لادا با سه مدل جسورانه جدید احیا خواهد شد؟

محمد مهدی قهرمانی۱۳۹۷/۱۲/۱۶ ۱۶:۳۶:۳۴ 1

در نمایشگاه خودروی موسکو سال 2015، شاهد رونمایی از دو محصول جدید و یک خودروی مسابقه‌ای جدید از سوی لادا بودیم. در آن زمان اطلاعات دقیقی از اعضای جدید خانواده‌ی نچندان بزرگ لادا در دسترس نبود. لادا از مدل SUV کوچک خود با نام x-ray و سدان کوچک جدید خود به نام Vesta در نمایشگاه موسکو روسیه رونمایی کرد. 

 به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد، در نمایشگاه خودروی موسکو سال 2015، شاهد رونمایی از دو محصول جدید و یک خودروی مسابقه‌ای جدید از سوی لادا بودیم. در آن زمان اطلاعات دقیقی از اعضای جدید خانواده‌ی نچندان بزرگ لادا در دسترس نبود. در واقع لادا قصد داشت تا باری دیگر خود به بازار معرفی کند اما این بار می‌خواست که شنونده به محض شنیدن نام لادا، یاد سازنده‌ خودرو‌های خوش استایل، خواستنی و مطلوب و با کیفیت مرغوب بیافتد. لادا دل را به دریا زده است، چرا که اینبار هدفش تنها خریداران باوفای داخلی نیست، بلکه می‌خواهد خریداران در سراسر جهان داشته باشد. 
 لادا از مدل SUV کوچک خود با نام x-ray و سدان کوچک جدید خود به نام Vesta در نمایشگاه موسکو روسیه پرده برداری کرد. 

لادا وستا 
لادا وستا

همچنین یک نسخه مسابقه‌ای تورینگ جهانی از مدل وستا، توسط لاداخلق شده که از در سال 2016 به همراه R.H و J.T رانندگان بریتانیایی و M.K راننده  روسی، در مسابقات شرکت کردند.  تمامی این تغییرات شکل گرفته، تنها به لطف اداره شدن کمپانی مادر یعنی همان آوتوواز، توسط کمپانی خوش آوازه‌ی رنو- نیسان ممکن شده است. 

لادا وستالادا وستا

رنو- نیسان در سال ۲۰۰۸، در گام اول ٪۲۵ از سهام شرکت آوتوواز را به قیمت یک بیلیون دلار خریداری کرد و سپس به تدریج آن را افزایش داد‌. به طوری که الان شرکت رنو- نیسان مالک ٪۶۷ از سهام کمپانی لادا روسیه است.  
زبان طراحی جسورانه جدید که زیر نظر استیو ماتین بریتانیایی، طراح ارشد طراحی شده است اولین گام احیای لادا است که تا بحال در کما به سر می‌برد. در این پروژه از پلت فرم‌های شرکت رنو - نیسان استفاده شده است و چندان بعید هم نیست که لادا پیشرانه‌هایش را هم از رنو - نیسان به عاریه بگیرد. 
اولین فرشته‌ نجات جان لادا، وستا نام دارد. این خودرو که در سگمنت B قرار دارد، با طول ۴/۴ متر، افزایش طول دو دهم متری را نسبت به پیشکسوت خود یعنی لادا گراناتای سدان تجربه کرده است. وستا از از پلت فرم جدیدی سود می‌برد که انتظار می‌رود از این به بعد آن را بیشتر در سایر خودرو جدید لادا ببینیم.

لادا وستا 

محصول نهایی وستا که قرار است به تولید انبوه برسد، دقیقا کپی برابر اصل کانسپت مفهومی موجود در نمایشگاه موسکو خواهد بود اما احتمالا در بخش‌هایی مانند جزئیات چراغ‌های جلو و برخی جزئیات دیگر متفاوت باشد. نسخه ی مسابقه‌ای وستا که wtcc نام دارد، از بهار سال 2016 روئیت شد.

لادا وستا wtcc

همکاری تیم طراحی خودروهای شهری لادا با تیم طراحی خودرو مسابقه‌ای و البته طراح ارشد استیو ماتین، در جهت پیدا کردن بهترین توازن میان سواری نرم شهری و عملکرد مطلوب در پیست برای wtcc همچنان ادامه دارد. 
در رونمایی اختصاصی که طراح ارشد، استیو ماتین قبل رونمایی رسمی در نمایشگاه موسکو، برای رسانه‌ها ترتیب داد، این موضوع به خوبی برای ما روشن شد که لادا وستا، چه از لحاظ ابعاد و چه از نظر شکل و شمایل، در مقایسه با  گراناتا، شباهت بیشتری به یک خودروی مسابقه دارد.

لادا وستا wtcc

 و اما آخرین فرشته‌ی نجات لادا که گویی برگ برنده‌ی لادا هم به شمار می‌رود، x-ray نام دارد. این خودرو که در واقع باطن درویش مسلک داچیا ساندرو را زیر ظاهر شیک و موقر لادا پوشانده است، از کانسپت سه در ایکس ری الهام گرفته شده است. 
اگرچه مدل پنج در ایکس ری هم رسما تنها یک خودروی مفهومی است، اما شباهت‌های زیادی به کراس اوور کوچک جدید لادا که قرار بود در سال ۲۰۱۶ به فروش برسد، داشت. لادا ایده‌هایی برای تولید خانواده‌ی ایکس ری در سر دارد.
مطالب مرتبط:
#آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو

لادا ایکس ری 

در آن زمان استیو ماتین طراح ارشد لادا اذعان داشت: محصول نهایی که قرار است از کانسپت وستا تولید شود به کانسپت خود شباهت بسیار زیادی دارد اما در خصوص ایکس ری اگرچه جزئیات بکار رفته در کانسپت به محصول نهایی مرتبط است اما خودروی تولید انبوه چندان به کانسپت خود شباهتی ندارد. هر چند در حال حاضر ایکس ری تغییر چندانی نسبت به کانسپت خود ندارد.
او معتقد است که ایکس ری پتانسیل تبدیل شدن به یکی از محصولات پرفروش این کمپانی را دارد، چرا که تقاضا در بازار جهانی برای SUV‌های کوچک رو به افزایش است. امضای طراحی جدید لادا در قسمت جلو، به اصطلاح تو دل برو ترین قسمت این فرشته‌های نجات جدید است. 

لادا ایکس ری

خودروهایی که امروزه در بازار به فروش می‌رسند تقریبا تمامیشان ظاهرهایی مشابه به یکدیگر و تکراری دارند. امروزه خودروها عمدتا دارای جلو پنجره‌های ذوزنقه‌ای، کشیده و عمودی و یا یک تکه و بزرگ هستند. اما ماتین، با تحقیق و مطالعه‌ی رقبای، امضای طراحی جدید و ظاهری کاملا متفاوت برای خودروهای جدید طراحی کرد.

لادا ایکس ری 

او برای اینکه خودروهایی زیبا و البته با ظاهری متفاوت به بازار عرضه کنند، تصمیم به استفاده از تم ایکس به عنوان امضای طراحی جدید شرکت لادا گرفت. تم ایکس در نمای جلو، چراغ‌ها و مه شکن‌ها را، توسط جلو پنجره و دریچه‌های ورودی هوای پائینی به یکدیگر متصل کرده و ظاهری مشابه حرف ایکس انگلیسی در قسمت جلویی خودرو ایجاد می‌کند. با نگاه به نیم‌رخ ماشین، در مواجهه با طرح‌های ایکس حکاکی شده بر روی بدنه، به خوبی متوجه آثار تم ایکس می‌شوید. دلیل اصلی تم ایکس برای امضای طراحی جدید شرکت، جسورانه بودن این تم بود. 
استیو معتقد است تم ایکس در نمای جانبی، طرحی بسیار ظریف و تمیز و البته ساده است که باعث بهتر جلوه دادن چرخ‌های خودرو می‌شود. در طراحی گرافیک چراغ‌های عقب نیز آیکون و نماد ایکس به خوبی قابل مشاهده است. نماد‌های ایکس شکل حکاکی شده بر روی بدنه‌ی خودرو، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در کنار چراغ‌های عقب، یک ایکس دیگر تشکیل می‌دهند. در کل در همه جای خودرو رد پای تم ایکس قابل مشاهده است. 

لادا ایکس ری

اتاق خودروهای جدید لادا به خودروهای اروپایی شباهت بسیار زیادی دارد. نمایشگر لمسی بزرگ و استفاده از متریال نسبتا مرغوب برای ساخت ادوات داخلی، از جمله مواردی است که این خودروها را به خودروهایی اروپایی شبیه ساخته است. نکته‌ جالب داستان این است که تم ایکس به داخل خودرو نیز راه یافته و صندلی‌های چرم این خودرو هم مجهز به نماد ایکس شده‌اند. 

لادا ایکس ری

جسارت و اعتماد به نفسی که لادا اخیرا به دست آورده است، در برخی جزئیات این خودروها مانند لوگوی لادا در قسمت عقبی خودرو، قابل مشاهده است. زیرا لادا از لوگویی مدرن و نسبتا بزرگ برای قسمت عقبی خودروها استفاده کرده است. بعد از ایکس‌ری و وستا، امضای جدید طراحی این برند یعنی همان تم ایکس، در سایر محصولات لادا نیز وجود خواهد داشت.

لادا ایکس ری

هرگونه کپی برداری کامل یا بخشی از مطالب وبسایت پایگاه خبری سبقت آزاد در سایر سایت‌های اینترنتی، نشریات کاغذی، شبکه‌های اجتماعی و... ممنوع بوده و فقط با ذکر منبع و درج هایپر لینک به وب سایت «سبقت آزاد» مجاز خواهد بود.

 favorite_border 6
loyalty 

خودروسازای ضعیفی مثل لادا .. باید شریکش نیسان باشه واقعا جای تاسف داره .. چقدر تاسف بخوریم آخه همه دنیا با هم تعامل میکنند و ما داریم دور کشور دیوار میکشیم..دیروز خوندم تانزانیا هم مارو تحریم کرد واقعا باید کسایی که برای مردم کار کنند و مردم ولی نعمتشون هستند... بی جربزه و ناکارآمد باشند که مملکت به این روزا بیوفته از ماست که برماست.. به قولی این روزا چه راحت ، سخت میگذره..


لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade بررسی ساینا SE فول آپشن سایپا
grade زمان تعویض کاتالیست و اگزوز خودرو
grade سوزوکی ویتارا توربو 2018
grade بررسی سایپا کوییک به همراه مشخصات فنی
grade طرح تبدیل برای مشتریان برلیانس هم صادر شد/ زنگ خطر برای تعطیلی پارس خودرو
grade کسانی که با قیمت‌های بالا خودرو خریده‌اند منتظر زیان باشند
grade افزودن امکانات جدید بر روی دستگاه‌های خودپرداز بانک پاسارگاد
grade خودروی دنا پلاس از این پس بدون سانروف و رینگ آلومینیومی
grade واردات خودروهای هیبریدی از پرداخت حقوق ورودی معاف می‌شود
grade 9 شاسی بلند لوکس و ایمن 2019
grade قیمت خودرو دیگر گران نخواهد شد
grade روغن موتور گران شد
grade قیمت‌ها دوباره از بازار مجازی خودرو حذف شد، اما هست!
grade رنج روور مخصوص فضانوردان ساخته شد
grade افزایش روند ترخیص خودروها از گمرک / آزادسازی تمام برندها تا 2 ماه آینده
grade قیمت خودرو و مسکن به سایت ها بازگشت
grade مخالفت مجلس با مسکوت ماندن طرح ساماندهی بازار خودرو
grade ترخیص 350 خودرو دپو شده از گمرک
grade انبار تعداد زیادی خودرو در خودروسازی‌ها
grade تعهدات معوق ایران خودرو تا زمستان امسال به روز می‌شود
grade پاک کردن صورت مسئله از رو دیوار! حمله به سایتهای آگهی فروش خودرو
grade رونالدو مالک گران ترین خودرو تاریخ، بوگاتی La Voiture Noire نه و نیم میلیون پوندی!
grade آیا لادا از حضور در ایران پا پس کشیده است؟
grade بهترین خودروهایی که ارزان‌ تر از 30.000 دلار هستند
grade نقد و بررسی نسل جدید مزدا 3
grade تسلا مدل اس هم مانند پژو 405 خود به خود در آتش می‌سوزد
grade کادیلاک CT5 مدل 2020، سدان جدید کادیلاک معرفی شد
grade درخشش byd با رونمایی از 23 خودرو در نمایشگاه خودرو شانگهای
grade دلایل روشن نشدن خودرو و بد استارت خوردن
grade جک اس 3 مدل 2019، تحولی در زبان طراحی جک
grade تست رانندگی میتسوبیشی اوتلندر 2016
grade همه چیز درباره رمز یکبار مصرف
grade سوپراسپرت الكتريكی Miss R تایوانی یقه تسلا را گرفت
grade نیم قرن با گودزیلا، نیسان جی‌ تی‌ آر 50 ساله شد
grade طرح فروش فوری تنظیم بازار شرکت ایران خودرو ویژه اردیبهشت 98
grade بررسی ساینا SE فول آپشن سایپا
grade خبر خوش، بازگشت عادل فردوسی پور با برنامه نود
grade زمان تعویض کاتالیست و اگزوز خودرو
grade سوزوکی ویتارا توربو 2018
grade به این 3 دلیل منتظر ارزانی خودرو نباشید
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade همتا؛ طرح خوب رجیستری، اجرای افتضاح
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade معرفی و مشخصات فنی ساینا برقی
grade بهترین جلوپنجره‌های صنعت خودرو
grade فورد موستانگ شلبی GT500 2020، جدیدترین نسل محبوب‌ترین عضلانی تاریخ
grade اولین خودروی هنتنگ X7 روی خط مونتاژ رفت
grade کانسپت لکسوس LC کانورتیبل 2019، کانسپتی معمولی و ساده
grade مرسدس بنز CLA 2020، اسپرت جذاب اشتوتگارتی
grade مشتریان معترض بی وای دی اس 7 در نمایشگاه خودرو تهران در غیاب کارمانیا
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو