مخالفان واردات خودرو چه می‌گویند؟

سبقت آزاد۱۴۰۱/۰۱/۲۴ ۱۹:۴۸:۵۵ 0

پروژه واردات خودرو از مسیر لایحه بودجه کلا منتفی شده اما نمایندگان مجلس پس از حذف دو مصوبه «واردات در ازای صادرات» و همچنین «ورود ۷۰ هزار خودرو از مسیر لایحه بودجه» توسط هیات عالی نظارت، این بار بر عملکرد دولت در این زمینه متمرکز شده‌اند. با این حال روز گذشته عضو هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به ۵دلیل مخالفت این مجمع با واردات پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد به نقل از دنیای اقتصاد، با مخالفت هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، پروژه واردات خودرو از مسیر لایحه بودجه کلا منتفی شد، با این حال نمایندگان مجلس پس از حذف دو مصوبه «واردات در ازای صادرات» و همچنین ورود ۷۰‌هزار خودرو از مسیر لایحه بودجه توسط هیات عالی نظارت، این بار بر عملکرد دولت در این زمینه متمرکز شده‌اند.
در این ارتباط روز گذشته جلسه‌ای با موضوع خودرو و واردات با حضور وزیر صمت در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، این در شرایطی است که برخی منابع آگاه عنوان می‌کنند نمایندگان در این جلسه خواستار تعیین‌تکلیف بازار خودرو و واردات از سوی دولت شده‌اند. نمایندگان مجلس با آگاهی از این موضوع که مصوبات مربوط به واردات خودرو امکان خروج از فیلتر شورای نگهبان و هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام را نخواهد داشت، بنابراین با فشار به دولت خواستار تعیین‌تکلیف هرچه سریع‌تر این موضوع هستند. استناد نمایندگان نیز به فرمان ۸ ماده‌ای رئیس جمهور است که در انتهای سال گذشته در شرکت ایران خودرو صادر شد. در این فرمان بر لغو توقف واردات خودرو تا پایان خرداد ماه ۱۴۰۱ تاکید شده است. به این ترتیب با توجه به پایان موعد مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مبنی بر توقف واردات تا خرداد ماه امسال و همچنین فرمان ۸ ماده‌ای رئیس‌جمهور، حالا نمایندگان مجلس از فاطمی‌امین وزیر صمت خواستند که برنامه خود برای واردات خودرو را اعلام کند. آنچه مشخص است اگر چه مجلس به‌رغم تلاش خود نتوانست مسیر واردات خودرو را بازگشایی کند اما به‌طور حتم دولت می‌تواند همراه با اتمام مهلت شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، نسبت به واردات خودرو اقدام کند.
آنچه مشخص است فاطمی‌امین وزیر صمت از سوی موافقان و مخالفان واردات خودرو تحت فشار است به‌طوری که حتی روز گذشته شایعاتی مبنی بر استعفای وی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. برخی از مدیران و مسوولان این وزارتخانه در پاسخ به پیگیری «دنیای‌اقتصاد» برای صحت و سقم این خبر، آن را تایید یا تکذیب نکردند. اما پیش از ارسال دو مصوبه وارداتی مجلس به شورای نگهبان، سیدمصطفی میرسلیم نماینده مجلس و عضو هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام از همان ابتدا در گفت‌وگو با رسانه‌ها و اظهارنظر در شبکه‌های اجتماعی به کرات از عدم‌تصویب مصوبه بازگشایی واردات خودرو به کشور سخن می‌گفت. این در شرایطی است که با اصلاح ایرادات شورای نگهبان توسط مجلس و موافقت این شورا با مصوبه واردات خودرو، شک و شبهه‌ای برای لغو این مصوبه نبود. با این حال این نماینده مجلس باز هم بر عدم‌تصویب آن تاکید داشت.
گذشت زمان نشان داد که اظهارات وی بیراه نبوده و در نهایت هیات عالی نظارت با دو مصوبه واردات در ازای صادرات و همچنین ورود ۷۰‌هزار خودرو از مسیر لایحه بودجه مخالفت کرد و ورود خودروهای خارجی به کشور کلا منتفی شد. میرسلیم در اظهارات خود، یکی از مهم‌ترین دلایل عدم‌تایید مصوبات مذکور را تضاد واردات خودرو با تولید خودرو عنوان می‌کرد. بر این اساس میرسلیم را می‌توان تنها نماینده مجلس یا عضو شورای هیات عالی نظارت خواند که بالاخره به تبیین نظر مخالفان در این زمینه پرداخته است. وی روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا وسیما ۵ دلیل مخالفت با واردات خودرو از سوی هیات نظارت را تشریح کرد.  یکی از دلایل وی، عدم حضور نماینده رسمی در کشور ذکر شده است. به گفته وی در چند سال اخیر تبادلات تجاری عادی با خودروسازان خارجی در بخش تولید مشترک و واردات خودرو به صورت مستقیم و از طریق نمایندگی‌های رسمی داخل کشور، متوقف و غیرممکن شده است و درصورت تصمیم بر واردات خودرو مجبوریم از طریق واردکنندگان غیر‌رسمی و دلالان دست چندم کشور‌‌‌های همسایه اقدام کنیم که با قیمت‌های بالا انجام می‌شود، ضمن اینکه صرفه اقتصادی، خدمات نمایندگی مجاز، ضمانت و ارائه خدمات آن از بین خواهد رفت.
اظهارات وی در این زمینه در شرایطی است که اولا پیش از توقف واردات خودرو در مقطعی «گری‌مارکت‌ها» یا اشخاص حقیقی اقدام به واردات خودرو می‌کردند و دوم آنکه به دلیل تحریم‌های طولانی‌مدت، هیچ شرکت خودروسازی معتبری در جهان حاضر به ارائه نمایندگی رسمی به شرکت‌های داخلی نبود و عمده واردات محصولات خارجی نیز از کشورهای همسایه صورت می‌گرفت و خدمات پس از فروش نیز ارائه می‌شد. میرسلیم همچنین دلیل دوم را ظرفیت تولیدی خودروسازان داخلی عنوان و اظهار کرده که واردات ۷۰‌هزار دستگاه تاثیری بر قیمت‌های غیر‌عادلانه بازار و رفع انحصار در این صنعت نخواهد داشت و در عمل باعث ویژه‌خواری حدود ۶۰‌هزار میلیارد تومانی دلالان و واسطه‌‌‌ها می‌‌‌شد. اظهارات این نماینده مجلس در شرایطی است که به واقع نمی‌توان از ورود ۷۰‌هزار دستگاه خودرو به کشور انتظار رفع انحصار از خودروسازی کشور را داشت. چنانچه به دلیل انحصار بازار خودرو در هیچ دوره‌ای نیز ادعای رفع انحصار با واردات خودرو نشده است.
از سوی دیگر این نماینده مجلس یازدهم اضافه کرده که با در نظر گرفتن قیمت ارز در کشور، حقوق گمرکی و تعرفه واردات خودرو، قطعا واردات خودرو‌‌‌های اقتصادی و رده متوسط سود سرشاری برای واردکنندگان نخواهد داشت و واردکنندگان به سمت واردات خودرو‌‌‌های تجملی و گران‌قیمت که قابلیت خریداری برای عموم مردم ندارند و گروه خاصی استفاده می‌کنند خواهند رفت که این موضوع علاوه بر گسترش شکاف طبقاتی، احساس بی‌‌‌عدالتی اجتماعی و نارضایتی شهروندان را نیز به دنبال دارد. در این زمینه نیز می‌توان عنوان کرد که در حال حاضر خودروهای چینی مونتاژی در کشور با قیمت‌های بالایی به فروش می‌رسند که در زمره خودروهای تجملی و گران‌قیمت محسوب می‌شود و عموم مردم توانایی خرید آنها را ندارند، بنابراین به نظر می‌رسد که بعد از حذف واردات، تاملی نیز بر عملکرد خودروسازان چینی شود که خودروهای ‌میلیاردی در کشور تولید می‌کنند و به نوعی جایگزین وارداتی‌ها شده‌اند.  این نماینده مجلس، دلیل چهارم خود را برای ممنوعیت واردات ۷۰‌هزار دستگاه خودرو، ارزبری حدود ۲ تا ۳‌میلیارد دلاری عنوان و اظهار کرده که با توجه به شرایط خاص ارزی کشور و دشواری‌‌‌هایی که در زمینه تامین ارز برای تامین مایحتاج اساسی و دارویی وجود دارد، قطعا اولویت تخصیص ارز باید با کالا‌‌‌های اساسی و دارویی شهروندان باشد و انتظار ۷۰‌هزار متقاضی خودروی تجملی خارجی برای تخصیص ارز به واردات خودروی مطلوب آنها، به جای تامین کالای اساسی و دارویی ۸۰‌میلیون نفر، بی‌عدالتی و اجحاف در حق عموم هموطنان است.  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، همکاری با شرکت‌های خارجی برای وارد کردن فناوری‌‌‌های نوین صنعت خودرو را ضروری دانسته و تاکید کرده که منطقی است منابع ارزی محدودمان باید برای خرید و وارد کردن فناوری‌‌‌های نوین صنعت خودرو مانند فناوری‌‌‌های دوستدار محیط‌زیست و... به کار گرفته شود.

شعار درمانی برای تداوم ممنوعیت واردات
اما بحث واردات خودرو همچنان داغ است و موافقان و مخالفان واردات به بیان نظرات خود در زمینه می‌پردازند. حالابا توجه به اظهارات عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام این سوال مطرح است که آیا دلایل مطرح شده در ارتباط با تداوم ممنوعیت واردات خودرو، دلایلی قانع‌کننده و منطقی است ؟ فربد زاوه کارشناس خودرو در این ارتباط به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید دلایل مطرح شده بیش از آنکه از پشتوانه منطقی برخوردار باشد به دنبال توجیه کردن ممنوعیت واردات خودرو به کشور است. این کارشناس خودرو ادامه می‌دهد: در حالی صحبت از نبود شرایط همکاری با برندهای بین‌المللی و اجبار به همکاری با نمایندگان منطقه برندهای خودروساز و دلالان می‌شود که در شرایط تحریم شاهد هستیم که همین اتفاق درباره محصولات چینی نیز می‌افتد. زاوه می‌گوید برندهای چینی هم در حال حاضر نه‌تنها به صورت مستقیم با شرکت‌های خودروساز همکاری نمی‌کنند بلکه شاهد هستیم در برخی از موارد آنها اجازه نمی‌دهند از لوگوی برند آنها نیز استفاده شود.
زاوه تاکید می‌کند ممنوعیت واردات خودرو به بهانه مدیریت منابع ارزی تنها شعار است زیرا آنچه باعث افزایش نرخ ارز در بازار شده افزایش تقاضای مصرفی برای ارز نبوده بلکه کاهش درآمدهای ریالی دولت و حرکت دولت برای استقراض از بانک مرکزی سبب شده تا نرخ ارز در بازار روند صعود به خود بگیرد. وی می‌گوید چنانچه ممنوعیتی برای واردات کالاهای لوکس از جمله خودرو اتفاق نمی‌افتاد و دولت می‌توانست از محل ورود کالا درآمد کسب کند پایه پولی کشور تا این حد تضعیف نمی‌شد. سعید مدنی مدیرعامل پیشین خودروسازی سایپا نیز در این زمینه به خبرنگار ما می‌گوید: درست است که با ورود ۷۰‌هزار دستگاه خودرو به کشور انحصار بازار خودرو به طور کامل نمی‌شکند اما لغو ممنوعیت واردات خودرو به کشور به نوعی هشداری به شرکت‌های خودروساز است.
مدیرعامل پیشین سایپا ادامه می‌دهد: چنانچه قفل از در ورود خودرو به کشور برداشته شود شرکت‌های خودروساز نیز می‌توانند در این زمینه فعال شوند. مدنی معتقد است ورود خودرو باعث می‌شود خودروسازان مراودات خود را با برندهای بین‌المللی گسترش داده و به تدریج به سمت برنامه‌ریزی برای تولید محصولات وارداتی حرکت کنند. این کارشناس خودرو تاکید می‌کند که واردات خودرو به کشور باعث خواهد شد تا حدودی بازار خودرو تنظیم شود. وی در ارتباط با این ایده که به جای واردات خودرو منابع مالی آن را صرف وارد کردن فناوری‌های نوین صنعت خودرو کنیم می‌گوید این صحبت‌ها بیشتر رنگ و بوی شعاری دارند. مدنی معتقد است در شرایط حاضر بهتر است سیاستگذار خودرویی ابتدا از مدیران خودروساز برنامه بخواهد و به تدریج با تزریق نقدینگی پیشرفت طرح‌ها را پایش کند. وی می‌گوید: ورود به حوزه طراحی و تحقیقات در صنعت خودرو باید در بازه زمانی بلندمدت مورد توجه قرار گیرد و چنانچه پول بدون برنامه‌ریزی در کوتاه‌مدت به خودروسازی تزریق شود با توجه به مکانیزم‌های حاکم بر شرکت‌های خودروساز به تدریج تبدیل به رانت می‌شود.

 favorite_border 0
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade موتورسیکلت های تهران برقی می‌شوند
grade نیم نگاه به KMC K7، KMC J7، جک اس 5 جدید و جک جی 4 کرمان موتور
grade محصول جدید خودروسازی بم BAC X3 به بازار می آید
grade خودرو KMC K7 روی خط تولید
grade به بهانه یازدهمین نمایشگاه خودرو کرمان؛ ام وی ام همچنان از چهره جدیدش می‌گوید
grade فیلم بررسی مشخصات فونیکس FX مدیران خودرو
grade فروش تیگو 8 پرو مکس آغاز شد + قیمت و مشخصات
grade فروش فونیکس FX پریمیوم آغاز شد +قیمت
grade  رادارهای نقطه کور: وقتی حادثه خبر می‌کند
grade کانسپت سوزوکی eVX در نمایشگاه خودروی هند رونمایی شد
grade سریعترین شورلت کوروت به بازار آمد
grade خودرو با ورود شورای رقابت رسماً گران می‌شود؟
grade فیلم بررسی مشخصات فنی mvm x55 pro
grade ای کاش به جای قیمت خودرو، چگونگی خودروی ایمن ساختن را کشف می کردیم
grade 3 دلیل برای انتخاب ایکس22پرو: نگاه‌ها به سمت شما خواهد بود
grade آموزش افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو
grade رادارهای خطی در خودروهای فونیکس: انحراف ناپذیر!
grade اسکوترهای برقی چه زمانی وارد تهران می‌شوند؟
grade شوک شورای رقابت به بورس، خودرو را از بورس کالا حذف شد؟
grade نگاه کلی به فیدلیتی، ریسپکت، پیکاپ G9 و سایر محصولات گروه بهمن
grade اسکای ول اولین شاسی بلند برقی ایران محصول مشترک کرمان موتور و مپنا
grade خرید لوازم یدکی و دغدغه‌های قبل از خرید
grade نوزدهمین شعبه خودرو 45 افتتاح شد
grade شش ماه حبس در انتظار مخدوش کنندگان پلاک خودرو
grade توقف عرضه خودرو در بورس کالا، صحت ندارد
grade طرح ترافیک را با 30 درصد تخفیف بخرید
grade آغاز چهارمین مرحله از عرضه لاماری ایما در بورس کالا
grade نهال «خودروی بورسی» در حال خشک شدن است!!
grade مهلت کلینیک زمستانه خودروهای هیوندای تمدید شد
grade شیوه برخی تبلیغات برای خرید موتورسیکلت‌ها خلاف آیین نامه است
grade تکنولوژی PEPS: ارتقاء مرزهای رفاه و امنیت خودرو توسط فونیکس
grade کروز در رتبه 55 پانصد شرکت برتر ایران قرار گرفت
grade گروه بهمن رتبه 54 پانصد شرکت برتر ایران را به خود اختصاص داد
grade کروز پیشتاز اشتغال نخبگان و زنان
grade واردات خودروهای کارکرده تصویب شد
grade رانندگان تجاری امپاور و FAW را تست کردند
grade کامبیز دیرباز، سفیر تیگو8 پرو مکس غول دو دیفرانسیل در کنار آقای بازیگر
grade تغییر ساعت کاری مراکز معاینه فنی تهران
grade تست درایو لاماری ایما در پیست آزادی
grade تجربه رانندگی ام وی ام X55 پرو در پیست آزادی
grade آنچه که باید در خصوص خودروهای گذر موقت باید بدانیم
grade بهترین لوازم جانبی خودرو در سال 2021
grade بهترین پمپهای باد پایی مخصوص خودرو در سال 2021
grade بهترین نرم افزارهای بازی رانندگی خودرو برای تلفن همراه
grade افزایش اقبال 31 درصدی رنگ مشکی میکا کرمان موتور
grade خودروهای کرمان موتور در خط رنگ تمام اتوماتیک
grade اولین تجربه رانندگی با جنسیس G90 مدل 2023
grade نیم نگاه به جک J7 کرمان موتور + فیلم
grade روشن کردن خودرو با جامپ استارتر وقتی باتری ماشین خوابیده
grade جک J7 محصول جدید کرمان موتور با لوگوی جدید رونمایی شد + قیمت
grade مزایای فرمان برقی نسبت به فرمان هیدرولیک +فیلم
grade اشکودا کوشاک 2022 امپراطوری دورگه از اروپا و آسیا
grade مزایا و معایب عرضه خودرو در بورس کالا
grade چانگان یونی تی سایپا چه مشخصاتی خواهد داشت + فیلم
grade استون مارتین والهالا مدل 2022
grade آموزش خرید دیگنیتی و فیدلیتی از طریق بورس کالا
grade هایما 7X مینی ون جدید ایران خودرو
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade فیلم معرفی و مشخصات دیگنیتی پرستیژ
grade معرفی مینی ون فردا فورتینگ M4
grade چری رسما از تصاویر آریزو 8 رونمایی کرد
grade محصول جدید کرمان موتور KMC K7 در یک نگاه
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade اولین رویارویی با مزدا 3 توربو 2022: پله پله تا ملاقات تجمل!
grade رونمایی شگفت انگیز فردا فورتینگ ام4 FM4
grade اولین تجربه رانندگی با لینکلن نویگیتور 2022: باور کن نگاه ما به جاده است!
grade سانتافه ایرانی، 600 میلیون تومان! خودروی ریرا چه مشخصاتی دارد؟
grade شاسی بلند جدید رنو رونمایی شد
grade لوسید ایر مدل گراند تورینگ پرفورمنس 2022 در نگاه اول
grade رونمایی از تیگارد x35
grade نسخه ارتقاء یافته خودروی جی 4 با امکانات بیشتر روانه بازار می شود
grade آموزش خرید لاماری ایما در بورس کالا
grade مشخصات و بررسی هایما 8S در شهر آفتاب
grade لیموزین الکتریکی چینی
grade واردات به سبک ایران خودرو آزاد شد
grade ریسپکت تنها سدان جدیدنمایشگاه شهر آفتاب
grade قیمت لاماری ایما رسما اعلام شد: 989 میلیون تومان
grade بنتلی بنتایگا و بنتلی بنتایگا اسپید 2021
grade اولین رانندگی مزدا CX-50 مدل 2023 یک شاسی بلند فوق اسپرت
grade دلالی جدید خودرو به سبک بورس کالا
grade تصویر اولیه مرسدس بنز کلاس تی جدید
grade معرفی هوندا HR-V مدل 2023 پیش از رونمایی
grade شاسی بلند هیوندای پالسید 2023 چهره جدید خود را به رخ کشید
grade موتورسیکلت های تهران برقی می‌شوند
grade رونمایی از فونیکس FX مدیران خودرو در 3 تیپ
grade آیا ایران خودرو قصد مونتاژ مرسدس بنز E200 را دارد؟
grade سدان پرچمدار الکتریکی مرسدس AMG EQS مدل 2022
grade کیا تلوراید جدید بزودی معرفی می‌شود
grade خرید خودرو در بورس مشروط شد
grade طرح تبدیل پارس معمولی به پارس سفارشی
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه فروردین 1401
grade طرح فروش هایما 8S در بورس اعلام شد + قیمت پایه
grade گزارشی خودمانی از تحویل اولین سری خودروهای لاماری ایما
grade نمایشگاه خودروی پکن در تهران افتتاح شد
grade نیم نگاه به KMC K7، KMC J7، جک اس 5 جدید و جک جی 4 کرمان موتور
grade محصول جدید خودروسازی بم BAC X3 به بازار می آید
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به دو شیوه ممکن شد
grade شرایط جدید فروش سه محصول کرمان موتور اعلام شد
grade شروط واردات خودرو در 1401
grade ارتقا سطح کیفی جک S5 TGDI
grade خودرو KMC K7 روی خط تولید
grade به بهانه یازدهمین نمایشگاه خودرو کرمان؛ ام وی ام همچنان از چهره جدیدش می‌گوید
grade فیلم بررسی مشخصات فونیکس FX مدیران خودرو
grade فروش تیگو 8 پرو مکس آغاز شد + قیمت و مشخصات
grade در حاشیه چهارمین نمایشگاه خودرو؛ گروه بهمن چهار محصول جدید خود را معرفی کرد
grade سایپا شاهین وارد بورس شد
grade آغاز پیش فروش لاماری ایما
grade بالنو، خودرو اقتصادی سوزوکی برای بازار هند
grade رونمایی محصول جدید بهمن موتور؛
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - دهه فجر 1400
grade ثبت نام شاهین سایپا بدون قرعه کشی
grade افزایش ساعت کار شماره گذاری و مراکز تعویض پلاک خودرو در اسفند 1400
grade طرح ارائه خدمات پس از فروش کرمان موتور در نوروز 1401
grade فروش فونیکس FX پریمیوم آغاز شد +قیمت
grade اثر 8 دستور رییس جمهور بر خودروسازی کشور
grade  رادارهای نقطه کور: وقتی حادثه خبر می‌کند
grade کانسپت سوزوکی eVX در نمایشگاه خودروی هند رونمایی شد
grade سریعترین شورلت کوروت به بازار آمد
grade خودرو با ورود شورای رقابت رسماً گران می‌شود؟
grade وضعیت طرح ترافیک در سال 1401
grade طرح جدید پیش فروش 8 محصول ایران خودرو - اسفند 1400
grade بازدید سفیر کره جنوبی از غرفه کرمان موتور و ابراز امیدواری برای بازگشت هیوندای
grade شرایط فروش دیگنیتی ‌پرایم و فیدلیتی پرایم
grade وضع قوانین به نفع دلالان
grade آغاز دومین مرحله ثبت نام لاماری ایما از شنبه
grade 8 دستور رییس جمهور برای صنعت خودرو ابلاغ شد
grade طرح جدید فروش محصولات سایپا ویژه بهمن 1400
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade فروش نقدی محصولات ایران خودرو - ویژه دهه فجر 1400
grade افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی خودرو تا ساعت 18
grade آمار ناامیدکننده خودروسازان
grade طرح فروش فوری محصولات زامیاد
grade نرخ‌های جدید طرح ترافیک اعلام شد
grade سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو راه اندازی شد
grade شرایط جدید کرونایی برای سفر های جاده ای اعلام شد
grade دولت باید از صنعت خودرو کنار بکشد
grade بخشنامه جدید فروش فوری ایران خودرو ; اسفند 1400
grade خودروهای کنترل از راه دور و فناوری نسل پنج
grade فیلم بررسی مشخصات فنی mvm x55 pro
grade نشست خبری گروه بهمن در نمایشگاه خودرو
grade بازی خودروسازان با قیمت در سایه فقدان کیفیت/ «چوب حراج» ایران خودرو و سایپا به اعتماد افکارعمومی
grade اعلام جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه‌ای
grade نرخ بیمه نامه شخص ثالث خودروها در سال 1401
grade نارضایتی مردم موجب بازدید آیت‌الله رئیسی از ایران‌خودرو شد/تاکید رئیس جمهور بر رفع انحصار خودرو
grade دلایل ناتوانی خودروسازان برای عرضه محصولات جدید
grade دوگانه سوزها در خط پایان تولید
grade اعلام اولین طرح فروش فوری سایپا در سال 1401
grade افزایش کرایه‌های مترو، اتوبوس و تاکسی
grade متمایز بودن در عرضه محصولات ویژگی منحصر گروه بهمن
grade طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا - اسفند 1400
grade واکنش خودروسازی جهان به جنگ اوکراین
grade تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت آنلاین می‌شود
grade توضیح پلیس درباره شماره‌گذاری خودرو در درب منزل
grade ای کاش به جای قیمت خودرو، چگونگی خودروی ایمن ساختن را کشف می کردیم
grade مخالفان واردات خودرو چه می‌گویند؟
grade آمادگی مراکز معاینه فنی برای مراجعه شهروندان
grade خودروهای لوکس تا پایان سال 1400 امحاء می‌شوند
grade لیست قیمت جدید کارخانه ای محصولات ایران خودرو
grade فروش خودروسازان تا اطلاع ثانوی متوقف شد
grade کمیسیون تلفیق مجلس واردات خودرو را تصویب کرد
grade جریمه خودرو‌هایی که پشت آمبولانس‌ها حرکت می‌کنند
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade رانت‌های هنگفتی که دلالان خودرو به جیب می‌زنند/ 175 هزار میلیارد ناقابل در جیب سوداگران
grade رای مثبت مجلس به واردات 70‌هزار دستگاهی خودرو
grade خودروسازان ملی جان مردم را شوخی گرفتند
grade فیدلیتی و دیگنیتی قرعه کشی خواهند شد؟!
grade خروج و تردد خودرو بدون پلاک از کارخانه ممنوع است
grade بحران تردد 8 میلیون دستگاه خودروی فرسوده
grade پیش فروش عادی فیدلیتی پرایم شنبه هفدهم اردیبهشت
grade ایران؛ تنها کشور جهان که واردات خودرو در آن ممنوع است!
grade شرایط فروش جدید کرمان موتور ویژه عید سعید فطر
grade جک j4 اولین محصول بومی تمام برقی کرمان موتور به بازار می آید
grade تردد دودزاها بدون محدودیت
grade مدیر عامل اسنا به نامه اخیر شهرداری تهران واکنش نشان داد
grade فروش اقساطی پیکاپ KMC T8 خرداد 1401
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade بهانه‌های خودروسازان در توجیه ایمنی پایین خودرو‌ها مردم را بیشتر عصبانی می‌کند
grade اتمام حجت سطوح عالی کشور با خودروسازان
grade نماینده مجلس: قرار است ارز گوشی آیفون به واردات خودرو اختصاص یابد
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade تسلا دیگر پرفروش‌ترین خودروساز الکتریکی جهان نیست
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade بهبود کیفی خودرو با شعاردرمانی؟
grade افتتاح دو کارخانه قطعه سازی با حضور مدیرعامل قوای محرکه کرمان خودرو
grade 3 دلیل برای انتخاب ایکس22پرو: نگاه‌ها به سمت شما خواهد بود
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade افزایش بی‌سابقه نرخ عوارض آزاد راه‌ها تا 101 درصد+ جدول
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade آغاز اولین طرح فروش نقدی و اقساطی KMC J7 کرمان موتور
grade مدیران خودرو با تجارت شتاب گرفت
grade برنامه ایران خودرو برای افزایش تولید و عرضه هایما
grade کرمان موتور از پلتفرم اختصاصی PS1 در نمایشگاه تحول صنعت خودرو رونمایی می‌کند
grade بازدید استاندار کرمان از کارخانه کرمان موتور
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade همکاری باشگاه مشتریان کرمان موتور و بیمه سامان برای صدور بیمه پیمایشی
grade پذیره‌نویسی اوراق مرابحه «کرمان» در همان روز اول به پایان رسید
grade آموزش افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade باشگاه مشتریان کرمان موتور پنج ساله شد
grade نمایش توانمندی‌های ایران خودرو و 21 سازنده داخلی در روسیه
grade بازدید مدیرعامل بانک تجارت از شرکت کرمان موتور
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade مرحله‌ی سوم «فروش خودرو» در سامانه جامع یکپارچه خودرو به زودی برگزار می‌شود
grade رادارهای خطی در خودروهای فونیکس: انحراف ناپذیر!
grade باکیفیت و بی کیفیت ترین خودروهای ساخت داخل مشخص شدند
grade خودروی ملی بر پایه پلتفورم PS1 کرمان موتور و مپنا در ونزوئلا
grade ماجرای واردات خودرو به کجا رسید؟
grade آماده باش امدادخودرو کرمان موتور به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی
grade اسکوترهای برقی چه زمانی وارد تهران می‌شوند؟
grade خودروهای ناقص سایت مرکزی ایران خودرو صفر شد
grade واردات خودرو نهایی شده است
grade شوک شورای رقابت به بورس، خودرو را از بورس کالا حذف شد؟
grade احراز اصالت قطعات یدکی فقط با یک پیامک
grade ارتقای کیفی 59 قطعه از محصولات ایران خودرو
grade نام خودروی جدید کرمان موتور را پیشنهاد کنید و همان خودرو را جایزه بگیرید
grade ممنوعیت عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو
grade تکذیب واردات خودرو با رمز ارز (22 مردادماه 1401)
grade زمان برگزاری سومین فروش یکپارچه خودرو مشخص شد
grade تفاهم امدادخودرو ایران و بانک آینده برای تلفیق خدمات خودرویی و بانکی
grade کلاسیک‌سواران در انتظار اصلاح مصوبه هیات دولت
grade برگزاری آزمون فنی اختصاصی هیوندای در ايران
grade نگاه کلی به فیدلیتی، ریسپکت، پیکاپ G9 و سایر محصولات گروه بهمن
grade سفر به بابلسر از دریا تا جنگل
grade این خودروها معاف از مالیات می‌شوند
grade اسکای ول اولین شاسی بلند برقی ایران محصول مشترک کرمان موتور و مپنا
grade امروز آخرین مهلت شرکت در مسابقه نام گذاری خودرو جدید کرمان موتور
grade عرضه جک s5, جک j4 و کی ام سی T8 کرمان موتور در بورس کالا + فیلم
grade لاماری ایما را با قیمت قبلی بخرید +جزئیات شرایط فروش
grade لوازم و قطعات خودرو را از یدک مارکت بخرید
grade اولویت شرکت آرین موتور، ارائه خودروهای با کیفیت است
grade راه اندازی سرویس در محل کرمان موتور در شهر مشهد (+جزئیات)
grade امکان خرید آنلاین لوازم یدکی محصولات کرمان موتور فراهم شد+ جزئیات و آدرس سایت
grade شرایط فروش لاماری ایما - آذر ماه ۱۴۰۱
grade شرایط فروش فوق العاده لاماری ایما دی ماه 1401
grade حذف مدت پنج ماه از تاریخ تحویل و با حداقل ۱۰۰۰ کیلومتر کارکرد از گارانتی خودرو
grade خرید لوازم یدکی و دغدغه‌های قبل از خرید
grade اسامی نخستین خودروهای وارداتی اعلام شد
grade نوزدهمین شعبه خودرو 45 افتتاح شد
grade شش ماه حبس در انتظار مخدوش کنندگان پلاک خودرو
grade توقف عرضه خودرو در بورس کالا، صحت ندارد
grade طرح ترافیک را با 30 درصد تخفیف بخرید
grade آغاز چهارمین مرحله از عرضه لاماری ایما در بورس کالا
grade نهال «خودروی بورسی» در حال خشک شدن است!!
grade مهلت کلینیک زمستانه خودروهای هیوندای تمدید شد
grade شیوه برخی تبلیغات برای خرید موتورسیکلت‌ها خلاف آیین نامه است
grade تکنولوژی PEPS: ارتقاء مرزهای رفاه و امنیت خودرو توسط فونیکس
grade کروز در رتبه 55 پانصد شرکت برتر ایران قرار گرفت
grade گروه بهمن رتبه 54 پانصد شرکت برتر ایران را به خود اختصاص داد
grade کروز پیشتاز اشتغال نخبگان و زنان
grade واردات خودروهای کارکرده تصویب شد
grade رانندگان تجاری امپاور و FAW را تست کردند
grade کامبیز دیرباز، سفیر تیگو8 پرو مکس غول دو دیفرانسیل در کنار آقای بازیگر
grade تغییر ساعت کاری مراکز معاینه فنی تهران