تکنولوژی جدید ترمز خودرو سوپرخازنها به جای اصطکاک

مهندس اشکان معصومی۱۳۹۷/۱۰/۰۲ ۰۸:۴۷:۳۸ 0

آیا می‌توان یک سیستم ترمز طراحی نمود که در آن به جای اصطکاک، نیروی الکترومغناطیسی خودرو را متوقف کند؟ تحقیقات پیوسته در دانشگاه مینه سوتا و دانشگاه تگزاس شمالی در خصوص چنین سیستم‌هایی در حال نتیجه گیری است. محققین این دانشگاه‌ها موفق به طراحی و ساخت یک سوپرخازن (Supercapacitor) کوچک شده‌اند که از جنس ورق کتانی با روکش نانو لوله کربنی(Carbon Nanotube) است...

در صد و پنجاه سال اخیر پیشرفت‌های زیادی در علم مواد صورت گرفته است و این در حالی است که در اصول تکنولوژی ترمز وسایل نقلیه، تقریبا تغییر زیادی صورت نگرفته است. البته تکنولوژی‌های پیشرفته و جدیدی مانند ترمز ضد قفل (ABS)، کالیپر شش پیستونه، سیستم‌های ترمز با روتورهای سرامیک کربن و  . . . هرگز با ترمزهای قدیمی که یک پد چرمی باعث توقف چرخ چوبی گاریها می شد، قابل مقایسه نیست؛ ولی باز هم عامل نگدارنده خودروهای لوکس امروزی، همان اصطکاک است. اصطکاک گرمای زیادی تولید می‌کند و گرما اثرات منفی روی عمر قطعات ترمز و در نتیجه عملکرد ترمز خودرو دارد. سیستم‌های ترمز خودروهای مسابقه‌ای امروزی برای خنک کردن قطعات ترمز از کانال‌ها و دریچه‌های هوا استفاده می‌کنند که مقادیر زیادی از اثرات گرمای ایجاد شده ترمز را خنثی می‌کنند. این کانال‌ها ممکن است بسته شوند و نتوانند کار خود را به صورت ایده آل انجام دهند. همچنین قطعات اینگونه ترمزها به زودی دچار خوردگی و فرسودگی می‌شوند و هرچه ترمز محکمتری گرفته شود، آنها سریعتر فرسوده می‌شوند. در مسابقات استقامت خودروها برای تیم‌های شرکت کننده، تعویض همزمان روتورها و لنت‌های ترمز در طی بیست و چهار ساعت مسابقه از نظر زمانی مقرون به صرفه نیست.
پس آیا می‌توان یک سیستم ترمز طراحی نمود که در آن به جای اصطکاک، نیروی الکترومغناطیسی خودرو را متوقف کند؟ تحقیقات پیوسته در دانشگاه مینه سوتا و دانشگاه تگزاس شمالی در خصوص چنین سیستم‌هایی در حال نتیجه گیری است. محققین این دانشگاه‌ها موفق به طراحی و ساخت یک سوپرخازن (Supercapacitor) کوچک شده‌اند که از جنس ورق کتانی با روکش نانو لوله کربنی(Carbon Nanotube) است، حالتی جامد دارد و وابسته به الکترولیتهای مایع خطرناک نیست. این سوپرخازن‌های جدید بر خلاف سوپرخازن‌های متداول، که در آنها از الکترولیت شیمیایی مایع و خطرناک استفاده می‌شود، حجیم و بزرگ نیستند و کوچک و سبک بوده و به عبارت دیگر، برای کاربرد در صنعت خودرو کاملا مناسب هستند، چون نیازی به مراقبت خاصی ندارند. باتری‌ها و خازن‌ها می‌توانند به صورت همزمان شارژ یا دشارژ شوند، ولی خازنها می‌توانند سریعتر از باتری‌ها شارژ شوند. باتری‌ها برای ذخیره انرژی وابسته به یک فرایند شیمیایی هستند، در حالی که خازنها انرژی را در یک میدان الکتریکی حفظ می‌کنند. تنها مشکل خازن‌ها این است که خازن‌ها تمام انرژی ذخیره شده را به یکباره تخلیه می‌کنند، در حالی که باتری‌ها تخلیه انرژی را به آرامی و به صورت خطی انجام می‌دهند. توقع نداشته باشید که مثلاً شورلت کوروت مدل 2018 با تکنولوژی ترمز سوپرخازن به بازار عرضه گردد، چرا که هنوز این پروژه در مرحله مفهومی (Concept) است. این سوپرخازنها قرار است ابتدا به عنوان منبع تامین انرژی در خودروهای هیبریدی مورد استفاده قرار گیرند که اغلب به وسیله ترمزگیری اصلاح شده و مولد انرژی، شارژ مجدد می‌گردند. وقتی که یک تکنولوژی به مرحله بهره برداری رسید، می‌تواند برای کاربردهای دیگری مانند سیستم‌های ترمز الکترومغناطیسی سازگار گردد.

سوپرخازن در ترمز خودرو

منافع عملکردی دیگری نیز در کاربرد این سوپرخازنها وجود دارد. خودروهای امروزی اکثراً= از چدن در روتورهای ترمز خود استفاده می‌کنند که بسیار سنگین است و همین عامل که مهندسین آن را وزن فنربندی نشده (Unsprung Weight) می نامند(چرا که در زیر سیستم تعلیق خودرو قرار گرفته است)، باعث کاهش کیفیت عملکردی و لذت سواری خودرو خواهد شد. اگر سیستم ترمزی طراحی گردد که بتوان در آن هم عامل گرمایش اصطکاک و هم وزن فنر بندی نشده را کاهش داد، به زودی ترمزگیری خودروها بهبود زیادی خواهد یافت. این سوپرخازنها مانند نمونه‌هایی که اخیرا توسط محققین تولید شده‌اند، انعطاف پذیر نیستند و کاملا صلب هستند. رانندگان خودروهای الکتریکی و هیبریدی، ترمزگیری مولد انرژی را در خودروهای خود احساس می‌کنند. هنگامی که شما در یک خودروی هیبریدی یا الکتریکی ترمز می‌گیرید یا پای خود را از روی پدال گاز برمی دارید، انرژی جنبشی ناشی از حرکت خودرو توسط موتورالکتریکی ذخیره می‌گردد و در این هنگام که موتور الکتریکی کار نمی‌کند، به یک ژنراتور یا مولد برق تبدیل می‌شود که سپس این انرژی در باتریها ذخیره خواهد شد. بازدهی این روش محدود است، چرا که بستگی کامل دارد به زمانی که طول می‌کشد تا باتری خودرو انرژی ایجاد شده را ذخیره کند و ممکن است نتواند در نبودن ترمزهای اصطکاکی، ترمزگیری مناسب خودرو را ضمانت نماید. شاید یک سوپرخازن بتواند این مشکل را حل کند.
    همانطور که گفته شد، برخلاف باتریها که انرژی را به صورت شیمیایی ذخیره می‌کنند، خازنها انرژی را در یک میدان مغناطیسی نگهداری می‌کنند و همانگونه که می‌توانند انرژی را به سرعت ذخیره کنند، توانایی تخلیه سریع آن را دارند. یک سوپرخازن قابل انعطاف و جامد، می تواند انرژی را سریعتر از یک باتری ذخیره کند و به موتور الکتریکی یا ترمز الکترومغناطیسی اجازه می‌دهد تا به صورت کامل انرژی ترمز اصطکاکی را تامین نماید. در نتیجه انرژی جنبشی کمتری در قالب گرما از بین می‌رود و بازدهی سیستم ترمز افزایش می‌یابد. همچنین به علت سنگینی قطعات ترمز اصطکاکی، وزن قطعات سیستم ترمز کاهش یافته و وزن فنربندی نشده نیز کمتر خواهد شد. از آنجا که در حال رانندگی، وزن سیستم ترمز و متعلقات آن همراه با سیستم چرخ‌های خودرو در حال چرخش هستند، وزن فنر بندی نشده در خودرو افزایش می یابد. هرچه وزن فنربندی نشده در خودرو کاهش یابد، عملکرد و بازدهی و عملکرد آن خودرو افزایش یافته و در نتیجه هندلینگ بهتر، لذت رانندگی بیشتر و سواری نرم تری را ارائه می‌دهد. پروفسور راجش راجامانی (Prof. Rajesh Rajamani) استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه مینه سوتا در آمریکا در خصوص این تکنولوژی جدید می گوید: "باتری‌ها نمی توانند به سرعت انرژی را ذخیره کنند یا آن را تخلیه کنند. وقتی که یک خودرو باید سریعاً ترمز کند، ترمزهای اصطکاکی باید به همراه ترمزهای الکترومغناطیسی به کار روند، زیرا ترمزهای الکترومغناطیسی نمی توانند به سرعت باتری را شارژ نمایند و در نتیجه نمی توانند سرعت خودرو را مطابق خواسته راننده کاهش دهند. برخلاف باتری، یک سوپرخازن می تواند سریعا انرژی را ذخیره و یا تخلیه کند."

 favorite_border 5
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade پرداخت آنلاین عوارض آزادراه‌ها با اپلیکیشن کیپاد
grade آیا قیمت خودرو در سال 98 افزایش می‌یابد؟
grade فراخوان خودروهای تولید 1393 و 2014 به معاینه فنی
grade 24 نکته ضروری که برای سفر در ایران باید بدانید
grade کدام محصولات ایران خودرو با مدل 98 وارد بازار شدند
grade هایما s7 جایگزین سوزوکی پس از ترک بازار ایران
grade آغاز طرح امداد نوروزی سال 98 شرکت کرمان موتور
grade شرایط تبدیل تعهدات سوزوکی ویتارا اعلام شد
grade مشتریان کرمان موتور با خیال راحت به سفرهای نوروزی بروند
grade همتا؛ طرح خوب رجیستری، اجرای افتضاح
grade وقتی ایران‌خودرو مدعی شکست تویوتا در داکار می‌شود!
grade بهترین ماشین سال 2019 اروپا معرفی شد
grade وزارت صنعت: بخشی از واردات خودرو به کشور آزادسازی می شود
grade تولید اولین شاسی‌بلند الکتریکی استون مارتین
grade تسلا Y رونمایی شد
grade لامبورگینی اونتادور SVJ رودستر، قوی‌ترین لامبورگینی دنیا
grade مسابقه برترین ویژگی داستانی خودروسازی کارمانیا ویژه نوروز 1398
grade تسلا Y، کراس‌اوور جدید تسلا
grade محل استقرار امدادهای نوروزی خودروسازی کارمانیا
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade آئودی R8 2019، سوپراسپرت بینظیر آئودی
grade لکسوس UX 2019، اولین کراس‌اوور سایز کوچک لکسوس
grade لادا با سه مدل جسورانه جدید احیا خواهد شد؟
grade ترافیک در اورست دردسری غیرقابل انکار
grade دوج چارجر 2019، سدان قلدر آمریکایی
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade آریو جدید سایپا هم آمد + طرح فروش فوری
grade پرداخت آنلاین عوارض آزادراه‌ها با اپلیکیشن کیپاد
grade سایپا و ایران‌خودرو خریداران همیشه در صحنه را قال گذاشتند!
grade اعلامیه سایپا در خصوص تحویل خودرو با مدل 98
grade دانگ فنگ H30 هم به لیست ناقص‌های ایرانخودرو پیوست!
grade دستور زمستانه برای نگهداری از کولر خودرو
grade هشدار جدی وزیر دادگستری به خودروسازان
grade طرح امدادی کرمان موتور ویژه نوروز 98
grade آیا قیمت خودرو در سال 98 افزایش می‌یابد؟
grade خودروی مفهومی کیا با 21 صفحه نمایش
grade قیمت‌گذاری خودرو بر اساس حاشیه بازار متوقف شود
grade خودروهای چینی بازار خودروهای کره‌ای را کساد کردند!
grade مستند بازدید از نمایشگاه خودرو پکن 2018 و خط تولید چری
grade فیلم تست و بررسی لوکسژن یو 5 - Luxgen U5
grade فیلم تجربه رانندگی با سیتروئن C3 در مسیر کاشان اصفهان
grade فیلم تست و بررسی جک جی 4 - جک j4
grade ساندرو بخریم یا ساندرو استپ وی؟
grade کامل‌ترین بررسی کوپا T210 محصول ریگان خودرو برای اولین بار در ایران
grade ملاقات با لوکسژن U5 جسور هوشمند + فیلم
grade حضور جک اس7 کرمان موتور در پاییز امسال قطعی شد
grade ترمیم و تعمیر شیشه ترک خورده ماشین
grade بازدید سبقت آزاد از خط تولید سیتروئن C3 در سایت کاشان
grade تصاویر لو رفته از تیگو 8 پیش از رونمایی، محصول احتمالی مدیران خودرو
grade هاوال H2 بخریم یا نه؟ استقبال مردم از هاوال h2 در روز تعطیل
grade فیلم تست و بررسی هاوال H2 بهمن موتور
grade فیلم بررسی پژو 207 اتوماتیک ایران‌خودرو
grade تویوتا کمری XSE 2018 تجربه رانندگی و بررسی مشخصات فنی
grade هفت تا از برترین وانت‌‌های جهان را بشناسید
grade پورشه با دو پرچمدار خود به پکن آمد: توریسمو و GT3
grade نگاهی مختصر به لکسوس LX570
grade نگاهی اجمالی به کانسپت اشکودا X ویژن در نمایشگاه ژنو سال 2018
grade حضور بنتلی در نمایشگاه پکن 2018