به جاده است!
grade سازمان بورس خواستار خروج خودرو از قیمت‌گذاری دستوری شد
grade امسال خبری از واردات خودرو نیست
grade رونمایی شگفت انگیز فردا فورتینگ ام4 FM4
grade انتقاد قطعه سازان از بلاتکلیفی اصلاح قیمت خودرو
grade امكان فك رهن محصولات ايران خودرو زودتر از موعد محیا شد
grade شورای رقابت : خودروسازان مجاز به افزایش قیمت نیستند
grade شاسی بلند جدید رنو رونمایی شد
grade فیدلیتی و دیگنیتی دوشنبه هفدهم آبان به فروش می رسند
grade طرح جدید فروش اقساطی جک اس 3 آبان 1400
grade پیگیری سازمان ‌بازرسی از خودروسازان برای تحویل خودروهای کف کارخانه
grade سانتافه ایرانی، 600 میلیون تومان! خودروی ریرا چه مشخصاتی دارد؟
grade هیچ شبه ای در مورد سند خودرو وجود ندارد
grade افزایش تولید خودرو؛ وعده جدید وزیر صمت
grade لوازم یدکی پراید
grade لوسید ایر مدل گراند تورینگ پرفورمنس 2022 در نگاه اول
grade رونمایی از تیگارد x35
grade چانگان یونی تی سایپا چه مشخصاتی خواهد داشت + فیلم
grade پازل حذف قرعه‌ کشی خودرو
grade مراسم رونمایی از کامیونت فورس محصول بهمن دیزل + قیمت و زمان عرضه
grade رئیس شورای رقابت: قیمت خودرو منصفانه است!
grade نسخه ارتقاء یافته خودروی جی 4 با امکانات بیشتر روانه بازار می شود
grade مزایای فرمان برقی نسبت به فرمان هیدرولیک +فیلم
grade مزایا و معایب عرضه خودرو در بورس کالا
grade آماری که بیمه شخص ثالث موتور را در پاییز 1400 اجباری کرد
grade آموزش خرید دیگنیتی و فیدلیتی از طریق بورس کالا
grade ورژن جدید قیمت دستوری خودرو
grade لیموزین الکتریکی چینی
grade قیمت خودرو آزاد نخواهد شد
grade مشخصات و بررسی هایما 8S در شهر آفتاب
grade واردات به سبک ایران خودرو آزاد شد
grade قیمت لاماری ایما رسما اعلام شد: 989 میلیون تومان
grade رسوب 150 هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان
grade ریسپکت تنها سدان جدیدنمایشگاه شهر آفتاب
grade صادر شدن برگ سبزهای جدید خودرو با یک عنوان جدید
grade تولید ١.٦ میلیون دستگاه خودرو در 1401 شدنی است؟
grade طرح جدید فروش KMC T8 ویژه آبان 1400 اعلام شد
grade روشن کردن خودرو با جامپ استارتر وقتی باتری ماشین خوابیده
grade اولین رانندگی مزدا CX-50 مدل 2023 یک شاسی بلند فوق اسپرت
grade بنتلی بنتایگا و بنتلی بنتایگا اسپید 2021
grade دریافت پلاک تاریخی برای خودروهای بالای 30 سال
grade جزییات ممنوعیت هوشمند سفر از اول آذر ماه
grade اطلس، جایگزین ساینا و تیبا خواهد شد
grade ورود به شهرهای نارنجی مشمول جریمه 1 میلیون تومانی شد
grade افزایش قیمت خودرو از آذر ماه اعمال می‌شود
grade تصویر اولیه مرسدس بنز کلاس تی جدید
grade فک رهن اسناد محصولات ایران خودرو ادامه دارد
grade جدیدترین شرایط واردات خودرو اعلام شد
grade اشکودا کوشاک 2022 امپراطوری دورگه از اروپا و آسیا
grade واکنش شورای نگهبان به مصوبه واردات خودرو
grade معرفی هوندا HR-V مدل 2023 پیش از رونمایی
grade قیمت گذاری خودرو به ستاد تنظیم بازار محول شد
grade تخلف و دلالی در خودروهای گذر موقت
grade تحقق داخلی سازی قطعات های تک صنعت خودرو توسط کروز
grade قیمت جدید خودروها این هفته اعلام نخواهد شد
grade افزایش عرضه خودروهای داخلی به بازار از هفته آینده
grade شاسی بلند هیوندای پالسید 2023 چهره جدید خود را به رخ کشید
grade خودروسازان به وعده کاهش دپو خودرو عمل نکردند
grade واریز سهمیه جبرانی به کارت‌های سوخت تا پایان ماه
grade طرح جدید فروش هایما اس 7 بدون قرعه کشی
grade موافقت مجلس با واردات خودرو
grade سدان پرچمدار الکتریکی مرسدس AMG EQS مدل 2022
grade آیا ایران خودرو قصد مونتاژ مرسدس بنز E200 را دارد؟
grade چطور معاینه فنی برتر بگیرم؟
grade سوییچ اولین خودروهای جک اس5 توربو GDI به مشتریان تحویل شد
grade ستاد تنظیم بازار تصمیمی در مورد خودرو نگرفته است
grade 6 شرط ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده گمرک
grade قیمت فونیکس تیگو 8 پرو گران‌ترین چینی بازار اعلام شد!
grade کیا تلوراید جدید بزودی معرفی می‌شود
grade مرسدس بنز از طرح اولیه کارآمدترین خودرویش رونمایی می کند
grade پرونده قیمت خودرو روز چهارشنبه نهایی می‌شود
grade شرکت شیائومی، خودرو تولید می‌کند
grade شهرداری تهران: ساعات ورود به محدوده طرح ترافیک تغییر نمی‌ کند
grade طرح تبدیل پارس معمولی به پارس سفارشی
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه فروردین 1401
grade استون مارتین والهالا مدل 2022
grade بهترین برندهای لوازم یدکی بنز و بی ام و
grade نمایشگاه خودروی پکن در تهران افتتاح شد
grade اجرای آزمایشی اختصاص سهمیه بنزین به افراد
grade طرح جدید فروش فوری ایران خودرو - 30 آذر 1400
grade نحوه پرداخت مالیات خودروها اعلام شد
grade قیمت فروش نقدی دو خودرو دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری هایما S5 و S7 - آذر 1400
grade زمستانی سبز با خدمات هیوندای
grade جزئیات مالیات بر خودروهای لوکس در سال 1401
grade پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به دو شیوه ممکن شد
grade شرایط جدید فروش سه محصول کرمان موتور اعلام شد
grade حضور پر قدرت کرمان موتور در نمایشگاه خودرو کرمان
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade رای بدون مصوبه به واردات خودرو
grade ارتقا سطح کیفی جک S5 TGDI
grade گزارشی خودمانی از تحویل اولین سری خودروهای لاماری ایما
grade شروط واردات خودرو در 1401
grade اجاره خودرو و نکات مهمی که باید بدانید | آیا همه موسسات رنت اتومبیل قابل اطمینان هستند؟
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو با قیمت جدید - آذر 1400
grade خداحافظی باشکوه بنتلی با موتور بنزینی
grade اندازه خودرو در ایمنی آن نقش دارد؟
grade در حاشیه چهارمین نمایشگاه خودرو؛ گروه بهمن چهار محصول جدید خود را معرفی کرد
grade رونمایی محصول جدید بهمن موتور؛
grade بالنو، خودرو اقتصادی سوزوکی برای بازار هند
grade پای مدیران ایران خودرو و سایپا سازمان بازرسی باز شد
grade طرح جدید پیش فروش خودرو تارا اتوماتیک - بهمن 1400
grade طرح جدید فروش فوری وانت کارا تک کابین و دوکابین
grade آغاز فروش زمستانه محصولات هایما/ دی ماه (قرعه کشی)
grade طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا (ویژه دهه فجر)
grade نام جدیدی برای شرکت دایملر
grade خودروی برقی کرمان موتور خرداد 1401 می آید
grade افزایش ساعت کار شماره گذاری و مراکز تعویض پلاک خودرو در اسفند 1400
grade تاریخ جدید طرح فروش خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح تبدیل حواله های ایران خودرو به سایر محصولات
grade اولین فروش زمستانه خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی
grade پیش فروش 130هزار خودرو برای سال آینده / امیدواریم بازار خودرو متعادل شود
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - دی 1400
grade سایپا شاهین وارد بورس شد
grade ثبت نام شاهین سایپا بدون قرعه کشی
grade خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه جک اس 5 از کارگزاری معتبر بیمه دات کام
grade شرایط جدید فروش فوری محصولات سایپا - دی 1400
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - دهه فجر 1400
grade چرا طرح واردات خودرو دوباره به مجلس برگشت؟
grade تغییر روند قیمتی بازار خودرو
grade آیا امکان برگرداندن اکانت اینستاگرام وجود دارد ؟
grade طرح ارائه خدمات پس از فروش کرمان موتور در نوروز 1401
grade جزئیات جدید از طرح اختصاص بنزین به هر فرد
grade ناامیدی واردکنندگان خودرو از طرح مجلس
grade آغاز پیش فروش لاماری ایما
grade طرح جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا - دی 1400
grade حذف رسمی شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو
grade طرح جدید فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی با قیمت جدید
grade مردودی 33‌ درصد از خودروهای داخلی در آزمون آلایندگی
grade ایران‌خودرو می‌تواند به قول خود وفا کند؟
grade تعطیلی 8 کارخانه فورد به دلیل کمبود تراشه
grade نرخ جرائم رانندگی در سال 1401، 5 درصد گران می‌شود
grade وضعیت طرح ترافیک در سال 1401
grade واردات محدود خودرو بدون انتقال ارز
grade رشد تولید خودروهای تجاری در پاییز
grade طرح فروش فوری 6 محصول شرکت سایپا - بهمن 1400
grade اصرار شورای رقابت بر قیمت‌گذاری خودرو
grade طرح جدید پیش فروش 8 محصول ایران خودرو - اسفند 1400
grade اثر 8 دستور رییس جمهور بر خودروسازی کشور
grade طرح جدید فروش محصولات سایپا ویژه بهمن 1400
grade طرح جدید فروش فوری 3 محصول ایران خودرو - بهمن 1400
grade وضع قوانین به نفع دلالان
grade شرایط فروش دیگنیتی ‌پرایم و فیدلیتی پرایم
grade واکنش پلیس راهور به اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو
grade نیروی انتظامی مرجع صدور سند شد
grade آغاز دومین مرحله ثبت نام لاماری ایما از شنبه
grade خودروهای کنترل از راه دور و فناوری نسل پنج
grade فروش نقدی محصولات ایران خودرو - ویژه دهه فجر 1400
grade 8 دستور رییس جمهور برای صنعت خودرو ابلاغ شد
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade لیست جدید باکیفیت و بی کفیت ترین خودروهای داخلی
grade نرخ‌های جدید طرح ترافیک اعلام شد
grade شرایط جدید کرونایی برای سفر های جاده ای اعلام شد
grade آمار ناامیدکننده خودروسازان
grade طرح فروش فوری محصولات زامیاد
grade افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی خودرو تا ساعت 18
grade دولت باید از صنعت خودرو کنار بکشد
grade بخشنامه جدید فروش فوری ایران خودرو ; اسفند 1400
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - اسفند 1400
grade سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو راه اندازی شد
grade افزایش کرایه‌های مترو، اتوبوس و تاکسی
grade تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت آنلاین می‌شود
grade اعلام جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه‌ای
grade متمایز بودن در عرضه محصولات ویژگی منحصر گروه بهمن
grade دلایل ناتوانی خودروسازان برای عرضه محصولات جدید
grade پاسخ محیط زیست به پلیس راهور درباره کیفیت خودروها
grade نشست خبری گروه بهمن در نمایشگاه خودرو
grade واکنش خودروسازی جهان به جنگ اوکراین
grade بازی خودروسازان با قیمت در سایه فقدان کیفیت/ «چوب حراج» ایران خودرو و سایپا به اعتماد افکارعمومی
grade نرخ بیمه نامه شخص ثالث خودروها در سال 1401
grade دوگانه سوزها در خط پایان تولید
grade اعلام اولین طرح فروش فوری سایپا در سال 1401
grade آمادگی مراکز معاینه فنی برای مراجعه شهروندان
grade توضیح پلیس درباره شماره‌گذاری خودرو در درب منزل
grade لیست قیمت جدید کارخانه ای محصولات ایران خودرو
grade مخالفان واردات خودرو چه می‌گویند؟
grade کمیسیون تلفیق مجلس واردات خودرو را تصویب کرد
grade خودروهای لوکس تا پایان سال 1400 امحاء می‌شوند
grade رای مثبت مجلس به واردات 70‌هزار دستگاهی خودرو
grade نارضایتی مردم موجب بازدید آیت‌الله رئیسی از ایران‌خودرو شد/تاکید رئیس جمهور بر رفع انحصار خودرو
grade بحران تردد 8 میلیون دستگاه خودروی فرسوده
grade رانت‌های هنگفتی که دلالان خودرو به جیب می‌زنند/ 175 هزار میلیارد ناقابل در جیب سوداگران
grade خروج و تردد خودرو بدون پلاک از کارخانه ممنوع است
grade جریمه خودرو‌هایی که پشت آمبولانس‌ها حرکت می‌کنند
grade بازدید سفیر کره جنوبی از غرفه کرمان موتور و ابراز امیدواری برای بازگشت هیوندای
grade خودروسازان ملی جان مردم را شوخی گرفتند
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade فروش خودروسازان تا اطلاع ثانوی متوقف شد
grade تردد دودزاها بدون محدودیت
grade مدیر عامل اسنا به نامه اخیر شهرداری تهران واکنش نشان داد
grade ایران؛ تنها کشور جهان که واردات خودرو در آن ممنوع است!
grade فیدلیتی و دیگنیتی قرعه کشی خواهند شد؟!
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه عید سعید فطر
grade فروش اقساطی پیکاپ KMC T8 خرداد 1401
grade پیش فروش عادی فیدلیتی پرایم شنبه هفدهم اردیبهشت
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade جک j4 اولین محصول بومی تمام برقی کرمان موتور به بازار می آید
grade بهانه‌های خودروسازان در توجیه ایمنی پایین خودرو‌ها مردم را بیشتر عصبانی می‌کند
grade اتمام حجت سطوح عالی کشور با خودروسازان
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade افتتاح دو کارخانه قطعه سازی با حضور مدیرعامل قوای محرکه کرمان خودرو
grade افزایش بی‌سابقه نرخ عوارض آزاد راه‌ها تا 101 درصد+ جدول
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade کرمان موتور از پلتفرم اختصاصی PS1 در نمایشگاه تحول صنعت خودرو رونمایی می‌کند
grade بهبود کیفی خودرو با شعاردرمانی؟
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade برنامه ایران خودرو برای افزایش تولید و عرضه هایما
grade نماینده مجلس: قرار است ارز گوشی آیفون به واردات خودرو اختصاص یابد
grade تسلا دیگر پرفروش‌ترین خودروساز الکتریکی جهان نیست
grade نمایش توانمندی‌های ایران خودرو و 21 سازنده داخلی در روسیه
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade پذیره‌نویسی اوراق مرابحه «کرمان» در همان روز اول به پایان رسید
grade بازدید استاندار کرمان از کارخانه کرمان موتور
grade باشگاه مشتریان کرمان موتور پنج ساله شد
grade مدیران خودرو با تجارت شتاب گرفت
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade همکاری باشگاه مشتریان کرمان موتور و بیمه سامان برای صدور بیمه پیمایشی
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade آغاز اولین طرح فروش نقدی و اقساطی KMC J7 کرمان موتور
grade باکیفیت و بی کیفیت ترین خودروهای ساخت داخل مشخص شدند
grade بازدید مدیرعامل بانک تجارت از شرکت کرمان موتور
grade خودروهای ناقص سایت مرکزی ایران خودرو صفر شد
grade احراز اصالت قطعات یدکی فقط با یک پیامک
grade مرحله‌ی سوم «فروش خودرو» در سامانه جامع یکپارچه خودرو به زودی برگزار می‌شود
grade ارتقای کیفی 59 قطعه از محصولات ایران خودرو
grade ماجرای واردات خودرو به کجا رسید؟
grade واردات خودرو نهایی شده است
grade آماده باش امدادخودرو کرمان موتور به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی
grade ممنوعیت عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو
grade زمان برگزاری سومین فروش یکپارچه خودرو مشخص شد
grade کلاسیک‌سواران در انتظار اصلاح مصوبه هیات دولت
grade خودروی ملی بر پایه پلتفورم PS1 کرمان موتور و مپنا در ونزوئلا
grade تکذیب واردات خودرو با رمز ارز (22 مردادماه 1401)
grade تفاهم امدادخودرو ایران و بانک آینده برای تلفیق خدمات خودرویی و بانکی