نهال «خودروی بورسی» در حال خشک شدن است!!

نهال «خودروی بورسی» در حال خشک شدن است!!

سبقت آزاد۱۴۰۱/۱۰/۲۶ ۱۶:۳۴:۵۸ 0

اگر عرضه خودرو در بورس کالا جایگزین مناسبی برای قرعه‌کشی به حساب می‌آمد، پس چرا سیاستگذار درباره آن تشکیک کرده و اگر هم از ابتدا ناکارآمدی آن مشخص بود، چرا اصلا چنین شیوه‌ای انتخاب شد؟

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد به نقل از دنیای اقتصاد، نهال «خودروی بورسی» گویا هنوز پا نگرفته در حال خشک شدن است، چه آنکه سیاستگذار با وجود تجربه‌های ناکام، قصد دارد آزموده‌ای به نام «شورای رقابت» را بار دیگر بیازماید، آن هم نه دوباره که برای بار سوم. جدا از تجربه ناموفق شورای رقابت در ورود به حوزه خودرو، حالا این پرسش در ذهن افکار عمومی ایجاد شده که چرا پس از حذف این شورا، تدبیر و مطالعه کافی برای روش جایگزین صورت نگرفت؟

نهال «خودروی بورسی» در حال خشک شدن است!!

اگر عرضه خودرو در بورس کالا جایگزین مناسبی برای قرعه‌کشی به حساب می‌آمد، پس چرا سیاستگذار درباره آن تشکیک کرده و اگر هم از ابتدا ناکارآمدی آن مشخص بود، چرا اصلا چنین شیوه‌ای انتخاب شد؟

«خودروی بورسی» در‌حال‌حاضر با دو گروه موافق و مخالف روبه‌روست که ظاهرا فعلا زور مخالفان چربیده است. آنها می‌گویند عرضه خودرو در بورس کالا نمونه جهانی ندارد و از اول هم می‌شد حدس زد که از جنبه تنظیم بازار شکست خواهد خورد. حرف اصلی «مخالفان» این است که عرضه خودرو در بورس کالا نتوانسته بازار را تنظیم کرده و مانع رشد قیمت شود؛ بنابراین شیوه‌ای شکست‌خورده است و باید کنار گذاشته شود. از آن سو موافقان «خودروی بورسی» نیز معتقدند این شیوه در مقایسه با دیگر روش‌هایی که تا به امروز به اجرا درآمده (به‌خصوص قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت) بهترین گزینه بوده و هم نفع تولیدکننده را به دنبال داشته و هم بخشی از رانت (رانتی که به جیب دلالان و واسطه‌گران می‌رفت) را حذف کرده است. آنها معتقدند برای قضاوت عادلانه درباره نتایج عرضه خودرو در بورس کالا، اولا باید همه خودروهای تولید داخل را به بورس کالا فرستاد و ثانیا باید حداقل یک سال صبر کرد.

وسط این کش‌و‌قوس اتفاقاتی رخ داده که فعلا عرضه خودرو در بورس کالا را به حاشیه برده است. به عنوان مثال، نماد معاملاتی ایران‌خودرو و سایپا تا تاریخ پنجم بهمن امسال تعلیق شده است. طبق توضیح مسوولان بورس، نماد معاملاتی ایران‌‌خودرو و سایپا به ‌دلیل ابهامات مطرح‌‌شده در چند روز گذشته در مورد تداوم و نحوه عرضه خودرو در بورس کالا و ورود شورای رقابت به مساله قیمت‌گذاری خودرو متوقف شده است. با توجه به اتفاقات رخ‌داده، سناریوهای مختلفی را می‌توان برای آینده قیمت‌گذاری و فروش خودروهای داخلی در نظر گرفت که در این بین، سه سناریو محتمل‌تر از بقیه به نظر می‌رسند. یک سناریو این است که عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا لغو شود و قیمت‌گذاری بار دیگر به دست شورای رقابت بیفتد. سناریوی دیگر نیز تداوم عرضه خودرو در بورس کالا با نظارت شورای رقابت است. سناریوی آخر هم تداوم وضع موجود (عرضه خودرو در بورس کالا بدون حضور شورای رقابت) است.

شورای رقابت برمی گردد؟

در باب سناریوی نخست (لغو عرضه خودرو در بورس کالا و بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری) مساله توافق پنهانی دولت و شورای رقابت مطرح است. طبق این سناریو، عرضه خودرو در بورس کالا پس از یک دوره چندماهه لغو شده و بار دیگر شورای رقابت به عرصه قیمت‌گذاری باز خواهد گشت. شورای رقابت مهرماه سال گذشته و با تصمیم شورای هماهنگی سران سه قوه به مدت یک سال از قیمت‌گذاری خودرو تعلیق شد. تعلیق یک‌ساله شورای رقابت اواخر مهرماه امسال پایان یافته و همین موضوع مقدمات بازگشت این شورا به عرصه قیمت‌گذاری خودرو را فراهم آورده است. به عبارت بهتر، با توجه به پایان تعلیق خودرویی شورای رقابت، حالا این موضوع مطرح است که این شورا می‌تواند برای بار سوم به قیمت‌گذاری خودروهای داخلی ورود کند و دولت نیز تمایل دارد خود را از زیر بار قیمت‌گذاری خودرو رها کند.

درواقع برخی معتقدند دولت با شورای رقابت بر سر بازگشت به قیمت‌گذاری خودرو به توافق رسیده و بناست با کنار رفتن بورس کالا، این شورا مانند گذشته هر چند وقت یک‌بار دستورالعمل تعیین قیمت خودرو را اعلام و ابلاغ کند. اگر این اتفاق رخ بدهد، عملا بار دیگر سیاست قیمت‌گذاری دستوری خودرو به کار گرفته خواهد شد، آن هم درحالی‌که دولت می‌خواست این سیاست را به واسطه عرضه تمام خودروها در بورس کالا کنار گذاشته و حتی به سمت آزادسازی قیمت نیز برود. حالا گویا قرار است شورای رقابت که در دو دور قبلی نتوانست مصرف‌کننده و تولیدکننده را راضی نگه دارد، بار دیگر اختیار قیمت را به دست بگیرد.

این در حالی است که مشخص نیست با وجود دو تجربه ناکام حضور شورای رقابت در قیمت‌گذاری، سیاستگذار دقیقا چه منفعتی را در بازگشت این شورا برای تولیدکننده و مصرف‌کننده دیده است. نفع دولت می‌تواند این باشد که خود را از زیر بار قیمت‌گذاری خودرو و تبعات اجتماعی آن نجات دهد و شورای رقابت را به عنوان نهادی فراقوه‌ای درگیر ماجرا کند. اما اینکه بازگشت شورا به قیمت‌گذاری نفعی برای مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان داشته باشد (با توجه به دو تجربه موجود) محل تردید است. البته شاید سیاستگذار به این فکر می‌کند که با بازگشت شورای رقابت، تولیدکننده از جنبه افزایش قیمت تمام محصولاتش، منتفع خواهد شد.

پس از حذف شورای رقابت و طی ۱۳ ماه گذشته تنها یک بار قیمت خودرو در کارخانه افزایش یافته و پس از آن، سیاست تثبیت قیمت اجرایی شده است. هرچند خودروسازان توانسته‌اند طی چند ماه گذشته از محل فروش برخی محصولاتشان در بورس کالا، سود ببرند، اما اولا همه خودروها در بورس عرضه نشده‌اند و ثانیا ۷۰درصد تولیدات آنها طبق تکالیف مجلس شورای اسلامی، باید با همان قیمت‌های تثبیت‌شده فروخته شوند. از همین رو ممکن است سیاستگذار به این نتیجه برسد که با بازگشت شورای رقابت و افزایش گاه به گاه قیمت کارخانه‌ای خودروها، تولیدکننده بیشتر از وقتی که محصولاتش را در بورس کالا عرضه می‌کند، سود ببرد.

اینجا این پرسش پیش می‌آید که چرا دولت خود مجوز افزایش قیمت خودرو را صادر نمی‌کند؟ پاسخ این پرسش می‌تواند این باشد که دولت از بین تبعات اجتماعی رشد قیمت کارخانه‌ای خودرو، دست به تغییر قیمت نمی‌زند و می‌خواهد آن را به گردن شورای رقابت بیندازد. اجرایی شدن این سناریو با یک ابهام و تردید از منظر قانونی مواجه است. هرچند تعلیق یک‌ساله شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو به پایان رسیده، با‌این‌حال اگر ملاک حضور این شورا در عرصه تعیین قیمت خودروهای داخلی را آخرین قانون مصوب (ساماندهی خودرو) در نظر بگیریم، شورای رقابت عملا نمی‌تواند دخل و تصرفی در قیمت‌ها داشته باشد. طبق قانون ساماندهی خودرو، خودروسازان باید قیمت و سود فروش محصولاتشان را به اطلاع شورای رقابت برسانند، با‌این‌حال هیچ جای این قانون گفته نشده شورا می‌تواند قیمت‌ها را تغییر دهد.

 بنابراین طبق قانون موردنظر، شورای رقابت عملا نقشی فرمالیته در قیمت‌گذاری خودرو دارد و به همین دلیل خودروسازان می‌توانند قیمت‌های مدنظر خود را جدا از اینکه شورا بپذیرد یا نپذیرد، اجرایی کنند. بنابراین اگر بناست این سناریو اجرایی شود، سیاستگذار باید فکری به حال این خلاء قانونی کند.

اما سناریوی دوم می‌گوید عرضه خودرو در بورس کالا کماکان ادامه می‌یابد، منتها با نظارت شورای رقابت. این سناریو خود می‌تواند شیوه‌های اجرایی مختلفی داشته باشد. یک شیوه این است که سیاستگذار طبق قانون ساماندهی خودرو، شورای رقابت را در قیمت‌گذاری خودروهایی که در بورس عرضه می‌شوند، دخیل کند. این شیوه هرچند تغییر خاصی در فرم فعلی عرضه خودرو در بورس کالا ایجاد نخواهد کرد، اما به‌نوعی شاید نظر نهادهایی مانند سازمان بازرسی را که خواهان بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو هستند، تامین کند. شیوه دیگر این است که سیاستگذار با دست بردن در قانون، شورای رقابت را در تعیین قیمت پایه خودروها برای عرضه در بورس، دخالت دهد.

بر این اساس، قیمت پایه خودروهای داخلی برای عرضه در بورس که در‌حال‌حاضر توسط خودروسازان تعیین خواهد شد، به دست شورای رقابت سپرده می‌شود. هرچند ممکن است شورای رقابت قیمت‌های کمتری را در مقایسه با نرخ‌های مدنظر خودروسازان لحاظ کند، با‌این‌حال شرکت‌های خودروساز ضرر خاصی از این ماجرا نخواهند کرد، زیرا در نهایت مبالغ حاصل از قیمت کشف‌شده در بورس کالا به خزانه آنها خواهد رفت. در‌حال‌حاضر ما‌به‌التفاوت قیمت پایه و قیمت کشف‌شده خودروها در بورس کالا به جیب تولیدکننده می‌رود و تا وقتی این ماجرا برقرار باشد، خودروسازان از ناحیه تغییر مرجع قیمت‌گذاری زیان خاصی نخواهند کرد.

در نهایت، سومین سناریو این است که جو ناشی از ورود نهادهای نظارتی به ماجرای عرضه خودرو در بورس کالا فروکش کرده و با اعمال تغییراتی جزئی، شیوه فعلی ادامه پیدا کند، آن هم بدون شورای رقابت. عرضه خودرو در بورس کالا از ابتدا مدنظر دولت نبود، اما تحت شرایطی خاص مجبور به اجرای آن شد. دولت متوجه شد با ادامه سیاست قیمت‌گذاری دستوری امکان ادامه فعالیت خودروسازان و قطعه‌سازان نیست، بنابراین به دنبال راهی بود تا ضمن کنترل تبعات اجتماعی، نقدینگی تولیدکنندگان را از محل فروش محصولاتشان افزایش دهد. راه استاندارد این بود که دولت دست از قیمت‌گذاری دستوری بردارد و تعیین قیمت را به نظام عرضه و تقاضا در بازار بسپارد، اما از بیم تبعات اجتماعی، این شیوه کنار گذاشته شد و دولت به سمت عرضه خودرو در بورس کالا رفت.

سیاست دولت در این ماجرا نیز عرضه قطره چکانی خودرو در بورس کالا بوده، هرچند طبق وعده وزارت صمت، تا انتهای امسال همه خودروهای داخلی (به لحاظ مدل) از قید‌و‌بند قرعه‌کشی خارج و راهی بورس کالا خواهند شد. حالا اگر قرار بر اجرایی شدن سناریوی سوم و البته دوم باشد، از سال آینده همه خودروهای تولید داخل در بستر بورس کالا عرضه خواهند شد. به اعتقاد برخی کارشناسان، «خودروی بورسی» راهکاری موقت برای فروش خودروهای داخلی است و می‌تواند در نهایت به آزادسازی قیمت بینجامد.

 favorite_border 1
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade پشت پرده کاهش قیمت محصولات خودروسازان خصوصی
grade معرفی تیگو 8 پرو e پلاس پلاگین هیبرید محصول جدید مدیران خودرو
grade بررسی سانگ‌یانگ تورس شاسی‌بلند نورا موتور
grade کامل‌ترین بررسی سایپا شاهین
grade تحقق رویای نفس کشیدن در هوای پاک فونیکس در آستانه تحولی بزرگ در صنعت خودرو
grade اکسید، فلسفه‌ای جدید در طراحی خودرو
grade پشت صحنه: دردسرهای خبرنگاران سبقت آزاد در نمایشگاه خودرو
grade سورن پلاس بخریم یا پژو پارس اتوماتیک؟
grade تماس تصویری برای تکذیب مخالفت واردات خودروی دست دوم
grade آریزو 5 جدید اسپرت رسما توسط ام‌وی‌ام رونمایی شد
grade سیستم الکترونیکی هیوندای سانتافه و توسان خود را رایگان به روز کنید
grade مشخصات و تفاوت تارا دنده اتوماتیک و تارا دنده دستی
grade ‏مروری بر تاریخچه خودروهای برقی و گام های فونیکس
grade دعوا بر سر اعلام قیمت جدید خودروها
grade شورای رقابت قیمت چانگان‌های وارداتی سایپا را مشخص کرد‌
grade صحبت دوستانه مسئول گرانی خودرو با خبرنگار سبقت آزاد!!
grade معضل جای پارک یا فقر فرهنگ رانندگی؟
grade اکسید؛ برندی لوکس و مورد ستایش در عرصه جهانی
grade نسل چهارم آریزو 5 در راه بازار ایران
grade آریزو 5 EV اولین خودرو برقی با پلاک ملی؛ مدیران خودرو در مسیر انرژی‌های سبز
grade تحول تکنولوژی خودرو از موتورهای احتراق داخلی به موتورهای برقی
grade اطلاعیه شرکت کرمان موتور در خصوص شرایط فروش و قیمت گذاری محصولات شرکت
grade شرایط فروش سایپا شاهین ویژه منتخبین سامانه یکپارچه + جدول قیمت اردیبهشت 1402
grade شورای رقابت با خودروسازان خصوصی چه کرد؟
grade اطلاعیه وزارت صمت برای متقاضیان طرح خودروهای فرسوده
grade ایکس 22 پرو دنده‌ای و آریزو 5 نیو اسپرت به سبد محصولات مدیران اضافه شدند + قیمت
grade آغاز ثبت 5 اولویت خودرویی از فردا در سامانه یکپارچه
grade معرفی 10 مورد از بهترین فیلم‌ های ماشینی جهان
grade تجهیز خدمات پس از فروش لاماری به 32 سرویس سیار
grade فروش پیکاپ کی ام سی T8 از شنبه + قیمت جدید
grade لاماری ایما با قیمت قطعی پا به طرح سامانه فروش یکپارچه گذاشت
grade روح جاری فونیکس در شهرهای مختلف کشور
grade رهایی از انحصار صنعت خودرو با نابودی بخش خصوصی/ 100 هزار شغل خودروسازان خصوصی در خطر نابودی
grade غروب آفتاب در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب
grade بحران در شهر آفتاب علت تاخیر در برگزاری نمایشگاه خودرو تهران!
grade گروه صنعتی ماموت در بیستمین نمایشگاه خودرو شیراز
grade عدم حضور خودروسازان در نمایشگاه خودرو شهر آفتاب با شرایط اعلام شده
grade احتمال خروج نمایشگاه خودرو بعد از نمایشگاه‌های کتاب و نفت از شهر آفتاب
grade برگزاری نمایشگاه خودرو تهران در مکانی به غیر از شهر آفتاب
grade فونیکس به دنبال آغاز مسیری جدید و سفری تازه
grade فونیکس و تحول اجتماعی، از ایده تا اجرا شروع تغییر بزرگ از تحول اندیشه
grade نرخ جرایم رانندگی افزایش می‌یابد؟
grade مسابقات آزاد تنیس ام‌وی‌ام کاپ برگزار می‌شود
grade حضور پررنگ خودروسازان با 10 رونمایی در بیستمین نمایشگاه خودرو شیراز
grade عدم تامین به موقع ارز؛ چالش جدی خودروسازان
grade هیوندای آیونیک 6 با بیشترین جایزه ممکن خودروی سال 2023
grade معرفی کوتاه بی‌ام‌و 2023 M2
grade اطلاعیه شرکت کرمان موتور در خصوص شرایط فروش و قیمت گذاری محصولات شرکت
grade آموزش ساده رانندگی با خودروی دنده اتوماتیک
grade مکانیزم کلاس بندی خودروها
grade اولین تجربه رانندگی با جنسیس G90 مدل 2023
grade بهترین و ارگونومیک ترین خودروها برای افراد کوتاه قد
grade نشانه های خرابی دینام خودرو
grade نیم نگاه به جک J7 کرمان موتور + فیلم
grade روشن کردن خودرو با جامپ استارتر وقتی باتری ماشین خوابیده
grade جک J7 محصول جدید کرمان موتور با لوگوی جدید رونمایی شد + قیمت
grade مزایای فرمان برقی نسبت به فرمان هیدرولیک +فیلم
grade اشکودا کوشاک 2022 امپراطوری دورگه از اروپا و آسیا
grade مزایا و معایب عرضه خودرو در بورس کالا
grade رادارهای خطی در خودروهای فونیکس: انحراف ناپذیر!
grade چانگان یونی تی سایپا چه مشخصاتی خواهد داشت + فیلم
grade استون مارتین والهالا مدل 2022
grade آموزش خرید دیگنیتی و فیدلیتی از طریق بورس کالا
grade تا چه زمان بعد از فروش خودرو، پلاک به اسم شخص فعال است؟
grade هوآوی غول تکنولوژی‌ چین با همکاری شرکت جک موتورز خودروساز می‌شود؟
grade کانسپت سوزوکی eVX در نمایشگاه خودروی هند رونمایی شد
grade رادارهای برخورد جلو: با آسودگی پلک بزن!
grade آغاز به کار طرح امداد نوروزی کرمان موتور با عنوان "نوروز همراه شما"
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade فونیکس: دوست‌دار محیط زیست
grade سرویس ویژه VIP پارکینگ برای خودروهای تیگو 8 پرو و تیگو 8 پرو مکس
grade صکادرات؛ آموزش روشن کردن ماشین به‌ترتیب
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade نحوه عملکرد سیستم ترمز اضطراری خودکار (AEB)
grade فیلم تست و بررسی دیگنیتی پرستیژ
grade فیلم تست و بررسی ریسپکت پرایم بهمن موتور
grade دست انداز چه آسیبی به خودرو می‌زند؟ + فیلم
grade آموزش خرید لاماری ایما در بورس کالا
grade  5 وسیله ضروری برای تکمیل تجهیزات تعمیرگاهی شما
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade سانتافه ایرانی، 600 میلیون تومان! خودروی ریرا چه مشخصاتی دارد؟
grade معاینه فنی برتر چیست و چگونه آن را دریافت کنیم؟
grade سریعترین شورلت کوروت به بازار آمد
grade المپیاد فنی سراسری نمایندگان خدمات پس از فروش کرمان موتور برگزار خواهد شد
grade  رادارهای نقطه کور: وقتی حادثه خبر می‌کند
grade موتورسیکلت های تهران برقی می‌شوند
grade مقایسه دنا پلاس توربو اتوماتیک با شاهین G توربو
grade نسخه ارتقاء یافته خودروی جی 4 با امکانات بیشتر روانه بازار می شود
grade نیم نگاه به KMC K7، KMC J7، جک اس 5 جدید و جک جی 4 کرمان موتور
grade رقابت کیفیت سواری در ۴ مدل از بنز، هوندا، مینی و هیوندای
grade لیموزین الکتریکی چینی
grade فیلم بررسی مشخصات فونیکس FX مدیران خودرو
grade فیلم بررسی مشخصات فنی mvm x55 pro در نمایشگاه خودروی کرمان
grade کروز کنترل هوشمند: پدال‌ها را به من بسپار!
grade دلالی جدید خودرو به سبک بورس کالا
grade جک J7 کرمان موتور بخریم یا آریزو 6 پرو مدیران خودرو؟
grade پشت پرده کاهش قیمت محصولات خودروسازان خصوصی
grade ٖکدام شاسی‌بلند لوکس دو دیفرانسیل را بخریم؟ لئو MX8 یا تیگو 8 پرومکس
grade شش دلیل برای خرید فونیکس اف ایکس
grade برنده کدام است؟ پیکاپ KMC T8 کرمان‌موتور یا پیکاپ G9 بهمن موتور
grade رونمایی از فونیکس FX مدیران خودرو در 3 تیپ
grade مقایسه سورن پلاس و رانا پلاس، تب داغ پلاس‌سازی!
grade سرنوشت خودروسازی لیفان جهانی شدن است یا باقی ماندن در ایران؟
grade خودروهای جک و kmc کرمان موتور چگونه تولید می‌شوند؟
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade معرفی تیگو 8 پرو e پلاس پلاگین هیبرید محصول جدید مدیران خودرو
grade خرید خودرو در بورس مشروط شد
grade قرمز رنگ بعدی لاماری در خیابان‌ها خواهد بود
grade چانگان CS35 پلاس سایپا چه مشخصاتی دارد؟
grade طرح فروش هایما 8S در بورس اعلام شد + قیمت پایه
grade گزارشی خودمانی از تحویل اولین سری خودروهای لاماری ایما
grade بررسی سانگ‌یانگ تورس شاسی‌بلند نورا موتور
grade آیا جک JS5 خودروی بعدی کرمان موتور است؟ + فیلم
grade فیلم صفر تا صد خط تولید کشنده شک موتو x5000
grade کامل‌ترین بررسی سایپا شاهین
grade نگاه کلی به فیدلیتی، ریسپکت، پیکاپ G9 و سایر محصولات گروه بهمن
grade اسکای ول اولین شاسی بلند برقی ایران محصول مشترک کرمان موتور و مپنا
grade فروش تیگو 8 پرو مکس آغاز شد + قیمت و مشخصات
grade بررسی پیکاپ تاگا H محصول پادرا دیزل
grade خودرو KMC K7 روی خط تولید
grade عرضه لاماری ایما به رنگ سبز و 3 رنگ دیگر در اسفند ماه 1401
grade محصول جدید خودروسازی بم BAC X3 به بازار می آید
grade تحقق رویای نفس کشیدن در هوای پاک فونیکس در آستانه تحولی بزرگ در صنعت خودرو
grade بازدید از شرکت قوای محرکه کرمان خودرو
grade شاهین اتوماتیک CVT معرفی شد
grade بررسی ام‌وی‌ام x55 پرو یا چری تیگو ۴ پرو
grade ام‌وی‌ام ایکس 22 پروMT؛ شروع ماجراجویی با ریتم جوانی
grade تیگارد x35 سانیار موتور پلاک شد تا به خیابان پا بگذارد + شرایط فروش
grade اکسید، فلسفه‌ای جدید در طراحی خودرو
grade چانگان یونیتی (Uni-T) وارداتی سایپا چه مشخصاتی دارد؟
grade تکنولوژی PEPS: ارتقاء مرزهای رفاه و امنیت خودرو توسط فونیکس
grade بررسی تمام عیار فونیکس تیگو 7 پرو و تیگو ۷ پرو مکس
grade فیلم نحوه عملکرد و استفاده سیستم از اتوهلد
grade مقایسه هوندا CR-V هیبریدی و تویوتا RAV4 هیبریدی 2023
grade پشت صحنه: دردسرهای خبرنگاران سبقت آزاد در نمایشگاه خودرو
grade اسکوترهای برقی چه زمانی وارد تهران می‌شوند؟
grade رانندگی با فیدلیتی XB1 شما را به اوج می‌رساند 
grade به بهانه یازدهمین نمایشگاه خودرو کرمان؛ ام وی ام همچنان از چهره جدیدش می‌گوید
grade سورن پلاس بخریم یا پژو پارس اتوماتیک؟
grade رونمایی از شاسی بلند دو دیفرانسیل ایستا موتور
grade تماس تصویری برای تکذیب مخالفت واردات خودروی دست دوم
grade آریزو 5 جدید اسپرت رسما توسط ام‌وی‌ام رونمایی شد
grade صفر تا صد بازدید از خط تولید خودروسازان بم
grade فروش فونیکس FX پریمیوم آغاز شد +قیمت
grade سیستم الکترونیکی هیوندای سانتافه و توسان خود را رایگان به روز کنید
grade مشخصات و تفاوت تارا دنده اتوماتیک و تارا دنده دستی
grade بررسی لاماری ایما از شرکت آرین موتور پارس
grade بازدید سفیر کره جنوبی از غرفه کرمان موتور و ابراز امیدواری برای بازگشت هیوندای
grade بازدید از سالن پرس شاپ قطعات بدنه کرمان موتور
grade آغاز دومین مرحله ثبت نام لاماری ایما از شنبه
grade ‏مروری بر تاریخچه خودروهای برقی و گام های فونیکس
grade ارزان‌ترین خودروهای سال 2022 در بازار جهانی
grade نحوه استفاده از پارک اتوماتیک خودرو
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade بررسی کی ام اسی k7 کرمان موتور يا JAC Jiayue X7
grade نسل چهارم نیسان X-Trail مدل 2023
grade مشتریان اولین سری کشنده‌های x5000 شرکت آرین دیزل پایا را تحویل گرفتند
grade آغاز عرضه کامیونت های جک توسط آرین دیزل از ۲۳ اسفندماه
grade خودرو با ورود شورای رقابت رسماً گران می‌شود؟
grade فیلم پیکاپ‌های KMC T8 جدید تجهیز شده ناوگان امداد خودرو کرمان
grade بررسی فونیکس FX مدیران خودرو یا چری اومودا 5
grade هیوندای موفاسا شاسی بلند دردسرساز کره‌ای در ایران
grade فایل لو رفته در خصوص تصمیم‌گیری خرید خودرو وارداتی
grade توسعه همکاری بهمن موتور و دانگ فنگ سوکون
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade دعوا بر سر اعلام قیمت جدید خودروها
grade بررسی فاو بستیون T77 پرو بهمن موتور
grade G9 مدرن‌ترین خودروی تولید داخل کشور با گیربکس ZF
grade جک j4 اولین محصول بومی تمام برقی کرمان موتور به بازار می آید
grade تانا نام ایرانیزه شده کراس اوور کایی X3 پرو چین ایران‌خودرو با زیرساخت چری
grade آغاز فروش فوق العاده کرمان موتور از 11 اردیبهشت ماه
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade مینی ون فردا سوبا M4 چه مشخصاتی دارد؟
grade ای کاش به جای قیمت خودرو، چگونگی خودروی ایمن ساختن را کشف می کردیم
grade قیمت فورس 12 تن و امپاور 19 تن اعلام شد
grade شورای رقابت قیمت چانگان‌های وارداتی سایپا را مشخص کرد‌
grade آغاز اولین طرح فروش نقدی و اقساطی KMC J7 کرمان موتور
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade بررسی هوندای سوناتا ۲۰۲۴ : یک فیس‌لیفت تمام عیار
grade صحبت دوستانه مسئول گرانی خودرو با خبرنگار سبقت آزاد!!
grade 3 دلیل برای انتخاب ایکس22پرو: نگاه‌ها به سمت شما خواهد بود
grade برنامه ایران خودرو برای افزایش تولید و عرضه هایما
grade بازدید استاندار کرمان از کارخانه کرمان موتور
grade معضل جای پارک یا فقر فرهنگ رانندگی؟
grade قیمت قطعی شکموتو ایکس 5000 آرین دیزل اعلام شد
grade ارتقای کیفی 59 قطعه از محصولات ایران خودرو
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade افزایش بی‌سابقه نرخ عوارض آزاد راه‌ها تا 101 درصد+ جدول
grade کرمان موتور از پلتفرم اختصاصی PS1 در نمایشگاه تحول صنعت خودرو رونمایی می‌کند
grade مدیران خودرو با تجارت شتاب گرفت
grade افتتاح دو کارخانه قطعه سازی با حضور مدیرعامل قوای محرکه کرمان خودرو
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade اکسید؛ برندی لوکس و مورد ستایش در عرصه جهانی
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade تسلا دیگر پرفروش‌ترین خودروساز الکتریکی جهان نیست
grade شرایط فروش نقدی کی‌ام‌سی T8 اعلام شد
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade مرحله‌ی سوم «فروش خودرو» در سامانه جامع یکپارچه خودرو به زودی برگزار می‌شود
grade آموزش افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو
grade همکاری باشگاه مشتریان کرمان موتور و بیمه سامان برای صدور بیمه پیمایشی
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade بازدید مدیرعامل بانک تجارت از شرکت کرمان موتور
grade خودروی ملی بر پایه پلتفورم PS1 کرمان موتور و مپنا در ونزوئلا
grade پذیره‌نویسی اوراق مرابحه «کرمان» در همان روز اول به پایان رسید
grade قیمت جدید کارخانه ای خودروها اعلام شد
grade باشگاه مشتریان کرمان موتور پنج ساله شد
grade آماده باش امدادخودرو کرمان موتور به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی
grade خودروهای ناقص سایت مرکزی ایران خودرو صفر شد
grade ناوگان حمل و نقل عمومی نفس ندارد
grade ماجرای واردات خودرو به کجا رسید؟
grade واردات خودرو نهایی شده است
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade نمایش توانمندی‌های ایران خودرو و 21 سازنده داخلی در روسیه
grade چه محصولاتی از سایپا در سامانه یکپارچه عرضه می‌شوند؟ + جدول قیمت
grade احراز اصالت قطعات یدکی فقط با یک پیامک
grade تکذیب واردات خودرو با رمز ارز (22 مردادماه 1401)
grade باکیفیت و بی کیفیت ترین خودروهای ساخت داخل مشخص شدند
grade نام خودروی جدید کرمان موتور را پیشنهاد کنید و همان خودرو را جایزه بگیرید
grade ممنوعیت عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو
grade کلاسیک‌سواران در انتظار اصلاح مصوبه هیات دولت
grade شوک شورای رقابت به بورس، خودرو را از بورس کالا حذف شد؟
grade تفاهم امدادخودرو ایران و بانک آینده برای تلفیق خدمات خودرویی و بانکی
grade نسل چهارم آریزو 5 در راه بازار ایران
grade زمان برگزاری سومین فروش یکپارچه خودرو مشخص شد
grade برگزاری آزمون فنی اختصاصی هیوندای در ايران
grade لاماری فول آپشن در نمایشگاه خودرو رونمایی می‌شود
grade سفر به بابلسر از دریا تا جنگل
grade آریزو 5 EV اولین خودرو برقی با پلاک ملی؛ مدیران خودرو در مسیر انرژی‌های سبز
grade فروش فوق‌العاده لاماری ایما با قیمت جدید
grade عرضه جک s5, جک j4 و کی ام سی T8 کرمان موتور در بورس کالا + فیلم
grade لاماری ایما را با قیمت قبلی بخرید +جزئیات شرایط فروش
grade امروز آخرین مهلت شرکت در مسابقه نام گذاری خودرو جدید کرمان موتور
grade تحول تکنولوژی خودرو از موتورهای احتراق داخلی به موتورهای برقی
grade این خودروها معاف از مالیات می‌شوند
grade اطلاعیه شرکت کرمان موتور در خصوص شرایط فروش و قیمت گذاری محصولات شرکت
grade طرح جایگزینی خودروهای کارکرده با خودروهای نو مدیران خودرو
grade اولویت شرکت آرین موتور، ارائه خودروهای با کیفیت است
grade لوازم و قطعات خودرو را از یدک مارکت بخرید
grade کامبیز دیرباز، سفیر تیگو8 پرو مکس غول دو دیفرانسیل در کنار آقای بازیگر
grade شرایط ثبت نام بدون قرعه کشی خودرو اسفند 1401 در سامانه یکپارچه
grade راه اندازی سرویس در محل کرمان موتور در شهر مشهد (+جزئیات)
grade نوزدهمین شعبه خودرو 45 افتتاح شد
grade قانون بیمه خودروهای نامتعارف اعلام شد
grade قیمت بسته های طرح ترافیک در سال 1402 
grade امکان خرید آنلاین لوازم یدکی محصولات کرمان موتور فراهم شد+ جزئیات و آدرس سایت
grade شرایط فروش سایپا شاهین ویژه منتخبین سامانه یکپارچه + جدول قیمت اردیبهشت 1402
grade واگذاری 3000 وانت و ون باری بهمن موتور به مددجویان کمیته امداد
grade آمادگی گروه بهمن در مهار تورم و افزایش تولید
grade شرایط فروش فوق العاده لاماری ایما دی ماه 1401
grade شورای رقابت با خودروسازان خصوصی چه کرد؟
grade خرید لوازم یدکی و دغدغه‌های قبل از خرید
grade حذف مدت پنج ماه از تاریخ تحویل و با حداقل ۱۰۰۰ کیلومتر کارکرد از گارانتی خودرو
grade شرایط فروش لاماری ایما - آذر ماه ۱۴۰۱
grade خودرو 45 پیشرو در خرید فوری خودروی دست دوم
grade کامیونت‌های JAC آرین دیزل در بورس کالا کشف قیمت شدند
grade قرار نیست از شر پژو پارس خلاص شوید
grade اطلاعیه وزارت صمت برای متقاضیان طرح خودروهای فرسوده
grade اسامی نخستین خودروهای وارداتی اعلام شد
grade جزئیات تخفیف به بدهکاران عوارض طرح ترافیک
grade با آغاز واگذاری خودرو در سامانه یکپارچه با قیمت سال گذشته، آرامش به بازار باز می گردد
grade شش ماه حبس در انتظار مخدوش کنندگان پلاک خودرو
grade آغاز چهارمین مرحله از عرضه لاماری ایما در بورس کالا
grade طرح ترافیک را با 30 درصد تخفیف بخرید
grade رانندگان تجاری امپاور و FAW را تست کردند
grade شروط عرضه خودرو‌های وارداتی منتشر شد
grade قیمت مصوب محصولات شرکت کرمان موتور
grade توقف عرضه خودرو در بورس کالا، صحت ندارد
grade نهال «خودروی بورسی» در حال خشک شدن است!!
grade جشن سالانه مالکان برند فونیکس برگزار شد
grade زمان عرضه یکپارچه خودرو بدون قرعه کشی
grade کروز پیشتاز اشتغال نخبگان و زنان
grade شیوه برخی تبلیغات برای خرید موتورسیکلت‌ها خلاف آیین نامه است
grade البرز به لیست نمایندگان لاماری افزوده شد
grade واردات خودروهای کارکرده تصویب شد
grade طرح امداد نوروزی گروه بهمن اجرا می شود
grade آریزو 5 اسپرت، سدان جدید ام وی ام
grade گروه بهمن رتبه 54 پانصد شرکت برتر ایران را به خود اختصاص داد
grade عرضه 3 محصول بهمن دیزل در بورس کالا از 15 اسفند
grade قیمت اسفندماه محصولات ایران‌خودرو منتشر شد
grade ایکس 22 پرو دنده‌ای و آریزو 5 نیو اسپرت به سبد محصولات مدیران اضافه شدند + قیمت
grade مهلت کلینیک زمستانه خودروهای هیوندای تمدید شد
grade آخرین فرصت طرح بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث درزمستان 1401
grade خودروهای توقیفی چیست و چگونه به مزایده گذاشته می شوند؟
grade آغاز ثبت 5 اولویت خودرویی از فردا در سامانه یکپارچه
grade معرفی 10 مورد از بهترین فیلم‌ های ماشینی جهان
grade پیکاپ KMC T8 در ناوگان امدادی کرمان موتور
grade کروز در رتبه 55 پانصد شرکت برتر ایران قرار گرفت
grade زمان قرعه کشی خودروهای وارداتی مشخص شد
grade کارت سوخت جایگاه‌ها حذف می‌شود؟
grade تجهیز خدمات پس از فروش لاماری به 32 سرویس سیار
grade بهمن موتور مقام نخست خدمات فروش را بدست آورد
grade کشنده تک محور سیبا موتور در بورس کالا عرضه می‌شود
grade تغییر ساعت کاری مراکز معاینه فنی تهران
grade با کمک ایران خودرو و سایپا، قطعات یدکی را 50 درصد گران تر به مردم می فروشند
grade مدیرعامل شرکت کرمان موتور: آغاز تحویل خودرو متقاضیان سامانه یکپارچه از خردادماه
grade مراحل نقل و انتقال مالکیت خودرو آنلاین می شود
grade فروش پیکاپ کی ام سی T8 از شنبه + قیمت جدید
grade کمپین امداد 24 ساعته مدیران خودرو؛ نوروز امسال هم کنار شما هستیم
grade لاماری ایما با قیمت قطعی پا به طرح سامانه فروش یکپارچه گذاشت
grade روح جاری فونیکس در شهرهای مختلف کشور
grade اعلام نرخ جدید ورود به محدوده طرح ترافیک
grade رهایی از انحصار صنعت خودرو با نابودی بخش خصوصی/ 100 هزار شغل خودروسازان خصوصی در خطر نابودی
grade غروب آفتاب در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب
grade تکنولوژی چری مورد تحسین رسانه‌های جهان
grade بحران در شهر آفتاب علت تاخیر در برگزاری نمایشگاه خودرو تهران!
grade گروه صنعتی ماموت در بیستمین نمایشگاه خودرو شیراز
grade کامیون فورس 12 تن بهمن دیزل
grade مدیر فروش خودروهای تجاری گروه بهمن: آخرین فروش محصولات تجاری بهمن در بورس کالا رضایت بخش بود
grade عدم حضور خودروسازان در نمایشگاه خودرو شهر آفتاب با شرایط اعلام شده
grade احتمال خروج نمایشگاه خودرو بعد از نمایشگاه‌های کتاب و نفت از شهر آفتاب
grade همزمان با افزایش تولید در شرکت آرین پارس موتور
grade برگزاری نمایشگاه خودرو تهران در مکانی به غیر از شهر آفتاب
grade ​​​​​​​کشنده فاو و امپاور و کامیون فورس در بورس کالا به فروش می‌رسد
grade اسنا در قامت یک شرکت دانش بنیان ظاهر شد
grade فونیکس به دنبال آغاز مسیری جدید و سفری تازه
grade ریسپکت را در باغ کتاب تهران ببینید + فیلم
grade فونیکس و تحول اجتماعی، از ایده تا اجرا شروع تغییر بزرگ از تحول اندیشه
grade نرخ جرایم رانندگی افزایش می‌یابد؟
grade برنامه‌های فروش بهمن را تنها از سایت رسمی دنبال کنید
grade طرح ویژه خودروهای تجاری گروه بهمن در بهار 1401
grade زمان عرضه کامیون کشنده و کمپرسی سیبا موتور در بورس کالا مشخص شد
grade مسابقات آزاد تنیس ام‌وی‌ام کاپ برگزار می‌شود
grade حضور پررنگ خودروسازان با 10 رونمایی در بیستمین نمایشگاه خودرو شیراز
grade عدم تامین به موقع ارز؛ چالش جدی خودروسازان
grade هیوندای آیونیک 6 با بیشترین جایزه ممکن خودروی سال 2023
grade معرفی کوتاه بی‌ام‌و 2023 M2
grade اطلاعیه شرکت کرمان موتور در خصوص شرایط فروش و قیمت گذاری محصولات شرکت
grade بازدید از مگا کارخانه و آزمایشگاه‌های پیشرفته چری؛ تکنولوژی چری مورد تحسین رسانه‌های جهانp