چگونه خودرو دست دوم را به بالاترین قیمت بفروشیم؟

هانیه نیساز۱۳۹۸/۰۳/۰۴ ۱۳:۴۰:۲۰ 0

تصمیم گرفته‌اید خودرو فعلی خود را به فروش برسانید تا پول آن را بر زخمی بزنید و یا آن را با خرید خودرویی جدید تبدیل به احسن کنید. در این مقاله ما شما را با نحوه سریع فروش خودرو با قیمتی مناسب آشنا می‌کنیم. توجه داشته باشید تمامی موارد مطرح شده در این مطلب شاید الزاما به کار ایرانیان داخل کشور نیاید چرا که ما در پایگاه خبری سبقت آزاد سعی کرده‌ایم مواردی را بیان کنیم که برای همه فارسی زبان‌ها در سرتاسر گیتی مفید واقع شود.

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد، واقعیت این است که هر چیزی را پایانی است و این شامل زمانی که دیگر قرار نیست شما مالک خودرو فعلی‌تان باشید نیز می‌شود. اگر نگران سختی‌های مراحل فروش خودرو خود هستید با دنبال کردن را‌ه‌های ارائه شده در این مقاله دیگر  نباید نگران باشید و به راحتی می‌توانید آن را به فروش برسانید.

چگونه خودرو دست دوم را به بالاترین قیمت بفروشیم؟

‏دو نکته بسیار مهم:
‏۱. مهم‌ترین نکته در فروش خودرو این است که خودتان را جای خریدار بگذارید. به این ترتیب می‌توانید از قوه قضاوت خود استفاده کنید تا ببینید، آیا آگهی فروش شما خوب است یا بد؟
‏به عنوان فروشنده صادق و شفاف باشید. این مسئله همچنین شانس شما را در فروش خودرو با قیمت بیشتر افزایش می‌دهد. شاید پیش خود بگویید در این دوره و زمانه چه کسی راست می‌گوید که من بگویم اگر راستش را بگویم ضرر کرده‌ام. اما داستان این است شما ضرر نکردی بلکه کلاه برداری نکردی و نان حلال به منزل بردی!
 ‏شک نکنید که صداقت جواب خواهد داد.
‏۲. آشنایی با مزیت‌ها و برتری‌‌های مدل خودرو فعلی‌، ارزش روز آن بر اساس سال ساخت و مسافت طی شده، تاریخچه انجام سرویس‌های دوره‌ای و مالکین قبلی آن (تک برگ سند بودن یا دست به دست چرخیدن آن) همگی مسائل مهمی هم در درج آگهی فروش و هم در مکالمات بین شما و خریدار هستند.
بیایید شروع کنیم:

چگونه خودرو دست دوم را به بالاترین قیمت بفروشیم؟

قدم اول، مشخصات ماشین را مشخص کنید:
‏مدل و مشخصات و همچین سال تولید ماشین را از داخل سند و یا کارت خودرو پیدا کنید.

چگونه خودرو دست دوم را به بالاترین قیمت بفروشیم؟

اگر در خارج از ایران زندگی می‌کنید آسان‌ترین راه یافتن شماره مشخصات VIN خودرو است که عموما در محل تلاقی داشبورد و شیشه جلو سمت راننده قرار گرفته است. اگر آنجا نبود در راننده را باز کنید، زیر قفل در خودرو را نگاه بیاندازید. بعد از یافتن شماره VIN از یکی از روش‌های بازکننده قفل VIN در اینترنت برای دستیابی به اطلاعات ماشین‌ استفاده کنید. 

چگونه خودرو دست دوم را به بالاترین قیمت بفروشیم؟

قدم دوم، قیمت رقابتی بدهید:
بازار را در نظر بگیرید. خودروهای مشابه با موقعیت فعلی ماشین خود را در وب‌سایت‌های آگهی خرید و فروش خودرو چک کنید. در ایران سایت‌ها‌یی از قبیل باما، دیوار و شیپور و در خارج از کشور وب‌سایت‌های www.kbb.com) Kelly Blue Book) و بنگا‌های معاملات ملکی و ماشین www.nadaguides.com) NADA) را می‌توانید برای بررسی قیمت در نظر  بگیرید. خودرو خود را در منابع این سایت‌ها پیدا کنید.
نوبت به درج آگهی فروش می‌رسد. شرایط خودرو را گزارش کنید. مسافت طی شده  آپشن‌ها و تجهیزات و امکانات رفاهی که دارد را بگویید. گاهی خودرو شما کمیاب، قدیمی یا خیلی خاص است. که در این صورت شرایط کمی فرق می‌کند. برای مثال چند سال پیش Kelly Blue Book، بی‌ام‌و 850CSI که یک کوپه خیلی کمیاب در سال 1990 بود را از  15000 تا 20000 دلار قیمت گذاری کرد. اما این خودرو به دلیل کمیاب و کلکسیونی بودنش با رقمی بسیار فراتر از این قیمت‌گذاری فروخته شد.
تنها 225 دستگاه از BMW 850CSI به آمریکای شمالی وارد شد که هیچ‌یک کمتر از 50000 دلار به فروش نرفت.
‏البته شما می‌توانید از کارشناسان خبره در فروش خودرو نیز کمک بگیرید. این افراد همیشه دور و بر شما هستند از دوست، آشنا و فامیل گرفته تا شرکت‌های اینترنتی مشاور فروش خودرو که در کشور خودمان نیز این روزها فعال هستند.
فراموش نکنید نهایتا قیمت را نسبت به سایر فروشنده‌ها رقابتی بدهید.

قدم سوم، گزارشی از تاریخچه ماشین بدهید:
اسناد و دانشی که از تاریخچه مالکیت خودرو جمع کنید. مدارک سرویس‌های دوره‌ای، قطعاتی که تعویض کرده‌اید. مثلا آیا به موقع روغن موتور یا گیربکس رو عوض کرده‌اید. آیا نقص فنی وجود داشته که با قطعات اصلی و فابریک نو آن را تعمیر کرده باشید.

چگونه خودرو دست دوم را به بالاترین قیمت بفروشیم؟

قدم چهارم، تا می‌توانید عکس بگیرید:
‏عکس برای آگهی فروش زیاد بگیرید. ماشین را به گونه‌ای نگهداری کنید و نشان دهید که انگار هنوز نو است. خریداران را وسوسه کنید، فراموش نکنید آن را بشویید. هیچ خریداری دوست ندارد خودرویی کثیف را بخرد.

چگونه خودرو دست دوم را به بالاترین قیمت بفروشیم؟

قدم پنجم، بازار هدف فروش خودرو را مشخص کنید:
‏در نظر داشته باشید در چه بازاری مایلید ماشین بفروشید؟ در عصر اینترنت کنونی، یافتن لیست از خودروها در سایت‌های Autotrader, cars.com, ebayMotors بسیار آسان است. این سه سایت از برترین‌ها برای خرید و فروش خودروهای کارکرده هستند. به هر حال بسته به نظر خودتان، می‌توانید تمرکزتان را روی تقاضا در بازار بگذارید.
‏آیا پژو پارس ELX موتور زانتیا دارید یا سوار بر سلطان جاده‌های ایران سمند هستید؟ و یا خودرویی از گروه هیوندای یا پورشه سوارید؟ می‌توانید وارد گرو‌ه‌های خودرویی که در فضای مجازی برای این خودروها در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد و یا فروم‌هایی که در وبسایت‌ها در خصوص خودرو شما بحث در آن داغ است بشوید و در این فضا از افرادی که مشتاق خودرو شما هستند بهترین بهره را ببرید.
 ‏
چگونه خودرو دست دوم را به بالاترین قیمت بفروشیم؟

‏قدم ششم، آگهی بدهید:
‏روی آگهی فروش تمرکز کنید. قانون اصلی این است که تا جایی که می‌توانید آگهی کامل و خاصی داشته باشید بدون توضیحات اضافه و حوصله سر بر و شک برانگیز مثل این جملات:
‏"به دلیل نیاز مالی می‌فروشم، برای یک خانم دکتر بوده باهاش می‌رفته مطب و میومده!، فروش به علت مهاجرت"
‏آیا به مدت یکسال به سفر رفته‌اید و خودرو در خانه والدین شما بوده و به ندرت از آن استفاده شده است؟ مستندات سرویس کاملی دارد؟ همه این‌ها رو ذکر کنید.
‏چندین عکس هم ضمیمه کنید. آگهی‌های فروشی که توضیحات کمی دارند، عکس‌های بد و تاریخچه کمی از ماشین را خبر می‌دهند زیاد جالب نخواهند و به درد اجناس بنجل و درهم و برهم می‌خورند! البته مشکلی نیست اگر ماشینتان را سایت‌های مختلف آگهی کنید و از یک کپی (copy) و پیست (paste) در این آگهی‌ها استفاده کنید.

چگونه خودرو دست دوم را به بالاترین قیمت بفروشیم؟

قدم هفتم، ملاقات با خریداران:
‏با خریداران ملاقات کنید. کسانی که اس ام اس و پیامک می‌فرستند را بی پاسخ بگذارید اگر کسی واقعا طالب خودرو شما باشد تلفنی تماس خواهد گرفت. ملاقات را در مکانی عمومی و امن ترتیب دهید. اما اگر خودرویی را که قصد فروش آن را دارید به هر دلیلی مجوز حضور در خیابان‌ها را ندارد، مشکلی نیست، از خریدار بخواهید تا به مکان شخصی و یا پارکینگ شما بیایند و آن را ببیند. فقط یک یا دو دوست همراهتان باشد که در صورت نیاز از آن‌ها کمک بگیرید. فراموش نکنید غریبه‌ها هرگز قابل اعتماد نیستند و الزاما هرکسی که با شما قرار ملاقات برای خرید خودرو می‌گذارد خریدار واقعی نیست. پس مراقب باشید در دام سارقان و کلاه برداران نیافتید.

چگونه خودرو دست دوم را به بالاترین قیمت بفروشیم؟

‏قدم ۸، پول نقد دریافت کنید:
مرحله آخر این است خریداری را انتخاب کنید که به شما چیزی را بدهد که مدنظر شما است‌. معمولا فروشنده پول نقد می‌خواهد که این آسان‌ترین کاری است که برای گرفتن پولتان می‌توانید انجام دهید.
برای جلوگیری ‏از دزدیده‌شدن و کلاه‌‌برداری همیشه تقاضای پول نقد کنید. البته راه‌‌های دیگری هم هست مثل گرفتن چک و یا معاوضه با کالایی دیگر نیز هست. اگر مبلغ آنقدر زیاد است که نقدینگی امکان‌پذیر نیست یا خطرات خود را دارد. می‌توانید از خریدار چک رمزدار معتبر بانکی دریافت کنید، پیشنهاد ما در سبقت آزاد این است که به همراه خریدار به شعبه بانک مراجعه کنید و مراحل دریافت چک رمز دار را رصد کنید و شماره سریال آن را در زمانی که خریدار از باجه تحویل می‌گیرد یادداشت کنید. خلاصه کلام هیچگونه رو دربایستی با خریدار در این مرحله نداشته باشید.

چگونه خودرو دست دوم را به بالاترین قیمت بفروشیم؟

 favorite_border 11
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade نیسان مورانو 2019، کراس‌اووری شیک و جذاب
grade چگونه خودرو دست دوم را به بالاترین قیمت بفروشیم؟
grade بررسی بی‌ام‌و M4 GTS مدل 2016 تیونینگ شده
grade دوج رم 3500 مدل 2019، وانت غول پیکر یک تنی
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade سوپر اسپرت SCG003 Stradale محصول800 اسب بخاری یک کارگردان سینما
grade تجربه رانندگی با چهارچرخه اسپرت برقی Kyburz eRod
grade سریعترین خودروی کارتینگ جهان Daymak Blast C5
grade بررسی سایپا کوییک به همراه مشخصات فنی
grade اسکوتر سه چرخه پلاگین هیبرید پژو
grade شورولت بلیزر 2019، بازگشت شکوهمندانه شاسی‌بلند آمریکایی
grade خودروی همه جاروی آفرود Can-Am Maverick X3 Max
grade نمایش کلاسیک‌های خاص در برج میلاد تهران به مناسبت ماه مبارک رمضان
grade سفر به قطب جنوب با هیوندای سانتافه
grade سوپراسپرت هیبریدی 1150 اسب بخاری آریا FXE
grade قانون بچه مثبت‌ها و بچه زرنگ‌ها
grade شرایط پیش فروش دنا پلاس اتوماتیک به مناسبت عید فطر + مشخصات فنی و تجهیزات
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade همتا؛ طرح خوب رجیستری، اجرای افتضاح
grade معرفی و مشخصات فنی ساینا برقی
grade بهترین جلوپنجره‌های صنعت خودرو
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade فورد موستانگ شلبی GT500 2020، جدیدترین نسل محبوب‌ترین عضلانی تاریخ
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade اولین خودروی هنتنگ X7 روی خط مونتاژ رفت
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade مرسدس بنز CLA 2020، اسپرت جذاب اشتوتگارتی
grade کانسپت لکسوس LC کانورتیبل 2019، کانسپتی معمولی و ساده