شریک خودرویی در راه ایران؟

سبقت آزاد۱۳۹۹/۰۹/۲۶ ۱۵:۱۲:۲۲ 0

شرکای خارجی خودروسازان بخش خصوصی در شرایطی همراه با اعمال تحریم‌های بین‌المللی، قرارداد همکاری خود را به‌طور یک‌جانبه فسخ کردند که حالا اخبار غیررسمی از مذاکرات پیدا و پنهان این شرکت‌ها برای بازگشت دوباره به ایران حکایت دارد. با تمایل شرکای خارجی به بازگشت، افق روشنی پیش‌روی این صنعت قرار گرفته است.

شریک خودرویی در راه ایرانبه گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد به نقل از دنیای اقتصاد، وزیر صمت در شرایطی بر احیای بخش خصوصی خودروسازی کشور تاکید دارد که شنیده‌ها از آغاز مذاکرات برخی تولید‌کنندگان خصوصی با شرکای خارجی حکایت دارد. آنچه مشخص است تقویت بخش خصوصی خودرو، مهم‌ترین استراتژی علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت برای شکست انحصار خودروسازی و همچنین افزایش عرضه خودرو به بازار است. وی بارها در اظهارات خود عنوان کرده که در کنار رشد تولید در دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا، بخش خصوصی خودروسازی کشور هم باید تقویت شود. به این ترتیب رزم‌حسینی را می‌توان به‌عنوان تنها وزیری معرفی کرد که با در نظر گرفتن سهم این دسته از تولید‌کنندگان در بازار خودرو، فعالیت آنها را برای شکست انحصار مهم خوانده است. اما با توجه به اعمال دو ساله تحریم‌های بین‌المللی علیه صنعت خودرو و سست شدن بنیه تولیدی خصوصی‌ها، به نظر می‌رسد که عودت سهم این دسته از تولید‌کنندگان در بازار خودرو و همچنین ایفای نقش آنها در شکست انحصار خودروسازان کمی سخت یا شاید ناممکن باشد. آنچه مشخص است حیات این بخش از خودروسازی کشور با شرکای خارجی به‌خصوص چینی‌ها گره خورده و این در شرایطی است که با اعمال تحریم‌ها و به دنبال آن خروج شرکت‌های خودروساز خارجی از ایران، تولید در خودروسازی‌های خصوصی به پایین‌ترین سطح خود رسید. از سوی دیگر بسیاری از شرکت‌ها نیز ترجیح به توقف فعالیت خود داده‌اند. بر این اساس طبق آماری که وزارت صمت در آبان ماه در مورد فعالیت خودروسازان بخش خصوصی منتشر کرده هم اکنون از 14شرکتی که قبل از تحریم‌ها حضوری جدی در بازار خودرو کشور داشتند تنها سه شرکت آن هم در تیراژی بسیار پایین به عرضه خودرو می‌پردازند. به این ترتیب به نظر می‌رسد استراتژی رزم‌حسینی، وزیر صمت مبنی بر احیای این شرکت‌ها برای ساماندهی و مدیریت بازار خودرو و همچنین شکست انحصار دو خودروساز با توجه به بنیه تولیدی این شرکت‌ها سخت یا حتی ناممکن باشد. 
از سوی دیگر وزیر صمت اگر چه بر تقویت خصوصی‌ها تاکید زیادی دارد اما در اظهارنظرهای خود مسیر یا راهی برای حضور دوباره این بخش در بازار خودرو عنوان نکرده و تنها تقویت خصوصی‌ها را خواستار شده است. 
آنچه مشخص است خودروسازان بخش خصوصی به‌دلیل انحصاری که وزیر صمت حالا خواستار شکست آن است، نتوانسته‌اند سهمی چشمگیر از بازار خودروی کشور داشته باشند. در مورد دلایل این امر بسیاری از کارشناسان معتقدند که سیاست‌گذار خودرویی کشور همیشه مانعی بر سر راه توسعه این خودروسازها ایجاد کرده و در نهایت هم تمایلی به گسترش فعالیت خودروسازان بخش خصوصی نداشته است. در حال حاضر هم تنها خودروسازانی از این بخش به فعالیت خود ادامه می‌دهند که مدیریت این شرکت‌ها از سال‌ها پیش یا به دولتی‌ها وصل بوده‌ یا هم اکنون نیز به نوعی وابستگی دارند. در هر صورت ارائه مجوز به راه‌اندازی خطوط تولیدی در شرکت‌های خصوصی همیشه با اما و اگرهایی همراه بوده است به‌طوری که در سال‌های گذشته تنها خودروسازی مجوز تولید دریافت می‌کرد که سهم تولید داخلی آن بالای 40 درصد باشد، این در شرایطی است که به‌دلیل هزینه زیاد راه‌اندازی خطوط تولید، خودروسازی خصوصی شکل نگرفت. بر این اساس دو شرکت کرمان خودرو و گروه بهمن از این قانون معاف شدند و به همین دلیل توانستند مجوز فعالیت کسب کنند. ولی بعد از تغییر این قانون، شرکت‌های زیادی تقاضای ساخت خودرو دادند به‌طوری که در سال‌هایی ارائه مجوز برای تولید خودرو به 40 شرکت هم رسید. هر چند شرکت‌های خودروساز خصوصی در ایران به تولید محصولات کیفی معروف هستند اما اوج‌گیری تیراژ شرکت‌های یاد شده، همزمان با حضور خودروسازان چینی در کشور رخ داد. 
در تحریم‌های اولیه بسیاری از شرکای خارجی تولید‌کنندگان خصوصی به واسطه تهدیدهای ایالات‌متحده آمریکا از ادامه شراکت خود با خودروسازان انصراف دادند که این اتفاق نقطه شروع بحران در شرکت‌های خودروساز خصوصی بود اما شرکت‌های چینی به سرعت جای خالی شرکای اروپایی و آسیایی را پر کردند و رونق زیادی به این شرکت‌ها دادند. با این حال اما همزمان با اوج‌گیری تحریم‌های ثانویه که از سال 97 آغاز شد، شرکای چینی نیز یک به یک شراکت خود با طرف ایرانی را فسخ کردند. نتیجه نیز کاهش چشمگیر تیراژ یا توقف کامل فعالیت این شرکت‌ها بود. در این بین برخی اخبار از نارضایتی یا حتی زیان شرکت‌های خودروساز چینی از ترک ایران حکایت دارد؛ این در حالی است که به‌دلیل تهدیدهای دولت ایالات‌متحده آمریکا ظاهرا این شرکت‌ها چاره‌ای جز ترک ایران نداشتند. با این حال بعد از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برخی شنیده‌ها حکایت از بازگشت شرکای خارجی خودروسازان بخش خصوصی دارد. در این زمینه یک منبع آگاه به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید که با توجه به نهایی‌شدن گزینه ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا برخی شرکا با پیش‌بینی لغو تحریم‌ها مذاکرات خود با شرکت‌های ایرانی را آغاز کردند. این خبر می‌تواند افق روشنی پیش روی خودروسازی کشور قرار دهد و منتج به بازگشت سهم خصوصی‌ها از بازار خودروی کشور شود. بر این اساس برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که شاید این رفت‌وآمدها بین شرکای خارجی و خودروسازان بخش خصوصی، رزم‌حسینی وزیر صمت را امیدوار به فعالیت دوباره این بخش کرده است. 

جزئیات تولید خودروسازان خصوصی
همانطور که عنوان شد آمارهای ارائه شده از وضعیت تولید خودرو توسط وزارت صمت، سندی است بر چگونگی فعالیت خصوصی‌ها. در این زمینه آمار هشت ماهه تولید بخش خصوصی خودروساز کشور را مرور می‌کنیم.
طبق آمارهای منتشره توسط وزارت صمت تا پایان آبان امسال 14 شرکت خودروساز خصوصی در بخش تولید محصولات سواری حضور داشته‌اند، این در شرایطی است که از این تعداد دو شرکت فعالیت خود را کاملا متوقف کرده‌اند و باقی نیز به‌صورت کج دار و مریز به تولید خودرو ادامه داده‌اند. 
بر این اساس شرکت‌های خودروساز خصوصی فعال تا پایان آبان سال‌جاری در مجموع 23 هزار و 3 دستگاه از انواع محصولات خود را در خطوط تولید نهایی کردند.تولید این تعداد دستگاه خودرو تا پایان آبان‌ماه سال‌جاری در قیاس با آمار تولید شرکت‌های خودروساز خصوصی در همین بازه زمانی در سال گذشته از رشد 5/ 23 درصدی حکایت دارد.
خودروسازان خصوصی تا پایان آبان‌ماه سال 98 تعداد 18 هزار و 613 دستگاه تولید کرده بودند. در میان 12 شرکت فعال بخش خصوصی تا پایان آبان‌ماه سال‌جاری شرکت مدیران خودرو با تولید 15 هزار و 962 دستگاه از انواع محصولات خود توانسته در صدر جدول تولید خودروسازان خصوصی قرار گیرد.این خودروساز خصوصی که مونتاژ محصولات برند چری چین را در دستور کار دارد توانسته نسبت به آبان‌ماه سال گذشته رشد 237 درصدی را در تولید محصولات خود رقم بزند.
بعد از مدیران خودرو، کرمان موتور در رده دوم شرکت‌های خودروساز خصوصی به لحاظ تیراژ قرار دارد. این خودروساز خصوصی تا پایان آبان‌ماه سال‌جاری 4 هزار و 853 دستگاه تولید داشته است.کرمان موتور که مونتاژ محصولات برند چینی جک را در دستور کار دارد برخلاف مدیران خودرو که توانسته رشد تولید را به نسبت آبان‌ماه سال گذشته رقم بزند، افت تولید داشته است.
افت تولید این خودروساز خصوصی در بازه زمانی یاد شده بیش از 54 درصد بوده است.بهمن موتور دیگر خودروساز خصوصی کشور بر اساس آمارهای منتشر شده توسط وزارت صمت در رتبه سوم جدول تولید قرار دارد.این خودروساز تا پایان آبان‌ماه امسال هزار و 125 دستگاه خودرو تولید کرده است. بهمن که پیش‌تر مونتاژ محصولات برند ژاپنی مزدا و همچنین برند چینی هاوال و بسترن را انجام می‌داد این روزها تولید یک محصول جدید را در دستور کار دارد. مقایسه آمار تولید این خودروساز خصوصی تا پایان هشتمین ماه از سال‌جاری در قیاس با بازه زمانی مشابه سال گذشته نشان‌دهنده افت بیش از 16 درصدی است. سیف خودرو با تولید 727 دستگاه از محصولات حاضر در سبد محصولاتی خود توانسته رتبه چهارم را در جدول تولید شرکت‌های خودروساز خصوصی تصاحب کند. این خودروساز نیز مونتاژ دو برند چینی BISU و SWM را در دستور کار دارد.
میزان رشد تولید این خودروساز بخش خصوصی حدود 580 درصد بوده است.
البته دلیل این میزان رشد را باید در پایین بودن عدد تولید سال گذشته جست‌و‌جو کرد.عظیم خودرو نیز با تولید 123 دستگاه در جایگاه بعدی قرار دارد.این شرکت مونتاژ دو برند چینی فوتون و هنتنگ را انجام می‌دهد.عظیم خودرونیز رشد تولید را تا پایان آبان  در کارنامه خود ثبت کرده است.میزان رشد تولید این خودروساز بیش از 160 درصد بوده است.ریگان خودرو نیز که جایگاه ششم جدول تولید خودروسازان خصوصی را اشغال کرده‌ تا پایان آبان سال‌جاری تولید 75 دستگاه از محصولات خود را در خطوط تولید نهایی کرده‌اند.این خودروساز خصوصی افت تولید بیش از 81 درصدی را در بازه زمانی یاد شده تجربه کرده است.
سروش دیزل مبنا که به تازگی به جمع شرکت‌های سواری‌ساز خصوصی اضافه شده و مونتاژ محصول روسی پاتریوت را در دستور کار دارد در رتبه هفتم جدول فوق قرار دارد.
این خودروساز توانسته مونتاژ 51 دستگاه از محصول یاد شده خود را نهایی کند.صنعت خودروی آذربایجان که تولید برندهای چینی ام‌جی و لوکسیژن را انجام می‌دهد در رتبه هشتم قرار گرفته است.این خودروساز توانسته تا پایان هشتمین ماه از سال‌جاری مونتاژ 50دستگاه خودرو را نهایی کند. خودروسازان راین با تولید 14 دستگاه، سازه خودروی دیار با تولید 11دستگاه، خودروسازان بم با تولید 10 دستگاه و کارمانیا با تولید 2 دستگاه خودرو تا پایان آبان‌ماه سال‌جاری در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 

مسیر احیای خصوصی‌ها
با توجه به آمار ارائه‌شده از سوی وزارت صمت که از تنگی نفس بخش خصوصی خودروسازی کشور حکایت دارد، این سوال مطرح است که با توجه به اظهارات علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت مبنی‌بر تقویت بخش خصوصی کشور، چگونه می‌توان به احیای این خودروسازان پرداخت؟
در این ارتباط حسن کریمی‌سنجری کارشناس خودرو به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: شرکت‌های خودروساز خصوصی با چالش‌هایی به مراتب بیشتر از دو خودروساز بزرگ کشور مواجه هستند. این کارشناس خودرو ادامه می‌دهد خودروسازان خصوصی به نوعی در گرداب بی‌ثباتی اقتصادی کشور گرفتار شده‌اند و از آنجا که این شرکت‌ها به‌صورت خصوصی اداره می‌شوند در اولین گام باید امکان تولید سودآور داشته باشند. کریمی‌سنجری معتقد است در حال حاضر که شاهد بی‌ثباتی در اقتصاد کشور هستیم و همچنان نرخ ارز و نرخ تورم نوسان دارند، امکان تولید سودآور از خودروسازان خصوصی سلب می‌شود.
وی تاکید می‌کند اگر قرار است دولت به‌عنوان سیاست‌گذار کلان اقتصاد به سمت ساماندهی و سودآور کردن خودروسازان خصوصی حرکت کند، در اولین گام باید ثبات را به اقتصاد کشور بازگرداند. کریمی‌سنجری می‌گوید تا زمانی که شاخص‌های کسب‌و‌کار مناسب نشود، مدیران شرکت‌های خودروساز خصوصی نمی‌توانند بنگاه‌های تحت مدیریت خود را سودآور اداره کنند. بنابراین تغییری در وضعیت تولید این شرکت‌ها ایجاد نخواهد شد. یک مدیر پیشین شرکت خودروساز خصوصی نیز در این ارتباط به خبرنگار ما می‌گوید: در حال حاضر شرکت‌های خودروساز خصوصی در دام تحریم‌ها گرفتار هستند و تا زمانی که تغییری در وضعیت تحریم‌ها ایجاد نشود، این شرکت‌ها نمی‌توانند سروسامانی به وضعیت تولید خود دهند.
وی می‌گوید خودروسازان خصوصی از داخلی‌سازی کمی برخوردار هستند و تمام اتکای آنها به واردات CKD معطوف است از آنجا که در حال حاضر امکان واردات CKD به کشور وجود ندارد، بنابراین افزایش تولید خودروسازان خصوصی سراب به نظر می‌رسد.
این مدیر خودروساز با اشاره به ظرفیت فعلی شرکت‌های خودروساز ادامه می‌دهد که در شرایط حاضر که مسیر اقتصادی کشور ناهموار است و قدرت خرید مصرف‌کنندگان نیز آسیب فراوان دیده است، چندان نیازی به افزایش تولید از مسیر ایجاد شرکت‌های جدید خودروسازی در بخش خصوصی نیست. به نظر این کارشناس خودرو، سیاست‌گذار کلان خودرو باید با ایجاد تغییرات در قوانین و مقررات فعلی و همچنین اصلاحاتی در درون شرکت‌های خودروساز موجود زمینه را برای افزایش تولید آنها مهیا کند.

 favorite_border 0
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade فیلم بررسی تیگو 8 پرو مدیران خودرو
grade رنو مگان ای ویژن، چشم اندازی از محصولات برقی آینده رنو
grade Road Zipper، ماشین انتقال موانع بتونی در مسیرها
grade سه چرخه برقی Iris eTrike
grade تجربه رانندگی با هیوندای سوناتا 2018
grade راهنمای اجاره خودرو در تهران
grade مقایسه انواع مدل‌های پژو پارس
grade مشهورترین رانندگان فرمول یک جهان
grade خبری از مک لارن برقی در آینده نزدیک نخواهد بود
grade S-A1 تاکسی هوایی هیوندای اوبر
grade تست درایو لاماری ایما در پیست آزادی
grade پژو 206: مشخصات فنی، ایمنی و تاریخچه 206
grade تجربه رانندگی ام وی ام X55 پرو در پیست آزادی
grade بهترین پمپهای باد پایی مخصوص خودرو در سال 2021
grade بهترین لوازم جانبی خودرو در سال 2021
grade بهترین نرم افزارهای بازی رانندگی خودرو برای تلفن همراه
grade آنچه که باید در خصوص خودروهای گذر موقت باید بدانیم
grade بهترین زمان سفر به دبی
grade رونمایی از اولین محصول لاماری در ایران - ایما در راه بازار
grade افزایش اقبال 31 درصدی رنگ مشکی میکا کرمان موتور
grade خودروهای کرمان موتور در خط رنگ تمام اتوماتیک
grade معرفی باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade هایما 7X مینی ون جدید ایران خودرو
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade طرح واردات خودرو سه شنبه نهایی خواهد شد
grade فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی احتمالا هفته آینده برگزار می شود
grade عرضه 4 محصول جدید از سوی بهمن موتور
grade معرفی مینی ون فردا فورتینگ M4
grade فیلم معرفی و مشخصات دیگنیتی پرستیژ
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade قیمت جدید خودرو جک S3 اعلام شد - آبان 1400
grade قیمت کارخانه ای کلیه محصولات سایپا - مهر 1400
grade آزادسازی قیمت خودرو منتفی شد؟
grade جک J7 محصول جدید کرمان موتور با لوگوی جدید رونمایی شد + قیمت
grade حمایت مجلس از لغو قیمت گذاری دستوری خودرو
grade ابتکار جدید ایرانخودرو برای افزایش قیمت خودروها
grade چری رسما از تصاویر آریزو 8 رونمایی کرد
grade طرح جدید فروش فیدلیتی با قیمت جدید
grade سدان و ون جدید بهمن موتور بزودی معرفی خواهند شد
grade با کارینزو، حال ماشینتو خوب کن!
grade طرح فروش هایما S7 بدون قرعه کشی
grade فک رهن شدن خودروهای شرکت سایپا فراهم شد
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade لیست جدید باکیفیت و بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی
grade شایعه‌سازی علیه برگ سبز خودرو!
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - مهر 1400
grade محصول جدید کرمان موتور KMC K7 در یک نگاه
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade مصوبه آزادسازی واردات خودرو اصلاح شد
grade بهانه جدید تولیدکنندگان برای دپوی خودرو جور شد
grade اولین رویارویی با مزدا 3 توربو 2022: پله پله تا ملاقات تجمل!
grade اولین تجربه رانندگی با لینکلن نویگیتور 2022: باور کن نگاه ما به جاده است!
grade سازمان بورس خواستار خروج خودرو از قیمت‌گذاری دستوری شد
grade امسال خبری از واردات خودرو نیست
grade رونمایی شگفت انگیز فردا فورتینگ ام4 FM4
grade انتقاد قطعه سازان از بلاتکلیفی اصلاح قیمت خودرو
grade شورای رقابت : خودروسازان مجاز به افزایش قیمت نیستند
grade امكان فك رهن محصولات ايران خودرو زودتر از موعد محیا شد
grade فیدلیتی و دیگنیتی دوشنبه هفدهم آبان به فروش می رسند
grade شاسی بلند جدید رنو رونمایی شد
grade طرح جدید فروش اقساطی جک اس 3 آبان 1400
grade هیچ شبه ای در مورد سند خودرو وجود ندارد
grade سانتافه ایرانی، 600 میلیون تومان! خودروی ریرا چه مشخصاتی دارد؟
grade پیگیری سازمان ‌بازرسی از خودروسازان برای تحویل خودروهای کف کارخانه
grade لوازم یدکی پراید
grade افزایش تولید خودرو؛ وعده جدید وزیر صمت
grade نیم نگاه به جک J7 کرمان موتور + فیلم
grade تاثیر رنگ بر فروش خودروهای دست‌دوم
grade لوسید ایر مدل گراند تورینگ پرفورمنس 2022 در نگاه اول
grade رونمایی از تیگارد x35
grade اولین تجربه رانندگی با جنسیس G90 مدل 2023
grade پازل حذف قرعه‌ کشی خودرو
grade افت دنباله‌دار قیمت‌ها در بازار خودرو
grade رئیس شورای رقابت: قیمت خودرو منصفانه است!
grade مراسم رونمایی از کامیونت فورس محصول بهمن دیزل + قیمت و زمان عرضه
grade رفع ابهامات طرح واردات خودرو
grade نسخه ارتقاء یافته خودروی جی 4 با امکانات بیشتر روانه بازار می شود
grade آماری که بیمه شخص ثالث موتور را در پاییز 1400 اجباری کرد
grade ورژن جدید قیمت دستوری خودرو
grade لیموزین الکتریکی چینی
grade قیمت خودرو آزاد نخواهد شد
grade واردات به سبک ایران خودرو آزاد شد
grade مشخصات و بررسی هایما 8S در شهر آفتاب
grade قیمت لاماری ایما رسما اعلام شد: 989 میلیون تومان
grade رسوب 150 هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان
grade فروش نقدی هایما S7 پلاس با دو ابهام!
grade چانگان یونی تی سایپا چه مشخصاتی خواهد داشت + فیلم
grade ریسپکت تنها سدان جدیدنمایشگاه شهر آفتاب
grade تولید ١.٦ میلیون دستگاه خودرو در 1401 شدنی است؟
grade صادر شدن برگ سبزهای جدید خودرو با یک عنوان جدید
grade طرح جدید فروش KMC T8 ویژه آبان 1400 اعلام شد
grade اولین رانندگی مزدا CX-50 مدل 2023 یک شاسی بلند فوق اسپرت
grade بنتلی بنتایگا و بنتلی بنتایگا اسپید 2021
grade مزایا و معایب عرضه خودرو در بورس کالا
grade مزایای فرمان برقی نسبت به فرمان هیدرولیک +فیلم
grade جزییات ممنوعیت هوشمند سفر از اول آذر ماه
grade دریافت پلاک تاریخی برای خودروهای بالای 30 سال
grade اطلس، جایگزین ساینا و تیبا خواهد شد
grade ورود به شهرهای نارنجی مشمول جریمه 1 میلیون تومانی شد
grade افزایش قیمت خودرو از آذر ماه اعمال می‌شود
grade تصویر اولیه مرسدس بنز کلاس تی جدید
grade فک رهن اسناد محصولات ایران خودرو ادامه دارد
grade جدیدترین شرایط واردات خودرو اعلام شد
grade آموزش خرید دیگنیتی و فیدلیتی از طریق بورس کالا
grade واکنش شورای نگهبان به مصوبه واردات خودرو
grade معرفی هوندا HR-V مدل 2023 پیش از رونمایی
grade قیمت گذاری خودرو به ستاد تنظیم بازار محول شد
grade تحقق داخلی سازی قطعات های تک صنعت خودرو توسط کروز
grade تخلف و دلالی در خودروهای گذر موقت
grade افزایش عرضه خودروهای داخلی به بازار از هفته آینده
grade قیمت جدید خودروها این هفته اعلام نخواهد شد
grade شاسی بلند هیوندای پالسید 2023 چهره جدید خود را به رخ کشید
grade واریز سهمیه جبرانی به کارت‌های سوخت تا پایان ماه
grade خودروسازان به وعده کاهش دپو خودرو عمل نکردند
grade سدان پرچمدار الکتریکی مرسدس AMG EQS مدل 2022
grade طرح جدید فروش هایما اس 7 بدون قرعه کشی
grade روشن کردن خودرو با جامپ استارتر وقتی باتری ماشین خوابیده
grade موافقت مجلس با واردات خودرو
grade آیا ایران خودرو قصد مونتاژ مرسدس بنز E200 را دارد؟
grade ستاد تنظیم بازار تصمیمی در مورد خودرو نگرفته است
grade سوییچ اولین خودروهای جک اس5 توربو GDI به مشتریان تحویل شد
grade چطور معاینه فنی برتر بگیرم؟
grade اشکودا کوشاک 2022 امپراطوری دورگه از اروپا و آسیا
grade 6 شرط ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده گمرک
grade قیمت فونیکس تیگو 8 پرو گران‌ترین چینی بازار اعلام شد!
grade کیا تلوراید جدید بزودی معرفی می‌شود
grade پرونده قیمت خودرو روز چهارشنبه نهایی می‌شود
grade مرسدس بنز از طرح اولیه کارآمدترین خودرویش رونمایی می کند
grade شرکت شیائومی، خودرو تولید می‌کند
grade شهرداری تهران: ساعات ورود به محدوده طرح ترافیک تغییر نمی‌ کند
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه فروردین 1401
grade طرح تبدیل پارس معمولی به پارس سفارشی
grade بهترین برندهای لوازم یدکی بنز و بی ام و
grade نمایشگاه خودروی پکن در تهران افتتاح شد
grade اجرای آزمایشی اختصاص سهمیه بنزین به افراد
grade نحوه پرداخت مالیات خودروها اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری ایران خودرو - 30 آذر 1400
grade قیمت فروش نقدی دو خودرو دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری هایما S5 و S7 - آذر 1400
grade زمستانی سبز با خدمات هیوندای
grade جزئیات مالیات بر خودروهای لوکس در سال 1401
grade پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به دو شیوه ممکن شد
grade شرایط جدید فروش سه محصول کرمان موتور اعلام شد
grade حضور پر قدرت کرمان موتور در نمایشگاه خودرو کرمان
grade استون مارتین والهالا مدل 2022
grade ارتقا سطح کیفی جک S5 TGDI
grade رای بدون مصوبه به واردات خودرو
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade خداحافظی باشکوه بنتلی با موتور بنزینی
grade اجاره خودرو و نکات مهمی که باید بدانید | آیا همه موسسات رنت اتومبیل قابل اطمینان هستند؟
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو با قیمت جدید - آذر 1400
grade اندازه خودرو در ایمنی آن نقش دارد؟
grade شروط واردات خودرو در 1401
grade در حاشیه چهارمین نمایشگاه خودرو؛ گروه بهمن چهار محصول جدید خود را معرفی کرد
grade رونمایی محصول جدید بهمن موتور؛
grade پای مدیران ایران خودرو و سایپا سازمان بازرسی باز شد
grade بالنو، خودرو اقتصادی سوزوکی برای بازار هند
grade طرح جدید پیش فروش خودرو تارا اتوماتیک - بهمن 1400
grade طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا (ویژه دهه فجر)
grade آغاز فروش زمستانه محصولات هایما/ دی ماه (قرعه کشی)
grade نام جدیدی برای شرکت دایملر
grade افزایش ساعت کار شماره گذاری و مراکز تعویض پلاک خودرو در اسفند 1400
grade خودروی برقی کرمان موتور خرداد 1401 می آید
grade طرح جدید فروش فوری وانت کارا تک کابین و دوکابین
grade تاریخ جدید طرح فروش خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی اعلام شد
grade طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - دی 1400
grade سایپا شاهین وارد بورس شد
grade اولین فروش زمستانه خودروهای دیگنیتی و فیدلیتی
grade ثبت نام شاهین سایپا بدون قرعه کشی
grade خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه جک اس 5 از کارگزاری معتبر بیمه دات کام
grade طرح تبدیل حواله های ایران خودرو به سایر محصولات
grade پیش فروش 130هزار خودرو برای سال آینده / امیدواریم بازار خودرو متعادل شود
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - دهه فجر 1400
grade شرایط جدید فروش فوری محصولات سایپا - دی 1400
grade تغییر روند قیمتی بازار خودرو
grade چرا طرح واردات خودرو دوباره به مجلس برگشت؟
grade ناامیدی واردکنندگان خودرو از طرح مجلس
grade آیا امکان برگرداندن اکانت اینستاگرام وجود دارد ؟
grade جزئیات جدید از طرح اختصاص بنزین به هر فرد
grade طرح ارائه خدمات پس از فروش کرمان موتور در نوروز 1401
grade حذف رسمی شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو
grade طرح جدید پیش فروش محصولات شرکت سایپا - دی 1400
grade آغاز پیش فروش لاماری ایما
grade گزارشی خودمانی از تحویل اولین سری خودروهای لاماری ایما
grade طرح جدید فروش نقدی فیدلیتی و دیگنیتی با قیمت جدید
grade ایران‌خودرو می‌تواند به قول خود وفا کند؟
grade نرخ جرائم رانندگی در سال 1401، 5 درصد گران می‌شود
grade مردودی 33‌ درصد از خودروهای داخلی در آزمون آلایندگی
grade تعطیلی 8 کارخانه فورد به دلیل کمبود تراشه
grade واردات محدود خودرو بدون انتقال ارز
grade وضعیت طرح ترافیک در سال 1401
grade طرح فروش فوری 6 محصول شرکت سایپا - بهمن 1400
grade اصرار شورای رقابت بر قیمت‌گذاری خودرو
grade طرح جدید پیش فروش 8 محصول ایران خودرو - اسفند 1400
grade طرح جدید فروش فوری 3 محصول ایران خودرو - بهمن 1400
grade طرح جدید فروش محصولات سایپا ویژه بهمن 1400
grade رشد تولید خودروهای تجاری در پاییز
grade نیروی انتظامی مرجع صدور سند شد
grade اثر 8 دستور رییس جمهور بر خودروسازی کشور
grade شرایط فروش دیگنیتی ‌پرایم و فیدلیتی پرایم
grade آغاز دومین مرحله ثبت نام لاماری ایما از شنبه
grade واکنش پلیس راهور به اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو
grade وضع قوانین به نفع دلالان
grade فروش نقدی محصولات ایران خودرو - ویژه دهه فجر 1400
grade 8 دستور رییس جمهور برای صنعت خودرو ابلاغ شد
grade خودروهای کنترل از راه دور و فناوری نسل پنج
grade شرایط جدید کرونایی برای سفر های جاده ای اعلام شد
grade آمار ناامیدکننده خودروسازان
grade لیست جدید باکیفیت و بی کفیت ترین خودروهای داخلی
grade نرخ‌های جدید طرح ترافیک اعلام شد
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade طرح فروش فوری محصولات زامیاد
grade دولت باید از صنعت خودرو کنار بکشد
grade افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی خودرو تا ساعت 18
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - اسفند 1400
grade بخشنامه جدید فروش فوری ایران خودرو ; اسفند 1400
grade افزایش کرایه‌های مترو، اتوبوس و تاکسی
grade متمایز بودن در عرضه محصولات ویژگی منحصر گروه بهمن
grade اعلام جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه‌ای
grade تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت آنلاین می‌شود
grade سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو راه اندازی شد
grade دلایل ناتوانی خودروسازان برای عرضه محصولات جدید
grade پاسخ محیط زیست به پلیس راهور درباره کیفیت خودروها
grade بازی خودروسازان با قیمت در سایه فقدان کیفیت/ «چوب حراج» ایران خودرو و سایپا به اعتماد افکارعمومی
grade واکنش خودروسازی جهان به جنگ اوکراین
grade نرخ بیمه نامه شخص ثالث خودروها در سال 1401
grade نشست خبری گروه بهمن در نمایشگاه خودرو
grade دوگانه سوزها در خط پایان تولید
grade اعلام اولین طرح فروش فوری سایپا در سال 1401
grade توضیح پلیس درباره شماره‌گذاری خودرو در درب منزل
grade آمادگی مراکز معاینه فنی برای مراجعه شهروندان
grade مخالفان واردات خودرو چه می‌گویند؟
grade کمیسیون تلفیق مجلس واردات خودرو را تصویب کرد
grade لیست قیمت جدید کارخانه ای محصولات ایران خودرو
grade خودروهای لوکس تا پایان سال 1400 امحاء می‌شوند
grade رای مثبت مجلس به واردات 70‌هزار دستگاهی خودرو
grade بحران تردد 8 میلیون دستگاه خودروی فرسوده
grade خروج و تردد خودرو بدون پلاک از کارخانه ممنوع است
grade جریمه خودرو‌هایی که پشت آمبولانس‌ها حرکت می‌کنند
grade نارضایتی مردم موجب بازدید آیت‌الله رئیسی از ایران‌خودرو شد/تاکید رئیس جمهور بر رفع انحصار خودرو
grade رانت‌های هنگفتی که دلالان خودرو به جیب می‌زنند/ 175 هزار میلیارد ناقابل در جیب سوداگران
grade خودروسازان ملی جان مردم را شوخی گرفتند
grade تردد دودزاها بدون محدودیت
grade فروش خودروسازان تا اطلاع ثانوی متوقف شد
grade فیدلیتی و دیگنیتی قرعه کشی خواهند شد؟!
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade مدیر عامل اسنا به نامه اخیر شهرداری تهران واکنش نشان داد
grade ایران؛ تنها کشور جهان که واردات خودرو در آن ممنوع است!
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه عید سعید فطر
grade فروش اقساطی پیکاپ KMC T8 خرداد 1401
grade پیش فروش عادی فیدلیتی پرایم شنبه هفدهم اردیبهشت
grade بازدید سفیر کره جنوبی از غرفه کرمان موتور و ابراز امیدواری برای بازگشت هیوندای
grade بهانه‌های خودروسازان در توجیه ایمنی پایین خودرو‌ها مردم را بیشتر عصبانی می‌کند
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade اتمام حجت سطوح عالی کشور با خودروسازان
grade جک j4 اولین محصول بومی تمام برقی کرمان موتور به بازار می آید
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade بهبود کیفی خودرو با شعاردرمانی؟
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade افتتاح دو کارخانه قطعه سازی با حضور مدیرعامل قوای محرکه کرمان خودرو
grade نماینده مجلس: قرار است ارز گوشی آیفون به واردات خودرو اختصاص یابد
grade افزایش بی‌سابقه نرخ عوارض آزاد راه‌ها تا 101 درصد+ جدول
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade تسلا دیگر پرفروش‌ترین خودروساز الکتریکی جهان نیست
grade کرمان موتور از پلتفرم اختصاصی PS1 در نمایشگاه تحول صنعت خودرو رونمایی می‌کند
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade پذیره‌نویسی اوراق مرابحه «کرمان» در همان روز اول به پایان رسید
grade بازدید استاندار کرمان از کارخانه کرمان موتور
grade باشگاه مشتریان کرمان موتور پنج ساله شد
grade برنامه ایران خودرو برای افزایش تولید و عرضه هایما
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade همکاری باشگاه مشتریان کرمان موتور و بیمه سامان برای صدور بیمه پیمایشی
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade نمایش توانمندی‌های ایران خودرو و 21 سازنده داخلی در روسیه
grade باکیفیت و بی کیفیت ترین خودروهای ساخت داخل مشخص شدند
grade بازدید مدیرعامل بانک تجارت از شرکت کرمان موتور
grade آغاز اولین طرح فروش نقدی و اقساطی KMC J7 کرمان موتور
grade مدیران خودرو با تجارت شتاب گرفت
grade احراز اصالت قطعات یدکی فقط با یک پیامک
grade مرحله‌ی سوم «فروش خودرو» در سامانه جامع یکپارچه خودرو به زودی برگزار می‌شود
grade خودروهای ناقص سایت مرکزی ایران خودرو صفر شد
grade ماجرای واردات خودرو به کجا رسید؟
grade واردات خودرو نهایی شده است
grade ممنوعیت عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو
grade ارتقای کیفی 59 قطعه از محصولات ایران خودرو
grade کلاسیک‌سواران در انتظار اصلاح مصوبه هیات دولت
grade زمان برگزاری سومین فروش یکپارچه خودرو مشخص شد
grade آماده باش امدادخودرو کرمان موتور به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی
grade تکذیب واردات خودرو با رمز ارز (22 مردادماه 1401)
grade تفاهم امدادخودرو ایران و بانک آینده برای تلفیق خدمات خودرویی و بانکی
grade خودروی ملی بر پایه پلتفورم PS1 کرمان موتور و مپنا در ونزوئلا