ریزش قیمت در بازار خودرو

سبقت آزاد۱۳۹۹/۰۸/۱۹ ۱۳:۵۸:۱۲ 0

روند نزولی نرخ ارز، ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو را رقم زد. روز گذشته بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از قیمت خودروها در بازار کاسته شد. به گفته فعالان بازار، در شرایط کنونی عرضه خودروهای احتکارشده به بازار افزایش یافته است حال آنکه به دلیل کاهش انتظار تورمی، متقاضی برای خودرو نیست. مطابق بررسی‌ها، دو عامل نقش تعیین‌کننده در میزان ریزش قیمت خودرو دارد.

ریزش قیمت در بازار خودروبه گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد به نقل از دنیای اقتصاد، با قوت گرفتن انتخاب جو بایدن به‌عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا طی چند روز اخیر و قطعی شدن آن در بامداد شنبه، بازار خودروی ایران نیز به این اتفاق بزرگ واکنش نشان داد و منحنی قیمت در آن نزولی شد. طبق اخبار رسیده از بازار تا لحظه تنظیم این گزارش، قیمت خودروهای داخلی در مقایسه با روزهای قبل از آغاز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، چیزی حدود ۲۵ درصد افت کرده است. فعالان بازار می‌گویند خیلی‌ها از بیم ریزش بیشتر قیمت‌ها، فروشنده شده‌اند تا سمت «عرضه» تقویت شود، با این حال در سمت تقاضا میل چندانی برای خرید نیست. در واقع با توجه به کاهش تورم انتظاری شهروندان و خوش‌بینی آنها به بهبود اوضاع اقتصادی و افت در بازارهای مختلف، خیلی‌ها بنا را بر تداوم ریزش قیمت خودرو گذاشته‌اند، بنابراین بازار خودرو با کمبود خریدار مواجه شده است. در این شرایط اما پرسش مهم شکل گرفته در اذهان عمومی این است که «کف کاهش قیمت خودرو چقدر است؟» آیا افت قیمت خودرو در روزها و هفته‌ها و ماه‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت، یا به زودی روند نزولی قیمت متوقف و حتی دوباره استارت گرانی خواهد خورد؟ پاسخ به این پرسش منوط به اتفاقاتی است که در آینده سیاست خارجی و اقتصاد کشور رخ خواهد داد، به‌ویژه احیا یا عدم احیای برجام.
پیش از بررسی اتفاقات احتمالی آتی در حوزه سیاست خارجی و اقتصاد کشور (با توجه به شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و پیروزی بایدن)، ابتدا نگاهی می‌کنیم به تقویم دو سال و نیم گذشته در بازار خودرو تا مشخص شود منحنی قیمت چرا این چنین سرکش شد. پس از آنکه آمریکا در اردیبهشت ۹۷ از توافق هسته‌ای و برجام خارج شد، بازار خودرو نخستین تکانه‌ها را تجربه کرد، زیرا واضح بود با نقض برجام، اقتصاد ایران دوران سختی را در پیش خواهد داشت. سه ماه پس از خروج آمریکا از برجام، خودروسازی ایران رسما از سوی آمریکا تحریم شد تا بازار خودرو شوک قیمتی دیگری  را تجربه کند. در نهایت نیز هرچه گذشت، فشار آمریکایی‌ها بر ایران بیشتر و با توجه به تحریم‌های نفتی و بانکی، اقتصاد کشور تلاطم‌های بزرگ را تجربه کرد. واکنش بازارهای  داخلی به اتفاقات سیاسی ناشی از نقض برجام، افزایشی بود و از همین رو شهروندان ایرانی به شدت تحت فشار اقتصادی قرار گرفتند. با توجه به کاهش ورود ارز به کشور در نتیجه تحریم‌های نفتی و بانکی، بازار ارز روندی صعودی به خود گرفت و به رقم بالای ۳۰ هزار تومان نیز رسید. در واکنش به سرکشی‌های بازار ارز، دیگر بازارها به‌ویژه خودرو نیز رم کردند، تا جایی که کف قیمت از ۳۰ میلیون تومان به ۱۳۰ میلیون تومان رسید. اینکه چرا بازار خودرو در این دو سال و نیم این چنین ملتهب و با رشد شدید قیمت مواجه شد، ریشه در مسائل مختلفی داشت، به‌ویژه «رشد نرخ ارز»، «رشد تورم انتظاری» و «افت تولید و عرضه». در این بین اما دو عامل نخست، اثر بیشتری بر منحنی قیمت داشت، چه آنکه خودرو با وجود مصرفی بودن، کالایی سرمایه‌ای شد و شهروندان زیادی آن را دستمایه حفظ ارزش پول خود قرار دادند.
مرور رخدادهای بازار خودرو در دو سال و نیم گذشته به وضوح نشان می‌دهد این بازار متاثر از ارز و سکه و تورم انتظاری است و هر وقت این بازارها صعودی شده‌اند، خودرو صعود کرده و هر وقت رو به نزول رفتند، در مسیر افت قرار گرفته است. البته قطعا نمی‌توان نقش افت تولید و عرضه را در التهاب بازار خودرو نادیده گرفت، چه آنکه تیراژ خودروسازان در همان سال نخست تحریم و نسبت به سال قبل از آن، ۴۰ درصد سقوط کرد. در کنار این موضوع، واردات خودرو نیز ممنوع شد تا سمت عرضه محدودتر و در نتیجه منحنی قیمت صعودی‌تر شود. این اتفاقات در حالی بود که با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، بازار خودرو نیز در تب و تاب آن قرار گرفت و نوسان قیمت را تجربه کرد. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، منحنی قیمت طی چند روز گذشته که جو بایدن در مسیر غلبه بر ترامپ قرار گرفت، روندی نزولی را آغاز کرد و با قطعی شدن برد نامزد دموکرات‌ها، ریزش قیمت ادامه یافت. حالا همه به انتظار نشسته‌اند تا ببینند موج کاهش قیمت در بازارهای داخلی به‌ویژه خودرو تا کجا پیش خواهد رفت؟

نقش احیای برجام در آینده بازار
اینکه کف کاهش قیمت در بازار خودرو و البته دیگر بازارهای داخلی چقدر خواهد بود، به‌طور مستقیم به تحولات اقتصادی و سیاست‌خارجی‌کشور در دوران پساترامپ بستگی دارد، چه آنکه این موضوع تورم انتظاری شهروندان ایرانی را مشخص خواهد کرد. آنچه بازارهای داخلی را دچار ریزش قیمت کرده، اگرچه در نمای نزدیک، شکست ترامپ و پیروزی بایدن است، اما اصل ماجرا به خوش‌بینی ایرانی‌ها به آینده اقتصادی و سیاست‌خارجی کشور مربوط می‌شود که کاهش تورم انتظاری را در پی داشته است. اینکه شهروندان ایرانی طی این چند روز به فروش ارز و سکه و خودروهای خود رو آورده‌اند، به دلیل بیم آنها از تداوم ریزش قیمت و متضرر شدن‌ است. خیلی‌ها در گذشته (طی این دو سال و نیم) یا به قصد سوداگری یا در راستای حفظ ارزش پول، اقدام به خرید کالاهایی با برچسب «سرمایه‌ای» کرده‌اند که خودرو نیز جزو آنها قرار دارد. آن زمان، تصور ایرانی‌ها از آینده اقتصادی کشور، منفی بود و حالا که انتظارات تورمی با رفتن قریب‌الوقوع ترامپ از کاخ‌سفید، کاهش یافته، رو به فروش آورده‌اند تا (با توجه به روند نزولی منحنی قیمت بازارها) ضرر نکنند یا کمتر زیان ببینند. اما آیا ریزش قیمت در بازارهای داخلی ادامه خواهد داشت؟ محور اصلی پاسخ به این پرسش، سرنوشت توافق هسته‌ای و برجام است. تصور کلی این است که بایدن مانند ترامپ ایران را تحت‌فشارهای تحریمی قرار نخواهد داد و حتی ممکن است آمریکا را به برجام بازگرداند، بنابراین آینده بهتری در انتظار اقتصاد کشور خواهد بود. این موضوع البته تنها یک پیش‌فرض است و دقیقا مشخص نیست بایدن پس از ورود به کاخ‌سفید چه رفتاری را در قبال ایران در پیش خواهد گرفت و آیا اصلا آمریکا به توافق هسته‌ای و برجام باز خواهد گشت یا به نقض آن ادامه خواهد داد. اگر فرض را بر کاهش فشارهای تحریمی بدون بازگشت آمریکا به برجام بگذاریم، احتمالا روند نزولی منحنی قیمت در بازار خودرو عمر چندانی نخواهد داشت، زیرا بدون احیای توافق هسته‌ای،  حتی احتمال صعود نرخ ارز و تداوم مشکلات اقتصادی کشور و رشد دوباره تورم انتظاری وجود دارد. در چنین فضایی طبعا بازار خودرو نیز که پیرو ارز و تورم انتظاری است، رفتار مشابه را از خود بروز خواهد داد و ضمن توقف ریزش قیمت، در مسیر صعودی دوباره خواهد افتاد؛ هرچند شاید با سرعتی کمتر از گذشته. این در حالی است که قرار گرفتن ایران و آمریکا در مسیر احیای برجام، به کاهش تورم انتظاری و احتمالا نقطه‌عطفی در کاهش قیمت در بازارهای مختلف به‌ویژه خودرو منجر خواهد شد. با احیای برجام، تحریم‌هایی که دولت ترامپ برای ایران در نظر گرفت (به‌ویژه در بخش فروش نفت و سیستم بانکی)، لغو خواهند شد که این موضوع  رشد درآمد ارزی کشور را در آینده به‌دنبال دارد. این موضوع ضمن نجات نسبی بازار ارز کشور از تلاطمات، تورم انتظاری را نیز پایین خواهد آورد و از دل آن، کاهش قیمت در بازارها بروز خواهد کرد. البته نباید فراموش کرد که احیای احتمالی برجام به هر حال زمانبر خواهد بود، با این حال صرف اینکه ایران و آمریکا به این موضوع چراغ‌‌سبز نشان دهند، خود عاملی کاهنده در انتظارات تورمی است.

کاهش قیمت رسمی خودرو؟
اما پرسش مهم دیگری که در اذهان عمومی شکل گرفته، سرنوشت قیمت رسمی (کارخانه‌ای خودروها)  با توجه به ریزش نرخ ارز است. خودروسازان هر گاه نرخ ارز صعود کرده (به‌ویژه طی دو سال و نیم گذشته و به‌طور ویژه‌تر طی امسال)، خواستار افزایش قیمت محصولات‌شان به دلیل رشد هزینه‌های تولید شده‌اند. حالا که نرخ ارز نزولی شده، توقع شهروندان ایرانی این است که قیمت رسمی خودروهای داخلی پایین بیاید. اما آیا این اتفاق رخ خواهد داد؟ تجربه نشان‌داده که معمولا چنین نمی‌شود و خودروسازان تن به کاهش قیمت محصولات خود در دوران کاهش نرخ ارز نمی‌دهند. وقتی توافق هسته‌ای و برجام امضا شد، ایرانی‌ها انتظار داشتند با توجه به رشد تولید و بهبود شرایط اقتصادی کشور، قیمت کارخانه‌ای خودروها پایین بیاید، اما این اتفاق رخ نداد. اینکه چرا نمی‌توان چندان به کاهش قیمت رسمی خودروها حتی در صورت احیای برجام دلخوش بود، یک دلیل عمده دارد. خودروسازان مدعی‌اند به واسطه سیاست نرخ‌گذاری دستوری، همواره در این سال‌ها زیان دیده و قیمت در نظر گرفته شده برای محصولات‌شان (‌از سوی نهادهای دولتی یا شورای‌رقابت) کمتر از هزینه تولید بوده است. با این ادعا، احتمالا پاسخ آنها به کاهش قیمت محصولات با توجه نزولی‌شدن نرخ ارز، این است که باید زیان‌های قبلی خود را جبران کنند. در واقع ادعای خودروسازان این است که قیمت محصولات آنها در دوران ارز ۳۰هزار تومانی، متناسب با این نرخ و همچنین تورم نبوده، بنابراین اصل کاهش ماجرای قیمت منتفی است. آنها با وجود آنکه طی امسال سه‌بار مجوز افزایش قیمت دریافت کرده‌اند، هنوز هم می‌گویند در زیان قرار دارند و از همین‌رو به‌نظر می‌رسد از همین حالا اثرات کاهش نرخ ارز بر قیمت محصولات خود را به نوعی پیشخور کرده و به زخم‌های قبلی خواهند زد. 

 favorite_border 0
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade فیلم بررسی تیگو 8 پرو مدیران خودرو
grade رنو مگان ای ویژن، چشم اندازی از محصولات برقی آینده رنو
grade Road Zipper، ماشین انتقال موانع بتونی در مسیرها
grade سه چرخه برقی Iris eTrike
grade تجربه رانندگی با هیوندای سوناتا 2018
grade راهنمای اجاره خودرو در تهران
grade مقایسه انواع مدل‌های پژو پارس
grade مشهورترین رانندگان فرمول یک جهان
grade خبری از مک لارن برقی در آینده نزدیک نخواهد بود
grade S-A1 تاکسی هوایی هیوندای اوبر
grade تست درایو لاماری ایما در پیست آزادی
grade پژو 206: مشخصات فنی، ایمنی و تاریخچه 206
grade تجربه رانندگی ام وی ام X55 پرو در پیست آزادی
grade بهترین پمپهای باد پایی مخصوص خودرو در سال 2021
grade بهترین لوازم جانبی خودرو در سال 2021
grade بهترین نرم افزارهای بازی رانندگی خودرو برای تلفن همراه
grade آنچه که باید در خصوص خودروهای گذر موقت باید بدانیم
grade بهترین زمان سفر به دبی
grade رونمایی از اولین محصول لاماری در ایران - ایما در راه بازار
grade افزایش اقبال 31 درصدی رنگ مشکی میکا کرمان موتور
grade خودروهای کرمان موتور در خط رنگ تمام اتوماتیک
grade معرفی باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade هایما 7X مینی ون جدید ایران خودرو
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade طرح واردات خودرو سه شنبه نهایی خواهد شد
grade فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی احتمالا هفته آینده برگزار می شود
grade عرضه 4 محصول جدید از سوی بهمن موتور
grade معرفی مینی ون فردا فورتینگ M4
grade فیلم معرفی و مشخصات دیگنیتی پرستیژ
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade قیمت جدید خودرو جک S3 اعلام شد - آبان 1400
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات سایپا - مهر 1400
grade آزادسازی قیمت خودرو منتفی شد؟
grade جک J7 محصول جدید کرمان موتور با لوگوی جدید رونمایی شد + قیمت
grade حمایت مجلس از لغو قیمت گذاری دستوری خودرو
grade ابتکار جدید ایرانخودرو برای افزایش قیمت خودروها
grade چری رسما از تصاویر آریزو 8 رونمایی کرد
grade طرح جدید فروش فیدلیتی با قیمت جدید
grade سدان و ون جدید بهمن موتور بزودی معرفی خواهند شد
grade با کارینزو، حال ماشینتو خوب کن!
grade طرح فروش هایما S7 بدون قرعه کشی
grade فک رهن شدن خودروهای شرکت سایپا فراهم شد
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade لیست جدید باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade شایعه‌سازی علیه برگ سبز خودرو!
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade محصول جدید کرمان موتور KMC K7 در یک نگاه
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade مصوبه آزادسازی واردات خودرو اصلاح شد
grade بهانه جدید تولیدکنندگان برای دپوی خودرو جور شد
grade اولین رویارویی با مزدا 3 توربو 2022: پله پله تا ملاقات تجمل!
grade اولین تجربه رانندگی با لینکلن نویگیتور 2022: باور کن نگاه ما به جاده است!
grade سازمان بورس خواستار خروج خودرو از قیمت‌گذاری دستوری شد
grade امسال خبری از واردات خودرو نیست
grade رونمایی شگفت انگیز فردا فورتینگ ام4 FM4
grade انتقاد قطعه سازان از بلاتکلیفی اصلاح قیمت خودرو
grade امكان فك رهن محصولات ايران خودرو زودتر از موعد محیا شد
grade شورای رقابت : خودروسازان مجاز به افزایش قیمت نیستند
grade فیدلیتی و دیگنیتی دوشنبه هفدهم آبان به فروش می رسند
grade شاسی بلند جدید رنو رونمایی شد
grade طرح جدید فروش اقساطی جک اس 3 آبان 1400
grade هیچ شبه ای در مورد سند خودرو وجود ندارد
grade سانتافه ایرانی، 600 میلیون تومان! خودروی ریرا چه مشخصاتی دارد؟
grade پیگیری سازمان ‌بازرسی از خودروسازان برای تحویل خودروهای کف کارخانه
grade لوازم یدکی پراید
grade افزایش تولید خودرو؛ وعده جدید وزیر صمت
grade نیم نگاه به جک J7 کرمان موتور + فیلم
grade تاثیر رنگ بر فروش خودروهای دست‌دوم
grade لوسید ایر مدل گراند تورینگ پرفورمنس 2022 در نگاه اول
grade رونمایی از تیگارد x35
grade اولین تجربه رانندگی با جنسیس G90 مدل 2023
grade پازل حذف قرعه‌ کشی خودرو
grade افت دنباله‌دار قیمت‌ها در بازار خودرو
grade رئیس شورای رقابت: قیمت خودرو منصفانه است!
grade مراسم رونمایی از کامیونت فورس محصول بهمن دیزل + قیمت و زمان عرضه
grade رفع ابهامات طرح واردات خودرو
grade نسخه ارتقاء یافته خودروی جی 4 با امکانات بیشتر روانه بازار می شود
grade آماری که بیمه شخص ثالث موتور را در پاییز 1400 اجباری کرد
grade ورژن جدید قیمت دستوری خودرو
grade لیموزین الکتریکی چینی
grade قیمت خودرو آزاد نخواهد شد
grade واردات به سبک ایران خودرو آزاد شد
grade مشخصات و بررسی هایما 8S در شهر آفتاب
grade قیمت لاماری ایما رسما اعلام شد: 989 میلیون تومان
grade رسوب 150 هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان
grade فروش نقدی هایما S7 پلاس با دو ابهام!
grade چانگان یونی تی سایپا چه مشخصاتی خواهد داشت + فیلم
grade ریسپکت تنها سدان جدیدنمایشگاه شهر آفتاب
grade صادر شدن برگ سبزهای جدید خودرو با یک عنوان جدید
grade تولید ١.٦ میلیون دستگاه خودرو در 1401 شدنی است؟
grade طرح جدید فروش KMC T8 ویژه آبان 1400 اعلام شد
grade اولین رانندگی مزدا CX-50 مدل 2023 یک شاسی بلند فوق اسپرت
grade بنتلی بنتایگا و بنتلی بنتایگا اسپید 2021
grade مزایا و معایب عرضه خودرو در بورس کالا
grade مزایای فرمان برقی نسبت به فرمان هیدرولیک +فیلم
grade جزییات ممنوعیت هوشمند سفر از اول آذر ماه
grade دریافت پلاک تاریخی برای خودروهای بالای 30 سال
grade اطلس، جایگزین ساینا و تیبا خواهد شد
grade ورود به شهرهای نارنجی مشمول جریمه 1 میلیون تومانی شد
grade افزایش قیمت خودرو از آذر ماه اعمال می‌شود
grade تصویر اولیه مرسدس بنز کلاس تی جدید
grade فک رهن اسناد محصولات ایران خودرو ادامه دارد
grade جدیدترین شرایط واردات خودرو اعلام شد
grade آموزش خرید دیگنیتی و فیدلیتی از طریق بورس کالا
grade واکنش شورای نگهبان به مصوبه واردات خودرو
grade معرفی هوندا HR-V مدل 2023 پیش از رونمایی
grade قیمت گذاری خودرو به ستاد تنظیم بازار محول شد
grade تحقق داخلی سازی قطعات های تک صنعت خودرو توسط کروز
grade تخلف و دلالی در خودروهای گذر موقت
grade افزایش عرضه خودروهای داخلی به بازار از هفته آینده
grade قیمت جدید خودروها این هفته اعلام نخواهد شد
grade شاسی بلند هیوندای پالسید 2023 چهره جدید خود را به رخ کشید
grade واریز سهمیه جبرانی به کارت‌های سوخت تا پایان ماه
grade خودروسازان به وعده کاهش دپو خودرو عمل نکردند
grade سدان پرچمدار الکتریکی مرسدس AMG EQS مدل 2022
grade طرح جدید فروش هایما اس 7 بدون قرعه کشی
grade روشن کردن خودرو با جامپ استارتر وقتی باتری ماشین خوابیده
grade موافقت مجلس با واردات خودرو
grade آیا ایران خودرو قصد مونتاژ مرسدس بنز E200 را دارد؟
grade ستاد تنظیم بازار تصمیمی در مورد خودرو نگرفته است
grade سوییچ اولین خودروهای جک اس5 توربو GDI به مشتریان تحویل شد
grade چطور معاینه فنی برتر بگیرم؟
grade 6 شرط ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده گمرک
grade اشکودا کوشاک 2022 امپراطوری دورگه از اروپا و آسیا
grade قیمت فونیکس تیگو 8 پرو گران‌ترین چینی بازار اعلام شد!
grade کیا تلوراید جدید بزودی معرفی می‌شود
grade پرونده قیمت خودرو روز چهارشنبه نهایی می‌شود
grade مرسدس بنز از طرح اولیه کارآمدترین خودرویش رونمایی می کند
grade شرکت شیائومی، خودرو تولید می‌کند
grade شهرداری تهران: ساعات ورود به محدوده طرح ترافیک تغییر نمی‌ کند
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه فروردین 1401
grade طرح تبدیل پارس معمولی به پارس سفارشی
grade بهترین برندهای لوازم یدکی بنز و بی ام و
grade نمایشگاه خودروی پکن در تهران افتتاح شد
grade اجرای آزمایشی اختصاص سهمیه بنزین به افراد
grade نحوه پرداخت مالیات خودروها اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری ایران خودرو - 30 آذر 1400
grade قیمت فروش نقدی دو خودرو دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری هایما S5 و S7 - آذر 1400
grade زمستانی سبز با خدمات هیوندای
grade جزئیات مالیات بر خودروهای لوکس در سال 1401
grade پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به دو شیوه ممکن شد
grade شرایط جدید فروش سه محصول کرمان موتور اعلام شد
grade حضور پر قدرت کرمان موتور در نمایشگاه خودرو کرمان
grade استون مارتین والهالا مدل 2022
grade ارتقا سطح کیفی جک S5 TGDI
grade رای بدون مصوبه به واردات خودرو
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade اجاره خودرو و نکات مهمی که باید بدانید | آیا همه موسسات رنت اتومبیل قابل اطمینان هستند؟
grade خداحافظی باشکوه بنتلی با موتور بنزینی
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو با قیمت جدید - آذر 1400
grade اندازه خودرو در ایمنی آن نقش دارد؟
grade شروط واردات خودرو در 1401
grade در حاشیه چهارمین نمایشگاه خودرو؛ گروه بهمن چهار محصول جدید خود را معرفی کرد
grade رونمایی محصول جدید بهمن موتور؛
grade پای مدیران ایران خودرو و سایپا سازمان بازرسی باز شد
grade بالنو، خودرو اقتصادی سوزوکی برای بازار هند
grade طرح جدید پیش فروش خودرو تارا اتوماتیک - بهمن 1400
grade طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا (ویژه دهه فجر)
grade آغاز فروش زمستانه محصولات هایما/ دی ماه (قرعه کشی)
grade نام جدیدی برای شرکت دایملر
grade افزایش ساعت کار شماره گذاری و مراکز تعویض پلاک خودرو در اسفند 1400
grade خودروی برقی کرمان موتور خرداد 1401 می آید
grade طرح جدید فروش فوری وانت کارا تک کابین و دوکابین
grade تاریخ جدید طرح فروش خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - دی 1400
grade اولین فروش زمستانه خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی
grade سایپا شاهین وارد بورس شد
grade ثبت نام شاهین سایپا بدون قرعه کشی
grade خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه جک اس 5 از کارگزاری معتبر بیمه دات کام
grade طرح تبدیل حواله های ایران خودرو به سایر محصولات
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - دهه فجر 1400
grade پیش فروش 130هزار خودرو برای سال آینده / امیدواریم بازار خودرو متعادل شود
grade شرایط جدید فروش فوری محصولات سایپا - دی 1400
grade تغییر روند قیمتی بازار خودرو
grade چرا طرح واردات خودرو دوباره به مجلس برگشت؟
grade آیا امکان برگرداندن اکانت اینستاگرام وجود دارد ؟
grade ناامیدی واردکنندگان خودرو از طرح مجلس
grade جزئیات جدید از طرح اختصاص بنزین به هر فرد
grade طرح ارائه خدمات پس از فروش کرمان موتور در نوروز 1401
grade حذف رسمی شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو
grade طرح جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا - دی 1400
grade آغاز پیش فروش لاماری ایما
grade طرح جدید فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی با قیمت جدید
grade گزارشی خودمانی از تحویل اولین سری خودروهای لاماری ایما
grade ایران‌خودرو می‌تواند به قول خود وفا کند؟
grade نرخ جرائم رانندگی در سال 1401، 5 درصد گران می‌شود
grade مردودی 33‌ درصد از خودروهای داخلی در آزمون آلایندگی
grade تعطیلی 8 کارخانه فورد به دلیل کمبود تراشه
grade واردات محدود خودرو بدون انتقال ارز
grade وضعیت طرح ترافیک در سال 1401
grade طرح فروش فوری 6 محصول شرکت سایپا - بهمن 1400
grade اصرار شورای رقابت بر قیمت‌گذاری خودرو
grade طرح جدید پیش فروش 8 محصول ایران خودرو - اسفند 1400
grade طرح جدید فروش فوری 3 محصول ایران خودرو - بهمن 1400
grade طرح جدید فروش محصولات سایپا ویژه بهمن 1400
grade رشد تولید خودروهای تجاری در پاییز
grade نیروی انتظامی مرجع صدور سند شد
grade اثر 8 دستور رییس جمهور بر خودروسازی کشور
grade شرایط فروش دیگنیتی ‌پرایم و فیدلیتی پرایم
grade آغاز دومین مرحله ثبت نام لاماری ایما از شنبه
grade واکنش پلیس راهور به اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو
grade وضع قوانین به نفع دلالان
grade فروش نقدی محصولات ایران خودرو - ویژه دهه فجر 1400
grade 8 دستور رییس جمهور برای صنعت خودرو ابلاغ شد
grade خودروهای کنترل از راه دور و فناوری نسل پنج
grade شرایط جدید کرونایی برای سفر های جاده ای اعلام شد
grade لیست جدید باکیفیت و بی کفیت ترین خودروهای داخلی
grade آمار ناامیدکننده خودروسازان
grade نرخ‌های جدید طرح ترافیک اعلام شد
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade طرح فروش فوری محصولات زامیاد
grade دولت باید از صنعت خودرو کنار بکشد
grade افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی خودرو تا ساعت 18
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - اسفند 1400
grade بخشنامه جدید فروش فوری ایران خودرو ; اسفند 1400
grade افزایش کرایه‌های مترو، اتوبوس و تاکسی
grade تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت آنلاین می‌شود
grade متمایز بودن در عرضه محصولات ویژگی منحصر گروه بهمن
grade اعلام جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه‌ای
grade سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو راه اندازی شد
grade دلایل ناتوانی خودروسازان برای عرضه محصولات جدید
grade پاسخ محیط زیست به پلیس راهور درباره کیفیت خودروها
grade بازی خودروسازان با قیمت در سایه فقدان کیفیت/ «چوب حراج» ایران خودرو و سایپا به اعتماد افکارعمومی
grade واکنش خودروسازی جهان به جنگ اوکراین
grade نرخ بیمه نامه شخص ثالث خودروها در سال 1401
grade نشست خبری گروه بهمن در نمایشگاه خودرو
grade دوگانه سوزها در خط پایان تولید
grade اعلام اولین طرح فروش فوری سایپا در سال 1401
grade توضیح پلیس درباره شماره‌گذاری خودرو در درب منزل
grade آمادگی مراکز معاینه فنی برای مراجعه شهروندان
grade مخالفان واردات خودرو چه می‌گویند؟
grade کمیسیون تلفیق مجلس واردات خودرو را تصویب کرد
grade لیست قیمت جدید کارخانه ای محصولات ایران خودرو
grade خودروهای لوکس تا پایان سال 1400 امحاء می‌شوند
grade رای مثبت مجلس به واردات 70‌هزار دستگاهی خودرو
grade بحران تردد 8 میلیون دستگاه خودروی فرسوده
grade خروج و تردد خودرو بدون پلاک از کارخانه ممنوع است
grade جریمه خودرو‌هایی که پشت آمبولانس‌ها حرکت می‌کنند
grade نارضایتی مردم موجب بازدید آیت‌الله رئیسی از ایران‌خودرو شد/تاکید رئیس جمهور بر رفع انحصار خودرو
grade رانت‌های هنگفتی که دلالان خودرو به جیب می‌زنند/ 175 هزار میلیارد ناقابل در جیب سوداگران
grade خودروسازان ملی جان مردم را شوخی گرفتند
grade تردد دودزاها بدون محدودیت
grade فروش خودروسازان تا اطلاع ثانوی متوقف شد
grade مدیر عامل اسنا به نامه اخیر شهرداری تهران واکنش نشان داد
grade فیدلیتی و دیگنیتی قرعه کشی خواهند شد؟!
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade ایران؛ تنها کشور جهان که واردات خودرو در آن ممنوع است!
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه عید سعید فطر
grade فروش اقساطی پیکاپ KMC T8 خرداد 1401
grade پیش فروش عادی فیدلیتی پرایم شنبه هفدهم اردیبهشت
grade بازدید سفیر کره جنوبی از غرفه کرمان موتور و ابراز امیدواری برای بازگشت هیوندای
grade بهانه‌های خودروسازان در توجیه ایمنی پایین خودرو‌ها مردم را بیشتر عصبانی می‌کند
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade اتمام حجت سطوح عالی کشور با خودروسازان
grade جک j4 اولین محصول بومی تمام برقی کرمان موتور به بازار می آید
grade بهبود کیفی خودرو با شعاردرمانی؟
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade افتتاح دو کارخانه قطعه سازی با حضور مدیرعامل قوای محرکه کرمان خودرو
grade نماینده مجلس: قرار است ارز گوشی آیفون به واردات خودرو اختصاص یابد
grade افزایش بی‌سابقه نرخ عوارض آزاد راه‌ها تا 101 درصد+ جدول
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade تسلا دیگر پرفروش‌ترین خودروساز الکتریکی جهان نیست
grade کرمان موتور از پلتفرم اختصاصی PS1 در نمایشگاه تحول صنعت خودرو رونمایی می‌کند
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade پذیره‌نویسی اوراق مرابحه «کرمان» در همان روز اول به پایان رسید
grade بازدید استاندار کرمان از کارخانه کرمان موتور
grade باشگاه مشتریان کرمان موتور پنج ساله شد
grade برنامه ایران خودرو برای افزایش تولید و عرضه هایما
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade همکاری باشگاه مشتریان کرمان موتور و بیمه سامان برای صدور بیمه پیمایشی
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade نمایش توانمندی‌های ایران خودرو و 21 سازنده داخلی در روسیه
grade باکیفیت و بی کیفیت ترین خودروهای ساخت داخل مشخص شدند
grade بازدید مدیرعامل بانک تجارت از شرکت کرمان موتور
grade احراز اصالت قطعات یدکی فقط با یک پیامک
grade آغاز اولین طرح فروش نقدی و اقساطی KMC J7 کرمان موتور
grade مدیران خودرو با تجارت شتاب گرفت
grade مرحله‌ی سوم «فروش خودرو» در سامانه جامع یکپارچه خودرو به زودی برگزار می‌شود
grade خودروهای ناقص سایت مرکزی ایران خودرو صفر شد
grade ماجرای واردات خودرو به کجا رسید؟
grade واردات خودرو نهایی شده است
grade ممنوعیت عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو
grade ارتقای کیفی 59 قطعه از محصولات ایران خودرو
grade کلاسیک‌سواران در انتظار اصلاح مصوبه هیات دولت
grade زمان برگزاری سومین فروش یکپارچه خودرو مشخص شد
grade آماده باش امدادخودرو کرمان موتور به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی
grade تکذیب واردات خودرو با رمز ارز (22 مردادماه 1401)
grade تفاهم امدادخودرو ایران و بانک آینده برای تلفیق خدمات خودرویی و بانکی
grade خودروی ملی بر پایه پلتفورم PS1 کرمان موتور و مپنا در ونزوئلا