فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو

مهندس اشکان معصومی۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ۲۱:۰۰:۰۰ 0

امروزه در بازار رقابتی خودروها از دید مشتریان، آن خودروهایی بهتر هستند که از فناوری بالاتری برخوردار بوده و تجهیزات ایمنی و امکانات رفاهی بیشتری داشته باشند. برخی از فناوری‌ها مانند شیشه‌های برقی، گیربکس اتوماتیک، قفل مرکزی، دزدگیر یا سیستم ضد سرقت در اکثر خودروهای امروزی به صورت استاندارد در آمده‌اند و دیگر به عنوان یک آپشن مطرح نیستند.

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد، به دلیل الزامات ایمنی و زیست محیطی، وجود برخی از فناوری‌ها مانند ایربگ، ترمز ABS و یا فناوری‌های کاهنده مصرف سوخت و گازهای آلاینده خروجی از اگزوز، در خودروهای امروزی، اجباری شده است. این در حالی است که برخی از خودروسازان می‌خواهند با ارائه تجهیزات و امکانات اضافی یا عرضه فناوری‌های پیشرفته به عنوان آپشن در محصولات خود، در جهت معرفی خودرویی لوکس به بازار، گوی رقابت را از خودروسازان دیگر بربایند. در این مطلب به معرفی نه فناوری پیشرفته می‌پردازیم که اگر چه برای راحتی بیشتر راننده تدارک دیده شده‌اند، ولی در خودروهای امروزی الزامی ‌به نظر می‌رسند.

فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو

سیستم ورود بدون کلید (Keyless Entry): سیستم ورود بدون کلید یکی از فناوری‌های کاربردی محسوب می‌گردد که به عنوان آپشن در برخی از خودروهای لوکس عرضه می‌شود. این آپشن در هنگامی‌ که راننده خودرو بعد از رفتن به مراکز خرید با دستی پر از کیسه‌های خرید قصد باز کردن در خودرو را دارد، لازم و ضروری به, نظر می‌رسد، چرا که در این هنگام راننده باید کیسه های خرید را روی زمین گذاشته و با کلید یا ریموت در خودرو را باز نماید. ولی این آپشن و فناوری کاربردی در خودرو، در این زمان با تشخیص سوئیچ خودرو در جیب راننده، نیاز به باز کردن در خودرو توسط کلید یا ریموت را برطرف نموده است و از فاصله چندین متری وقتی راننده دست خود را روی دستگیره در یا حتی صندوق عقب خودرو بگذارد، در خودرو به صورت خودکار باز می‌شود و راننده می‌تواند به راحتی کیسه های خرید خود را روی صندلی خودرو و یا در صندوق عقب بگذارد ویا آنها را مرتب نماید. حتی در برخی از خودروها با تکان دادن پا در زیر سپر و یا ضربه زدن با پا به زمین، در صندوق عقب خودرو باز می‌شود و آینه‌های جانبی باز شده و چراغ‌های خودرو روشن می‌گردند.

فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو

سیستم استارت بدون کلید (Keyless Starter): فناوری استارت بدون کلید معمولا به همراه  سیستم استارت از راه دور در خودروهای لوکس امروزی عرضه می‌شود. این سیستم برای مناطق سردسیر ضروری به نظر می‌رسد که راننده به جای نشستن در خودرو و استارت زدن برای گرم کردن موتور، می‌تواند دقایقی قبل از ورود به خودرو موتور را از راه دور یا از درون منزل روشن نماید تا موتور خودرو گرم شود. در این صورت زمانی که راننده در کابین خودرو وارد می‌شود، موتور خودرو از قبل گرم شده و آماده راه افتادن است. البته شاید این فناوری برای مناطق گرمسیری چندان لازم و ضروری به نظر نرسد، ولی برای مناطق سردسیر که شاید چندین دقیقه برای گرم شدن موتور خودرو از زمان استارت به زمان نیاز دارید،  این فناوری یک آپشن مفید و ارزشمند محسوب می‌گردد. این فناوری در بیشتر مواقع همراه با استارت دکمه‌ای است که بدون نیاز به وارد نمودن کلید، موتور خودرو تنها با فشار یک دکمه روی داشبورد روشن می‌شود.

فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو

سیستم کروزکنترل فعال (Active Cruise Control): سیستم کروزکنترل امروزه روی بیشتر خودروهای لوکس و نیمه لوکس تعبیه شده است و شامل سیستمی ‌هوشمند است که اجازه نمی‌دهد سرعت خودرو از حد سرعتی که توسط راننده تنظیم می‌شود، تجاوز نماید و راننده می‌تواند با تنظیم حداکثر میزان سرعت خودرو بر اساس حداکثر سرعت مجاز در یک بزرگراه، در تمام طول مسیر خود با یک حداکثر سرعت ثابت رانندگی کند. ولی سیستم کروزکنترل فعال، سازگار، تطبیق پذیر یا هوشمند (ACC) که در خودروسازان مختلف، عناوین متفاوتی دارد، شامل سیستمی‌ است که توسط سنسورها و دوربین‌ها و با بکارگیری سیستم رادار، سرعت حرکت خودرو را در کل طول مسیر، بر مبنای سرعت خودروی جلویی تنظیم می‌کند و با کاهش یا افزایش سرعت خودروی جلویی، سرعت خودرو را در حد متعادل، به صورت ثابت نگه می‌دارد. به همین جهت در خودروهایی که به این سامانه مجهز هستند، راننده نیازی به تنظیم سرعت ثابت خودرو توسط پدال گاز یا ترمز نداشته و می‌تواند در زمان سفر به راحتی رانندگی نماید. البته این سیستم هنوز در هر خودروی لوکسی عرضه نمی‌شود و تنها در برخی از محصولات لوکس و گران قیمت مرسدس بنز، بی‌ام‌و، رولزرویس، آستون مارتین و ... عرضه می‌شود. در حال حاضر ارزانترین خودرویی که به این سیستم مجهز شده، خودروی سوبارو ایمپرزا است.

فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو

ترمز اضطراری اتوماتیک (Automatic Emergency Brake): هر ساله در هر کشوری تلفات جانی و مالی زیادی به دلیل تصادفات ناشی از برخورد خودروها با یکدیگر و یا با عابران پیاده گزارش می‌شود. عوامل زیادی مانند حواس پرتی یا خواب آلودگی راننده، مصرف روان گردان‌ها و داروهای مخدر توسط راننده، عدم تمرکز و یا عدم واکنش به موقع از طرف راننده می‌توانند باعث بروز حوادث رانندگی و حوادث ناگوار شوند. شرکت خودروسازی ولوو سوئد که از شرکت‌های پیشرو در زمینه کاربرد فناوری‌های ایمنی هوشمند جهت ارائه خودروهای ایمن است، در یکی از محصولات شاسی بلند خود با عنوان XC90 به صورت استاندارد سیستم ترمز اضطراری اتوماتیک (AEB) را ارائه نموده است که در هنگام بروز تصادفات، در صورت عدم عکس‌العمل راننده، با استفاده از دوربین‌ها و سنسورهای راداری سیستم کروزکنترل هوشمند، با محاسبه سرعت خودرو و فاصله باقیمانده تا خودروی جلویی یا عابر پیاده، ترمز اضطراری را فعال نموده و به صورت خودکار خودرو را متوقف می‌نماید تا از بروز تصادف و برخورد خودرو با موانع یا عابران پیاده جلوگیری به عمل آورد.

فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو

سیستم هشدار نقطه کور (Blind Spot Warning): بارها اتفاق افتاده که در زمان سبقت گرفتن خودرویی دیگر از خودروی شما، آن را در آینه نمی‌بینید و در نقطه کور شما قرار می‌گیرد و یا برعکس، در هنگام سبقت گرفتن از یک خودرو و یا تغییر لاین، خودروی لاین مجاور را به دلیل قرار گرفتن در نقطه کور آینه نمی‌توانید مشاهده کنید و امکان برخوردهای خطرناک با خودروی جانبی وجود دارد. برخی از خودروها به سیستم هوشمندی با نام سیستم هشدار نقطه کور(BSW) مجهز گردیده‌اند که در چنین مواقعی توسط سنسورهای تعبیه شده در کناره‌های سپر عقب، وجود خودروهایی که از عقب یا لاین کناری در حال نزدیک شدن به خودروی شما هستند را اخطار می‌دهد و توسط هشدار تصویری یا تغییر رنگ لامپ نارنجی به قرمز در آینه جانبی سمت راننده، به او اخطار می‌دهد که لاین خودرو را تغییر ندهد. سیستم‌هایی نظیر اخطار برخورد از عقب و اخطار ار برخورد از جلو نیز همیشه همراه با این سیستم ارائه می‌شوند که در هنگام پارک کردن خودرو نزدیک شدن به موانع و یا خودروهای دیگر را به راننده اخطار می‌دهند.

فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو

اتصال به اینترنت: خودروهایی که مجهز به سیستم اتصال به اینترنت هستند، کابین خودرو مانند یک مودم متحرک همراه عمل کرده و به راننده امکان اتصال به اینترنت، شبکه های اجتماعی و خواندن ایملی‌هایش را می‌دهد. به این صورت که راننده می‌تواند در مناطقی که تحت پوشش WiFi و فناوری شبکه ارتباطی 4G یا LTE است، توسط گوشی تلفن همراه، تبلت یا iPod خود به اینترنت و دنیای مجازی متصل شود. البته این فناوری مطمئنا برای راننده چندان مناسب و کاربردی نیست، چرا که رانندگان هرگز نمی‌توانند در حین رانندگی ایمیل‌های خود را چک کنند و یا با یک بازی آنلاین سرگرم شوند. ولی این سیستم می‌تواند برای سرنشینان خودرو، یک فناوری مفید و مهم محسوب گردد و امکان سرگرم شدن کودکان  نوجوانان را در حین مسافرت‌های طولانی فراهم آورد.

فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو

درگاه USB: امروزه اکثر خودروها در روی سیستم صوتی و یا داشبورد خود، دارای یک درگاه یا پورت USB هستند که امکان اتصال فلش مموری، تلفن همراه و یا iPod را برای راننده و سرنشینان فراهم نماید و آهنگ‌های موجود در آن‌ها را از طریق سیستم صوتی خودرو و با کیفیتی بالاتر پخش کند و یا حتی پخش فیلم یا کلیپ را در خودروهایی که دارای نمایشگر تصویری هستند، ممکن سازد. همچنین راننده و سرنشینان می‌توانند گوشی تلفن همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی خود مانند تبلت، لپ تاپ و iPod خود را از طریق خروجی USB شارژ نمایند. برخی از خودروها در ردیف عقب نیز به صورت مجزا دارای خروجی USB برای سرنشینان عقب هستند. در ابتدای معرفی این فناوری در خودروها، خروجی USB در روی سیستم صوتی و در معرض دید سرنشینان قرار می‌گرفت، ولی امروزه در بیشتر خودروها این درگاه در کنسول وسط یا داشبورد خودروها و به صورت مخفی تعبیه شده است. با وجود چنین فناوری در خودروها، در گردش‌های شهری و مسافرت‌های برون شهری، امکان بهره برداری از موسیقی، فیلم و کلیپ‌های موجود در موبایل و یا شارژ تجهیزات دیجیتالی برای سرنشینان فراهم می‌شود.

فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو

بلوتوث: در کلیه خودروهایی که به نمایشگر مجهز شده‌اند، سیستم بلوتوث به صورت استاندارد ارائه شده است. این فناوری که امروزه در خودروها به یک آپشن ضروری تبدیل شده، کاربردهای مفیدی برای راننده و سرنشینان دارد. راننده توسط این سیستم می‌تواند بدون در دست گرفتن گوشی تلفن همراه خود، از طریق بلوتوث به تماس‌های خود پاسخ دهد و یا بدون نیاز به کاربرد CD، اتصال USB و Aux و یا اتصال هرگونه سیم و کابل، به فایل‌های صوتی و تصویری روی گوشی تلفن همراه خود دسترسی داشته باشید و آن‌ها را از طریق سیستم مولتی مدیای خودرو پخش نمایید و به موسیقی دلخواه خود گوش دهید و یا فیلم مورد نظر خود را تماشا نمایید. حتی در برخی از خودروهای لوکس، سیستم صوتی خودرو، رادیو و برنامه‌های کاربردی صوتی، از طریق بلوتوث تلفن همراه قابل کنترل خواهند بود.  این سیستم اغلب به همراه سیستم هندزفری در خودروها تعبیه می‌گردد که راننده تنها با فشردن یک دکمه بر روی کنسول، به تماس خود پاسخ داده و صدای فرد از طریق بلندگوی خودرو پخش می‌شود. توسط این سیستم دسترسی به دفترتلفن نیز از طریق نمایشگر خودرو نیز فراهم شده است.

فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو

چراغ‌های HID)High Intensity Discharge): فناوری چراغ‌های جلوی خودرو هر روزه در حال تغییر است و آپشن‌هایی مانند چرخش نور در سرپیچ‌ها، تنظیم خودکار ارتفاع نور، چراغ‌های روشنایی روز، روشن شدن اتوماتیک چراغ‌ها و سیستم نوربالای اتوماتیک در خودروهای لوکس و نیمه لوکس امروزی تعبیه شده‌اند. ولی تکنولوژی روشنایی لامپ چراغ‌ها نیز در حال پیشرفت و بروزرسانی است، چرا که فناوری‌هایی مانند لامپ‌های LED، هالوژن، زنون و HID توسط خودروسازان مختلف ارائه می‌شوند. البته فناوری HID چراغ‌های جلوی خودرو، فعلا به صورت آپشن در برخی از خودروهای لوکس مانند محصولات بی‌ام‌و عرضه می‌شود و فناوری بسیار گران قیمتی است. این فناوری روشنایی خودروها در مقایسه با چراغ‌های معمول هالوژن و زنون، حجم نوردهی چراغ‌های جلو را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و با نور آبی یخی و میدان دید وسیع‌تری را برای راننده روشن می‌کند. در برخی از خودروهای گران قیمت و لوکس، این تکنولوژی به صورت پیشرفته‌تری تحت عنوان چراغ‌های جلوی سازگار عرضه می‌شود که با چرخش فرمان، لنزهای چراغ HID نیز به همان سمت می‌چرخد.

فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو

 favorite_border 5
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade انواع لامپ در چراغ خودرو و نحوه تعویض آنها
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade بی ام و X3 مدل 2018
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو
grade تفاوت موتورهای بنزینی و دیزلی + فیلم
grade علائم هشدار جهت تعویض لاستیک‌های خودرو
grade عمر مفید خودرو در ایران و سایر کشورهای جهان
grade مقایسه فورد ماستنگ شلبی GT500 مدل 2020 و دوج چلنجر SRT Redeye مدل 2019
grade بوگاتی چنتودیچی هیولای جدید بوگاتی معرفی شد
grade شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی محصولات جک
grade فیلم بررسی ولکس C30 - سی 30
grade داستان تیکه انداختن انگلیسی‌ها به پژو و ایران خودرو چه بود؟
grade آسیب‌پذیری شدید خودروهای دارای کیلس استارتر
grade شرایط جدید فروش فوری ایران خودرو ویژه شهریور 98
grade جک سدان جدید خود را به زودی معرفی خواهد کرد
grade طرح جدید تبدیل محصولات ایران خودرو شهریور 98
grade شرایط جدید فروش اعتباری ایران خودرو اعلام شد - ویژه مرداد 98
grade بهترین زمان برای خرید خودرو چه زمانی است؟
grade مقایسه قیمت خودروهای داخلی با قیمت دو هفته پیش
grade قیمت انواع خودروهای وارداتی
grade فروش اقساطی دنا پلاس و پژو پارس توسط ایران خودرو در چهارشنبه 6 شهریور
grade شاسی بلندهای پرفروش در بازار چین
grade فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade فیلم تست و بررسی دنا پلاس
فیلم تست و بررسی خودرو بیشتر