نهال «خودروی بورسی» در حال خشک شدن است!!

سبقت آزاد۱۴۰۱/۱۰/۲۶ ۱۶:۳۴:۵۸ 0

اگر عرضه خودرو در بورس کالا جایگزین مناسبی برای قرعه‌کشی به حساب می‌آمد، پس چرا سیاستگذار درباره آن تشکیک کرده و اگر هم از ابتدا ناکارآمدی آن مشخص بود، چرا اصلا چنین شیوه‌ای انتخاب شد؟

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد به نقل از دنیای اقتصاد، نهال «خودروی بورسی» گویا هنوز پا نگرفته در حال خشک شدن است، چه آنکه سیاستگذار با وجود تجربه‌های ناکام، قصد دارد آزموده‌ای به نام «شورای رقابت» را بار دیگر بیازماید، آن هم نه دوباره که برای بار سوم. جدا از تجربه ناموفق شورای رقابت در ورود به حوزه خودرو، حالا این پرسش در ذهن افکار عمومی ایجاد شده که چرا پس از حذف این شورا، تدبیر و مطالعه کافی برای روش جایگزین صورت نگرفت؟

نهال «خودروی بورسی» در حال خشک شدن است!!

اگر عرضه خودرو در بورس کالا جایگزین مناسبی برای قرعه‌کشی به حساب می‌آمد، پس چرا سیاستگذار درباره آن تشکیک کرده و اگر هم از ابتدا ناکارآمدی آن مشخص بود، چرا اصلا چنین شیوه‌ای انتخاب شد؟

«خودروی بورسی» در‌حال‌حاضر با دو گروه موافق و مخالف روبه‌روست که ظاهرا فعلا زور مخالفان چربیده است. آنها می‌گویند عرضه خودرو در بورس کالا نمونه جهانی ندارد و از اول هم می‌شد حدس زد که از جنبه تنظیم بازار شکست خواهد خورد. حرف اصلی «مخالفان» این است که عرضه خودرو در بورس کالا نتوانسته بازار را تنظیم کرده و مانع رشد قیمت شود؛ بنابراین شیوه‌ای شکست‌خورده است و باید کنار گذاشته شود. از آن سو موافقان «خودروی بورسی» نیز معتقدند این شیوه در مقایسه با دیگر روش‌هایی که تا به امروز به اجرا درآمده (به‌خصوص قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت) بهترین گزینه بوده و هم نفع تولیدکننده را به دنبال داشته و هم بخشی از رانت (رانتی که به جیب دلالان و واسطه‌گران می‌رفت) را حذف کرده است. آنها معتقدند برای قضاوت عادلانه درباره نتایج عرضه خودرو در بورس کالا، اولا باید همه خودروهای تولید داخل را به بورس کالا فرستاد و ثانیا باید حداقل یک سال صبر کرد.

وسط این کش‌و‌قوس اتفاقاتی رخ داده که فعلا عرضه خودرو در بورس کالا را به حاشیه برده است. به عنوان مثال، نماد معاملاتی ایران‌خودرو و سایپا تا تاریخ پنجم بهمن امسال تعلیق شده است. طبق توضیح مسوولان بورس، نماد معاملاتی ایران‌‌خودرو و سایپا به ‌دلیل ابهامات مطرح‌‌شده در چند روز گذشته در مورد تداوم و نحوه عرضه خودرو در بورس کالا و ورود شورای رقابت به مساله قیمت‌گذاری خودرو متوقف شده است. با توجه به اتفاقات رخ‌داده، سناریوهای مختلفی را می‌توان برای آینده قیمت‌گذاری و فروش خودروهای داخلی در نظر گرفت که در این بین، سه سناریو محتمل‌تر از بقیه به نظر می‌رسند. یک سناریو این است که عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا لغو شود و قیمت‌گذاری بار دیگر به دست شورای رقابت بیفتد. سناریوی دیگر نیز تداوم عرضه خودرو در بورس کالا با نظارت شورای رقابت است. سناریوی آخر هم تداوم وضع موجود (عرضه خودرو در بورس کالا بدون حضور شورای رقابت) است.

شورای رقابت برمی گردد؟

در باب سناریوی نخست (لغو عرضه خودرو در بورس کالا و بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری) مساله توافق پنهانی دولت و شورای رقابت مطرح است. طبق این سناریو، عرضه خودرو در بورس کالا پس از یک دوره چندماهه لغو شده و بار دیگر شورای رقابت به عرصه قیمت‌گذاری باز خواهد گشت. شورای رقابت مهرماه سال گذشته و با تصمیم شورای هماهنگی سران سه قوه به مدت یک سال از قیمت‌گذاری خودرو تعلیق شد. تعلیق یک‌ساله شورای رقابت اواخر مهرماه امسال پایان یافته و همین موضوع مقدمات بازگشت این شورا به عرصه قیمت‌گذاری خودرو را فراهم آورده است. به عبارت بهتر، با توجه به پایان تعلیق خودرویی شورای رقابت، حالا این موضوع مطرح است که این شورا می‌تواند برای بار سوم به قیمت‌گذاری خودروهای داخلی ورود کند و دولت نیز تمایل دارد خود را از زیر بار قیمت‌گذاری خودرو رها کند.

درواقع برخی معتقدند دولت با شورای رقابت بر سر بازگشت به قیمت‌گذاری خودرو به توافق رسیده و بناست با کنار رفتن بورس کالا، این شورا مانند گذشته هر چند وقت یک‌بار دستورالعمل تعیین قیمت خودرو را اعلام و ابلاغ کند. اگر این اتفاق رخ بدهد، عملا بار دیگر سیاست قیمت‌گذاری دستوری خودرو به کار گرفته خواهد شد، آن هم درحالی‌که دولت می‌خواست این سیاست را به واسطه عرضه تمام خودروها در بورس کالا کنار گذاشته و حتی به سمت آزادسازی قیمت نیز برود. حالا گویا قرار است شورای رقابت که در دو دور قبلی نتوانست مصرف‌کننده و تولیدکننده را راضی نگه دارد، بار دیگر اختیار قیمت را به دست بگیرد.

این در حالی است که مشخص نیست با وجود دو تجربه ناکام حضور شورای رقابت در قیمت‌گذاری، سیاستگذار دقیقا چه منفعتی را در بازگشت این شورا برای تولیدکننده و مصرف‌کننده دیده است. نفع دولت می‌تواند این باشد که خود را از زیر بار قیمت‌گذاری خودرو و تبعات اجتماعی آن نجات دهد و شورای رقابت را به عنوان نهادی فراقوه‌ای درگیر ماجرا کند. اما اینکه بازگشت شورا به قیمت‌گذاری نفعی برای مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان داشته باشد (با توجه به دو تجربه موجود) محل تردید است. البته شاید سیاستگذار به این فکر می‌کند که با بازگشت شورای رقابت، تولیدکننده از جنبه افزایش قیمت تمام محصولاتش، منتفع خواهد شد.

پس از حذف شورای رقابت و طی ۱۳ ماه گذشته تنها یک بار قیمت خودرو در کارخانه افزایش یافته و پس از آن، سیاست تثبیت قیمت اجرایی شده است. هرچند خودروسازان توانسته‌اند طی چند ماه گذشته از محل فروش برخی محصولاتشان در بورس کالا، سود ببرند، اما اولا همه خودروها در بورس عرضه نشده‌اند و ثانیا ۷۰درصد تولیدات آنها طبق تکالیف مجلس شورای اسلامی، باید با همان قیمت‌های تثبیت‌شده فروخته شوند. از همین رو ممکن است سیاستگذار به این نتیجه برسد که با بازگشت شورای رقابت و افزایش گاه به گاه قیمت کارخانه‌ای خودروها، تولیدکننده بیشتر از وقتی که محصولاتش را در بورس کالا عرضه می‌کند، سود ببرد.

اینجا این پرسش پیش می‌آید که چرا دولت خود مجوز افزایش قیمت خودرو را صادر نمی‌کند؟ پاسخ این پرسش می‌تواند این باشد که دولت از بین تبعات اجتماعی رشد قیمت کارخانه‌ای خودرو، دست به تغییر قیمت نمی‌زند و می‌خواهد آن را به گردن شورای رقابت بیندازد. اجرایی شدن این سناریو با یک ابهام و تردید از منظر قانونی مواجه است. هرچند تعلیق یک‌ساله شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو به پایان رسیده، با‌این‌حال اگر ملاک حضور این شورا در عرصه تعیین قیمت خودروهای داخلی را آخرین قانون مصوب (ساماندهی خودرو) در نظر بگیریم، شورای رقابت عملا نمی‌تواند دخل و تصرفی در قیمت‌ها داشته باشد. طبق قانون ساماندهی خودرو، خودروسازان باید قیمت و سود فروش محصولاتشان را به اطلاع شورای رقابت برسانند، با‌این‌حال هیچ جای این قانون گفته نشده شورا می‌تواند قیمت‌ها را تغییر دهد.

 بنابراین طبق قانون موردنظر، شورای رقابت عملا نقشی فرمالیته در قیمت‌گذاری خودرو دارد و به همین دلیل خودروسازان می‌توانند قیمت‌های مدنظر خود را جدا از اینکه شورا بپذیرد یا نپذیرد، اجرایی کنند. بنابراین اگر بناست این سناریو اجرایی شود، سیاستگذار باید فکری به حال این خلاء قانونی کند.

اما سناریوی دوم می‌گوید عرضه خودرو در بورس کالا کماکان ادامه می‌یابد، منتها با نظارت شورای رقابت. این سناریو خود می‌تواند شیوه‌های اجرایی مختلفی داشته باشد. یک شیوه این است که سیاستگذار طبق قانون ساماندهی خودرو، شورای رقابت را در قیمت‌گذاری خودروهایی که در بورس عرضه می‌شوند، دخیل کند. این شیوه هرچند تغییر خاصی در فرم فعلی عرضه خودرو در بورس کالا ایجاد نخواهد کرد، اما به‌نوعی شاید نظر نهادهایی مانند سازمان بازرسی را که خواهان بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو هستند، تامین کند. شیوه دیگر این است که سیاستگذار با دست بردن در قانون، شورای رقابت را در تعیین قیمت پایه خودروها برای عرضه در بورس، دخالت دهد.

بر این اساس، قیمت پایه خودروهای داخلی برای عرضه در بورس که در‌حال‌حاضر توسط خودروسازان تعیین خواهد شد، به دست شورای رقابت سپرده می‌شود. هرچند ممکن است شورای رقابت قیمت‌های کمتری را در مقایسه با نرخ‌های مدنظر خودروسازان لحاظ کند، با‌این‌حال شرکت‌های خودروساز ضرر خاصی از این ماجرا نخواهند کرد، زیرا در نهایت مبالغ حاصل از قیمت کشف‌شده در بورس کالا به خزانه آنها خواهد رفت. در‌حال‌حاضر ما‌به‌التفاوت قیمت پایه و قیمت کشف‌شده خودروها در بورس کالا به جیب تولیدکننده می‌رود و تا وقتی این ماجرا برقرار باشد، خودروسازان از ناحیه تغییر مرجع قیمت‌گذاری زیان خاصی نخواهند کرد.

در نهایت، سومین سناریو این است که جو ناشی از ورود نهادهای نظارتی به ماجرای عرضه خودرو در بورس کالا فروکش کرده و با اعمال تغییراتی جزئی، شیوه فعلی ادامه پیدا کند، آن هم بدون شورای رقابت. عرضه خودرو در بورس کالا از ابتدا مدنظر دولت نبود، اما تحت شرایطی خاص مجبور به اجرای آن شد. دولت متوجه شد با ادامه سیاست قیمت‌گذاری دستوری امکان ادامه فعالیت خودروسازان و قطعه‌سازان نیست، بنابراین به دنبال راهی بود تا ضمن کنترل تبعات اجتماعی، نقدینگی تولیدکنندگان را از محل فروش محصولاتشان افزایش دهد. راه استاندارد این بود که دولت دست از قیمت‌گذاری دستوری بردارد و تعیین قیمت را به نظام عرضه و تقاضا در بازار بسپارد، اما از بیم تبعات اجتماعی، این شیوه کنار گذاشته شد و دولت به سمت عرضه خودرو در بورس کالا رفت.

سیاست دولت در این ماجرا نیز عرضه قطره چکانی خودرو در بورس کالا بوده، هرچند طبق وعده وزارت صمت، تا انتهای امسال همه خودروهای داخلی (به لحاظ مدل) از قید‌و‌بند قرعه‌کشی خارج و راهی بورس کالا خواهند شد. حالا اگر قرار بر اجرایی شدن سناریوی سوم و البته دوم باشد، از سال آینده همه خودروهای تولید داخل در بستر بورس کالا عرضه خواهند شد. به اعتقاد برخی کارشناسان، «خودروی بورسی» راهکاری موقت برای فروش خودروهای داخلی است و می‌تواند در نهایت به آزادسازی قیمت بینجامد.

 favorite_border 1
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade موتورسیکلت های تهران برقی می‌شوند
grade نیم نگاه به KMC K7، KMC J7، جک اس 5 جدید و جک جی 4 کرمان موتور
grade محصول جدید خودروسازی بم BAC X3 به بازار می آید
grade خودرو KMC K7 روی خط تولید
grade به بهانه یازدهمین نمایشگاه خودرو کرمان؛ ام وی ام همچنان از چهره جدیدش می‌گوید
grade فیلم بررسی مشخصات فونیکس FX مدیران خودرو
grade فروش تیگو 8 پرو مکس آغاز شد + قیمت و مشخصات
grade فروش فونیکس FX پریمیوم آغاز شد +قیمت
grade  رادارهای نقطه کور: وقتی حادثه خبر می‌کند
grade کانسپت سوزوکی eVX در نمایشگاه خودروی هند رونمایی شد
grade سریعترین شورلت کوروت به بازار آمد
grade خودرو با ورود شورای رقابت رسماً گران می‌شود؟
grade فیلم بررسی مشخصات فنی mvm x55 pro
grade ای کاش به جای قیمت خودرو، چگونگی خودروی ایمن ساختن را کشف می کردیم
grade 3 دلیل برای انتخاب ایکس22پرو: نگاه‌ها به سمت شما خواهد بود
grade آموزش افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو
grade رادارهای خطی در خودروهای فونیکس: انحراف ناپذیر!
grade اسکوترهای برقی چه زمانی وارد تهران می‌شوند؟
grade شوک شورای رقابت به بورس، خودرو را از بورس کالا حذف شد؟
grade نگاه کلی به فیدلیتی، ریسپکت، پیکاپ G9 و سایر محصولات گروه بهمن
grade اسکای ول اولین شاسی بلند برقی ایران محصول مشترک کرمان موتور و مپنا
grade خرید لوازم یدکی و دغدغه‌های قبل از خرید
grade نوزدهمین شعبه خودرو 45 افتتاح شد
grade شش ماه حبس در انتظار مخدوش کنندگان پلاک خودرو
grade توقف عرضه خودرو در بورس کالا، صحت ندارد
grade طرح ترافیک را با 30 درصد تخفیف بخرید
grade آغاز چهارمین مرحله از عرضه لاماری ایما در بورس کالا
grade نهال «خودروی بورسی» در حال خشک شدن است!!
grade مهلت کلینیک زمستانه خودروهای هیوندای تمدید شد
grade شیوه برخی تبلیغات برای خرید موتورسیکلت‌ها خلاف آیین نامه است
grade تکنولوژی PEPS: ارتقاء مرزهای رفاه و امنیت خودرو توسط فونیکس
grade کروز در رتبه 55 پانصد شرکت برتر ایران قرار گرفت
grade گروه بهمن رتبه 54 پانصد شرکت برتر ایران را به خود اختصاص داد
grade کروز پیشتاز اشتغال نخبگان و زنان
grade واردات خودروهای کارکرده تصویب شد
grade رانندگان تجاری امپاور و FAW را تست کردند
grade کامبیز دیرباز، سفیر تیگو8 پرو مکس غول دو دیفرانسیل در کنار آقای بازیگر
grade تغییر ساعت کاری مراکز معاینه فنی تهران
grade تست درایو لاماری ایما در پیست آزادی
grade تجربه رانندگی ام وی ام X55 پرو در پیست آزادی
grade آنچه که باید در خصوص خودروهای گذر موقت باید بدانیم
grade بهترین لوازم جانبی خودرو در سال 2021
grade بهترین پمپهای باد پایی مخصوص خودرو در سال 2021
grade بهترین نرم افزارهای بازی رانندگی خودرو برای تلفن همراه
grade افزایش اقبال 31 درصدی رنگ مشکی میکا کرمان موتور
grade خودروهای کرمان موتور در خط رنگ تمام اتوماتیک
grade اولین تجربه رانندگی با جنسیس G90 مدل 2023
grade نیم نگاه به جک J7 کرمان موتور + فیلم
grade روشن کردن خودرو با جامپ استارتر وقتی باتری ماشین خوابیده
grade جک J7 محصول جدید کرمان موتور با لوگوی جدید رونمایی شد + قیمت
grade مزایای فرمان برقی نسبت به فرمان هیدرولیک +فیلم
grade اشکودا کوشاک 2022 امپراطوری دورگه از اروپا و آسیا
grade مزایا و معایب عرضه خودرو در بورس کالا
grade چانگان یونی تی سایپا چه مشخصاتی خواهد داشت + فیلم
grade استون مارتین والهالا مدل 2022
grade آموزش خرید دیگنیتی و فیدلیتی از طریق بورس کالا
grade هایما 7X مینی ون جدید ایران خودرو
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade فیلم معرفی و مشخصات دیگنیتی پرستیژ
grade معرفی مینی ون فردا فورتینگ M4
grade چری رسما از تصاویر آریزو 8 رونمایی کرد
grade محصول جدید کرمان موتور KMC K7 در یک نگاه
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade اولین رویارویی با مزدا 3 توربو 2022: پله پله تا ملاقات تجمل!
grade رونمایی شگفت انگیز فردا فورتینگ ام4 FM4
grade اولین تجربه رانندگی با لینکلن نویگیتور 2022: باور کن نگاه ما به جاده است!
grade سانتافه ایرانی، 600 میلیون تومان! خودروی ریرا چه مشخصاتی دارد؟
grade شاسی بلند جدید رنو رونمایی شد
grade لوسید ایر مدل گراند تورینگ پرفورمنس 2022 در نگاه اول
grade رونمایی از تیگارد x35
grade نسخه ارتقاء یافته خودروی جی 4 با امکانات بیشتر روانه بازار می شود
grade آموزش خرید لاماری ایما در بورس کالا
grade مشخصات و بررسی هایما 8S در شهر آفتاب
grade لیموزین الکتریکی چینی
grade واردات به سبک ایران خودرو آزاد شد
grade ریسپکت تنها سدان جدیدنمایشگاه شهر آفتاب
grade قیمت لاماری ایما رسما اعلام شد: 989 میلیون تومان
grade بنتلی بنتایگا و بنتلی بنتایگا اسپید 2021
grade اولین رانندگی مزدا CX-50 مدل 2023 یک شاسی بلند فوق اسپرت
grade دلالی جدید خودرو به سبک بورس کالا
grade تصویر اولیه مرسدس بنز کلاس تی جدید
grade معرفی هوندا HR-V مدل 2023 پیش از رونمایی
grade شاسی بلند هیوندای پالسید 2023 چهره جدید خود را به رخ کشید
grade موتورسیکلت های تهران برقی می‌شوند
grade رونمایی از فونیکس FX مدیران خودرو در 3 تیپ
grade آیا ایران خودرو قصد مونتاژ مرسدس بنز E200 را دارد؟
grade سدان پرچمدار الکتریکی مرسدس AMG EQS مدل 2022
grade کیا تلوراید جدید بزودی معرفی می‌شود
grade خرید خودرو در بورس مشروط شد
grade طرح تبدیل پارس معمولی به پارس سفارشی
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه فروردین 1401
grade طرح فروش هایما 8S در بورس اعلام شد + قیمت پایه
grade گزارشی خودمانی از تحویل اولین سری خودروهای لاماری ایما
grade نمایشگاه خودروی پکن در تهران افتتاح شد
grade نیم نگاه به KMC K7، KMC J7، جک اس 5 جدید و جک جی 4 کرمان موتور
grade محصول جدید خودروسازی بم BAC X3 به بازار می آید
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به دو شیوه ممکن شد
grade شرایط جدید فروش سه محصول کرمان موتور اعلام شد
grade شروط واردات خودرو در 1401
grade ارتقا سطح کیفی جک S5 TGDI
grade خودرو KMC K7 روی خط تولید
grade به بهانه یازدهمین نمایشگاه خودرو کرمان؛ ام وی ام همچنان از چهره جدیدش می‌گوید
grade فیلم بررسی مشخصات فونیکس FX مدیران خودرو
grade فروش تیگو 8 پرو مکس آغاز شد + قیمت و مشخصات
grade در حاشیه چهارمین نمایشگاه خودرو؛ گروه بهمن چهار محصول جدید خود را معرفی کرد
grade سایپا شاهین وارد بورس شد
grade آغاز پیش فروش لاماری ایما
grade بالنو، خودرو اقتصادی سوزوکی برای بازار هند
grade رونمایی محصول جدید بهمن موتور؛
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - دهه فجر 1400
grade ثبت نام شاهین سایپا بدون قرعه کشی
grade افزایش ساعت کار شماره گذاری و مراکز تعویض پلاک خودرو در اسفند 1400
grade طرح ارائه خدمات پس از فروش کرمان موتور در نوروز 1401
grade فروش فونیکس FX پریمیوم آغاز شد +قیمت
grade اثر 8 دستور رییس جمهور بر خودروسازی کشور
grade  رادارهای نقطه کور: وقتی حادثه خبر می‌کند
grade کانسپت سوزوکی eVX در نمایشگاه خودروی هند رونمایی شد
grade سریعترین شورلت کوروت به بازار آمد
grade خودرو با ورود شورای رقابت رسماً گران می‌شود؟
grade وضعیت طرح ترافیک در سال 1401
grade طرح جدید پیش فروش 8 محصول ایران خودرو - اسفند 1400
grade بازدید سفیر کره جنوبی از غرفه کرمان موتور و ابراز امیدواری برای بازگشت هیوندای
grade شرایط فروش دیگنیتی ‌پرایم و فیدلیتی پرایم
grade وضع قوانین به نفع دلالان
grade آغاز دومین مرحله ثبت نام لاماری ایما از شنبه
grade 8 دستور رییس جمهور برای صنعت خودرو ابلاغ شد
grade طرح جدید فروش محصولات سایپا ویژه بهمن 1400
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade فروش نقدی محصولات ایران خودرو - ویژه دهه فجر 1400
grade افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی خودرو تا ساعت 18
grade آمار ناامیدکننده خودروسازان
grade نرخ‌های جدید طرح ترافیک اعلام شد
grade طرح فروش فوری محصولات زامیاد
grade سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو راه اندازی شد
grade دولت باید از صنعت خودرو کنار بکشد
grade شرایط جدید کرونایی برای سفر های جاده ای اعلام شد
grade بخشنامه جدید فروش فوری ایران خودرو ; اسفند 1400
grade خودروهای کنترل از راه دور و فناوری نسل پنج
grade فیلم بررسی مشخصات فنی mvm x55 pro
grade نشست خبری گروه بهمن در نمایشگاه خودرو
grade اعلام جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه‌ای
grade بازی خودروسازان با قیمت در سایه فقدان کیفیت/ «چوب حراج» ایران خودرو و سایپا به اعتماد افکارعمومی
grade نرخ بیمه نامه شخص ثالث خودروها در سال 1401
grade نارضایتی مردم موجب بازدید آیت‌الله رئیسی از ایران‌خودرو شد/تاکید رئیس جمهور بر رفع انحصار خودرو
grade دلایل ناتوانی خودروسازان برای عرضه محصولات جدید
grade دوگانه سوزها در خط پایان تولید
grade افزایش کرایه‌های مترو، اتوبوس و تاکسی
grade اعلام اولین طرح فروش فوری سایپا در سال 1401
grade متمایز بودن در عرضه محصولات ویژگی منحصر گروه بهمن
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - اسفند 1400
grade واکنش خودروسازی جهان به جنگ اوکراین
grade تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت آنلاین می‌شود
grade توضیح پلیس درباره شماره‌گذاری خودرو در درب منزل
grade ای کاش به جای قیمت خودرو، چگونگی خودروی ایمن ساختن را کشف می کردیم
grade مخالفان واردات خودرو چه می‌گویند؟
grade لیست قیمت جدید کارخانه ای محصولات ایران خودرو
grade آمادگی مراکز معاینه فنی برای مراجعه شهروندان
grade خودروهای لوکس تا پایان سال 1400 امحاء می‌شوند
grade فروش خودروسازان تا اطلاع ثانوی متوقف شد
grade کمیسیون تلفیق مجلس واردات خودرو را تصویب کرد
grade جریمه خودرو‌هایی که پشت آمبولانس‌ها حرکت می‌کنند
grade رانت‌های هنگفتی که دلالان خودرو به جیب می‌زنند/ 175 هزار میلیارد ناقابل در جیب سوداگران
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade رای مثبت مجلس به واردات 70‌هزار دستگاهی خودرو
grade خودروسازان ملی جان مردم را شوخی گرفتند
grade فیدلیتی و دیگنیتی قرعه کشی خواهند شد؟!
grade خروج و تردد خودرو بدون پلاک از کارخانه ممنوع است
grade بحران تردد 8 میلیون دستگاه خودروی فرسوده
grade پیش فروش عادی فیدلیتی پرایم شنبه هفدهم اردیبهشت
grade ایران؛ تنها کشور جهان که واردات خودرو در آن ممنوع است!
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه عید سعید فطر
grade جک j4 اولین محصول بومی تمام برقی کرمان موتور به بازار می آید
grade تردد دودزاها بدون محدودیت
grade مدیر عامل اسنا به نامه اخیر شهرداری تهران واکنش نشان داد
grade فروش اقساطی پیکاپ KMC T8 خرداد 1401
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade بهانه‌های خودروسازان در توجیه ایمنی پایین خودرو‌ها مردم را بیشتر عصبانی می‌کند
grade اتمام حجت سطوح عالی کشور با خودروسازان
grade نماینده مجلس: قرار است ارز گوشی آیفون به واردات خودرو اختصاص یابد
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade تسلا دیگر پرفروش‌ترین خودروساز الکتریکی جهان نیست
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade بهبود کیفی خودرو با شعاردرمانی؟
grade افتتاح دو کارخانه قطعه سازی با حضور مدیرعامل قوای محرکه کرمان خودرو
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade 3 دلیل برای انتخاب ایکس22پرو: نگاه‌ها به سمت شما خواهد بود
grade افزایش بی‌سابقه نرخ عوارض آزاد راه‌ها تا 101 درصد+ جدول
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade آغاز اولین طرح فروش نقدی و اقساطی KMC J7 کرمان موتور
grade مدیران خودرو با تجارت شتاب گرفت
grade برنامه ایران خودرو برای افزایش تولید و عرضه هایما
grade کرمان موتور از پلتفرم اختصاصی PS1 در نمایشگاه تحول صنعت خودرو رونمایی می‌کند
grade بازدید استاندار کرمان از کارخانه کرمان موتور
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade همکاری باشگاه مشتریان کرمان موتور و بیمه سامان برای صدور بیمه پیمایشی
grade پذیره‌نویسی اوراق مرابحه «کرمان» در همان روز اول به پایان رسید
grade آموزش افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade باشگاه مشتریان کرمان موتور پنج ساله شد
grade نمایش توانمندی‌های ایران خودرو و 21 سازنده داخلی در روسیه
grade بازدید مدیرعامل بانک تجارت از شرکت کرمان موتور
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade رادارهای خطی در خودروهای فونیکس: انحراف ناپذیر!
grade مرحله‌ی سوم «فروش خودرو» در سامانه جامع یکپارچه خودرو به زودی برگزار می‌شود
grade باکیفیت و بی کیفیت ترین خودروهای ساخت داخل مشخص شدند
grade خودروی ملی بر پایه پلتفورم PS1 کرمان موتور و مپنا در ونزوئلا
grade ماجرای واردات خودرو به کجا رسید؟
grade آماده باش امدادخودرو کرمان موتور به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی
grade اسکوترهای برقی چه زمانی وارد تهران می‌شوند؟
grade خودروهای ناقص سایت مرکزی ایران خودرو صفر شد
grade واردات خودرو نهایی شده است
grade شوک شورای رقابت به بورس، خودرو را از بورس کالا حذف شد؟
grade احراز اصالت قطعات یدکی فقط با یک پیامک
grade ارتقای کیفی 59 قطعه از محصولات ایران خودرو
grade نام خودروی جدید کرمان موتور را پیشنهاد کنید و همان خودرو را جایزه بگیرید
grade ممنوعیت عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو
grade تکذیب واردات خودرو با رمز ارز (22 مردادماه 1401)
grade زمان برگزاری سومین فروش یکپارچه خودرو مشخص شد
grade تفاهم امدادخودرو ایران و بانک آینده برای تلفیق خدمات خودرویی و بانکی
grade کلاسیک‌سواران در انتظار اصلاح مصوبه هیات دولت
grade برگزاری آزمون فنی اختصاصی هیوندای در ايران
grade سفر به بابلسر از دریا تا جنگل
grade نگاه کلی به فیدلیتی، ریسپکت، پیکاپ G9 و سایر محصولات گروه بهمن
grade این خودروها معاف از مالیات می‌شوند
grade اسکای ول اولین شاسی بلند برقی ایران محصول مشترک کرمان موتور و مپنا
grade امروز آخرین مهلت شرکت در مسابقه نام گذاری خودرو جدید کرمان موتور
grade لاماری ایما را با قیمت قبلی بخرید +جزئیات شرایط فروش
grade عرضه جک s5, جک j4 و کی ام سی T8 کرمان موتور در بورس کالا + فیلم
grade لوازم و قطعات خودرو را از یدک مارکت بخرید
grade اولویت شرکت آرین موتور، ارائه خودروهای با کیفیت است
grade راه اندازی سرویس در محل کرمان موتور در شهر مشهد (+جزئیات)
grade امکان خرید آنلاین لوازم یدکی محصولات کرمان موتور فراهم شد+ جزئیات و آدرس سایت
grade شرایط فروش لاماری ایما - آذر ماه ۱۴۰۱
grade شرایط فروش فوق العاده لاماری ایما دی ماه 1401
grade حذف مدت پنج ماه از تاریخ تحویل و با حداقل ۱۰۰۰ کیلومتر کارکرد از گارانتی خودرو
grade خرید لوازم یدکی و دغدغه‌های قبل از خرید
grade اسامی نخستین خودروهای وارداتی اعلام شد
grade نوزدهمین شعبه خودرو 45 افتتاح شد
grade شش ماه حبس در انتظار مخدوش کنندگان پلاک خودرو
grade توقف عرضه خودرو در بورس کالا، صحت ندارد
grade طرح ترافیک را با 30 درصد تخفیف بخرید
grade آغاز چهارمین مرحله از عرضه لاماری ایما در بورس کالا
grade نهال «خودروی بورسی» در حال خشک شدن است!!
grade مهلت کلینیک زمستانه خودروهای هیوندای تمدید شد
grade شیوه برخی تبلیغات برای خرید موتورسیکلت‌ها خلاف آیین نامه است
grade تکنولوژی PEPS: ارتقاء مرزهای رفاه و امنیت خودرو توسط فونیکس
grade کروز در رتبه 55 پانصد شرکت برتر ایران قرار گرفت
grade گروه بهمن رتبه 54 پانصد شرکت برتر ایران را به خود اختصاص داد
grade کروز پیشتاز اشتغال نخبگان و زنان
grade واردات خودروهای کارکرده تصویب شد
grade رانندگان تجاری امپاور و FAW را تست کردند
grade کامبیز دیرباز، سفیر تیگو8 پرو مکس غول دو دیفرانسیل در کنار آقای بازیگر
grade تغییر ساعت کاری مراکز معاینه فنی تهران