فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو

مهندس اشکان معصومی۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ۲۱:۵۱:۰۰ 0

لاستیک خودرو یا به عبارتی تایر قسمتی از بدنه یک خودرو یا وسیله نقلیه است که به صورت حلقه بر دور رینگ خودرو واقع شده است. لاستیک‌های خودرو برای محافظت از رینگ خودرو و عملکرد بهتر خودرو در زمانی که چرخ با زمین در تماس است، تولید شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد، لاستیک خودرو یا به عبارتی تایر قسمتی از بدنه یک خودرو یا وسیله نقلیه است که به صورت حلقه بر دور رینگ خودرو واقع شده است. لاستیک‌های خودرو برای محافظت از رینگ خودرو و عملکرد بهتر خودرو در زمانی که چرخ با زمین در تماس است، تولید شده‌اند. لاستیک‌ها دارای آج‌هایی هستند که این آج‌ها این امکان را می‌دهند که کشش و اصطکاک بیشتری در سطح لاستیک به وجود آید و از طرف دیگر، باعث ساییدگی زود هنگام آن نشود. تایر یا لاستیک خودرو، نواری از ترکیب لاستیک یا فلز است که چرخ را تقویت می‌کند، مانع لرزش آن می‌شود و در چسبیدن خودرو به جاده کمک می‌کند. وجود آج در لاستیک خودرو در هوای بارانی اهمیت دارد، چون جلو رفتن خودرو و چرخیدن لاستیک، باعث کنار زدن آب از زیر لاستیک می‌شود. آب از طریق درزهای لاستیک خودرو به بیرون پاشیده می‌شود و باعث تماس لاستیک با جاده خشک می‌گردد. طرح و شکل ظاهری آج برای حرکت بر روی جاده خشک چندان مهم نیست، ولی لاستیک‌های بی آج برای راننده و سرنشینان خطرناک هستند. بعضی خودروها دارای لاستیک‌های ضد پنچری هستند که با نوعی اسفنج پر شده‌اند و هنگامی ‌که این لاستیک‌ها سوراخ می‌شوند، راننده می‌تواند با سرعت کم و تا رسیدن به آپاراتی یا مکانی جهت تعویض لاستیک به رانندگی ادامه دهد. ساختمان لاستیک‌ها دارای قسمت‌های مختلفی هستند، مانند لایه داخلی، دیواره کناری، آج‌ها، نوارهای بدنه، نوارهای تسمه‌ای، لبه‌های لاستیک و پرکننده‌ها.

فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو

در کنار تحقیقاتی که برای افزایش کارایی، چسبندگی، دوام و قابلیت لاستیک‌ها صورت می‌گیرد، یکی از فناوری‌هایی که در مورد لاستیک خودرو توسط تولیدکنندگان به شدت دنبال می‌شود، مقابله با پنچر کردن خودرو است. فعالیت‌های انجام گرفته در این زمینه توسط سازندگان لاستیک خودرو، این نوید را به خودروسازان و همچنین خریداران نسل آینده خودروها می‌دهد که در آینده‌ای نه چندان دور، مشکل پنچر شدن لاستیک خودروها به خاطره‌ها می‌پیوندد. لاستیک‌های بدون پنچری به دو دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول لاستیک‌هایی هستند که با استفاده از دیواره‌های جانبی تقویت شده، می‌توانند در صورت پنچری همچنان به حرکت خود ادامه دهند که به این نوع لاستیک‌های پنچر رو (Run Flat) می‌گویند. دسته دوم، موسوم به خود باد شونده (Self Inflating) هستند که با بهره‌مندی از سیستم‌های نصب شده قادر خواهند بود که در صورت کاهش باد لاستیک، دوباره باد آن را تنظیم نمایند.

فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو

لاستیک پنچر رو
مهم‌ترین کاری که در زمینه ساخت لاستیک‌های پنچر رو صورت گرفته است، در حقیقت بازگشتی به گذشته‌ها بوده است. لاستیک‌های اولیه خودروها یک پوشش لاستیکی توپر بودند که دور چرخ را می‌گرفتند. این امر موجب سخت شدن سواری و تکان‌های بی مورد خودرو می‌شد، ولی در عوض مقاومت خوبی در برابر پنچری داشت و در شرایط سخت جاده‌ها دوام مناسبی از خود نشان می‌داد. لاستیک‌های جدید، بسیار پیچیده‌تر ازگذشته هستند، اما از همان اصل استفاده می‌کنند. برای اینکه لاستیکی بتواند بدون هوا حرکت کند، روش‌های مختلفی وجود داردند، یک روش تقویت دیواره لاستیک ها است که موجب می‌شود تا در صورت خالی شدن باد لاستیک، وزن خودرو توسط دیواره‌ها تحمل گردد. البته این قابلیت به این معنا نیست که راننده می‌تواند به طور مستمر از لاستیک پنچر شده استفاده کند، زیرا این لاستیک‌ها در شرایط پنچری تنها می‌توانند در حدود 80 کیلومتر و با حداکثر سرعت 85 کیلومتر در ساعت رانده شوند، یعنی به میزانی که راننده بتواند خود را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه برساند. از لاستیک‌های ساخته شده در این زمینه می‌توان به لاستیک رادیال پنچررو کمپانی گودیر و تایر فشار صفر کمپانی میشلن اشاره کرد.
قابلیت دیگر این لاستیک‌ها در ایجاد ایمنی راننده و سزنشینان هنگام پنچر شدن خودرو است. لاستیک‌های معمولی بعد از پنچر شدن، بین رینگ و زمین تحت فشار زیاد پاره می‌شوند که موجب از دست رفتن کنترل خودرو و در نتیجه بروز تصادف می‌گردند، ولی در لاستیک‌های پنچررو در هنگام خالی شدن باد فاصله بین لاستیک و رینگ حفظ می‌شود و خودرو در کنترل راننده باقی می‌ماند. یکی از محدودیت‌های این نوع لاستیک‌ها این است که طول دیواره آن‌ها باید کوتاه باشد، بنابراین این نوع لاستیک‌ها را بیشتر در خودروهای اسپرت که لاستیک‌های فاق کوتاه دارند، می‌توان دید.

فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو

لاستیک پکس
 فناوری دیگری که در زمینه لاستیک‌های خودرو با عملکرد بالا، توسط کمپانی میشلن ارائه شده است، سیستم پکس (PAX) است. در این نوع لاستیک‌ها، دیگر دیواره تقویت شده وجود ندارد، بلکه به جای آن از یک حلقه تقویتی داخلی استفاده شده است و هنگامی ‌که باد لاستیک خالی می‌شود، این حلقه داخلی که به رینگ خودرو متصل است، وزن خودرو را تحمل می‌کند. این سیستم برتری‌های زیادی را نسبت به لاستیک‌های پنچر رو معمولی دارد.
اول اینکه در این سیستم اتصال لاستیک به رینگ طوری طراحی شده حتی در حالت بدون باد نیز تایر کاملا به رینگ خودرو قفل می‌شود. دوم اینکه از آنجا که فشار وزن خودرو روی دیواره‌ها نیست، لاستیک می‌تواند دارای دیواره جانبی بلندی باشد و این موجب می‌شود تا این سیستم علاوه بر خودروهای اسپرت و مسابقه‌ای، برای خودروهای سواری و اس ‌یو ‌وی نیز مناسب باشد. برخلاف لاستیک‌های پنچررو معمولی که بیشتر بعد از پنچری قابلیت ترمیم ندارند و به اجبار باید تعویض شوند، لاستیک‌های پکس در صورتی که قطر سوراخ ایجاد شده کمتر از 6 میلی‌متر باشد، قابلیت تعمیر دارند.

فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو

لاستیک تی‌ول
این سیستم که در سال 2005 توسط شرکت میشلن ارائه شد، راه حل دیگری برای مشکل پنچری خودروها ارائه می‌دهد و آن استفاده از لاستیکی است که اصلا نیازی به باد نداشته باشد و واضح است که تایر بدون باد هیچ گاه پنچر نخواهد شد. در این لاستیک‌ها وزن خودرو توسط پره‌هایی انعطاف پذیر و در عین حال مستحکم تحمل می‌شود. هنوز وجود مشکلاتی مانند هزینه بالای تولید، لرزش خودرو و سفتی بیش از حد، مانع تولید انبوه این نوع لاستیک‌ها شده‌اند. هر چند که در کنار این مشکلات، این لاستیک‌ها مزایای فراوانی نیز دارند. اول اینکه تعداد اجزای آن‌ها بسیار کمتر از لاستیک‌های معمولی است، همچنین دیگر نیاز به استفاده از نمایشگرها و سنسورهای فشار باد لاستیک و هچنین وجود لاستیک زاپاس در خودرو نیست. از آنجا که پره‌ها مقاومت زیادی در مقابل نیروی وارده از کناره‌های لاستیک دارند، این لاستیک‌ها قابلیت دورگیری بهتری نسبت به لاستیک‌های معمولی خواهند داشت.

فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو

لاستیک کیوتایر
دانشمندان آمریکایی از طراحی و ساخت لاستیک‌های هوشمند جدیدی خبر داده‌اند، که آج‌های متحرک هوشمند دارند که در مواقع لزوم برجسته شده تا اصطکاک بیشتری با سطح ایجاد کند. این لاستیک‌های جدید که کیوتایر( Q-tire) نام دارند، قابلیت استفاده در انواع خودروهای سبک و سنگین را دارند. مزیت این لاستیک‌ها این است که به هنگام بارش برف و یخ زدگی جاده‌ها، سطوح آج‌های هوشمند آن خارج شده و زمانی که نیازی به آن‌ها نباشد، در تایر فرو می‌روند.

فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو

دانشمندان برای خارج شدن آج‌ها از لاستیک در هنگام نیاز، سیستم کیسه‌های کوچک هوا را در تایر نصب کرده‌اند که در مواقع ضروری موجب خارج شدن آج‌ها می‌گردد. سیستم مخصوصی که در این لاستیک‌ها به کار رفته به گونه‌ای است که پس از حدود 50 بار برجسته شدن آج‌ها، کیسه‌های هوای کوچک آن باید دوباره از هوا پر شوند. پیش بینی شده است که در ایالاتی نظیر اوهایو، واشنگتن، اورگان و مونتانا قوانین استفاده از این لاستیک‌ها تصویب شود. این لاستیک‌ها قرار است از زمستان آتی وارد بازار شوند.

فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو

لاستیک هوشمند
تیمی ‌از دانشمندان آلمانی در دانشگاه لایپزیگ دست به ساخت اولین لاستیک هوشمند خودرو در جهان زده‌اند که به صورت خودکار خود را با شرایط آب ‌و هوایی در زمان رانندگی انطباق می‌دهد. این دانشمندان از این لاستیک سازگار(Adaptive Tire) در نمایشگاه هانوفر آلمان که بزرگترین نمایشگاه صنعتی جهان در شمال آلمان است، رونمایی کردند. این لاستیک به سنسورهای الکترونیکی مجهز است که قادر به تشخیص نوع زمین و یا نواحی مختلف از بزرگراه گرفته تا جاده‌های آسفالت و سنگ فرش و یا هوای خشک، بارانی یا برفی هستند. بر این اساس، مقطع عرضی لاستیک‌ها بنا به شرایط آب و هوایی و یا طبق شرایط جاده به طور اتوماتیک و حتی در زمان حرکت خودرو تغییر می‌یابد. هنوز تا زمان ورود این نوع لاستیک‌ها به بازار زمان زیادی باقی مانده و باید تحقیقات بیشتری در خصوص مواد مورد استفاده در بخشهای متحرک مقطع عرضی لاستیک صورت گیرد.

فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو

 favorite_border 2
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade انواع لامپ در چراغ خودرو و نحوه تعویض آنها
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade بی ام و X3 مدل 2018
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو
grade تفاوت موتورهای بنزینی و دیزلی + فیلم
grade علائم هشدار جهت تعویض لاستیک‌های خودرو
grade عمر مفید خودرو در ایران و سایر کشورهای جهان
grade مقایسه فورد ماستنگ شلبی GT500 مدل 2020 و دوج چلنجر SRT Redeye مدل 2019
grade بوگاتی چنتودیچی هیولای جدید بوگاتی معرفی شد
grade شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی محصولات جک
grade فیلم بررسی ولکس C30 - سی 30
grade داستان تیکه انداختن انگلیسی‌ها به پژو و ایران خودرو چه بود؟
grade آسیب‌پذیری شدید خودروهای دارای کیلس استارتر
grade شرایط جدید فروش فوری ایران خودرو ویژه شهریور 98
grade جک سدان جدید خود را به زودی معرفی خواهد کرد
grade طرح جدید تبدیل محصولات ایران خودرو شهریور 98
grade شرایط جدید فروش اعتباری ایران خودرو اعلام شد - ویژه مرداد 98
grade بهترین زمان برای خرید خودرو چه زمانی است؟
grade مقایسه قیمت خودروهای داخلی با قیمت دو هفته پیش
grade قیمت انواع خودروهای وارداتی
grade فروش اقساطی دنا پلاس و پژو پارس توسط ایران خودرو در چهارشنبه 6 شهریور
grade شاسی بلندهای پرفروش در بازار چین
grade فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade فیلم تست و بررسی دنا پلاس
فیلم تست و بررسی خودرو بیشتر