مکانیزم کلاس بندی خودروها

مکانیزم کلاس بندی خودروها

مهندس اشکان معصومی۱۴۰۲/۰۲/۰۸ ۱۲:۳۳:۱۴ 2

خودروهایی که در حال حاضر توسط خودروسازان جهان طراحی و ساخته شده و در بازارهای جهانی به فروش می‌رسند، مطمئنا باید در یکی از کلاس‌های استاندارد خودرو قرار گیرند. در این مطلب به معرفی رده بندی کلاس‌های خودرو پرداخته شده است.

مقدمه:
به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد، خودروها بر اساس ابعاد بدنه و شکل ظاهری دارای کلاس بندیهای متعددی هستند. کلیه خودروهای تولیدی از برندهای مختلف خودروسازی دنیا، معمولا در یکی از این کلاس بندی خودرویی قرار می‌گیرند، مگر اینکه خودروی تولیدی، خودرویی خاص یا ویژه باشد که آن را در کلاس جدیدی که قبلا موجود نبوده، قرار می‌دهند و برای آن خودروی خاص، کلاس جدیدی تعریف می‌کنند. خودروهایی که در حال حاضر توسط خودروسازان جهان طراحی و ساخته شده و در بازارهای جهانی به فروش می‌رسند، مطمئنا باید در یکی از کلاس‌های استاندارد خودرو قرار گیرند. در این مطلب به معرفی رده بندی کلاس‌های خودرو پرداخته شده است.

کلاس سدان (Sedan):
این خودروها که همان خودروهای خانوادگی چهار در یا صندوق دار هستند، معمول ترین کلاس خودرو در جهان هستند و درصد زیادی از تولیدات کمپانی‌های خودروسازی جهان را شامل می‌شوند. این کلاس از خودروها چهار در هستند و معمولا دارای صندوق عقب جهت قرار دادن بار و ملزومات هستند. کلاس خودروهای سدان، خود به چند زیرمجموعه تقسیم می‌شود، مانند خودروهای سدان کوچک شهری (کلاسA و B)، سدان متوسط (کلاسC)، سدان بزرگ (کلاسD) و سدان لوکس بزرگ (کلاس‌هایE و F). از اینگونه خودروها می‌توان آئودیA4، کیا ریو، مزدا3، رنو لتیتیود، هیوندای جنسیس و . . . را نام برد.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس هاچ بک (Hatchback):
این نوع خودروها معمولا در ابعاد خودروهای سدان و به صورت چهار در ولی بدون صندوق عقب تولید می‌شوند. به همین جهت، حجم بار این نوع خودروها از خودروهای کلاس سدان کمتر است و بیشتر برای خانواده های کم جمعیت مناسب هستند. کلاس بندی این نوع خودروها شامل کلاس‌های هاچ بک کوچک شهری (A و B)، هاچ بک متوسط (C)، هاچ بک بزرگ (D) است. از نمونه های این کلاس می‌توان به مزدا 3 هاچ بک، مزدا2، مینی کوپر و کیا ریو هاچ بک اشاره کرد.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس کوپه (Coupe):
کلاس خودروهای کوپه شامل خودروهایی است که دارای دو در هستند و معمولا خودروهایی با ظاهر اسپرت هستند. سقف آنها همانند خودروهای سدان از نوع سخت و فلزی است و امکان جمع نمودن سقف نیز وجود ندارد. اینگونه خودروها معمولاً فاقد ردیف عقب بوده و در صورت داشتن ردیف عقب، فضای جلوی صندلیهای عقب کمتر از خودروهای سدان است. همچنین در این خودروها علیرغم وجود صندوق عقب، فضای بار کمتری نسبت به خودروهای سدان تعبیه شده است. شیشه عقب در این خودروها معمولا قابلیت باز شدن ندارد و این کلاس از زیر مجموعه های خودروهای اسپرت محسوب می‌گردد. از نمونه خودروهای این کلاس می‌توان به هیوندای جنسیس کوپه، بی‌ام‌و M3 کوپه، کیا سراتو کوپه و . . . اشاره کرد.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس اسپرت (Sport):
خودروهای اسپرت معمولا از خودروهای سدان ارتفاع سقف کمتری دارند و فاصله کف آن‌ها با زمین کمتر است. اینگونه خودروها مجهز به موتور قوی تری هستند و برای سرعت‌های بالا طراحی شده‌اند. این خودروها اکثرا دو در بوده و دارای دو یا چهار صندلی هستند. خودروهای سوپراسپرت و رودستر از زیرمجموعه های کلاس اسپرت محسوب می‌شوند. مانند بی‌ام‌و Z4 و M3 و مرسدس بنز SLK و SL و همچنین پورشه کیمن.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس تورینگ یا استیشن (Estate or Touring):
این کلاس از خودروها همان خودروی سدان هستند که حجم صندوق عقب آن‌ها با داخل اتاق ادغام شده است و طول قسمت صندوق به اتاق خودرو اضافه گردیده است. در برخی از خودروهای تورینگ در قسمت اضافه اتاق، ردیف صندلی دیگری تعبیه می‌گردد. این کلاس در بین خودروسازان مختلف با نام‌های متفاوت شناخته می‌شود، مثلا در کمپانی آئودی با نام آوانت (Avant)، در کمپانی میتسوبیشی و مرسدس بنز با عنوان واگن (Wagon)، در کمپانی بی‌ام‌و با نام تورینگ (Touring)، در کمپانی اپل با عنوان تورر (Tourer) و در کمپانی فورد و پژو با عنوان استیت (Estate) نامیده می‌شود. کلیه خودروهای استیشن از برندهای مختلف در این کلاس از خودرو می‌گنجند، مانند آئودی A4 آوانت، بی‌ام‌و سری 3 تورینگ، پژو 407 استیت و . . .

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس کانورتیبل یا کابریولت (Convertible or Cabriolet):
این کلاس خودرو که به خودروهای سقف کروکی معروف هستند زیر مجموعه‌ای از خودروهای اسپرت هستند که دارای دو در هستند و مجهز به دو یا چهار صندلی هستند. از ویژگی ‌ای این کلاس موتورهای نسبتا قوی و مشخصات اسپرت است و صدای اگزوز این نوع خودروها معمولا جالب توجه علاقه‌مندان خودرو بوده است. سقف این خودروها معمولا از نوع فلزی، پارچه ای، برزنتی یا چرمی‌ است که قابلیت باز شدن و جمع شدن در قسمت عقب خودرو را دارند. اکثر سقف‌های فلزی این کلاس از خودرو در زمان جمع شدن سقف، درون صندوق عقب جای می‌گیرند. از نمونه های این کلاس می‌توان به بی‌ام‌و M6 کانورتیبل، مرسدس بنز SL کانورتیبل، مرسدس بنز E کابریولت، فورد فوکوس کابریولت و پورشه باکستر اشاره نمود.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس رودستر یا اسپایدر (Roadster or Spyder):
کلاس خودروهای اسپایدر یا رودستر به خودروهایی اطلاق می‌شود که معمولا دو نفره و بدون سقف بوده و از نظر طراحی بدنه دارای اتاق‌های کوچکتری هستند. این نوع خودروها هم جزو زیرمجموعه های خودروهای اسپرت هستند که دارای موتورهای قوی و سرعت نسبتا بالا هستند. اینگونه خودروها برای مصارف شهری نیز در قشر رانندگان جوان کاربرد دارند، مانند کرایسلر کراسفایر رودستر، مازراتی اسپایدر، خودروهای پورشه کررا و باکستر بدون سقف و . . .

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس شاسی بلند یا SUV:
کلاس خودروهای شاسی بلند شامل خودروهایی هستند که ارتفاع بیشتری از خودروهای سدان دارند و معمولا سیستم انتقال قدرت آن‌ها به صورت دو دیفرانسیل است. لاستیک این خودروها بزرگتر و عریض تر از خودروهای سدان هستند تا با این لاستیک‌های بزرگ، قابلیت‌های بیابانی و خارج شهری خود را ارائه کنند. این خودروها برای تورهای کوه و بیابان و صحراگردی مناسب هستند. این کلاس از خودروها به دو نوع Off-Road و On-Road تقسیم می‌شوند که در مدل‌های Off-Road قابلیت‌های بیابانی و خارج شهری بیشتر از مدل On-Road است. خودروهای بیابانی قدرت بسیار بالایی دارند و به راحتی امکان پیمودن مسیرهای کوهستانی و بیابانی را دارا هستند، مانند تویوتا لندکروزر، جیپ گرندچروکی، رنجرور، پورشه کاین و . . .

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس شاسی بلند جمع و جور یا کراس آور (Cross-over):
این کلاس از خودروها در حقیقت برادر کوچکتر خودروهای شاسی بلند محسوب می‌گردند. اندازه‌ای کوچکتر از آن‌ها دارند ولی خصوصیات بیابانی خودروهای شاسی بلند را حفظ نموده‌اند. موتور خودروهای کراس آور معمولا از خودروهای شاسی بلند بزرگ، ضعیف‌تر بوده و قدرت کمتری دارند. اندازه داخل اتاق آن‌ها نیز کوچکتر بوده و عموما نسبت به خودروهای شاسی بلند از تجهیزات ایمنی و رفاهی کمتری برخوردار هستند. از نمونه اینگونه خودروها می‌توان کیا اسپورتیج، هیوندای ix35، رنجرور ایووک و هوندا CR-V را نام برد.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس سدان اسپرت یا فست بک مجلل:
کلاس خودروهای سدان اسپرت شامل خودروهایی هستند که معمولا چهار در بوده و طراحی بدنه آیرودینامیک تری نسبت به خودروهای سدان معمولی دارند. ارتفاع سقف آن‌ها کمتر از خودروهای سدان است و خصوصیات اسپرت بیشتری از کلاس سدان دارند. به علت شکل خاص اینگونه خودروها، به این کلاس، سدان کوپه هم گفته می‌شود. در سال 2004 پس از تولید موفقیت آمیز خودروی مرسدس بنز CLS در بازار آمریکا، این کلاس جدید از خودرو توجه خودروسازان را به خود جلب کرد. از نمونه خودروهای این کلاس می‌توان به مازراتی کواتروپورته، آئودی A7 اسپرت بک، پورشه پانامرا و بی‌ام‌و سری 5 جی تی اشاره کرد.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس شوتینگ برک (Shooting Break):
اینگونه خودروها از نظر طراحی بدنه دارای ظاهری مانند خودروهای استیشن یا تورینگ هستند با این تفاوت که دارای دو در بوده و به آن‌ها تورینگ کوپه هم گفته می‌شود. تولید این کلاس از خودروها در سال‌های قبل رونق بیشتری داشته است. در خودروهای جدید خودروی مرسدس بنز CLS شوتینگ برک نمونه ای از این کلاس است.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس سدان مجلل و لوکس:
این کلاس از خودروها به عنوان بزرگترین و لوکس ترین خودروهای سدان معرفی شده‌اند. این نوع خودروها معمولا دارای امکانات رفاهی و ایمنی کامل و تجهیزات پیشرفته‌ای هستند و بالاترین سطح عملکرد فنی و تکنولوژی را دارا هستند. در این خودروها معمولا انواع امکانات و تجهیزات تفریحی شامل سیستم‌های پیشرفته صوتی، تصویری و اتصال به اینترنت در دسترس سرنشینان هستند. همچنین این خودروها مجهز به پیشرفته ترین سیستم‌های ایمنی مانند ترمزهای پیشرفته، ایربگ، سیستم GPS، دوربین، سنسور و رادار هستند. دارای اکثر این خودروها دارای موتورهای قوی و سرعت‌های نسبتا بالا هستند. قیمت این نوع خودروها در مقایسه با خودروهای معمولی بسیار گرانتر بوده و راحتی مناسبی را برای راننده و سرنشینان فراهم می‌کنند. در این کلاس می‌توان به خودروهایی مانند رولز رویس فانتوم، بنتلی کنتیننتال، مرسدس بنز کلاس S، بی.ام.و سری7 و پورشه پانامرا اشاره نمود.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس سوپراسپرت (SuperSport):
این کلاس خودرو شامل خودروهایی هستند که دارای عملکرد فنی بالا و موتورهای بسیار قوی هستند و کف بدنه آن‌ها تا حد ممکن به سطح زمین نزدیک شده است. موتور آن‌ها دارای غرش هیجان انگیزی است و صدای خروجی اگزوز به صورت خاصی دوست داشتنی است. طراحی بدنه این خودروها به صورت آیرودینامیک بوده و ترمزها و لاستیک‌های پیشرفته‌ای دارند و در بدنه و شاسی آن‌ها جهت کاهش وزن و بهبود عملکرد از مواد سبک مانند آلومینیوم، فیبرکربن و تیتانیوم استفاده شده است. شتاب صفر تا صد آن‌ها کمتر از 4 ثانیه بوده و سرعت‌هایی بالاتر از 300 کیلومتر در ساعت دارند. به علت قیمت بالایی که اینگونه خودروها دارند، معمولا به صورت دست ساز و تعداد محدود و تنها به صورت سفارشی تولید می‌شوند. به علت دارا بودن سیستم تعلیق محکم و ارتفاع کم کف خودرو برخلاف تصور عامه، رانندگی با این خودروها بسیار خشک و ناراحت است و در اکثر موارد این نوع خودروها حتی فاقد امکانات و تجهیزات معمولی یک خودروی اسپرت هستند و حتی سیستم پخش صوت نیز ندارند. از نمونه این خودروها می‌توان به لامبورگینی مورسیه لاگو، فراری انزو، بوگاتی ویرون، پاگانی زوندا و . . . اشاره کرد.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس گرن تورر یا گرن توریسمو (Gran Tourer or Gran Turismo):
امروزه به خودروهای کوپه با ابعاد بزرگتر گرند توریسمو گفته می‌شود ولی در زمان قدیم به سفرهای اشرافی افراد ثروتمند اطلاق می‌شد. این خودروها دارای تجهیزات و امکانات ایمنی راننده و سرنشینان هستند و راحتی اتاق و لذت رانندگی آن‌ها در حد خودروهای لوکس مجلّل است. مانند خودروی مرسدس بنز کلاس CL،  بی‌ام‌و گرن کوپه و مازراتی گرن توریسمو.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس خودروهای عضلانی (Muscle Cars):
این دسته از خودروها شامل خودروهای آمریکایی دو در، موتور جلو و دیفرانسیل عقب هستند که دارای وزن نسبتا زیاد و موتورهای قوی، معمولا هشت سیلندر هستند. این خودروها در بدنه، ظاهر ویژه ای دارند و دارای گلگیرها و پانل‌های پهن و برجسته با زوایای تند هستند و از این رو به آن‌ها ‌عضلانی می‌گویند. این دسته از خودروها به صورت حرفه ای برای تست‌های درگ و دریفت استفاده می‌شوند و در رانندگی شهری نیز کاربرد گسترده ای دارند. خودروهای عضلانی معمولا دارای قیمت مناسبی هستند و با وجود قابلیت‌های فنی عالی، گران قیمت نیستند. امروزه با افزایش قیمت سوخت و کاهش بنزین و گازوئیل، اینگونه خودروها مشتری زیادی ندارند و از بازار خوبی برخوردار نیستند، ولی در دهه 60 و 70 میلادی خودروسازان آمریکایی بازار مناسبی را برای اینگونه خودروها فراهم کرده بودند و موفقیت زیادی در کشورهای دیگر داشتند. از نمونه این نوع خودروها می‌توان به فورد ماستنگ، شورلت کوروت و دوج شارژر و چلنجر اشاره نمود.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس خودروهای مسابقه‌ای (Racing Cars):
این نوع خودروها معمولا همان خودروهای اسپرت خودروسازان هستند که توسط کمپانی های خاص تیونینگ و معمولا با سرمایه شرکت‌های اسپانسر و سرمایه گذاران مربوطه به خودروهای قوی و ویژه مسابقات اتومبیلرانی تبدیل می‌شوند. این نوع خودروها که دارای موتورهای تقویت شده و سرعت بالایی نسبت به مدل اولیه هستند، مجهز به صندلی‌ها و تجهیزات مخصوص مسابقات می‌گردند و هر ساله در مسابقات معروفی مانند لمن (Le Mans)، گرند پریکس (Grand Prix)، DTM و Nismo شرکت می‌کنند. خودروهای مرسدس بنز CLK GTR و نیسان 350Z Nismo و . . .  از این نوع خودروها هستند.

مکانیزم کلاس بندی خودروها

کلاس خودروهای فرمول یک (Formula 1):
اینگونه خودروها تنها برای انجام رقابت‌های اتومبیلرانی در کلاس فرمول یک (F1) و در پیست‌های ویژه، توسط برخی از خودروسازان مطرح ساخته می‌شوند. خودروها دارای موتورهای قوی و سرعت‌های بالاتر از 300 کیلومتر در ساعت هستند که معمولا به صورت تک سرنشین و دارای چرخ‌های روباز هستند. خواص آیرودینامیکی این خودروها به گونه ای طراحی و تعیین شده‌اند که در سرعت‌های بالا، کمترین اصطکاک را با هوا ایجاد کنند. رانندگی با این نوع خودروها تنها با لباس ویژه و کلاه ایمنی مخصوص، ممکن است و و به هیچ وجه اجازه تردد در شهر یا جاده را ندارند و فقط باید توسط رانندگان خاص آن‌ها و در پیست‌های ویژه مسابقات فرمول یک رانده شوند.  

مکانیزم کلاس بندی خودروها

 favorite_border 12
loyalty 

سلام ، خلاصه و مفید ، بسیار عالی و زیبا ارائه شد . سپاس مهندس معصومیمقاله جامع، جالب و کاربردی بود، مضاف بر آن قلم شیوا و بی تکلف جناب آقای مهندس معصومی نیز به دلچسب بودن ان افزوده بود.


لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade رقابت کیفیت سواری در ۴ مدل از بنز، هوندا، مینی و هیوندای
grade برنده کدام است؟ پیکاپ KMC T8 کرمان‌موتور یا پیکاپ G9 بهمن موتور
grade پشت پرده کاهش قیمت محصولات خودروسازان خصوصی
grade معرفی تیگو 8 پرو e پلاس پلاگین هیبرید محصول جدید مدیران خودرو
grade کامل‌ترین بررسی سایپا شاهین
grade پشت صحنه: دردسرهای خبرنگاران سبقت آزاد در نمایشگاه خودرو
grade بررسی تمام عیار فونیکس تیگو 7 پرو و تیگو ۷ پرو مکس
grade تحقق رویای نفس کشیدن در هوای پاک فونیکس در آستانه تحولی بزرگ در صنعت خودرو
grade تماس تصویری برای تکذیب مخالفت واردات خودروی دست دوم
grade بررسی لاماری ایما از شرکت آرین موتور پارس
grade مشخصات و تفاوت تارا دنده اتوماتیک و تارا دنده دستی
grade بررسی فونیکس FX مدیران خودرو یا چری اومودا 5
grade بررسی کی ام اسی k7 کرمان موتور يا JAC Jiayue X7
grade دعوا بر سر اعلام قیمت جدید خودروها
grade بررسی فاو بستیون T77 پرو بهمن موتور
grade بررسی سانگ‌یانگ تورس شاسی‌بلند نورا موتور
grade صحبت دوستانه مسئول گرانی خودرو با خبرنگار سبقت آزاد!!
grade قیمت فورس 12 تن و امپاور 19 تن اعلام شد
grade معضل جای پارک یا فقر فرهنگ رانندگی؟
grade شرایط فروش نقدی کی‌ام‌سی T8 اعلام شد
grade اکسید، فلسفه‌ای جدید در طراحی خودرو
grade چه محصولاتی از سایپا در سامانه یکپارچه عرضه می‌شوند؟ + جدول قیمت
grade نسل چهارم آریزو 5 در راه بازار ایران
grade آریزو 5 جدید اسپرت رسما توسط ام‌وی‌ام رونمایی شد
grade اطلاعیه شرکت کرمان موتور در خصوص شرایط فروش و قیمت گذاری محصولات شرکت
grade سیستم الکترونیکی هیوندای سانتافه و توسان خود را رایگان به روز کنید
grade ‏مروری بر تاریخچه خودروهای برقی و گام های فونیکس
grade سورن پلاس بخریم یا پژو پارس اتوماتیک؟
grade شرایط فروش سایپا شاهین ویژه منتخبین سامانه یکپارچه + جدول قیمت اردیبهشت 1402
grade شورای رقابت با خودروسازان خصوصی چه کرد؟
grade اطلاعیه وزارت صمت برای متقاضیان طرح خودروهای فرسوده
grade ایکس 22 پرو دنده‌ای و آریزو 5 نیو اسپرت به سبد محصولات مدیران اضافه شدند + قیمت
grade آغاز ثبت 5 اولویت خودرویی از فردا در سامانه یکپارچه
grade تجهیز خدمات پس از فروش لاماری به 32 سرویس سیار
grade فروش پیکاپ کی ام سی T8 از شنبه + قیمت جدید
grade رهایی از انحصار صنعت خودرو با نابودی بخش خصوصی/ 100 هزار شغل خودروسازان خصوصی در خطر نابودی
grade تکنولوژی چری مورد تحسین رسانه‌های جهان
grade لاماری ایما با قیمت قطعی پا به طرح سامانه فروش یکپارچه گذاشت
grade غروب آفتاب در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب
grade بحران در شهر آفتاب علت تاخیر در برگزاری نمایشگاه خودرو تهران!
grade مدیر فروش خودروهای تجاری گروه بهمن: آخرین فروش محصولات تجاری بهمن در بورس کالا رضایت بخش بود
grade گروه صنعتی ماموت در بیستمین نمایشگاه خودرو شیراز
grade کامیون فورس 12 تن بهمن دیزل
grade اسنا در قامت یک شرکت دانش بنیان ظاهر شد
grade فونیکس به دنبال آغاز مسیری جدید و سفری تازه
grade احتمال خروج نمایشگاه خودرو بعد از نمایشگاه‌های کتاب و نفت از شهر آفتاب
grade معرفی 10 مورد از بهترین فیلم‌ های ماشینی جهان
grade فونیکس و تحول اجتماعی، از ایده تا اجرا شروع تغییر بزرگ از تحول اندیشه
grade نرخ جرایم رانندگی افزایش می‌یابد؟
grade زمان عرضه کامیون کشنده و کمپرسی سیبا موتور در بورس کالا مشخص شد
grade طرح ویژه خودروهای تجاری گروه بهمن در بهار 1401
grade مسابقات آزاد تنیس ام‌وی‌ام کاپ برگزار می‌شود
grade روح جاری فونیکس در شهرهای مختلف کشور
grade عدم حضور خودروسازان در نمایشگاه خودرو شهر آفتاب با شرایط اعلام شده
grade اطلاعیه شرکت کرمان موتور در خصوص شرایط فروش و قیمت گذاری محصولات شرکت
grade بازدید از مگا کارخانه و آزمایشگاه‌های پیشرفته چری؛ تکنولوژی چری مورد تحسین رسانه‌های جهانp
grade آموزش ساده رانندگی با خودروی دنده اتوماتیک
grade مکانیزم کلاس بندی خودروها
grade بهترین و ارگونومیک ترین خودروها برای افراد کوتاه قد
grade اولین تجربه رانندگی با جنسیس G90 مدل 2023
grade نیم نگاه به جک J7 کرمان موتور + فیلم
grade نشانه های خرابی دینام خودرو
grade روشن کردن خودرو با جامپ استارتر وقتی باتری ماشین خوابیده
grade جک J7 محصول جدید کرمان موتور با لوگوی جدید رونمایی شد + قیمت
grade مزایای فرمان برقی نسبت به فرمان هیدرولیک +فیلم
grade اشکودا کوشاک 2022 امپراطوری دورگه از اروپا و آسیا
grade مزایا و معایب عرضه خودرو در بورس کالا
grade رادارهای خطی در خودروهای فونیکس: انحراف ناپذیر!
grade چانگان یونی تی سایپا چه مشخصاتی خواهد داشت + فیلم
grade استون مارتین والهالا مدل 2022
grade آموزش خرید دیگنیتی و فیدلیتی از طریق بورس کالا
grade هوآوی غول تکنولوژی‌ چین با همکاری شرکت جک موتورز خودروساز می‌شود؟
grade کانسپت سوزوکی eVX در نمایشگاه خودروی هند رونمایی شد
grade رادارهای برخورد جلو: با آسودگی پلک بزن!
grade تا چه زمان بعد از فروش خودرو، پلاک به اسم شخص فعال است؟
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade سرویس ویژه VIP پارکینگ برای خودروهای تیگو 8 پرو و تیگو 8 پرو مکس
grade آغاز به کار طرح امداد نوروزی کرمان موتور با عنوان "نوروز همراه شما"
grade فونیکس: دوست‌دار محیط زیست
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade صکادرات؛ آموزش روشن کردن ماشین به‌ترتیب
grade فیلم تست و بررسی دیگنیتی پرستیژ
grade فیلم تست و بررسی ریسپکت پرایم بهمن موتور
grade آموزش خرید لاماری ایما در بورس کالا
grade  5 وسیله ضروری برای تکمیل تجهیزات تعمیرگاهی شما
grade نحوه عملکرد سیستم ترمز اضطراری خودکار (AEB)
grade دست انداز چه آسیبی به خودرو می‌زند؟ + فیلم
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade سانتافه ایرانی، 600 میلیون تومان! خودروی ریرا چه مشخصاتی دارد؟
grade معاینه فنی برتر چیست و چگونه آن را دریافت کنیم؟
grade سریعترین شورلت کوروت به بازار آمد
grade المپیاد فنی سراسری نمایندگان خدمات پس از فروش کرمان موتور برگزار خواهد شد
grade  رادارهای نقطه کور: وقتی حادثه خبر می‌کند
grade موتورسیکلت های تهران برقی می‌شوند
grade نسخه ارتقاء یافته خودروی جی 4 با امکانات بیشتر روانه بازار می شود
grade نیم نگاه به KMC K7، KMC J7، جک اس 5 جدید و جک جی 4 کرمان موتور
grade لیموزین الکتریکی چینی
grade فیلم بررسی مشخصات فونیکس FX مدیران خودرو
grade مقایسه دنا پلاس توربو اتوماتیک با شاهین G توربو
grade کروز کنترل هوشمند: پدال‌ها را به من بسپار!
grade فیلم بررسی مشخصات فنی mvm x55 pro در نمایشگاه خودروی کرمان
grade دلالی جدید خودرو به سبک بورس کالا
grade ٖکدام شاسی‌بلند لوکس دو دیفرانسیل را بخریم؟ لئو MX8 یا تیگو 8 پرومکس
grade رونمایی از فونیکس FX مدیران خودرو در 3 تیپ
grade جک J7 کرمان موتور بخریم یا آریزو 6 پرو مدیران خودرو؟
grade رقابت کیفیت سواری در ۴ مدل از بنز، هوندا، مینی و هیوندای
grade شش دلیل برای خرید فونیکس اف ایکس
grade سرنوشت خودروسازی لیفان جهانی شدن است یا باقی ماندن در ایران؟
grade مقایسه سورن پلاس و رانا پلاس، تب داغ پلاس‌سازی!
grade برنده کدام است؟ پیکاپ KMC T8 کرمان‌موتور یا پیکاپ G9 بهمن موتور
grade خودروهای جک و kmc کرمان موتور چگونه تولید می‌شوند؟
grade خرید خودرو در بورس مشروط شد
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade قرمز رنگ بعدی لاماری در خیابان‌ها خواهد بود
grade چانگان CS35 پلاس سایپا چه مشخصاتی دارد؟
grade گزارشی خودمانی از تحویل اولین سری خودروهای لاماری ایما
grade طرح فروش هایما 8S در بورس اعلام شد + قیمت پایه
grade آیا جک JS5 خودروی بعدی کرمان موتور است؟ + فیلم
grade فیلم صفر تا صد خط تولید کشنده شک موتو x5000
grade پشت پرده کاهش قیمت محصولات خودروسازان خصوصی
grade نگاه کلی به فیدلیتی، ریسپکت، پیکاپ G9 و سایر محصولات گروه بهمن
grade اسکای ول اولین شاسی بلند برقی ایران محصول مشترک کرمان موتور و مپنا
grade معرفی تیگو 8 پرو e پلاس پلاگین هیبرید محصول جدید مدیران خودرو
grade فروش تیگو 8 پرو مکس آغاز شد + قیمت و مشخصات
grade بررسی پیکاپ تاگا H محصول پادرا دیزل
grade کامل‌ترین بررسی سایپا شاهین
grade خودرو KMC K7 روی خط تولید
grade محصول جدید خودروسازی بم BAC X3 به بازار می آید
grade بازدید از شرکت قوای محرکه کرمان خودرو
grade ام‌وی‌ام ایکس 22 پروMT؛ شروع ماجراجویی با ریتم جوانی
grade بررسی ام‌وی‌ام x55 پرو یا چری تیگو ۴ پرو
grade شاهین اتوماتیک CVT معرفی شد
grade عرضه لاماری ایما به رنگ سبز و 3 رنگ دیگر در اسفند ماه 1401
grade تیگارد x35 سانیار موتور پلاک شد تا به خیابان پا بگذارد + شرایط فروش
grade چانگان یونیتی (Uni-T) وارداتی سایپا چه مشخصاتی دارد؟
grade تکنولوژی PEPS: ارتقاء مرزهای رفاه و امنیت خودرو توسط فونیکس
grade اسکوترهای برقی چه زمانی وارد تهران می‌شوند؟
grade فیلم نحوه عملکرد و استفاده سیستم از اتوهلد
grade مقایسه هوندا CR-V هیبریدی و تویوتا RAV4 هیبریدی 2023
grade به بهانه یازدهمین نمایشگاه خودرو کرمان؛ ام وی ام همچنان از چهره جدیدش می‌گوید
grade رانندگی با فیدلیتی XB1 شما را به اوج می‌رساند 
grade پشت صحنه: دردسرهای خبرنگاران سبقت آزاد در نمایشگاه خودرو
grade رونمایی از شاسی بلند دو دیفرانسیل ایستا موتور
grade بررسی تمام عیار فونیکس تیگو 7 پرو و تیگو ۷ پرو مکس
grade صفر تا صد بازدید از خط تولید خودروسازان بم
grade تحقق رویای نفس کشیدن در هوای پاک فونیکس در آستانه تحولی بزرگ در صنعت خودرو
grade تماس تصویری برای تکذیب مخالفت واردات خودروی دست دوم
grade فروش فونیکس FX پریمیوم آغاز شد +قیمت
grade بازدید سفیر کره جنوبی از غرفه کرمان موتور و ابراز امیدواری برای بازگشت هیوندای
grade بررسی لاماری ایما از شرکت آرین موتور پارس
grade آغاز دومین مرحله ثبت نام لاماری ایما از شنبه
grade بازدید از سالن پرس شاپ قطعات بدنه کرمان موتور
grade ارزان‌ترین خودروهای سال 2022 در بازار جهانی
grade مشتریان اولین سری کشنده‌های x5000 شرکت آرین دیزل پایا را تحویل گرفتند
grade نحوه استفاده از پارک اتوماتیک خودرو
grade آغاز عرضه کامیونت های جک توسط آرین دیزل از ۲۳ اسفندماه
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade نسل چهارم نیسان X-Trail مدل 2023
grade مشخصات و تفاوت تارا دنده اتوماتیک و تارا دنده دستی
grade خودرو با ورود شورای رقابت رسماً گران می‌شود؟
grade فیلم پیکاپ‌های KMC T8 جدید تجهیز شده ناوگان امداد خودرو کرمان
grade فایل لو رفته در خصوص تصمیم‌گیری خرید خودرو وارداتی
grade هیوندای موفاسا شاسی بلند دردسرساز کره‌ای در ایران
grade بررسی فونیکس FX مدیران خودرو یا چری اومودا 5
grade توسعه همکاری بهمن موتور و دانگ فنگ سوکون
grade بررسی کی ام اسی k7 کرمان موتور يا JAC Jiayue X7
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade دعوا بر سر اعلام قیمت جدید خودروها
grade G9 مدرن‌ترین خودروی تولید داخل کشور با گیربکس ZF
grade آغاز فروش فوق العاده کرمان موتور از 11 اردیبهشت ماه
grade جک j4 اولین محصول بومی تمام برقی کرمان موتور به بازار می آید
grade بررسی فاو بستیون T77 پرو بهمن موتور
grade مینی ون فردا سوبا M4 چه مشخصاتی دارد؟
grade بررسی سانگ‌یانگ تورس شاسی‌بلند نورا موتور
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade تانا نام ایرانیزه شده کراس اوور کایی X3 پرو چین ایران‌خودرو با زیرساخت چری
grade ای کاش به جای قیمت خودرو، چگونگی خودروی ایمن ساختن را کشف می کردیم
grade آغاز اولین طرح فروش نقدی و اقساطی KMC J7 کرمان موتور
grade صحبت دوستانه مسئول گرانی خودرو با خبرنگار سبقت آزاد!!
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade قیمت فورس 12 تن و امپاور 19 تن اعلام شد
grade بررسی هوندای سوناتا ۲۰۲۴ : یک فیس‌لیفت تمام عیار
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade 3 دلیل برای انتخاب ایکس22پرو: نگاه‌ها به سمت شما خواهد بود
grade بازدید استاندار کرمان از کارخانه کرمان موتور
grade معضل جای پارک یا فقر فرهنگ رانندگی؟
grade افزایش بی‌سابقه نرخ عوارض آزاد راه‌ها تا 101 درصد+ جدول
grade برنامه ایران خودرو برای افزایش تولید و عرضه هایما
grade قیمت قطعی شکموتو ایکس 5000 آرین دیزل اعلام شد
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade افتتاح دو کارخانه قطعه سازی با حضور مدیرعامل قوای محرکه کرمان خودرو
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade کرمان موتور از پلتفرم اختصاصی PS1 در نمایشگاه تحول صنعت خودرو رونمایی می‌کند
grade تسلا دیگر پرفروش‌ترین خودروساز الکتریکی جهان نیست
grade مدیران خودرو با تجارت شتاب گرفت
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade ارتقای کیفی 59 قطعه از محصولات ایران خودرو
grade مرحله‌ی سوم «فروش خودرو» در سامانه جامع یکپارچه خودرو به زودی برگزار می‌شود
grade همکاری باشگاه مشتریان کرمان موتور و بیمه سامان برای صدور بیمه پیمایشی
grade آموزش افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade بازدید مدیرعامل بانک تجارت از شرکت کرمان موتور
grade خودروی ملی بر پایه پلتفورم PS1 کرمان موتور و مپنا در ونزوئلا
grade شرایط فروش نقدی کی‌ام‌سی T8 اعلام شد
grade پذیره‌نویسی اوراق مرابحه «کرمان» در همان روز اول به پایان رسید
grade اکسید، فلسفه‌ای جدید در طراحی خودرو
grade باشگاه مشتریان کرمان موتور پنج ساله شد
grade آماده باش امدادخودرو کرمان موتور به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی
grade قیمت جدید کارخانه ای خودروها اعلام شد
grade خودروهای ناقص سایت مرکزی ایران خودرو صفر شد
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade ناوگان حمل و نقل عمومی نفس ندارد
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade ماجرای واردات خودرو به کجا رسید؟
grade واردات خودرو نهایی شده است
grade نمایش توانمندی‌های ایران خودرو و 21 سازنده داخلی در روسیه
grade چه محصولاتی از سایپا در سامانه یکپارچه عرضه می‌شوند؟ + جدول قیمت
grade احراز اصالت قطعات یدکی فقط با یک پیامک
grade تکذیب واردات خودرو با رمز ارز (22 مردادماه 1401)
grade باکیفیت و بی کیفیت ترین خودروهای ساخت داخل مشخص شدند
grade ممنوعیت عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو
grade نام خودروی جدید کرمان موتور را پیشنهاد کنید و همان خودرو را جایزه بگیرید
grade شوک شورای رقابت به بورس، خودرو را از بورس کالا حذف شد؟
grade نسل چهارم آریزو 5 در راه بازار ایران
grade کلاسیک‌سواران در انتظار اصلاح مصوبه هیات دولت
grade تفاهم امدادخودرو ایران و بانک آینده برای تلفیق خدمات خودرویی و بانکی
grade زمان برگزاری سومین فروش یکپارچه خودرو مشخص شد
grade برگزاری آزمون فنی اختصاصی هیوندای در ايران
grade لاماری فول آپشن در نمایشگاه خودرو رونمایی می‌شود
grade سفر به بابلسر از دریا تا جنگل
grade آریزو 5 جدید اسپرت رسما توسط ام‌وی‌ام رونمایی شد
grade فروش فوق‌العاده لاماری ایما با قیمت جدید
grade عرضه جک s5, جک j4 و کی ام سی T8 کرمان موتور در بورس کالا + فیلم
grade امروز آخرین مهلت شرکت در مسابقه نام گذاری خودرو جدید کرمان موتور
grade لاماری ایما را با قیمت قبلی بخرید +جزئیات شرایط فروش
grade این خودروها معاف از مالیات می‌شوند
grade اطلاعیه شرکت کرمان موتور در خصوص شرایط فروش و قیمت گذاری محصولات شرکت
grade اولویت شرکت آرین موتور، ارائه خودروهای با کیفیت است
grade طرح جایگزینی خودروهای کارکرده با خودروهای نو مدیران خودرو
grade سیستم الکترونیکی هیوندای سانتافه و توسان خود را رایگان به روز کنید
grade شرایط ثبت نام بدون قرعه کشی خودرو اسفند 1401 در سامانه یکپارچه
grade لوازم و قطعات خودرو را از یدک مارکت بخرید
grade کامبیز دیرباز، سفیر تیگو8 پرو مکس غول دو دیفرانسیل در کنار آقای بازیگر
grade ‏مروری بر تاریخچه خودروهای برقی و گام های فونیکس
grade سورن پلاس بخریم یا پژو پارس اتوماتیک؟
grade راه اندازی سرویس در محل کرمان موتور در شهر مشهد (+جزئیات)
grade نوزدهمین شعبه خودرو 45 افتتاح شد
grade امکان خرید آنلاین لوازم یدکی محصولات کرمان موتور فراهم شد+ جزئیات و آدرس سایت
grade آمادگی گروه بهمن در مهار تورم و افزایش تولید
grade قانون بیمه خودروهای نامتعارف اعلام شد
grade قیمت بسته های طرح ترافیک در سال 1402 
grade واگذاری 3000 وانت و ون باری بهمن موتور به مددجویان کمیته امداد
grade شرایط فروش سایپا شاهین ویژه منتخبین سامانه یکپارچه + جدول قیمت اردیبهشت 1402
grade شرایط فروش فوق العاده لاماری ایما دی ماه 1401
grade شرایط فروش لاماری ایما - آذر ماه ۱۴۰۱
grade کامیونت‌های JAC آرین دیزل در بورس کالا کشف قیمت شدند
grade شورای رقابت با خودروسازان خصوصی چه کرد؟
grade خرید لوازم یدکی و دغدغه‌های قبل از خرید
grade حذف مدت پنج ماه از تاریخ تحویل و با حداقل ۱۰۰۰ کیلومتر کارکرد از گارانتی خودرو
grade خودرو 45 پیشرو در خرید فوری خودروی دست دوم
grade قرار نیست از شر پژو پارس خلاص شوید
grade جزئیات تخفیف به بدهکاران عوارض طرح ترافیک
grade اطلاعیه وزارت صمت برای متقاضیان طرح خودروهای فرسوده
grade اسامی نخستین خودروهای وارداتی اعلام شد
grade آغاز چهارمین مرحله از عرضه لاماری ایما در بورس کالا
grade با آغاز واگذاری خودرو در سامانه یکپارچه با قیمت سال گذشته، آرامش به بازار باز می گردد
grade طرح ترافیک را با 30 درصد تخفیف بخرید
grade قیمت مصوب محصولات شرکت کرمان موتور
grade رانندگان تجاری امپاور و FAW را تست کردند
grade شش ماه حبس در انتظار مخدوش کنندگان پلاک خودرو
grade توقف عرضه خودرو در بورس کالا، صحت ندارد
grade شروط عرضه خودرو‌های وارداتی منتشر شد
grade جشن سالانه مالکان برند فونیکس برگزار شد
grade شیوه برخی تبلیغات برای خرید موتورسیکلت‌ها خلاف آیین نامه است
grade زمان عرضه یکپارچه خودرو بدون قرعه کشی
grade طرح امداد نوروزی گروه بهمن اجرا می شود
grade نهال «خودروی بورسی» در حال خشک شدن است!!
grade کروز پیشتاز اشتغال نخبگان و زنان
grade مهلت کلینیک زمستانه خودروهای هیوندای تمدید شد
grade البرز به لیست نمایندگان لاماری افزوده شد
grade واردات خودروهای کارکرده تصویب شد
grade آخرین فرصت طرح بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث درزمستان 1401
grade عرضه 3 محصول بهمن دیزل در بورس کالا از 15 اسفند
grade پیکاپ KMC T8 در ناوگان امدادی کرمان موتور
grade ایکس 22 پرو دنده‌ای و آریزو 5 نیو اسپرت به سبد محصولات مدیران اضافه شدند + قیمت
grade گروه بهمن رتبه 54 پانصد شرکت برتر ایران را به خود اختصاص داد
grade خودروهای توقیفی چیست و چگونه به مزایده گذاشته می شوند؟
grade کروز در رتبه 55 پانصد شرکت برتر ایران قرار گرفت
grade زمان قرعه کشی خودروهای وارداتی مشخص شد
grade آغاز ثبت 5 اولویت خودرویی از فردا در سامانه یکپارچه
grade کارت سوخت جایگاه‌ها حذف می‌شود؟
grade تجهیز خدمات پس از فروش لاماری به 32 سرویس سیار
grade تغییر ساعت کاری مراکز معاینه فنی تهران
grade قیمت اسفندماه محصولات ایران‌خودرو منتشر شد
grade کشنده تک محور سیبا موتور در بورس کالا عرضه می‌شود
grade آریزو 5 اسپرت، سدان جدید ام وی ام
grade بهمن موتور مقام نخست خدمات فروش را بدست آورد
grade مدیرعامل شرکت کرمان موتور: آغاز تحویل خودرو متقاضیان سامانه یکپارچه از خردادماه
grade مراحل نقل و انتقال مالکیت خودرو آنلاین می شود
grade با کمک ایران خودرو و سایپا، قطعات یدکی را 50 درصد گران تر به مردم می فروشند
grade کمپین امداد 24 ساعته مدیران خودرو؛ نوروز امسال هم کنار شما هستیم
grade اعلام نرخ جدید ورود به محدوده طرح ترافیک
grade فروش پیکاپ کی ام سی T8 از شنبه + قیمت جدید
grade رهایی از انحصار صنعت خودرو با نابودی بخش خصوصی/ 100 هزار شغل خودروسازان خصوصی در خطر نابودی
grade تکنولوژی چری مورد تحسین رسانه‌های جهان
grade لاماری ایما با قیمت قطعی پا به طرح سامانه فروش یکپارچه گذاشت
grade غروب آفتاب در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب
grade بحران در شهر آفتاب علت تاخیر در برگزاری نمایشگاه خودرو تهران!
grade مدیر فروش خودروهای تجاری گروه بهمن: آخرین فروش محصولات تجاری بهمن در بورس کالا رضایت بخش بود
grade گروه صنعتی ماموت در بیستمین نمایشگاه خودرو شیراز
grade ​​​​​​​کشنده فاو و امپاور و کامیون فورس در بورس کالا به فروش می‌رسد
grade کامیون فورس 12 تن بهمن دیزل
grade اسنا در قامت یک شرکت دانش بنیان ظاهر شد
grade فونیکس به دنبال آغاز مسیری جدید و سفری تازه
grade احتمال خروج نمایشگاه خودرو بعد از نمایشگاه‌های کتاب و نفت از شهر آفتاب
grade همزمان با افزایش تولید در شرکت آرین پارس موتور
grade معرفی 10 مورد از بهترین فیلم‌ های ماشینی جهان
grade فونیکس و تحول اجتماعی، از ایده تا اجرا شروع تغییر بزرگ از تحول اندیشه
grade برنامه‌های فروش بهمن را تنها از سایت رسمی دنبال کنید
grade نرخ جرایم رانندگی افزایش می‌یابد؟
grade ریسپکت را در باغ کتاب تهران ببینید + فیلم
grade زمان عرضه کامیون کشنده و کمپرسی سیبا موتور در بورس کالا مشخص شد
grade طرح ویژه خودروهای تجاری گروه بهمن در بهار 1401
grade مسابقات آزاد تنیس ام‌وی‌ام کاپ برگزار می‌شود
grade روح جاری فونیکس در شهرهای مختلف کشور
grade عدم حضور خودروسازان در نمایشگاه خودرو شهر آفتاب با شرایط اعلام شده
grade اطلاعیه شرکت کرمان موتور در خصوص شرایط فروش و قیمت گذاری محصولات شرکت
grade بازدید از مگا کارخانه و آزمایشگاه‌های پیشرفته چری؛ تکنولوژی چری مورد تحسین رسانه‌های جهانp