حضور شورای رقابت در کنار لغو نظام قیمت‌گذاری

سبقت آزاد۱۳۹۹/۰۷/۰۵ ۲۰:۲۵:۰۶ 0

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شرایطی به دنبال تصویب طرحی برای تحول بازار و صنعت خودرو هستند که به اعتقاد برخی از کارشناسان بسیاری از بندهای این طرح با واقعیات بازار و صنعت خودرو همخوانی ندارد.

حضور شورای رقابت در کنار لغو نظام قیمت ‌گذاریبه گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد به نقل از دنیای اقتصاد، طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک در ۱۹ شهریورماه ۹۹ در نشست علنی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد و در نوبت بررسی در صحن پارلمان قرار دارد. این طرح بعد از ناکامی «طرح ساماندهی صنعت خودرو» در مجلس دهم در دستور کار اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس کنونی قرار گرفت. متولیان طرح مذکور در کمیسیون صنایع برای تحول بازار و صنعت خودرو موضوعاتی همچون قیمت‌گذاری خودرو، واردات، ورود رسمی صنایع نظامی به حوزه خودرو و قطعه و همچنین اسقاط فرسوده‌ها را مد نظر قرار داده‌اند. در طرح ساماندهی صنعت خودرو نیز که کمیسیون صنایع مجلس دهم متولی آن بود این موضوعات تا حدودی مورد توجه نمایندگان قرار داشت، این در شرایطی است که طرح مذکور نتوانست از فیلتر شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام عبور کند و در نهایت نیز در مجلس یازدهم مسکوت ماند. اما با تشکیل مجلس جدید برخی نمایندگان با توجه به التهابات بازار، «خودرو» را در سرفصل دغدغه‌های خود قرار داده و از طرحی جدید برای ایجاد تحول در صنعت و بازار خودرو رونمایی کردند.
آنچه مشخص است طرح جدید نمایندگان مجلس در صورت طی کردن مراحل قانونی و عبور از فیلتر شورای نگهبان به‌طور حتم می‌تواند تغییراتی بنیادین در صنعت و به دنبال آن بازار خودرو ایجاد کند. در این طرح، روش قیمت‌گذاری و عرضه خودرو با تحولاتی همراه شده حال آنکه، دغدغه‌های شورای نگهبان نیز برای این تغییرات دور از چشم نمایندگان طراح نبوده است. نمایندگان مجلس در طرح ساماندهی صنعت خودرو بر خصوصی‌سازی دو خودروساز بزرگ کشور و واگذاری سهام دولتی این دو شرکت به بخش خصوصی تاکید داشتند و تحقق این امر را منجر به تحول در صنعت خودرو می‌خواندند، این در شرایطی است که شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام این بند را مخالف اصل ۴۴ قانون اساسی خواندند و برحفظ سهام دولت در ایران خودرو و سایپا تاکید کردند. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اولین گام برای تحول در صنعت خودروی کشور خصوصی‌سازی و واگذاری سهام دولت در دو شرکت خودروساز است، این در شرایطی است که به‌نظر می‌رسد نمایندگان مجلس یازدهم در طرح جدید خودرویی خود با آگاهی از دغدغه شورای نگهبان در این زمینه، اصراری بر واگذاری سهام ندارند حال آنکه به جای واگذاری سهام ظاهرا به ظهور قطب دیگری از خودروسازی کشور فکر می‌کنند.
طبق ماده ۱۹ طرح تحول بازار و صنعت خودرو، صنایع نظامی و شرکت‌های وابسته به نیروهای مسلح می‌توانند نسبت به توسعه فناوری‌های خودرویی ساخت قطعات و تولید انبوه یا سفارشی خودرو اقدام کنند. صنایع نظامی کشور از سال گذشته همزمان با اوج‌گیری تحریم‌های بین المللی با تولید قطعات «های‌تک» به کمک خودروسازان کشور شتافتند، این در شرایطی است که حالا نمایندگان مجلس در طرح خودرویی خود در بندی پیش‌بینی کردند که صنایع نظامی می‌توانند حتی به تولید انبوه یا سفارشی خودرو هم بپردازند. در این زمینه برخی کارشناسان اقدام مجلس برای فراهم کردن زمینه حضور نظامی‌ها به حوزه خودرو را تشکیل قطب دیگری از خودروسازی خواندند. بنابراین به‌نظر می‌رسد مجلس به جای خصوصی‌سازی و ایجاد رقابت میان دو خودروساز کشور بیشتر به دنبال فراهم کردن زمینه‌ای برای تشکیل قطب دیگری از خودروسازی است. اما همان‌طور که عنوان شد ماحصل طرح تحول بازار و صنعت خودرو تغییر روش قیمت‌گذاری و عرضه خودرو به بازار است.
در این زمینه عرضه مستقیم خودرو به بورس کالا، روشی انحصاری برای فروش در نظر گرفته شده است. هر چند از سال گذشته این روش بارها از سوی خودروسازان و دست اندرکاران صنعت خودرو مطرح شده اما دولت به نوعی زیر بار آن نمی‌رود. طرح این موضوع اما موافقان و مخالفان زیادی به دنبال دارد، این در شرایطی است که مسوولان بورس کالا و مقامات صنعتی کشور هنوز به نقطه اشتراکی برای عرضه مستقیم خودرو در بورس کالا نرسیده‌اند. با این حال بحث و گفت و گو در مورد ورود خودرو به بورس کالا ادامه دارد حال آنکه اگر طرح تحول بازار و صنعت خودرو با مساعدت نمایندگان و شورای نگهبان قانونی شود، خودروسازان ملزم به اجرای آن هستند.اما همان‌طور که عنوان شد این طرح‌، تغییر و تحولات بنیادین در صنعت خودرو را مدنظر دارد، این در شرایطی است که بسیاری از کارشناسان ایرادات اساسی به برخی از بندهای طرح یاد شده وارد کرده‌اند. در این زمینه روزنامه «دنیای‌اقتصاد» با یک کارشناس خودرویی در مورد بندهای این طرح به گفت و‌گو نشسته است.

عرضه خودرو در بورس
همان‌طور که گفته شد عرضه مستقیم خودرو به بورس کالا مهم‌ترین بند این طرح عنوان می‌شود. در بند یک طرح تحول بازار و صنعت خودرو که با سه تبصره به این موضوع پرداخته شده، آمده است خودروسازان و شرکت‌های وابسته به خودروسازی، صرفا از طریق عرضه مستقیم در بورس کالا می‌توانند خودروی تولیدی خود را به فروش برسانند. عرضه خودرو توسط این شرکت‌ها در خارج از بورس کالا به هر نحو، جرم بوده و مرتکب اعم از فروشنده و خریدار، هرکدام به مجازات مندرج در تبصره (۱) ماده (۱۸) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز محکوم می‌شود. در تبصره یک این بند نیز تاکید شده که مدل خودرویی که شمارگان تولید آن در طول ۱۲ ماه مجموعا از ۵ هزار دستگاه تجاوز نکند از این ماده مستثنی است. همچنین شرکت خودروسازی که مجموع کل تولیدش در طول ۱۲ ماه از ۱۰ هزار دستگاه خودرو تجاوز نکند از این ماده مستثنی است. در تبصره دیگری نیز ذکر شده که عرضه هر مدل خودروی وارداتی که در طول ۱۲ ماه گذشته بیش از ۵۰۰ دستگاه از آن مدل در کشور شماره‌گذاری شده باشد، مشمول الزام به عرضه در بورس کالا است و عرضه آن خارج از بورس کالا جرم تلقی می‌شود.
این بند از طرح مجلس مورد انتقاد جدی کارشناس خودرویی که «دنیای‌اقتصاد» به گفت و گو با وی نشسته، قرار دارد. وی در این زمینه عنوان می‌کند که مکانیزم خرید و فروش در بورس کالا بر اساس تعیین قیمت پایه و انجام رقابت میان متقاضیان تا زمان کشف قیمت صورت می‌گیرد، بنابراین در حال حاضر عرضه و فروش خودرو از طریق این مکانیزم کمک شایانی به کاهش قیمت خودرو نکرده و چه بسا حتی به افزایش قیمت خودرو به میزانی بیش از قیمت فعلی می‌انجامد. وی تاکید می‌کند که الزام به عرضه خودرو در بورس و نتیجتا امکان خرید خودروهای اقتصادی از طریق این مکانیزم، علاوه بر هزینه خرید خودرو و هزینه‌های مرتبط با آن، کارمزدهای بورس در هر نوبت خرید را نیز به مصرف‌کننده تحمیل خواهد کرد. این کارشناس خودرو در ادامه به ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو اشاره و عنوان می‌کند که عرضه‌کننده موظف است قبل از اقدام به پیش‌فروش خودرو، مجوز مربوط شامل تعداد خودروی قابل عرضه را از وزارت صمت اخذ کند. به این ترتیب با مکانیزم طراحی‌شده مجلس یکی از ابزارهای مدیریت صنعت از وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفته خواهد شد. وی در ادامه پیشنهاد می‌کند که در صورت الزام به اجرای این طرح، درصدی از تولیدات به عرضه در بورس اختصاص یابد.
این کارشناس خودرو همچنین از زاویه دیگری عرضه مستقیم خودرو در بورس را مورد بررسی قرار می‌دهد و تاکید می‌کند که وفق قانونی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو بخشی از فروش خودرو توسط نمایندگی‌های مجاز صورت می‌گیرد. بنابراین با توجه به الزام این ماده قانونی به فروش از طریق بورس کالا، مکانیزم فروش نمایندگی‌ها چگونه خواهد بود؟ وی ادامه می‌دهد در رابطه با صنف نمایشگاه‌داران که به‌عنوان «واسطه فروش» در قانون از آنها یاد شده، این طرح سکوت کرده است.  همچنین با توجه به اینکه سهم غالب فروش خودرو به‌صورت پیش فروش و فروش مشارکتی است، این نحوه عرضه در این ماده باز هم مورد توجه قرار نگرفته است. اما در نظر گرفتن کف قیمتی برای عرضه به بورس هم از نظر این کارشناس با اشکالاتی همراه است؛ به‌طوری‌که وی عنوان می‌کند لحاظ محدودیت کف ۵ هزار دستگاه تولید برای یک خودرو با تمام مدل هایش جهت عرضه در بورس کالا از چند منظر نادرست است. 
اولا در رابطه با خودروهای عدم شمول این بند، شیوه قیمت‌گذاری چگونه خواهد بود؟ ثانیا، در صورت واگذاری قیمت خودروهایی که مشمول این بند نمی‌شوند به مکانیزم بازار، انگیزه برای افزایش تولید و عرضه خودرو کاهش می‌یابد و ثالثا، با توجه به اینکه برخی از خودروهای مونتاژی در گروه بهمن، کرمان موتور و پارس خودرو، تولید سالانه زیر ۵ هزار دستگاه دارند، فضا برای رونق مونتاژکاری فراهم خواهد شد که این موضوع مغایر با رویکردهای حاکمیت در حوزه تعمیق ساخت داخل است. وی در ادامه تبصره ۳ را نیز خالی از اشکال نمی‌داند و عنوان می‌کند که در تبصره مذکور عرضه خودروهای وارداتی در بورس موکول به عملکرد واردات طی ۱۲ ماه گذشته شده است؛ این موضوع فرصت فراری برای عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا فراهم می‌کند. به این ترتیب که واردکننده با تغییر مدل‌های وارداتی در هر سال مشمول عرضه در بورس نبوده و امکان فروش در بازار آزاد خواهد داشت. این رویکرد در راستای سیاست‌های حمایتی از تولید داخل نیست.

تکلیف شورای رقابت در طرح مجلس
هرچند طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس دهم تاکیدی بر حضور شورای رقابت در حیطه قیمت‌گذاری خودرو داشت، اما در طرح کنونی، شورای رقابت وظیفه دیگری به غیر از قیمت‌گذاری باید به دوش بکشد. در طرح تحول بازار و صنعت خودرو، شورای رقابت وظیفه قیمت‌گذاری پایه خودرو را پیش از عرضه در بورس کالا دارد. در این زمینه اما کارشناس خودرو به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید که در بند ۲ از یکسو اعمال نظام قیمت‌گذاری ممنوع اعلام شده و از سوی دیگر شورای رقابت مکلف به تعیین قیمت است که این موضوع تناقض ایجاد می‌کند.

به‌روز‌رسانی قیمت
اما در بند ۵ طرح تحول بازار وصنعت خودرو شورای رقابت مکلف شده که رابطه محاسباتی تعیین قیمت تمام شده را برای خودروهای داخلی مشمول ماده ۲ این قانون با توجه به قیمت مواد اولیه در بورس کالا، شاخص بهای تولیدکننده اعلام‌شده توسط بانک مرکزی، نرخ تورم اعلام‌شده توسط بانک مرکزی، قیمت ارز، میزان افزایش حقوق مصوب شورای عالی کار و سود مصوب برای خودروسازان را هر سه ماه یک‌بار محاسبه و به صورت عمومی اعلام کند. در این بند نیز کارشناس خودرو به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید به‌نظر می‌رسد هدف این ماده اصلاح فرمول قیمت‌گذاری خودرو بوده که در ماده ۳ ممنوع شده است.
وی در ادامه این سوال را مطرح می‌کند که با توجه به نوسانات ماهانه نرخ تورم و نرخ ارز و اثرات آنها بر قیمت نهاده‌های تولید و الزام شورای رقابت به اصلاح قیمت‌ها در بازه‌های سه ماهه، برای خودروهای پیش‌فروش، نحوه تعیین قیمت چگونه است؟ چرا که طبق سازوکار بورس این نوع فروش مشمول قراردادهای سلف است و باید تعیین قیمت شوند. درحالی‌که در فرآیند فعلی قیمت پیش‌فروش بر اساس قیمت روز (زمان تحویل) است، اما نمایندگان مجلس در ماده ۵ پیش‌بینی کردند که چنانچه قیمت فروخته‌شده خودرو در بورس کالا بالاتر از قیمت تمام‌شده آن باشد، مابه‌التفاوت آن برای گسترش حمل‌و‌نقل عمومی و تسهیلات قرض‌الحسنه به خودروسازان هزینه شود. این در شرایطی است که کارشناس خودرو به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید که اگر قرار است خودروساز به قیمت تمام‌شده تولید بفروشد، چه نیازی به عرضه در بورس کالا وجود دارد، همین مکانیزم فعلی با اصلاح فرمول قیمت‌گذاری انجام شود؛ چرا که مکانیزم پیشنهادشده در این طرح نه تنها به نفع مصرف‌کنندگان واقعی نیست. بلکه به نفع تولیدکنندگان هم نیست و در راستای انتفاع واردکنندگان و مونتاژکاران طراحی شده است.

 favorite_border 0
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade فیلم بررسی تیگو 8 پرو مدیران خودرو
grade رنو مگان ای ویژن، چشم اندازی از محصولات برقی آینده رنو
grade Road Zipper، ماشین انتقال موانع بتونی در مسیرها
grade سه چرخه برقی Iris eTrike
grade تجربه رانندگی با هیوندای سوناتا 2018
grade راهنمای اجاره خودرو در تهران
grade مقایسه انواع مدل‌های پژو پارس
grade مشهورترین رانندگان فرمول یک جهان
grade خبری از مک لارن برقی در آینده نزدیک نخواهد بود
grade تست درایو لاماری ایما در پیست آزادی
grade پژو 206: مشخصات فنی، ایمنی و تاریخچه 206
grade تجربه رانندگی ام وی ام X55 پرو در پیست آزادی
grade بهترین پمپهای باد پایی مخصوص خودرو در سال 2021
grade بهترین لوازم جانبی خودرو در سال 2021
grade بهترین نرم افزارهای بازی رانندگی خودرو برای تلفن همراه
grade آنچه که باید در خصوص خودروهای گذر موقت باید بدانیم
grade افزایش اقبال 31 درصدی رنگ مشکی میکا کرمان موتور
grade بهترین زمان سفر به دبی
grade رونمایی از اولین محصول لاماری در ایران - ایما در راه بازار
grade خودروهای کرمان موتور در خط رنگ تمام اتوماتیک
grade معرفی باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade هایما 7X مینی ون جدید ایران خودرو
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade طرح واردات خودرو سه شنبه نهایی خواهد شد
grade فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی احتمالا هفته آینده برگزار می شود
grade جک J7 محصول جدید کرمان موتور با لوگوی جدید رونمایی شد + قیمت
grade معرفی مینی ون فردا فورتینگ M4
grade عرضه 4 محصول جدید از سوی بهمن موتور
grade فیلم معرفی و مشخصات دیگنیتی پرستیژ
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade قیمت جدید خودرو جک S3 اعلام شد - آبان 1400
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات سایپا - مهر 1400
grade آزادسازی قیمت خودرو منتفی شد؟
grade حمایت مجلس از لغو قیمت گذاری دستوری خودرو
grade ابتکار جدید ایرانخودرو برای افزایش قیمت خودروها
grade چری رسما از تصاویر آریزو 8 رونمایی کرد
grade سدان و ون جدید بهمن موتور بزودی معرفی خواهند شد
grade با کارینزو، حال ماشینتو خوب کن!
grade فک رهن شدن خودروهای شرکت سایپا فراهم شد
grade نیم نگاه به جک J7 کرمان موتور + فیلم
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade لیست جدید باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade شایعه‌سازی علیه برگ سبز خودرو!
grade محصول جدید کرمان موتور KMC K7 در یک نگاه
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade مصوبه آزادسازی واردات خودرو اصلاح شد
grade بهانه جدید تولیدکنندگان برای دپوی خودرو جور شد
grade اولین تجربه رانندگی با جنسیس G90 مدل 2023
grade اولین رویارویی با مزدا 3 توربو 2022: پله پله تا ملاقات تجمل!
grade اولین تجربه رانندگی با لینکلن نویگیتور 2022: باور کن نگاه ما به جاده است!
grade سازمان بورس خواستار خروج خودرو از قیمت‌گذاری دستوری شد
grade امسال خبری از واردات خودرو نیست
grade رونمایی شگفت انگیز فردا فورتینگ ام4 FM4
grade انتقاد قطعه سازان از بلاتکلیفی اصلاح قیمت خودرو
grade امكان فك رهن محصولات ايران خودرو زودتر از موعد محیا شد
grade شورای رقابت : خودروسازان مجاز به افزایش قیمت نیستند
grade شاسی بلند جدید رنو رونمایی شد
grade فیدلیتی و دیگنیتی دوشنبه هفدهم آبان به فروش می رسند
grade طرح جدید فروش اقساطی جک اس 3 آبان 1400
grade پیگیری سازمان ‌بازرسی از خودروسازان برای تحویل خودروهای کف کارخانه
grade سانتافه ایرانی، 600 میلیون تومان! خودروی ریرا چه مشخصاتی دارد؟
grade هیچ شبه ای در مورد سند خودرو وجود ندارد
grade افزایش تولید خودرو؛ وعده جدید وزیر صمت
grade لوازم یدکی پراید
grade لوسید ایر مدل گراند تورینگ پرفورمنس 2022 در نگاه اول
grade رونمایی از تیگارد x35
grade چانگان یونی تی سایپا چه مشخصاتی خواهد داشت + فیلم
grade پازل حذف قرعه‌ کشی خودرو
grade مراسم رونمایی از کامیونت فورس محصول بهمن دیزل + قیمت و زمان عرضه
grade رئیس شورای رقابت: قیمت خودرو منصفانه است!
grade نسخه ارتقاء یافته خودروی جی 4 با امکانات بیشتر روانه بازار می شود
grade مزایای فرمان برقی نسبت به فرمان هیدرولیک +فیلم
grade مزایا و معایب عرضه خودرو در بورس کالا
grade آماری که بیمه شخص ثالث موتور را در پاییز 1400 اجباری کرد
grade آموزش خرید دیگنیتی و فیدلیتی از طریق بورس کالا
grade ورژن جدید قیمت دستوری خودرو
grade لیموزین الکتریکی چینی
grade قیمت خودرو آزاد نخواهد شد
grade مشخصات و بررسی هایما 8S در شهر آفتاب
grade واردات به سبک ایران خودرو آزاد شد
grade قیمت لاماری ایما رسما اعلام شد: 989 میلیون تومان
grade رسوب 150 هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان
grade ریسپکت تنها سدان جدیدنمایشگاه شهر آفتاب
grade صادر شدن برگ سبزهای جدید خودرو با یک عنوان جدید
grade تولید ١.٦ میلیون دستگاه خودرو در 1401 شدنی است؟
grade طرح جدید فروش KMC T8 ویژه آبان 1400 اعلام شد
grade روشن کردن خودرو با جامپ استارتر وقتی باتری ماشین خوابیده
grade اولین رانندگی مزدا CX-50 مدل 2023 یک شاسی بلند فوق اسپرت
grade بنتلی بنتایگا و بنتلی بنتایگا اسپید 2021
grade دریافت پلاک تاریخی برای خودروهای بالای 30 سال
grade جزییات ممنوعیت هوشمند سفر از اول آذر ماه
grade اطلس، جایگزین ساینا و تیبا خواهد شد
grade ورود به شهرهای نارنجی مشمول جریمه 1 میلیون تومانی شد
grade افزایش قیمت خودرو از آذر ماه اعمال می‌شود
grade تصویر اولیه مرسدس بنز کلاس تی جدید
grade فک رهن اسناد محصولات ایران خودرو ادامه دارد
grade جدیدترین شرایط واردات خودرو اعلام شد
grade اشکودا کوشاک 2022 امپراطوری دورگه از اروپا و آسیا
grade واکنش شورای نگهبان به مصوبه واردات خودرو
grade معرفی هوندا HR-V مدل 2023 پیش از رونمایی
grade قیمت گذاری خودرو به ستاد تنظیم بازار محول شد
grade تخلف و دلالی در خودروهای گذر موقت
grade تحقق داخلی سازی قطعات های تک صنعت خودرو توسط کروز
grade قیمت جدید خودروها این هفته اعلام نخواهد شد
grade افزایش عرضه خودروهای داخلی به بازار از هفته آینده
grade شاسی بلند هیوندای پالسید 2023 چهره جدید خود را به رخ کشید
grade خودروسازان به وعده کاهش دپو خودرو عمل نکردند
grade واریز سهمیه جبرانی به کارت‌های سوخت تا پایان ماه
grade طرح جدید فروش هایما اس 7 بدون قرعه کشی
grade موافقت مجلس با واردات خودرو
grade سدان پرچمدار الکتریکی مرسدس AMG EQS مدل 2022
grade آیا ایران خودرو قصد مونتاژ مرسدس بنز E200 را دارد؟
grade چطور معاینه فنی برتر بگیرم؟
grade سوییچ اولین خودروهای جک اس5 توربو GDI به مشتریان تحویل شد
grade ستاد تنظیم بازار تصمیمی در مورد خودرو نگرفته است
grade 6 شرط ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده گمرک
grade قیمت فونیکس تیگو 8 پرو گران‌ترین چینی بازار اعلام شد!
grade کیا تلوراید جدید بزودی معرفی می‌شود
grade مرسدس بنز از طرح اولیه کارآمدترین خودرویش رونمایی می کند
grade پرونده قیمت خودرو روز چهارشنبه نهایی می‌شود
grade شرکت شیائومی، خودرو تولید می‌کند
grade شهرداری تهران: ساعات ورود به محدوده طرح ترافیک تغییر نمی‌ کند
grade طرح تبدیل پارس معمولی به پارس سفارشی
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه فروردین 1401
grade استون مارتین والهالا مدل 2022
grade بهترین برندهای لوازم یدکی بنز و بی ام و
grade نمایشگاه خودروی پکن در تهران افتتاح شد
grade اجرای آزمایشی اختصاص سهمیه بنزین به افراد
grade طرح جدید فروش فوری ایران خودرو - 30 آذر 1400
grade نحوه پرداخت مالیات خودروها اعلام شد
grade قیمت فروش نقدی دو خودرو دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری هایما S5 و S7 - آذر 1400
grade زمستانی سبز با خدمات هیوندای
grade جزئیات مالیات بر خودروهای لوکس در سال 1401
grade پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به دو شیوه ممکن شد
grade شرایط جدید فروش سه محصول کرمان موتور اعلام شد
grade حضور پر قدرت کرمان موتور در نمایشگاه خودرو کرمان
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade رای بدون مصوبه به واردات خودرو
grade ارتقا سطح کیفی جک S5 TGDI
grade گزارشی خودمانی از تحویل اولین سری خودروهای لاماری ایما
grade شروط واردات خودرو در 1401
grade اجاره خودرو و نکات مهمی که باید بدانید | آیا همه موسسات رنت اتومبیل قابل اطمینان هستند؟
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو با قیمت جدید - آذر 1400
grade خداحافظی باشکوه بنتلی با موتور بنزینی
grade اندازه خودرو در ایمنی آن نقش دارد؟
grade در حاشیه چهارمین نمایشگاه خودرو؛ گروه بهمن چهار محصول جدید خود را معرفی کرد
grade رونمایی محصول جدید بهمن موتور؛
grade بالنو، خودرو اقتصادی سوزوکی برای بازار هند
grade پای مدیران ایران خودرو و سایپا سازمان بازرسی باز شد
grade طرح جدید پیش فروش خودرو تارا اتوماتیک - بهمن 1400
grade طرح جدید فروش فوری وانت کارا تک کابین و دوکابین
grade آغاز فروش زمستانه محصولات هایما/ دی ماه (قرعه کشی)
grade طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا (ویژه دهه فجر)
grade نام جدیدی برای شرکت دایملر
grade خودروی برقی کرمان موتور خرداد 1401 می آید
grade افزایش ساعت کار شماره گذاری و مراکز تعویض پلاک خودرو در اسفند 1400
grade تاریخ جدید طرح فروش خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح تبدیل حواله های ایران خودرو به سایر محصولات
grade اولین فروش زمستانه خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی
grade پیش فروش 130هزار خودرو برای سال آینده / امیدواریم بازار خودرو متعادل شود
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - دی 1400
grade سایپا شاهین وارد بورس شد
grade خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه جک اس 5 از کارگزاری معتبر بیمه دات کام
grade ثبت نام شاهین سایپا بدون قرعه کشی
grade شرایط جدید فروش فوری محصولات سایپا - دی 1400
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - دهه فجر 1400
grade چرا طرح واردات خودرو دوباره به مجلس برگشت؟
grade تغییر روند قیمتی بازار خودرو
grade آیا امکان برگرداندن اکانت اینستاگرام وجود دارد ؟
grade طرح ارائه خدمات پس از فروش کرمان موتور در نوروز 1401
grade جزئیات جدید از طرح اختصاص بنزین به هر فرد
grade ناامیدی واردکنندگان خودرو از طرح مجلس
grade آغاز پیش فروش لاماری ایما
grade طرح جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا - دی 1400
grade حذف رسمی شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو
grade طرح جدید فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی با قیمت جدید
grade مردودی 33‌ درصد از خودروهای داخلی در آزمون آلایندگی
grade ایران‌خودرو می‌تواند به قول خود وفا کند؟
grade تعطیلی 8 کارخانه فورد به دلیل کمبود تراشه
grade نرخ جرائم رانندگی در سال 1401، 5 درصد گران می‌شود
grade وضعیت طرح ترافیک در سال 1401
grade واردات محدود خودرو بدون انتقال ارز
grade رشد تولید خودروهای تجاری در پاییز
grade طرح فروش فوری 6 محصول شرکت سایپا - بهمن 1400
grade اصرار شورای رقابت بر قیمت‌گذاری خودرو
grade طرح جدید پیش فروش 8 محصول ایران خودرو - اسفند 1400
grade اثر 8 دستور رییس جمهور بر خودروسازی کشور
grade طرح جدید فروش محصولات سایپا ویژه بهمن 1400
grade طرح جدید فروش فوری 3 محصول ایران خودرو - بهمن 1400
grade وضع قوانین به نفع دلالان
grade شرایط فروش دیگنیتی ‌پرایم و فیدلیتی پرایم
grade واکنش پلیس راهور به اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو
grade نیروی انتظامی مرجع صدور سند شد
grade آغاز دومین مرحله ثبت نام لاماری ایما از شنبه
grade خودروهای کنترل از راه دور و فناوری نسل پنج
grade فروش نقدی محصولات ایران خودرو - ویژه دهه فجر 1400
grade 8 دستور رییس جمهور برای صنعت خودرو ابلاغ شد
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade لیست جدید باکیفیت و بی کفیت ترین خودروهای داخلی
grade نرخ‌های جدید طرح ترافیک اعلام شد
grade شرایط جدید کرونایی برای سفر های جاده ای اعلام شد
grade آمار ناامیدکننده خودروسازان
grade طرح فروش فوری محصولات زامیاد
grade افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی خودرو تا ساعت 18
grade دولت باید از صنعت خودرو کنار بکشد
grade بخشنامه جدید فروش فوری ایران خودرو ; اسفند 1400
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - اسفند 1400
grade سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو راه اندازی شد
grade افزایش کرایه‌های مترو، اتوبوس و تاکسی
grade تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت آنلاین می‌شود
grade اعلام جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه‌ای
grade متمایز بودن در عرضه محصولات ویژگی منحصر گروه بهمن
grade دلایل ناتوانی خودروسازان برای عرضه محصولات جدید
grade پاسخ محیط زیست به پلیس راهور درباره کیفیت خودروها
grade نشست خبری گروه بهمن در نمایشگاه خودرو
grade واکنش خودروسازی جهان به جنگ اوکراین
grade بازی خودروسازان با قیمت در سایه فقدان کیفیت/ «چوب حراج» ایران خودرو و سایپا به اعتماد افکارعمومی
grade نرخ بیمه نامه شخص ثالث خودروها در سال 1401
grade دوگانه سوزها در خط پایان تولید
grade اعلام اولین طرح فروش فوری سایپا در سال 1401
grade آمادگی مراکز معاینه فنی برای مراجعه شهروندان
grade توضیح پلیس درباره شماره‌گذاری خودرو در درب منزل
grade لیست قیمت جدید کارخانه ای محصولات ایران خودرو
grade مخالفان واردات خودرو چه می‌گویند؟
grade کمیسیون تلفیق مجلس واردات خودرو را تصویب کرد
grade خودروهای لوکس تا پایان سال 1400 امحاء می‌شوند
grade رای مثبت مجلس به واردات 70‌هزار دستگاهی خودرو
grade نارضایتی مردم موجب بازدید آیت‌الله رئیسی از ایران‌خودرو شد/تاکید رئیس جمهور بر رفع انحصار خودرو
grade بحران تردد 8 میلیون دستگاه خودروی فرسوده
grade رانت‌های هنگفتی که دلالان خودرو به جیب می‌زنند/ 175 هزار میلیارد ناقابل در جیب سوداگران
grade خروج و تردد خودرو بدون پلاک از کارخانه ممنوع است
grade جریمه خودرو‌هایی که پشت آمبولانس‌ها حرکت می‌کنند
grade بازدید سفیر کره جنوبی از غرفه کرمان موتور و ابراز امیدواری برای بازگشت هیوندای
grade خودروسازان ملی جان مردم را شوخی گرفتند
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade فروش خودروسازان تا اطلاع ثانوی متوقف شد
grade تردد دودزاها بدون محدودیت
grade مدیر عامل اسنا به نامه اخیر شهرداری تهران واکنش نشان داد
grade ایران؛ تنها کشور جهان که واردات خودرو در آن ممنوع است!
grade فیدلیتی و دیگنیتی قرعه کشی خواهند شد؟!
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه عید سعید فطر
grade فروش اقساطی پیکاپ KMC T8 خرداد 1401
grade پیش فروش عادی فیدلیتی پرایم شنبه هفدهم اردیبهشت
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade جک j4 اولین محصول بومی تمام برقی کرمان موتور به بازار می آید
grade بهانه‌های خودروسازان در توجیه ایمنی پایین خودرو‌ها مردم را بیشتر عصبانی می‌کند
grade اتمام حجت سطوح عالی کشور با خودروسازان
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade افتتاح دو کارخانه قطعه سازی با حضور مدیرعامل قوای محرکه کرمان خودرو
grade افزایش بی‌سابقه نرخ عوارض آزاد راه‌ها تا 101 درصد+ جدول
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade کرمان موتور از پلتفرم اختصاصی PS1 در نمایشگاه تحول صنعت خودرو رونمایی می‌کند
grade بهبود کیفی خودرو با شعاردرمانی؟
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade برنامه ایران خودرو برای افزایش تولید و عرضه هایما
grade نماینده مجلس: قرار است ارز گوشی آیفون به واردات خودرو اختصاص یابد
grade تسلا دیگر پرفروش‌ترین خودروساز الکتریکی جهان نیست
grade نمایش توانمندی‌های ایران خودرو و 21 سازنده داخلی در روسیه
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade پذیره‌نویسی اوراق مرابحه «کرمان» در همان روز اول به پایان رسید
grade بازدید استاندار کرمان از کارخانه کرمان موتور
grade باشگاه مشتریان کرمان موتور پنج ساله شد
grade مدیران خودرو با تجارت شتاب گرفت
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade همکاری باشگاه مشتریان کرمان موتور و بیمه سامان برای صدور بیمه پیمایشی
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade آغاز اولین طرح فروش نقدی و اقساطی KMC J7 کرمان موتور
grade باکیفیت و بی کیفیت ترین خودروهای ساخت داخل مشخص شدند
grade بازدید مدیرعامل بانک تجارت از شرکت کرمان موتور
grade خودروهای ناقص سایت مرکزی ایران خودرو صفر شد
grade احراز اصالت قطعات یدکی فقط با یک پیامک
grade مرحله‌ی سوم «فروش خودرو» در سامانه جامع یکپارچه خودرو به زودی برگزار می‌شود
grade ارتقای کیفی 59 قطعه از محصولات ایران خودرو
grade ماجرای واردات خودرو به کجا رسید؟
grade واردات خودرو نهایی شده است
grade آماده باش امدادخودرو کرمان موتور به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی
grade ممنوعیت عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو
grade زمان برگزاری سومین فروش یکپارچه خودرو مشخص شد
grade کلاسیک‌سواران در انتظار اصلاح مصوبه هیات دولت
grade خودروی ملی بر پایه پلتفورم PS1 کرمان موتور و مپنا در ونزوئلا
grade تکذیب واردات خودرو با رمز ارز (22 مردادماه 1401)
grade تفاهم امدادخودرو ایران و بانک آینده برای تلفیق خدمات خودرویی و بانکی