بررسی سوپراسپرت اتریشی KTM X-Bow GT

مهندس اشکان معصومی۱۳۹۸/۰۴/۳۱ ۱۴:۵۳:۰۳ 0

کمپانی KTM در سال 1934 توسط یک مهندس اتریشی به نام یوهان ترونکن پولتز در شهر ماتیگ هوفن اتریش تأسیس گردید که در سال 1991 به دلیل مرگ مالک آن و مشکلات مالی ورشکست شد و در سال 1992 توسط بانک خریداری و دوباره راه اندازی شد. عمده شهرت برند KTM اتریش به دلیل موفقیت‌های متعدد آن در عرصه مسابقات معتبر قهرمانی موتورسواری بین المللی است، ولی ‌این کمپانی در نزدیکی شهر گراتس اتریش یک کارخانه خودروسازی تأسیس نموده است و در سال 2008 یک خودروی سوپراسپرت دو نفره با نام X-Bow را در نمایشگاه ژنو رونمایی کرد. در‌ این مطلب به بررسی فنی خودروی KTM X-Bow می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد، در اوایل شهریور ماه 1394 و پس از توافقات اولیه هسته‌ای، گروهی از کشور اتریش برای گسترش روابط تجاری با ‌ایران وارد کشور شدند. البته کشور اتریش از مدت‌ها قبل به دنبال ‌ایجاد تنوع در نوع فعالیت‌های تجاری خود در‌ایران بوده است. اواسط سال 1391 بود که شایعاتی مبنی بر ورود خودروی سوپراسپرت و گران قیمت اتریشی KTM با نام X-Bow به‌ ایران به گوش می‌رسید. قبل از آن، نمایندگی شرکت KTM در‌ایران یعنی کویر موتور موتورسیکلت‌های گران قیمت موتوکراس، مینی کراس و اسپرت‌ این برند اروپایی را به‌ ایران وارد کرده بود.

بررسی سوپراسپرت اتریشی KTM X-Bow GT

‌این شایعات در همان زمان از طرف شرکت وارد کننده تأیید شد و علیرغم حدس و گمان‌های موجود در خصوص قوانین پلاک گذاری و خاص بودن ‌این خودرو برای تردد در شهر، شش دستگاه از آن وارد کشور شد و یک دستگاه از آن‌ها به فروش رسید که مراحل پلاک گذاری به راحتی انجام شد. اما با گذشت چند سال از برجام و در نتیجه لغو برجام، واردات این خورو نیز به بن بست رسید. در‌این مطلب به بررسی فنی خودروی KTM X-Bow می‌پردازیم.

معرفی KTM
کمپانی KTM در سال 1934 توسط یک مهندس اتریشی به نام یوهان ترونکن پولتز در شهر ماتیگ هوفن اتریش تأسیس گردید که در سال 1991 به دلیل مرگ مالک آن و مشکلات مالی ورشکست شد و در سال 1992 توسط بانک خریداری و دوباره راه اندازی شد. در سال 1993 شرکت KTM شرکت‌های موتورسیکلت سازی Husqvarna و Husaberg سوئد را خریداری نمود و تا امروز موتورسیکلت‌های موتوکراس و اسپرت را در مدل‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌نماید. البته عمده شهرت برند KTM اتریش به دلیل موفقیت‌های متعدد آن در عرصه مسابقات معتبر قهرمانی موتورسواری بین المللی است، ولی ‌این کمپانی در نزدیکی شهر گراتس اتریش یک کارخانه خودروسازی تأسیس نموده است و در سال 2008 یک خودروی سوپراسپرت دو نفره با نام X-Bow را در نمایشگاه ژنو رونمایی کرد.

بررسی سوپراسپرت اتریشی KTM X-Bow GT

در همان سال‌ این خودرو توسط برنامه تاپ‌گیر جایزه بهترین خودروی اسپرت سال 2008 را از آن خود نمود و در مسابقه قهرمانی FIA GT4 سال 2008 شرکت کرد و به مقام قهرمانی نیز رسید. خودروی X-Bow یک خودروی سوپراسپرت حرفه‌ای چهارچرخ است که توسط شرکت کیسکا دیزاین طراحی گردیده، پیشرانه به کار رفته در آن از کمپانی آئودی آلمان تعبیه شده و شاسی آن ساخت شرکت دالارا است. ‌این خودرو در سطح بالایی از استانداردهای خودروهای مسابقه‌ای قرار داشت و با استفبال خوبی مواجه شد. به همین جهت در سال 2011 دو مدل X-Bow R و X-Bow Race نیز توسط کمپانی KTM به بازار ارائه شدند. موفقیت‌های ‌این خودرو در مسابقات مختلف، باعث شد تا کمپانی KTM برای ساخت یک مدل خیابانی از ‌این خودرو با مجوز تردد در جاده و شهر تصمیم بگیرد. از‌این رو در سال 2013 مدل X-Bow GT را بر روی پلتفرم سری R طراحی و تولید نمود. در کارخانه مجهز KTM در شهر گراتس اتریش، سالانه تنها 100 دستگاه از مدل‌های GT، R و RR توسط متخصصان و مهندسان برجسته ‌این کمپانی ساخته می‌شود. اکثر فعالیت‌های مرتبط با مونتاژ‌این خودرو توسط دست و با دقت و ظرافت فراوان انجام می‌گردد.

بررسی سوپراسپرت اتریشی KTM X-Bow GT

طراحی بدنه KTM X-Bow GT
طراحی و ساخت بدنه یک تکه مدل GT توسط شرکت Wethje آلمان صورت گرفته است که با شرکت‌های خودروسازی بزرگی مانند پورشه، بی‌ام‌و و آئودی نیز همکاری دارد. ‌این خودرو بر مبنای سری R مدل مسابقه‌ای شرکت KTM طراحی و تولید شده است. بدنه یکپارچه‌ این خودرو از چهار لایه فیبرکربن ساخته شده که کاربرد فیبرکربن در فرآیند ساخت بدنه خودرو، علاوه بر رساندن وزن بدنه تا 80 کیلوگرم، استحکام بدنه را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. تفاوت مدل GT با مدل R در وجود شیشه محافظ منحنی در جلوی خودرو است که از نظر ظاهری با شیشه‌های جانبی بدون قاب خودرو به صورت یکپارچه در آمده است. همچنین سقف پارچه‌ای و نرم خودرو از نوع X-Top بوده که قابلیت نصب و برداشتن را دارد. افزایش شیشه جلوی خودرو به‌ این دلیل بوده که راننده و سرنشین برای سواری در جاده و شهر نیازی به کلاه ‌ایمنی نداشته باشند. در شیشه جلوی خودرو از یک تکنولوژی جدید گرمایشی استفاده شده است که با عبور سیم‌های بسیار ظریف انتقال دما از لایه‌های شیشه، از بخار نمودن آن در سرمای زمستان جلوگیری می‌گردد. شیشه‌های جانبی که به عنوان درب‌های خودرو تعبیه شده‌اند، توسط یک سیستم به نام شوک گازی با ظرافت خاصی باز و بسته می‌شوند. بدنه سبک‌ این خودرو از جنس فیبرکربن بوده که تنها 80 کیلوگرم وزن دارد و وزن کلی خودرو را تا 860 کیلوگرم کاهش داده است. فاصله کف خودرو از زمین 126 میلی‌متر است که همراه با رینگ‌های آلیاژی 10 پره خودرو به رنگ مشکی، ظاهری اسپرت به خودرو بخشیده است. در جلوی خودرو یک زه افقی از جنس کامپوزیت برای هدایت جریان هوا تعبیه شده است و در عقب خودرو یک دیفیوزر از جنس آلومینیوم برای کاهش نیروی درگ و بهبود خاصیت ‌ایرودینامیکی نصب گردیده است. میله‌های محافظ ضد واژگونی از جنس آلومینیوم بوده و به بدنه اتصال یافته‌اند که به دلیل نوع طراحی، نحوه اتصال به بدنه و جنس مواد بکار رفته، تا 2.5 برابر وزن خودرو را تحمل می‌کنند و‌ایمنی سرنشینان را فراهم می‌نمایند. کلیه فرآیندهای عملیاتی در هنگام ساخت و مونتاژ خودروی X-Bow GT به صورت الکترونیکی ذخیره می‌شوند تا علاوه بر به کارگیری حداکثر دقت در پروسه تولید، حداقل خطا در آن قابل تشخیص و پیگیری باشد و‌ایمنی خودرو را به حداکثر برساند.

بررسی سوپراسپرت اتریشی KTM X-Bow GT

طراحی داخلی
از آنجا که ظاهر خودروی KTM X-Bow GT شبیه به مدل‌های مسابقه‌ای آن است، لذا طراحی کابین آن نیز شباهت زیادی به مدل‌های مسابقه‌ای X-Bow دارد و از‌این رو از کابینی لوکس با تجهیزات پیشرفته برخوردار نیست و برای طراحی درون اتاق آن از استانداردهای خودروهای مسابقه‌ای استفاده شده است. روی کنسول وسط دکمه‌های کنترلی شامل دکمه استارت موتور، کلید برف پاک کن، کلید ضد بخار و گرمکن شیشه جلو، سوئیچ تنظیم سیستم تهویه مطبوع و . . . با جانمایی بهینه شده، قرار گرفته‌اند و در قسمت بالای کنسول، صفحه نمایشگر بزرگی برای نمایش اطلاعات مفید راننده با پس زمینه نارنجی رنگ تعبیه شده است. فرمان خودرو دارای قابلیت تنظیم ارتفاع و عمق است و اکثر دکمه‌های کنترلی مورد نیاز راننده بر روی غربیلک فرمان و در دسترس راننده قرار گرفته‌اند. صندلی‌های یک تکه اسپرت‌ این خودرو که با طراحی زیبا از مواد باکیفیت و مرغوب توسط ریکارو آلمان ساخته شده‌اند، به بدنه کربنی خودرو متصل گردیده‌اند و کمربندهای‌ ایمنی چهارنقطه‌ای که به صورت یکپارچه روی صندلی‌ها نصب شده‌اند، محصول کمپانی  Schrothآلمان هستند. به دلیل یک تکه بودن سیستم صندلی‌ها و نصب کمربندهای‌ ایمنی روی آن،‌این خودرو نیازی به‌ ایربگ ندارد، چرا که برخورد راننده و سرنشین با فرمان و داشبورد وجود نخواهد داشت. سیستم کیلس در‌این خودرو به صورت استاندارد تعبیه شده است که برای ورود و خروج و استارت بدون کلید خودرو استفاده می‌شود. برای راحتی راننده، پدال‌های ترمز و گاز و کلاچ قابل تنظیم هستند.

بررسی سوپراسپرت اتریشی KTM X-Bow GT

مشخصات فنی
خودروی KTM X-Bow GT  توسط یک پیشرانه چهار سیلندر 2.0 لیتری توربوشارژر TFSI ساخت آئودی با سیستم تزریق مستقیم سوخت، تقویت شده است که قدرتی معادل 285 اسب بخار در دور موتور 6400 دور در دقیقه و گشتاوری برابر با 420 نیوتن متر در دور موتور 3200 دور در دقیقه‌ ایجاد می‌کند. میزان مصرف سوخت در‌این خودرو 8.3 لیتر در صد کیلومتر و میزان انتشار گازهای آلاینده تنها 189 گرم بر کیلومتر است. قدرت موتور توسط یک گیربکس شش سرعته دستی به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود که با برخورداری از سیستم دیفرانسیل محدود کننده لغزش هرزگردی چرخ‌ها کاهش یافته و قدرت موتور با حداکثر چسبندگی ممکن، به چرخ‌ها منتقل می‌گردد.‌ این موتور قدرتمند، خودروی سبک وزن X-Bow GT را در مدت 4.1 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر در ساعت می‌رساند و حداکثر سرعت 230 کیلومتر در ساعت را برای آن فراهم می‌کند.

بررسی سوپراسپرت اتریشی KTM X-Bow GT

سیستم شاسی به صورت یک تکه است و سیستم تعلیق اسپرت خودرو با قابلیت تنظیم میزان تراکم کمک فنرها برای هندلینگ مناسب بهینه سازی شده است. سیستم ترمز خودرو توسط برمبو ‌ایتالیا تعبیه شده که در جلو از نوع دیسکی سوراخدار با قابلیت تهویه و کالیپر چهار پیستونه و در عقب از نوع دیسکی با کالیپر دو پیستونه است و قدرت توقف مناسبی را برای GT فراهم نموده است.
در پایان مطلب، باید اضافه کرد که رقبای اصلی ‌این خودرو در سراسر جهان، Ariel Atom و Catherham Seven هستند. ‌این خودرو در بازارهای جهانی به رنگ‌های مشکی، خاکستری، آبی و نارنجی و با قیمت 72,500 یورو(معادل 94,300 دلار) و گارانتی 24 ماهه بدون محدودیت کارکرد، در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

 favorite_border 2
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade فیلم بررسی پژو 207 اتوماتیک ایران‌خودرو
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade انواع لامپ در چراغ خودرو و نحوه تعویض آنها
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade بی ام و X3 مدل 2018
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade حضور ایران خودرو با پژو 301 در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید
grade رهام و ساینا EV در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید
grade با 3 میلیون تومان محصولات جک را اقساطی و بدون بهره بخرید
grade پیکاپ تایگر با ریگان خودرو در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید حضور یافت
grade آئودی Q3 اسپرت بک 2020 کوپه جذاب آلمانی معرفی شد
grade 17 حقیقت در مورد شورولت کامارو که هر علاقه‌مندی باید بداند
grade بررسی شلبی کبرا دیتونا کوپه مدل 1960
grade فیلم بررسی بسترن B30
grade شرایط فروش جک اس 5، اس 3 و جی 4 کرمان موتور با 3 میلیون تومان
grade پیکاپ جک T8 رقیب قدر آسنا در راه بازار ایران
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade جک S4 به کرمان موتور رسید
grade شرایط فروش جدید سایپا با تحویل فوری پراید 111 اعلام شد
grade پژو 207 اتوماتیک بخریم یا رنو ساندرو؟
grade شرایط جدید فروش فوری ایران خودرو اعلام شد
grade شرایط جدید فروش اعتباری ایران خودرو ویژه مرداد 98
grade قیمت جدید پژو 207 دنده ای ویژه مرداد ماه 98
grade لیست قیمت جدید لاستیک‌های شرکت بارز اعلام گردید
grade شرایط جدید فروش اعتباری سه محصول ایران خودرو
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade معرفی و مشخصات فنی ساینا برقی
grade همتا؛ طرح خوب رجیستری، اجرای افتضاح
grade فورد موستانگ شلبی GT500 2020، جدیدترین نسل محبوب‌ترین عضلانی تاریخ