سرنوشت خودروسازی لیفان جهانی شدن است یا باقی ماندن در ایران؟

سرنوشت خودروسازی لیفان جهانی شدن است یا باقی ماندن در ایران؟

پدرام جعفرزاده۱۴۰۲/۰۲/۰۱ ۱۴:۰۵:۰۰ 2

سالها از حضور کمپانی لیفان در کشورمان میگذرد و این روزها شاهد تردد انواع و اقسام خودروهای این شرکت در خیابان ها هستیم. اگر کمی بی‌طرفانه به بازار خودروهای چینی نگاهی بیاندازیم، متوجه رشد چشمگیر و خیره کننده چشم بادامی‌هایی که سلیقه و نبض بازارهای هدف از جمله ما را بخوبی پیدا کرده‌اند خواهیم شد.

مصرف کننده ایرانی امروز به دلیل قدرت کم خرید خود به دنبال خودروهایی با ظاهر به روز، امکانات رفاهی متنوع، ایمنی بیش‌تر، قدرت و گشتاور مناسب و راحتی بیش‌تر بنا به بودجه خود است و بازاریابی مناسب و هوشمندانه چینی‌ها نشان داده است که با تولیدات جدید خود علاوه بر موارد مطرح شده، با قیمت‌های رقابتی در بازار خودرو انحصاری ایران حرکت مناسبی در جلب نظر ایرانیان داشته‌اند و همین امر باعث شده است تا اعتماد عمومی به اینگونه تولیدات، به طور سالانه بیش‌تر از پیش شود. بازار هدف چینی‌ها در ایران خریدارانی است که دیگر حاضر به هزینه کردن برای تولیدات 25 سال پیش نیستند و از ظاهر و تکنولوژی‌های قدیمی و منسوخ جهانی فاصله گرفته‌اند و چشم به آینده دارند.
این نکته سنجی چینی‌ها در کنار سیاست‌های هوشمندانه شرکت هایی از قبیل کرمان خودرو که سالها تولیداتش زبانزد خاص و عام بود مانند مونتاژ دوو سیلو، فولکس گل و غیره همچنین مدیران خودرو که با برند ام وی ام، چری و فونیکس شناخته می‌شود می‌تواند کار را برای دو خودرو ساز اصلی کشور، ایران خودرو و سایپا تا حدی مشکل کند و این دو نیز پس از مدتی مقاومت، به دلیل نگرانیه از دست دادن بازار انحصاری خود، به ناچار به سمت مونتاژ خودروهای چینی روی آوردند. البته نا گفته نماند که تحریم های اقتصادی سال‌های قبل و ترک بازار ایران توسط خودروسازان مطرح شرق آسیا (ژاپنی و کره‌‌ای‌ها) و اروپایی‌های لگن سازی چون فرانسوی‌ها نیز در این میان بی تاثیر نبود، تا حدی که برخی از پر فروش‌ترین‌های بازار داخلی مانند پژو 206 با چنان افت کیفیتی مواجه شدند که مصرف کننده گان داخلی در برهه‌ای کمپین‌های تحریم خرید خودروی صفر را شکل دادند، شاید بتوان ادعا کرد چینی‌ها مونتاژ خودروهای به روز چینی امروز ایران را مدیون کمپانی لیفان هستند. شرکتی که در اوج تحریم ها ایران را تنها نگذاشت و صد البته که در آن زمان مشتری بهتری از ایرانی‌ها در جهان نداشت.

با این مقدمه می رسیم به بحث اصلی و کمپانی لیفان موتورز:
اولین خودرو سازی که پس از تحریم‌ها با قدرت وارد بازار ایران شد و با عقد قرارداد توسط کرمان موتور جان تازه ای در جسم رو به موت خودروسازی ایران دمید.

•  لیفان 520 تازه وارد ناموفق
ورود اولین محصول این شرکت نو پا به ایران که از یک موتور سیکلت سازی تبدیل به خودروساز شده بود قطعا نتوانست نظر مساعد مصرف کنندگان خود را جلب نماید و با عرضه لیفان 520 با ایرادات فراوان جای رقابتی با دیگر خودروهای تولید داخلی نداشت و سر خورده از بازار خداحافظی کرد.

•  لیفان 620 با موتور بی ام و
اما هیئت مدیره شرکت لیفان برنامه‌ای مدون و طولانی را در دست داشتند، لذا با خرید امتیاز انجین (موتور) 1600 سی سی طراحی آن با همکاری شرکت بی‌ام‌و بنام تریتک که بر روی بسیاری از خودروهای مطرح دنیا از جمله مینی کوپر سوار شده بود و جزو 10 انجین برتر جهانی در سال‌های تولید خود بود مدل جدید خود بنام لیفان 620 را وارد بازار کردند، خودرویی که به جهت شکل و شمایل آن از جلو و تشابه آن به بی ام و، همچنین از پشت شبیه مزدا 323 توانست این بار نظر بسیاری از خریداران ایرانی را به خود جلب کند.
اما ایراداتی از جمله براکت پلوس‌های ضعیف و طراحی دسته موتورهای نامناسب که باعث ایجاد زاویه بد موتور و در نتیجه ایجاد زاویه غیر استاندارد با پلوس‌ها می گردید، در اوایل خریداران سری اول این خودرو را مجبور به مراجعات مکرر به نمایندگی‌ها کرد، نا گفته نماند که کارشناسان چینی و ایرانی کرمان موتور سریعا توانستند این ایرادات را در اوج زمان تحریم‌ها بر طرف کنند، و خاطره بد مدل 520 خود را تا حد زیادی پاک کند.

•  لیفان 620 تلنت 1800 سی سی برای مبارزه با رقیبان تولید داخلی
ماشین بعدی کمپانی لیفان مدل جدید همان 620 بود که اینبار با موتور تازه 1800 سی سی که توان اسب بخار و گشتاور بالاتری داشت و طراحی آن بصورت مشترک با کمپانی ریکاردو انگلستان انجام شده بود بنام لیفان تلنت پا به عرصه گذاشت که انصافا با خدمات خوب شرکت کرمان موتور خریداران ایرانی را بسیار راضی نگه داشت و چند سالی در کشور تولید شد، با کمی تحقیق و پرس و جو از مصرف کنندگان این محصول متوجه می شوید که در رقابت با خودروهای هم‌‌رده آن زمان میزان بالای رضایت مندی مشتریان آن مشهود است.

•  لیفانX60 ورود به دنیای کراس اوورها
پس از تولید لیفان 620 تلنت و بازار رو به رشد خودروهای شاسی بلند و کراس اوور، شرکت لیفان محصول جدید خود بنام لیفانX60 را با همان موتور و گیرباکس 620 عرضه کرد، گرچه زبان طراحی آن، دو قضاوت متفاوت را در میان خریداران داشت، عده‌ای آنرا زیبا و عده‌ای آن را زشت خطاب کردند ولی در هر حال این مدل توانست فروش خوبی را برای کرمان موتور به ارمغان آورد در حدی که بعدها با اضافه کردن گیرباکس اتوماتیک تولیدش ادامه پیدا کرد و شنیده‌ها حاکی از رضایت متوسط خریداران آن داشت.

لیفان ایکس ۶۰ اتوماتیک

لیفان 720 تازه واردی که هرگز وارد تولید نشد
محصول بعدی کمپانی لیفان مدل 720 بود که با همان موتور و گیرباکس لیفان 620 اما با شکل و شمایلی به روزتر و کمتر کپی کاری شده رونمایی شد ولی با هوشمندی مدیران کرمان موتور و وجود محصولاتی مانند داچیا ال 90 در بازار، و اختلاف قیمت تمام شده 720 با خودروهای موجود و عدم توجیه قیمت رقابتی نمی توانست بازار فروش خوبی را برای آن متصور شد به همین جهت تولید آن در کشور هرگز صورت نپذیرفت و تنها در حد چند مورد رونمایی باقی ماند.

لیفان ۸۲۰

•  توسعه طلبی و کشور گشایی لیفان با کودتای 820 خودروی کنسول گری ایتالیا در چین!!!
همانطور که قبلا ذکر شد کمپانی لیفان موتورز برنامه ای هدفمند و توسعه طلبانه در سر داشت و به همین منظور با انقلابی شگرف در طراحی، خودروی جدید خود بنام لیفان 820 را با تبلیغات گسترده به بازار ارایه کرد.
ورودی کودتا گونه‌ای که مراسم رو نمایی آن با حضور و دعوت از 17 سفیر و سر کنسول کشورهای دنیا در چین با سخنرانی:
مدیرعامل شرکت لیفان آقای "شانگ یو" 
رئيس هیئت مديره شركت ليفان آقاي "این مينگ شان"  
معاون مدير عامل در بخش صادرات و واردات آقاي "مارك تیمبر" 
و سر کنسول کشور ایتالیا 
با تبلیغات بسیار جذاب و در حد خود بی نظیر از رو نمایی یک خودرو و با بازی بازیکنان تیم فوتبال لیفان صورت پذیرفت که توپ‌های امضا شده آنها نیز تقدیم حضار و مردم شد نوید یک انتقلاب صنعتی برای لیفان را به ارمغان آورد.

-  خودروی کنسولگری ایتالیا لیفان 820 
جالب است بدانید خودروی کنسولگری ایتالیا در شهر چین چون کشور چین، لیفان 820 است و در مراسم رونمایی این خودرو کنسول کشور ایتالیا از تجارب خود و لذت رانندگی با خودروی لوکس لیفان سخرانی و تمجید نمود.
تمامی این‌ها ورود کمپانی لیفان به عرصه تولید خودروهای با کیفیت و مطرح جهانی را نوید میدهد و شاید بتوان ادعا کرد شنیدن جمله "خودرو های آشغال چینی" رفته رفته جای خود را به جملات مثبت‌تری خواهد داد.
لیفان 820 با موتور 2400 سی سی طراحی تویوتا کمری با گیرباکس DSI استرالیا و ده‌ها آپشن عالی و کاربردی طراحی شرکت BOCSH آلمان با تکیه بر پلتفرم کمپانی تویوتا و شاسی تقویت شده توسط شرکت MIRA انگلستان و سیستم تعلیق بی نظیر و بسیار نرم آن نوید نقطه عطف حرفه‌ای شدن لیفان در عرصه جهانی کشورهای در حال توسعه می‌داد، لازم به ذکر است خودروی هیبریدی لیفان 820 نیز همزمان مراحل تحقیقاتیش را نیز پشت سر می‌گذاشت.
پس از کم شدن تیراژ لیفان 820 و بروز شایعاتی مبنی توقف تولید آن در میان جامعه خودرویی کشور که دلایل آن هنوز در پس ابهام باقی است خریداران این برند را دچار نگرانی کرد اما با اینکه خلاصه تحقیقات و شنیده‌ها حاکی از این بود که کرمان موتور قصد داخلی سازی برخی قطعات حیاتی آنرا داشته که با مقاومت شدید کمپانی چینی روبرو شده است تا حدی که ظاهرا کار به وزارت صنایع نیز کشیده است و در پایان با توجه به قرارداد محکم طرف چینی و تولید چندین ساله این مدل در بازار ایران کرمان موتور تنها توانست موافقت بالا بردن قیمت 10 میلیون تومانی (از 82 به حدود92 میلیون تومان) آنرا در آن برهه زمانی بدست آورد.

•  آینده لیفان و حضورش در ایران
پس از قطع همکاری کرمان‌موتور و لیفان، شرکت خودروسازان بم از زیرمجموعه‌های کرمان‌خودرو وظیفه تولید و عرضه کراس‌اوور لیفان X70  رادر بازار کشورمان را برعهده گرفت. لیفان X70 پس از لیفان X60 و لیفان X50، سومین کراس‌اوور لیفان در بازار ایران محسوب می‌شود. عمده رقبای لیفان X70 را نیز ام وی ام X33s، جک S3 و ام وی ام X55 تشکیل می‌دهند.
برخلاف بسیاری از خودروهای چینی که طی چند سال اخیر وارد بازار کشورمان شده‌اند، لیفان X70 از پیشرانه تنفس طبیعی بهره می‌برد. این موتور در ترکیب با گیربکس اتوماتیک CVT، کراس‌اووری اقتصادی را تشکیل داده‌اند که برای شکستن رکوردهای مصرف سوخت بهینه شده است.
طراحی جذاب داخلی و خارجی به همراه بهره‌مندی از امکانات رفاهی رنگارنگ را می‌توان از جمله مزایا لیفان X70 برشمرد. در سوی مقابل ممکن است عملکرد متوسط فنی این خودرو در مقابل رقبایی همچون ام وی ام X55 یا دیگر کراس‌اوورهای توربو یک نکته منفی برای لیفان X70 محسوب شود.

لیفان x70


آیا لیفان در ایران باقی می‌ماند؟
-  لیفان مدرن امروز، فعلا در ایران باقی خواهد ماند چرا که از ابتدا با ایران شروع کرد و پس از فراز و نشیب های سخت بعید است بازار ایران را به این زودی ها ترک کند. اما فراموش نکنید که عدم ثبات اقتصادی و بازار انحصاری خودرو در ایران ممکن است هر حادثه‌ای را رقم بزند و صد البته که اگر لیفان بتواند کیفیت محصولات خود را به پای دیگر رقبای چینی خود برساند ممکن است بازارهای دیگری خارج از ایران تحریم زده را دنبال کند.

•  صادرات به 165 کشور با 500 شبکه فروش
در پایان با نگاهی به سایت رسمی شرکت لیفان موتورز متوجه می شویم این کمپانی امروز به حدی از پیشرفت رسیده است که محصولات متنوع خود را به 165 کشورجهان با 500 شبکه فروش بین المللی عرضه می نماید، کشورهایی از جمله روسیه و برزیل که به ترتیب قطب‌های سیاسی و اقتصادی قابل توجهی در جهان امروز هستند.
به امید روزی که شرکتهای خودروسازی داخلی نیز کمی به خود آمده و با استفاده (شاید عبارت سواستفاده مناسب تر باشد) از بازار انحصاری خودرو تا رمق آخری هست از تجربیات چینی‌ها و پیشتر از آنها کره‌ای ها درس پیشرفت و خدمت به کشور را بیاموزند.

 favorite_border 10
loyalty 
     
بسيار از ابراز لطفتون سپاسگذارم بازخوردهاي منصفانه و بدور از تعصب و غرض ورزي شما عزيزان مشوق بزرگي جهت نگارش مقالات تحقيقي است 🌹احسنت جناب شریفی،هم مطلب و هم نحوه نگارش عالی بود. دیدم حیله تنها به لایک بسنده کنم،موفق باشید،مطالب بیشتری به اشتراک بزارید تا تلمذ کنیم.


لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade رقابت کیفیت سواری در ۴ مدل از بنز، هوندا، مینی و هیوندای
grade برنده کدام است؟ پیکاپ KMC T8 کرمان‌موتور یا پیکاپ G9 بهمن موتور
grade پشت پرده کاهش قیمت محصولات خودروسازان خصوصی
grade معرفی تیگو 8 پرو e پلاس پلاگین هیبرید محصول جدید مدیران خودرو
grade کامل‌ترین بررسی سایپا شاهین
grade پشت صحنه: دردسرهای خبرنگاران سبقت آزاد در نمایشگاه خودرو
grade بررسی تمام عیار فونیکس تیگو 7 پرو و تیگو ۷ پرو مکس
grade تحقق رویای نفس کشیدن در هوای پاک فونیکس در آستانه تحولی بزرگ در صنعت خودرو
grade تماس تصویری برای تکذیب مخالفت واردات خودروی دست دوم
grade بررسی لاماری ایما از شرکت آرین موتور پارس
grade مشخصات و تفاوت تارا دنده اتوماتیک و تارا دنده دستی
grade بررسی فونیکس FX مدیران خودرو یا چری اومودا 5
grade بررسی کی ام اسی k7 کرمان موتور يا JAC Jiayue X7
grade دعوا بر سر اعلام قیمت جدید خودروها
grade بررسی فاو بستیون T77 پرو بهمن موتور
grade بررسی سانگ‌یانگ تورس شاسی‌بلند نورا موتور
grade صحبت دوستانه مسئول گرانی خودرو با خبرنگار سبقت آزاد!!
grade قیمت فورس 12 تن و امپاور 19 تن اعلام شد
grade معضل جای پارک یا فقر فرهنگ رانندگی؟
grade شرایط فروش نقدی کی‌ام‌سی T8 اعلام شد
grade اکسید، فلسفه‌ای جدید در طراحی خودرو
grade چه محصولاتی از سایپا در سامانه یکپارچه عرضه می‌شوند؟ + جدول قیمت
grade نسل چهارم آریزو 5 در راه بازار ایران
grade آریزو 5 جدید اسپرت رسما توسط ام‌وی‌ام رونمایی شد
grade اطلاعیه شرکت کرمان موتور در خصوص شرایط فروش و قیمت گذاری محصولات شرکت
grade سیستم الکترونیکی هیوندای سانتافه و توسان خود را رایگان به روز کنید
grade ‏مروری بر تاریخچه خودروهای برقی و گام های فونیکس
grade سورن پلاس بخریم یا پژو پارس اتوماتیک؟
grade شرایط فروش سایپا شاهین ویژه منتخبین سامانه یکپارچه + جدول قیمت اردیبهشت 1402
grade شورای رقابت با خودروسازان خصوصی چه کرد؟
grade اطلاعیه وزارت صمت برای متقاضیان طرح خودروهای فرسوده
grade ایکس 22 پرو دنده‌ای و آریزو 5 نیو اسپرت به سبد محصولات مدیران اضافه شدند + قیمت
grade آغاز ثبت 5 اولویت خودرویی از فردا در سامانه یکپارچه
grade تجهیز خدمات پس از فروش لاماری به 32 سرویس سیار
grade فروش پیکاپ کی ام سی T8 از شنبه + قیمت جدید
grade رهایی از انحصار صنعت خودرو با نابودی بخش خصوصی/ 100 هزار شغل خودروسازان خصوصی در خطر نابودی
grade تکنولوژی چری مورد تحسین رسانه‌های جهان
grade لاماری ایما با قیمت قطعی پا به طرح سامانه فروش یکپارچه گذاشت
grade غروب آفتاب در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب
grade بحران در شهر آفتاب علت تاخیر در برگزاری نمایشگاه خودرو تهران!
grade مدیر فروش خودروهای تجاری گروه بهمن: آخرین فروش محصولات تجاری بهمن در بورس کالا رضایت بخش بود
grade گروه صنعتی ماموت در بیستمین نمایشگاه خودرو شیراز
grade کامیون فورس 12 تن بهمن دیزل
grade اسنا در قامت یک شرکت دانش بنیان ظاهر شد
grade فونیکس به دنبال آغاز مسیری جدید و سفری تازه
grade احتمال خروج نمایشگاه خودرو بعد از نمایشگاه‌های کتاب و نفت از شهر آفتاب
grade معرفی 10 مورد از بهترین فیلم‌ های ماشینی جهان
grade فونیکس و تحول اجتماعی، از ایده تا اجرا شروع تغییر بزرگ از تحول اندیشه
grade نرخ جرایم رانندگی افزایش می‌یابد؟
grade زمان عرضه کامیون کشنده و کمپرسی سیبا موتور در بورس کالا مشخص شد
grade طرح ویژه خودروهای تجاری گروه بهمن در بهار 1401
grade مسابقات آزاد تنیس ام‌وی‌ام کاپ برگزار می‌شود
grade روح جاری فونیکس در شهرهای مختلف کشور
grade عدم حضور خودروسازان در نمایشگاه خودرو شهر آفتاب با شرایط اعلام شده
grade اطلاعیه شرکت کرمان موتور در خصوص شرایط فروش و قیمت گذاری محصولات شرکت
grade بازدید از مگا کارخانه و آزمایشگاه‌های پیشرفته چری؛ تکنولوژی چری مورد تحسین رسانه‌های جهانp
grade آموزش ساده رانندگی با خودروی دنده اتوماتیک
grade مکانیزم کلاس بندی خودروها
grade بهترین و ارگونومیک ترین خودروها برای افراد کوتاه قد
grade اولین تجربه رانندگی با جنسیس G90 مدل 2023
grade نیم نگاه به جک J7 کرمان موتور + فیلم
grade نشانه های خرابی دینام خودرو
grade روشن کردن خودرو با جامپ استارتر وقتی باتری ماشین خوابیده
grade جک J7 محصول جدید کرمان موتور با لوگوی جدید رونمایی شد + قیمت
grade مزایای فرمان برقی نسبت به فرمان هیدرولیک +فیلم
grade اشکودا کوشاک 2022 امپراطوری دورگه از اروپا و آسیا
grade مزایا و معایب عرضه خودرو در بورس کالا
grade رادارهای خطی در خودروهای فونیکس: انحراف ناپذیر!
grade چانگان یونی تی سایپا چه مشخصاتی خواهد داشت + فیلم
grade استون مارتین والهالا مدل 2022
grade آموزش خرید دیگنیتی و فیدلیتی از طریق بورس کالا
grade هوآوی غول تکنولوژی‌ چین با همکاری شرکت جک موتورز خودروساز می‌شود؟
grade کانسپت سوزوکی eVX در نمایشگاه خودروی هند رونمایی شد
grade رادارهای برخورد جلو: با آسودگی پلک بزن!
grade تا چه زمان بعد از فروش خودرو، پلاک به اسم شخص فعال است؟
grade مشخصات جک J7 مدل 2021 محصول احتمالی کرمان موتور
grade سرویس ویژه VIP پارکینگ برای خودروهای تیگو 8 پرو و تیگو 8 پرو مکس
grade آغاز به کار طرح امداد نوروزی کرمان موتور با عنوان "نوروز همراه شما"
grade فونیکس: دوست‌دار محیط زیست
grade مستند گاندوهای نستوه جاده‌های محجور
grade صکادرات؛ آموزش روشن کردن ماشین به‌ترتیب
grade فیلم تست و بررسی دیگنیتی پرستیژ
grade فیلم تست و بررسی ریسپکت پرایم بهمن موتور
grade آموزش خرید لاماری ایما در بورس کالا
grade  5 وسیله ضروری برای تکمیل تجهیزات تعمیرگاهی شما
grade نحوه عملکرد سیستم ترمز اضطراری خودکار (AEB)
grade دست انداز چه آسیبی به خودرو می‌زند؟ + فیلم
grade بررسی هیوندای الانترا N 2022 و مقایسه آن با هوندا سیویک و فولکس واگن جتا
grade اتوشناس خلاق در خدمات خودرویی
grade سانتافه ایرانی، 600 میلیون تومان! خودروی ریرا چه مشخصاتی دارد؟
grade معاینه فنی برتر چیست و چگونه آن را دریافت کنیم؟
grade سریعترین شورلت کوروت به بازار آمد
grade المپیاد فنی سراسری نمایندگان خدمات پس از فروش کرمان موتور برگزار خواهد شد
grade  رادارهای نقطه کور: وقتی حادثه خبر می‌کند
grade موتورسیکلت های تهران برقی می‌شوند
grade نسخه ارتقاء یافته خودروی جی 4 با امکانات بیشتر روانه بازار می شود
grade نیم نگاه به KMC K7، KMC J7، جک اس 5 جدید و جک جی 4 کرمان موتور
grade لیموزین الکتریکی چینی
grade فیلم بررسی مشخصات فونیکس FX مدیران خودرو
grade مقایسه دنا پلاس توربو اتوماتیک با شاهین G توربو
grade کروز کنترل هوشمند: پدال‌ها را به من بسپار!
grade فیلم بررسی مشخصات فنی mvm x55 pro در نمایشگاه خودروی کرمان
grade دلالی جدید خودرو به سبک بورس کالا
grade ٖکدام شاسی‌بلند لوکس دو دیفرانسیل را بخریم؟ لئو MX8 یا تیگو 8 پرومکس
grade رونمایی از فونیکس FX مدیران خودرو در 3 تیپ
grade جک J7 کرمان موتور بخریم یا آریزو 6 پرو مدیران خودرو؟
grade رقابت کیفیت سواری در ۴ مدل از بنز، هوندا، مینی و هیوندای
grade شش دلیل برای خرید فونیکس اف ایکس
grade سرنوشت خودروسازی لیفان جهانی شدن است یا باقی ماندن در ایران؟
grade مقایسه سورن پلاس و رانا پلاس، تب داغ پلاس‌سازی!
grade برنده کدام است؟ پیکاپ KMC T8 کرمان‌موتور یا پیکاپ G9 بهمن موتور
grade خودروهای جک و kmc کرمان موتور چگونه تولید می‌شوند؟
grade خرید خودرو در بورس مشروط شد
grade دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات
grade قرمز رنگ بعدی لاماری در خیابان‌ها خواهد بود
grade چانگان CS35 پلاس سایپا چه مشخصاتی دارد؟
grade گزارشی خودمانی از تحویل اولین سری خودروهای لاماری ایما
grade طرح فروش هایما 8S در بورس اعلام شد + قیمت پایه
grade آیا جک JS5 خودروی بعدی کرمان موتور است؟ + فیلم
grade فیلم صفر تا صد خط تولید کشنده شک موتو x5000
grade پشت پرده کاهش قیمت محصولات خودروسازان خصوصی
grade نگاه کلی به فیدلیتی، ریسپکت، پیکاپ G9 و سایر محصولات گروه بهمن
grade اسکای ول اولین شاسی بلند برقی ایران محصول مشترک کرمان موتور و مپنا
grade معرفی تیگو 8 پرو e پلاس پلاگین هیبرید محصول جدید مدیران خودرو
grade فروش تیگو 8 پرو مکس آغاز شد + قیمت و مشخصات
grade بررسی پیکاپ تاگا H محصول پادرا دیزل
grade کامل‌ترین بررسی سایپا شاهین
grade خودرو KMC K7 روی خط تولید
grade محصول جدید خودروسازی بم BAC X3 به بازار می آید
grade بازدید از شرکت قوای محرکه کرمان خودرو
grade ام‌وی‌ام ایکس 22 پروMT؛ شروع ماجراجویی با ریتم جوانی
grade بررسی ام‌وی‌ام x55 پرو یا چری تیگو ۴ پرو
grade شاهین اتوماتیک CVT معرفی شد
grade عرضه لاماری ایما به رنگ سبز و 3 رنگ دیگر در اسفند ماه 1401
grade تیگارد x35 سانیار موتور پلاک شد تا به خیابان پا بگذارد + شرایط فروش
grade چانگان یونیتی (Uni-T) وارداتی سایپا چه مشخصاتی دارد؟
grade تکنولوژی PEPS: ارتقاء مرزهای رفاه و امنیت خودرو توسط فونیکس
grade اسکوترهای برقی چه زمانی وارد تهران می‌شوند؟
grade فیلم نحوه عملکرد و استفاده سیستم از اتوهلد
grade مقایسه هوندا CR-V هیبریدی و تویوتا RAV4 هیبریدی 2023
grade به بهانه یازدهمین نمایشگاه خودرو کرمان؛ ام وی ام همچنان از چهره جدیدش می‌گوید
grade رانندگی با فیدلیتی XB1 شما را به اوج می‌رساند 
grade پشت صحنه: دردسرهای خبرنگاران سبقت آزاد در نمایشگاه خودرو
grade رونمایی از شاسی بلند دو دیفرانسیل ایستا موتور
grade بررسی تمام عیار فونیکس تیگو 7 پرو و تیگو ۷ پرو مکس
grade صفر تا صد بازدید از خط تولید خودروسازان بم
grade تحقق رویای نفس کشیدن در هوای پاک فونیکس در آستانه تحولی بزرگ در صنعت خودرو
grade تماس تصویری برای تکذیب مخالفت واردات خودروی دست دوم
grade فروش فونیکس FX پریمیوم آغاز شد +قیمت
grade بازدید سفیر کره جنوبی از غرفه کرمان موتور و ابراز امیدواری برای بازگشت هیوندای
grade بررسی لاماری ایما از شرکت آرین موتور پارس
grade آغاز دومین مرحله ثبت نام لاماری ایما از شنبه
grade بازدید از سالن پرس شاپ قطعات بدنه کرمان موتور
grade ارزان‌ترین خودروهای سال 2022 در بازار جهانی
grade مشتریان اولین سری کشنده‌های x5000 شرکت آرین دیزل پایا را تحویل گرفتند
grade نحوه استفاده از پارک اتوماتیک خودرو
grade آغاز عرضه کامیونت های جک توسط آرین دیزل از ۲۳ اسفندماه
grade مشکل عجیب خودروی تیبا؛ فروخته می‌شود، اما پلاک نمی‌شود
grade نسل چهارم نیسان X-Trail مدل 2023
grade مشخصات و تفاوت تارا دنده اتوماتیک و تارا دنده دستی
grade خودرو با ورود شورای رقابت رسماً گران می‌شود؟
grade فیلم پیکاپ‌های KMC T8 جدید تجهیز شده ناوگان امداد خودرو کرمان
grade فایل لو رفته در خصوص تصمیم‌گیری خرید خودرو وارداتی
grade هیوندای موفاسا شاسی بلند دردسرساز کره‌ای در ایران
grade بررسی فونیکس FX مدیران خودرو یا چری اومودا 5
grade توسعه همکاری بهمن موتور و دانگ فنگ سوکون
grade بررسی کی ام اسی k7 کرمان موتور يا JAC Jiayue X7
grade سایپا: شاهین پلاس می آید
grade دعوا بر سر اعلام قیمت جدید خودروها
grade G9 مدرن‌ترین خودروی تولید داخل کشور با گیربکس ZF
grade آغاز فروش فوق العاده کرمان موتور از 11 اردیبهشت ماه
grade جک j4 اولین محصول بومی تمام برقی کرمان موتور به بازار می آید
grade بررسی فاو بستیون T77 پرو بهمن موتور
grade مینی ون فردا سوبا M4 چه مشخصاتی دارد؟
grade بررسی سانگ‌یانگ تورس شاسی‌بلند نورا موتور
grade فروش اقساطی KMC T8 تیر 1401
grade تانا نام ایرانیزه شده کراس اوور کایی X3 پرو چین ایران‌خودرو با زیرساخت چری
grade ای کاش به جای قیمت خودرو، چگونگی خودروی ایمن ساختن را کشف می کردیم
grade آغاز اولین طرح فروش نقدی و اقساطی KMC J7 کرمان موتور
grade صحبت دوستانه مسئول گرانی خودرو با خبرنگار سبقت آزاد!!
grade ایران خودرو ری را ، اولین شاسی بلند ملی معرفی شد
grade قیمت فورس 12 تن و امپاور 19 تن اعلام شد
grade بررسی هوندای سوناتا ۲۰۲۴ : یک فیس‌لیفت تمام عیار
grade دعوای ایران خودرو و وزارت صمت بر سر قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه|توپ در زمین یک شرکت ناشناس
grade 3 دلیل برای انتخاب ایکس22پرو: نگاه‌ها به سمت شما خواهد بود
grade بازدید استاندار کرمان از کارخانه کرمان موتور
grade معضل جای پارک یا فقر فرهنگ رانندگی؟
grade افزایش بی‌سابقه نرخ عوارض آزاد راه‌ها تا 101 درصد+ جدول
grade برنامه ایران خودرو برای افزایش تولید و عرضه هایما
grade قیمت قطعی شکموتو ایکس 5000 آرین دیزل اعلام شد
grade معرفی عظیم‌ ترین کامیون‌ های جهان
grade افتتاح دو کارخانه قطعه سازی با حضور مدیرعامل قوای محرکه کرمان خودرو
grade تخصیص خودرو به منتخبان فهرست ذخیره برای اولین بار
grade کرمان موتور از پلتفرم اختصاصی PS1 در نمایشگاه تحول صنعت خودرو رونمایی می‌کند
grade تسلا دیگر پرفروش‌ترین خودروساز الکتریکی جهان نیست
grade مدیران خودرو با تجارت شتاب گرفت
grade به بهانه خبر وزیر صمت درباره واردات خودروی 10 هزار دلاری با گزینه های چینی و بین المللی آشنا شوید
grade برخی خودروسازان از سیستم قرعه کشی خارج شدند
grade ارتقای کیفی 59 قطعه از محصولات ایران خودرو
grade مرحله‌ی سوم «فروش خودرو» در سامانه جامع یکپارچه خودرو به زودی برگزار می‌شود
grade همکاری باشگاه مشتریان کرمان موتور و بیمه سامان برای صدور بیمه پیمایشی
grade آموزش افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو
grade تغییرات قیمتی بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت
grade تولید خودروی لادا بدون تجهیزات ایمنی در روسیه به دلیل تحریم‌
grade بازدید مدیرعامل بانک تجارت از شرکت کرمان موتور
grade خودروی ملی بر پایه پلتفورم PS1 کرمان موتور و مپنا در ونزوئلا
grade شرایط فروش نقدی کی‌ام‌سی T8 اعلام شد
grade پذیره‌نویسی اوراق مرابحه «کرمان» در همان روز اول به پایان رسید
grade باشگاه مشتریان کرمان موتور پنج ساله شد
grade آماده باش امدادخودرو کرمان موتور به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی
grade اکسید، فلسفه‌ای جدید در طراحی خودرو
grade قیمت جدید کارخانه ای خودروها اعلام شد
grade خودروهای ناقص سایت مرکزی ایران خودرو صفر شد
grade جزئیات تولید خودروی مشترک ایران، روس و ترکیه | خط تولید این خودرو در کدام کشور فعال می‌شود؟
grade ناوگان حمل و نقل عمومی نفس ندارد
grade خودروی 10 هزار دلاری سیتروئن و رکورد فروش 17 دقیقه ای
grade ماجرای واردات خودرو به کجا رسید؟
grade واردات خودرو نهایی شده است
grade نمایش توانمندی‌های ایران خودرو و 21 سازنده داخلی در روسیه
grade چه محصولاتی از سایپا در سامانه یکپارچه عرضه می‌شوند؟ + جدول قیمت
grade احراز اصالت قطعات یدکی فقط با یک پیامک
grade تکذیب واردات خودرو با رمز ارز (22 مردادماه 1401)
grade باکیفیت و بی کیفیت ترین خودروهای ساخت داخل مشخص شدند
grade ممنوعیت عرضه بدون شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو
grade نام خودروی جدید کرمان موتور را پیشنهاد کنید و همان خودرو را جایزه بگیرید
grade شوک شورای رقابت به بورس، خودرو را از بورس کالا حذف شد؟
grade نسل چهارم آریزو 5 در راه بازار ایران
grade کلاسیک‌سواران در انتظار اصلاح مصوبه هیات دولت
grade تفاهم امدادخودرو ایران و بانک آینده برای تلفیق خدمات خودرویی و بانکی
grade زمان برگزاری سومین فروش یکپارچه خودرو مشخص شد
grade برگزاری آزمون فنی اختصاصی هیوندای در ايران
grade لاماری فول آپشن در نمایشگاه خودرو رونمایی می‌شود
grade سفر به بابلسر از دریا تا جنگل
grade آریزو 5 جدید اسپرت رسما توسط ام‌وی‌ام رونمایی شد
grade فروش فوق‌العاده لاماری ایما با قیمت جدید
grade عرضه جک s5, جک j4 و کی ام سی T8 کرمان موتور در بورس کالا + فیلم
grade امروز آخرین مهلت شرکت در مسابقه نام گذاری خودرو جدید کرمان موتور
grade لاماری ایما را با قیمت قبلی بخرید +جزئیات شرایط فروش
grade این خودروها معاف از مالیات می‌شوند
grade اطلاعیه شرکت کرمان موتور در خصوص شرایط فروش و قیمت گذاری محصولات شرکت
grade اولویت شرکت آرین موتور، ارائه خودروهای با کیفیت است
grade طرح جایگزینی خودروهای کارکرده با خودروهای نو مدیران خودرو
grade سیستم الکترونیکی هیوندای سانتافه و توسان خود را رایگان به روز کنید
grade شرایط ثبت نام بدون قرعه کشی خودرو اسفند 1401 در سامانه یکپارچه
grade لوازم و قطعات خودرو را از یدک مارکت بخرید
grade کامبیز دیرباز، سفیر تیگو8 پرو مکس غول دو دیفرانسیل در کنار آقای بازیگر
grade ‏مروری بر تاریخچه خودروهای برقی و گام های فونیکس
grade سورن پلاس بخریم یا پژو پارس اتوماتیک؟
grade راه اندازی سرویس در محل کرمان موتور در شهر مشهد (+جزئیات)
grade نوزدهمین شعبه خودرو 45 افتتاح شد
grade امکان خرید آنلاین لوازم یدکی محصولات کرمان موتور فراهم شد+ جزئیات و آدرس سایت
grade آمادگی گروه بهمن در مهار تورم و افزایش تولید
grade قانون بیمه خودروهای نامتعارف اعلام شد
grade قیمت بسته های طرح ترافیک در سال 1402 
grade واگذاری 3000 وانت و ون باری بهمن موتور به مددجویان کمیته امداد
grade شرایط فروش سایپا شاهین ویژه منتخبین سامانه یکپارچه + جدول قیمت اردیبهشت 1402
grade شرایط فروش فوق العاده لاماری ایما دی ماه 1401
grade شرایط فروش لاماری ایما - آذر ماه ۱۴۰۱
grade کامیونت‌های JAC آرین دیزل در بورس کالا کشف قیمت شدند
grade شورای رقابت با خودروسازان خصوصی چه کرد؟
grade خرید لوازم یدکی و دغدغه‌های قبل از خرید
grade حذف مدت پنج ماه از تاریخ تحویل و با حداقل ۱۰۰۰ کیلومتر کارکرد از گارانتی خودرو
grade خودرو 45 پیشرو در خرید فوری خودروی دست دوم
grade قرار نیست از شر پژو پارس خلاص شوید
grade جزئیات تخفیف به بدهکاران عوارض طرح ترافیک
grade اطلاعیه وزارت صمت برای متقاضیان طرح خودروهای فرسوده
grade اسامی نخستین خودروهای وارداتی اعلام شد
grade آغاز چهارمین مرحله از عرضه لاماری ایما در بورس کالا
grade با آغاز واگذاری خودرو در سامانه یکپارچه با قیمت سال گذشته، آرامش به بازار باز می گردد
grade طرح ترافیک را با 30 درصد تخفیف بخرید
grade قیمت مصوب محصولات شرکت کرمان موتور
grade رانندگان تجاری امپاور و FAW را تست کردند
grade شش ماه حبس در انتظار مخدوش کنندگان پلاک خودرو
grade توقف عرضه خودرو در بورس کالا، صحت ندارد
grade شروط عرضه خودرو‌های وارداتی منتشر شد
grade جشن سالانه مالکان برند فونیکس برگزار شد
grade شیوه برخی تبلیغات برای خرید موتورسیکلت‌ها خلاف آیین نامه است
grade زمان عرضه یکپارچه خودرو بدون قرعه کشی
grade طرح امداد نوروزی گروه بهمن اجرا می شود
grade نهال «خودروی بورسی» در حال خشک شدن است!!
grade کروز پیشتاز اشتغال نخبگان و زنان
grade مهلت کلینیک زمستانه خودروهای هیوندای تمدید شد
grade البرز به لیست نمایندگان لاماری افزوده شد
grade واردات خودروهای کارکرده تصویب شد
grade آخرین فرصت طرح بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث درزمستان 1401
grade عرضه 3 محصول بهمن دیزل در بورس کالا از 15 اسفند
grade پیکاپ KMC T8 در ناوگان امدادی کرمان موتور
grade ایکس 22 پرو دنده‌ای و آریزو 5 نیو اسپرت به سبد محصولات مدیران اضافه شدند + قیمت
grade گروه بهمن رتبه 54 پانصد شرکت برتر ایران را به خود اختصاص داد
grade خودروهای توقیفی چیست و چگونه به مزایده گذاشته می شوند؟
grade کروز در رتبه 55 پانصد شرکت برتر ایران قرار گرفت
grade زمان قرعه کشی خودروهای وارداتی مشخص شد
grade آغاز ثبت 5 اولویت خودرویی از فردا در سامانه یکپارچه
grade کارت سوخت جایگاه‌ها حذف می‌شود؟
grade تجهیز خدمات پس از فروش لاماری به 32 سرویس سیار
grade تغییر ساعت کاری مراکز معاینه فنی تهران
grade قیمت اسفندماه محصولات ایران‌خودرو منتشر شد
grade کشنده تک محور سیبا موتور در بورس کالا عرضه می‌شود
grade آریزو 5 اسپرت، سدان جدید ام وی ام
grade بهمن موتور مقام نخست خدمات فروش را بدست آورد
grade مدیرعامل شرکت کرمان موتور: آغاز تحویل خودرو متقاضیان سامانه یکپارچه از خردادماه
grade مراحل نقل و انتقال مالکیت خودرو آنلاین می شود
grade با کمک ایران خودرو و سایپا، قطعات یدکی را 50 درصد گران تر به مردم می فروشند
grade کمپین امداد 24 ساعته مدیران خودرو؛ نوروز امسال هم کنار شما هستیم
grade اعلام نرخ جدید ورود به محدوده طرح ترافیک
grade فروش پیکاپ کی ام سی T8 از شنبه + قیمت جدید
grade رهایی از انحصار صنعت خودرو با نابودی بخش خصوصی/ 100 هزار شغل خودروسازان خصوصی در خطر نابودی
grade تکنولوژی چری مورد تحسین رسانه‌های جهان
grade لاماری ایما با قیمت قطعی پا به طرح سامانه فروش یکپارچه گذاشت
grade غروب آفتاب در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب
grade بحران در شهر آفتاب علت تاخیر در برگزاری نمایشگاه خودرو تهران!
grade مدیر فروش خودروهای تجاری گروه بهمن: آخرین فروش محصولات تجاری بهمن در بورس کالا رضایت بخش بود
grade گروه صنعتی ماموت در بیستمین نمایشگاه خودرو شیراز
grade ​​​​​​​کشنده فاو و امپاور و کامیون فورس در بورس کالا به فروش می‌رسد
grade کامیون فورس 12 تن بهمن دیزل
grade اسنا در قامت یک شرکت دانش بنیان ظاهر شد
grade فونیکس به دنبال آغاز مسیری جدید و سفری تازه
grade احتمال خروج نمایشگاه خودرو بعد از نمایشگاه‌های کتاب و نفت از شهر آفتاب
grade همزمان با افزایش تولید در شرکت آرین پارس موتور
grade معرفی 10 مورد از بهترین فیلم‌ های ماشینی جهان
grade فونیکس و تحول اجتماعی، از ایده تا اجرا شروع تغییر بزرگ از تحول اندیشه
grade برنامه‌های فروش بهمن را تنها از سایت رسمی دنبال کنید
grade نرخ جرایم رانندگی افزایش می‌یابد؟
grade ریسپکت را در باغ کتاب تهران ببینید + فیلم
grade زمان عرضه کامیون کشنده و کمپرسی سیبا موتور در بورس کالا مشخص شد
grade طرح ویژه خودروهای تجاری گروه بهمن در بهار 1401
grade مسابقات آزاد تنیس ام‌وی‌ام کاپ برگزار می‌شود
grade روح جاری فونیکس در شهرهای مختلف کشور
grade عدم حضور خودروسازان در نمایشگاه خودرو شهر آفتاب با شرایط اعلام شده
grade اطلاعیه شرکت کرمان موتور در خصوص شرایط فروش و قیمت گذاری محصولات شرکت
grade بازدید از مگا کارخانه و آزمایشگاه‌های پیشرفته چری؛ تکنولوژی چری مورد تحسین رسانه‌های جهانp