بنتلی فلایین اسپور V8 پا به سن گذاشته جذاب

مهندس اشکان معصومی۱۳۹۸/۰۴/۱۴ ۰۰:۲۹:۳۹ 0

در این مطلب به بررسی یکی از مدلهای قدیمی اما جذاب کمپانی انگلیسی بنتلی می‌پردازیم. بنتلی فلایین اسپور V8 مدل ۲۰۱۵ هرچند که ۵ سال از ورود آن به بازار می‌گذرد اما بررسی و مشخصات فنی آن همچنان می‌تواند خواندنی باشد.

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد، آخرین مرتبه‌ای که با یک مدل Bentley Flying Spur برخورد داشتیم و آن را تست کردیم، به ترافیک شهر پکن برخوردیم و به سمت دیوار بزرگ چین در حال حرکت بودیم، در حالی که جذب اتاق لوکس آن با تزیینات چوبی و تریم چرم و همچنین موتور W12 پر سر و صدای آن شده بودیم. یک سال بعد، به سمت لندن و ترافیک این شهر شلوغ راه افتاده‌ایم و به سمت Salisbury در حال حرکت هستیم تا یک بنتلی دیگر را با موتوری متفاوت و تودوزی چرم قرمز و سفید همانند یک پورشه یا کوروت کلاسیک تست کنیم. مدل Flying Spur کمپانی بنتلی آخرین مدل این خودرو است که به یک موتور سفارشی V8 کوچکتر مجهز شده است.

بنتلی فلایین اسپور V8

این بار به جای اینکه در طرف دیگر کره زمین و در کشور چین باشیم، خودرو بنتلی را در خانه خودش یعنی انگلستان مورد آزمایش قرار داده‌ایم. بدون توجه به نوع موتور، خودروی بنتلی در دنیایی سکنی گزیده است که قدرت موتور 500 اسب بخاری و قیمت 200 هزار دلاری انتخاب‌های اقتصادی محسوب می‌گردند. بیایید صادق باشیم، آیا کسی که مالک یک بنتلی است، به دنبال خرید اقتصادی است؟ پس جذابیت یک بنتلی با قدرت کمتر برای مالک آن چیست؟ این مدل هشت سیلندر فلایین اسپور نسبت به موتور دوازده سیلندر آن، دارای موتوری کوچکتر و با قدرت کمتر است. ارائه موتورهای V8 در این خودرو، شروعی برای تولید خودروهای کارآمدتر  و اقتصادی‌تر بنتلی بوده است که از اعمال موتور V8 در مدل کانتیننتال جی تی آغاز شد. بعد از آن مدل‌های هیبریدی برقی و دیزل این خودرو نیز ارایه شدند.

طراحی خارجی:
در نمای جلوی خودرو اسپور، چراغ‌های دوتایی جلو از دو بیضی با اندازه‌های متفاوت تشکیل شده است که بیضی بیرونی بزرگتر است، در حالی که در مدل Continental GT چراغ بزرگتر به سمت داخل بدنه قرار گرفته است و چراغ کوچکتر به سمت گلگیرها است. درب موتور طویل خودرو تا زیر سپر ادامه یافته است و جلوپنجره پهن آن با زه نازکی از جنس کروم به دو قسمت مساوی تقسیم شده است. در زیر سپر، دریچه های ورودی هوا به صورت افقی در سراسر سپر تعبیه شده‌اند که میزان هوای ورودی به محفظه موتور را افزایش دهند. ورقهای آلومینیومی روی گلگیرهای جلو در Spur، چین و شکنهای باریک‌تری دارند و لوگوی B در حال پرواز در کناره خودرو تعبیه شده است. 
طرح منحنی ورق آلومینیومی تا کناره‌های بدنه امتداد یافته و با شیب ملایمی تا گلگیرهای عقب ادامه دارد و به در صندوق و چراغ‌های عقب مربع شکل منتهی می‌گردد. چراغ‌های عقب با طراحی بیضی اگزوزها در زیر سپر عقب متعادل شده و توازن یافته است. در مدل‌های دوازده سیلندر W12 این خودرو خود لوله اگزوزها به صورت بیضی طراحی شده بودند، در حالی که مدل‌های هشت سیلندر V8 این خودرو، دو لوله اگزوز طرحی به شکل 8 دارند. لوگوی این خودرو در وسط در موتور با رنگ قرمز در پس زمینه مشکی تعبیه شده است و در زیر سپر عقب و بین اگزوزها دریچه توری شکلی به رنگ مشکی برای عبور هوا در نظر گرفته شده است. 

بنتلی فلایین اسپور V8

طراحی داخلی:
کابین بنتلی فلایین اسپور با ولخرجی‌های تجملاتی همانند مدل بنتلی مولسان مکانی آرامش بخش است، در طراحی فضای داخل اتاق  این خودرو همانند یک اتاق نشیمن استعداد فوق العاده‌ای به کار رفته است و با وجود قطعاتی باکیفیت از کروم، چرم و چوب در حقیقت یک گالری نقاشی را تداعی می‌کند. 17 رنگ مختلف چرم با 17 رنگ دوردوزی و 7 نوع تریم چوبی متفاوت برای داخل خودرو موجود است. طراحی داخل اتاق این خودرو در مقایسه با برندهای آلمانی، مفهوم جدیدی از لوکس بودن را ارائه می‌کند، هر چند که در S-Class مدل 2016 مرسدس بنز جزئیات طراحی داخلی بنتلی به وضوح دیده می‌شود. صفحه نمایشگر بزرگ سیستم ناوبری، جای مناسب خود را در روی کنسول وسط خودرو یافته است و کلیه اجزای داشبورد با صورتی موزون و مرتب در مکان خود قرار گرفته‌اند و اینطور به نظر می‌رسد که هیچ قطعه اضافه‌ای در نمای داخلی خودرو وجود ندارد. زه کرومی براق دور دریچه‌های کولر، باز و بسته شدن دریچه‌ها را فراهم نموده‌اند و پدال‌های براق از جنس چدن ریخته‌گری شده تعبیه شده‌اند. از این حیث، خودروی بنتلی V8 یکی از بهترین خودروهایی است که تاکنون ساخته شده است و صندلی‌های عقب و جلو فضای مناسبی را برای راننده و سرنشینان فراهم نموده اند. صندلی‌های جلو دارای دوازده حالت تنظیم در جهات مختلف هستند و در ردیف عقب دو نوع چیدمان دو نفره و سه نفره صندلیها قابل سفارش است. راننده کنترل مناسبی روی فرمان، تلفن، سیستم ناوبری و نمایشگر جلو، سیستم صوتی و سیستم تهویه مطبوع دارد. سیستم سرگرمی ردیف عقب شامل دو نمایشگر مسطح 10 اینچی مانند iPad با سیستم صوتی و تصویری با قابلیت اتصال به اینترنت و بازیهای کامپیوتری است که روی پشت سریهای صندلی‌های جلو نصب شده‌اند. سیستم کنترل از راه دور سیستم صوتی و تصویری عقب در کنسول عقب خودرو تعبیه شده است که به اندازه یک گوشی تلفن همراه است. سرنشینان عقب علاوه بر سیستم صوتی و تصویری، از سیستم تهویه مطبوع مجزا بهره می‌برند. دسته دنده اسپرت، غربیلک فرمان با دکمه‌های کنترلی و اهرم تعویض دنده، پدال ترمز سوراخدار، صندلی‌های طرح دار، سیستم صوتی 1100 وات سفارشی Naim از آیتم‌های موجود در این خودرو است.

بنتلی فلایین اسپور V8

مشخصات فنی: 
حتی برندهای لوکس خودروساز نیز باید الزامات قانونی و زیست محیطی را رعایت کنند و نیاز دولت به خودروهای سبز تر را برآورده کنند. در چنین شرایطی، آنان هم باید به سمت طراحی موتورهایی با آلودگی و صدای کمتر حرکت کنند. جالب اینجاست که این برند لوکس، خودروهایی تجملاتی با مشخصات فنی خودروهای سوپراسپرت تولید می‌کند. برای مثال، در مدل قبلی W12 قدرت 616 اسب بخاری و گشتاور 800 نیوتون متری موتور توسط یک گیربکس 8 سرعته اتوماتیک به چهار چرخ خودرو منتقل می‌گردید و شتاب صفر تا صد 4.3 ثانیه و حداکثر سرعت 320 کیلومتر در ساعت را برای آن فراهم می‌نمود. قابل توجه اینکه این اعداد مربوط به خودرویی لوکس با وزن 2500 کیلوگرم است. مدل جدید V8 دارای همان موتور 4.0 لیتری هشت سیلندر توین توربوی موجود در مدلهای دو در کانتیننتال  V8 و کانتیننتال GT است که قدرت 500 اسب بخار و گشتاور 660 نیوتون متر را تامین می کند که با همان گیربکس 8 سرعته اتوماتیک و اهرمهای تعویض دنده پشت فرمان، موجود در مدل W12 قدرت را انتقال می‌یابد. همانند مدل دوازده سیلندر، سیستم چهارچرخ با نسبت توزیع گشتاور اسمی 40:60 تنظیم شده است که تا میزان 65% قابلیت انتقال گشتاور به چرخ‌های جلو و تا 85% به چرخهای عقب را دارا است. این خودرو در مدت زمان 4.9 ثانیه از حالت توقف به سرعت 100 کیلومتر در ساعت می‌رسد و حداکثر سرعت 295 کیلومتر در ساعت را فراهم می‌کند. صدایی که موتور V8 این خودرو تولید می‌کند، خوشایندتر و دلپذیرتر از موتور W12 است.

بنتلی فلایین اسپور V8

بنتلی Flying Spur V8 به لطف برخورداری از موتوری با حجم کمتر و کاربرد تکنولوژیهای افزایش بازدهی موتور مانند غیر فعالسازی سیلندر، دارای میزان مصرف سیکل شهری 17 لیتر، سیکل جاده ای 9.9 لیتر و سیکل ترکیبی 14 لیتر است و با یک باک کامل حدود 830 کیلومتر را طی می کند، در حالی که در مدل W12 این اعداد به 19.8 لیتر، 11.9 لیتر و 15.8 لیتر می‌رسند. فنرهای این خودرو سواری راحت و هندلینگ عالی را فراهم می‌کنند و محدوده وسیع‌تری از عملکرد سازگار سیستم تعلیق با نوع رانندگی را پوشش می‌دهد و کمک فنرهای عمودی آن با دیوارهای کناری بلندتر و قابلیت تنظیم الکترونیکی در پشت چرخهای 19 اینچی خودرو تعبیه شده‌اند. البته چرخهایی با اندازه 20 اینچ نیز به صورت سفارشی در دسترس مشتریان است. سیستم فرمانپذیری این خودرو از نوع هیدرولیک برقی بوده و سیستم چهارچرخ آن هیچ محدودیتی در فرمان پذیری و هندلینگ خودرو ایجاد نمی‌کند. سیستم فرمان و تعلیق در پیچها عملکرد خوبی دارد، مخصوصا زمانی که کمک فنرها روی حال اسپرت تنظیم شوند. البته حالت اسپرت سیستم تعلیق برای سرنشینان عقب مطلوب نیست.
مدل V8 با وزن 2360 کیلوگرم از مدل W12 حدود 136 کیلوگرم سبک تر است که اکثر آن به قسمت موتور مربوط است.
موتورهایی کارآمدتر برای خودروی بنتلی Flying Spur در دست طراحی و توسعه هستند و مدل V8 این خودرو، کمپانی بنتلی را به سوی آینده سوق می‌دهد، هر چند که هنوز مدل W12 گل سر سبد و معیار این برند لوکس محسوب می‌گردد.. مدل V8 این خودرو در مقایسه با مدل W12 این خودرو، سرعت و شتاب کمتری دارد و با قیمت 195 هزار دلار حدود 20 هزار دلار ارزانتر است.

 favorite_border 4
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade انواع لامپ در چراغ خودرو و نحوه تعویض آنها
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade بی ام و X3 مدل 2018
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade فناوری‌های کاربردی در کابین خودرو
grade تفاوت موتورهای بنزینی و دیزلی + فیلم
grade علائم هشدار جهت تعویض لاستیک‌های خودرو
grade عمر مفید خودرو در ایران و سایر کشورهای جهان
grade مقایسه فورد ماستنگ شلبی GT500 مدل 2020 و دوج چلنجر SRT Redeye مدل 2019
grade بوگاتی چنتودیچی هیولای جدید بوگاتی معرفی شد
grade شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی محصولات جک
grade فیلم بررسی ولکس C30 - سی 30
grade داستان تیکه انداختن انگلیسی‌ها به پژو و ایران خودرو چه بود؟
grade آسیب‌پذیری شدید خودروهای دارای کیلس استارتر
grade شرایط جدید فروش فوری ایران خودرو ویژه شهریور 98
grade جک سدان جدید خود را به زودی معرفی خواهد کرد
grade طرح جدید تبدیل محصولات ایران خودرو شهریور 98
grade شرایط جدید فروش اعتباری ایران خودرو اعلام شد - ویژه مرداد 98
grade بهترین زمان برای خرید خودرو چه زمانی است؟
grade مقایسه قیمت خودروهای داخلی با قیمت دو هفته پیش
grade قیمت انواع خودروهای وارداتی
grade فروش اقساطی دنا پلاس و پژو پارس توسط ایران خودرو در چهارشنبه 6 شهریور
grade شاسی بلندهای پرفروش در بازار چین
grade فناوری‌های جدید ساخت لاستیک خودرو
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade آمیکو با آسنا به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید آمد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade بررسی جک اس 4 محصول پسا تحریمی کرمان موتور
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade فیلم تست و بررسی دنا پلاس